Francuzi se krste i čude kako uspevamo da živimo u ovakvoj državi?

ne postoji drzava u kojoj ne postoje subvencionirane privredne grane...to je jednostavno neminovnost...

Subvencije treba davati samo kao odgovor na subvencije koje konkurentske firme iz inostranstva dobijaju od svoje države (i tu treba da se pazi da ne budu ni veće ni manje od toga, što je jako teško). Ako su veće, onda privrednik postaje "razmažen" i prestaje da se ponaša tržišno. Ako su premale, onda je bolje da ih i nema, jer se samo uzalud novac uzima od građana.
Suština je u tome da realnoj komparativnoj prednosti nije potrebna nikakva pomoć države, jer i bez nje ima tu prednost.
Subvencije su vrlo, vrlo nezahvalna stvar, zato što mogu da pomognu jako retko.
Subvencije koje je EU davala za razvoj poljoprivrede su bile plasirane na nivou čitave integracije koja unutar sebe ima slobodno tržište, zato su i uspele. Da je svaka zemlja u EU davala različite subvencije, a da još imaju i carine, teško da bi bilo velikog uspeha.

Najbolje za međunarodnu trgovinu jeste da nema ni carina ni subvencija, ali ako to čine vaši spoljnotrgovinski partneri, onda, nažalost, morate i vi.
 
Subvencije treba davati samo kao odgovor na subvencije koje konkurentske firme iz inostranstva dobijaju od svoje države (i tu treba da se pazi da ne budu ni veće ni manje od toga, što je jako teško). Ako su veće, onda privrednik postaje "razmažen" i prestaje da se ponaša tržišno. Ako su premale, onda je bolje da ih i nema, jer se samo uzalud novac uzima od građana.
Suština je u tome da realnoj komparativnoj prednosti nije potrebna nikakva pomoć države, jer i bez nje ima tu prednost.
Subvencije su vrlo, vrlo nezahvalna stvar, zato što mogu da pomognu jako retko.
Subvencije koje je EU davala za razvoj poljoprivrede su bile plasirane na nivou čitave integracije koja unutar sebe ima slobodno tržište, zato su i uspele. Da je svaka zemlja u EU davala različite subvencije, a da još imaju i carine, teško da bi bilo velikog uspeha.

Najbolje za međunarodnu trgovinu jeste da nema ni carina ni subvencija, ali ako to čine vaši spoljnotrgovinski partneri, onda, nažalost, morate i vi.

sve je to tacno, sa subvencioniranjem kao i sa brendiranjem treba biti jako oprezan jer je mali korak do monopola koji je veoma opasan...zato i kazem da vlada mora to da kontrolise....
 
:D u onom tvom QUOTE-u zaboravi najbitnije

nisu 8 godina
vec 3.5

ostalo smo imali onu kugu VojaVelju na vlasti!

za ovih 8 samo godinu i po dana DS nije bio u vlasti a i za to vreme su sve finansijske tokove i makroekonomsku politiku kontrolisala njihova lopovska braca iz G17+ sto u sustini nista ne menja stvar. Dinkic ili Djelic isto g*vno samo drugo pakovanje
 
za ovih 8 samo godinu i po dana DS nije bio u vlasti a i za to vreme su sve finansijske tokove i makroekonomsku politiku kontrolisala njihova lopovska braca iz G17+ sto u sustini nista ne menja stvar. Dinkic ili Djelic isto g*vno samo drugo pakovanje

Ti sto nisi g*vno i dalje mi nisi odgovorio na postavljeno pitanje...

Ja ne znam niti jednu zemlju koja je imala ratove, sankcije i ostale pizdarije pod socijalistima i radikalima 15 godina i da se izvukla za nepunih 8 godina iz tog sranj@ :cool:

Znas li ti neku takvu zemlju markovec? :roll:
 

dodushe sturo i na konkretnom primeru...
kao shto rekoh, to je mnogo ozbiljna stvar
poprilichno komplikovana
i pisanje o tome zahteva novu temu i mnooooggoo strana.

i to rade drzave... ne ove wannabe drzave ko pacenici tranzicije ;)
tu ne mislim samo na nas

pazi bugare koji su kreteni
kad su dozvoliti da im opasno preti izbacivanje iz EU.
 
dakle, iza svake trzisne ekonomije u svakoj normalnoj i ekonomski stabilnoj drzavi ipak stoji vlada...a iza cega stoje nase vlade u poslednjih 20 god...pa i ova psolednja...da li sam prilaz EU znaci i automatski rast privrede i standarda...sigurno ne...

i opet smo na pochetku

prilaz eu znachi ispunjavanje eu uslova

A TO JE NAJBOLJA STVAR U TOME! I TO, NA ZALOST, VECI DEO POPULACIJE NIKAKO DA SHVATI!

jer nisu uslovi samo ovo shto je itekako normalno - hapshenje masovnih ubica

vec i veoma opsezna zakonska regulativa vezana za ekonomiju, pravo i ostalo

kao i jasan dokaz da se primenjuje ista

e sad, mi tu gde jesmo i to shto jesmo
treba samo da analiziramo istoriju
shta su uradili oni koji su bili u slichnoj buli
i da primenimo isto

na primer, sluchajeve irske i finske 80-tih

a mi bash suprotno :(
analiziramo svetosavsku privredu i zlatne dane nemanjinog kraljevstva... :roll:
 
Dužni po 4,5 plate

[ www.novosti.co.yu ] - S. MORAVčEVIć, 7. avgust 2007



link do clanka

glavni neprijatelj srba jeste neinformisanost i neznanje. zato sto ste neinformisani vas i ovi lopovi na vlasti vozaju kao majmune.
Pazi nisam Ekonomista ali ovo i moja mala cerkica moze da izracuna:http://www.gemoney.at/online/cashloan/cashloancalc.php?amount=5000&duration=180&method=1&_redirectUri=&_redirectID=...
znaci ako dignes na primer 5000€ "vracas" recimo na 180 meseci "samo" 9900€...:eek:
Ustvari imas tabelu pa sam vidi i "izracunaj" kao "svetski ekonomista"(znam da su te zvali na berzama u Frankfurtu da radis ali si odbio onako zbog patriotizma"...;)
E moj Markowac sto bre uvek moram JA da te "pocistim" sa teme,ja koji ne zivim dole,koga politika ne zanima bas mnogo,koji nema veze sa ekonomijom,sa gradjevinom(secas se teme o slovencima i njihovim mostovima)?
 
Kad porasteš shvatićeš da to u našoj situaciji nije uopšte loše. To što tebi treba novi automobil, nekome novi nameštaj, nije razlog da se stanovništvo zadužuje do granica izdržljivosti i da, pošto što ne mogu da vrate kredite za kojekakve gluposti, ostaju bez stanova.
Jačanjem privrede, bržim pristupanjem EU, odnosno opštom stabilizacijom ekonomske situacije u zemlji, kamatne stope će se smanjivati.
Zato, prestanite da zamajavate pošten svet.
Btw, da niste svojom pogrešnom politikom devedesetih uništili sve što se dalo uništiti, danas ne bismo ni razgovarali o svemu ovome i zato: psssst.

Stanovnistvo se, nazalost, zaduzuje sve vise i za lecenje. Sramota!
 
dakle, iza svake trzisne ekonomije u svakoj normalnoj i ekonomski stabilnoj drzavi ipak stoji vlada...a iza cega stoje nase vlade u poslednjih 20 god...pa i ova psolednja...da li sam prilaz EU znaci i automatski rast privrede i standarda...sigurno ne...

100% ne. Ulaskom u EU Srbija bi samo postala sposobnija za rešavanje problema. Dakle, ne bi ih rešila, već bi bila u mogućnosti da počne sa njihovim rešavanjem.
 
Pazi nisam Ekonomista ali ovo i moja mala cerkica moze da izracuna:http://www.gemoney.at/online/cashloan/cashloancalc.php?amount=5000&duration=180&method=1&_redirectUri=&_redirectID=...
znaci ako dignes na primer 5000€ "vracas" recimo na 180 meseci "samo" 9900€...:eek:
Ustvari imas tabelu pa sam vidi i "izracunaj" kao "svetski ekonomista"(znam da su te zvali na berzama u Frankfurtu da radis ali si odbio onako zbog patriotizma"...;)
E moj Markowac sto bre uvek moram JA da te "pocistim" sa teme,ja koji ne zivim dole,koga politika ne zanima bas mnogo,koji nema veze sa ekonomijom,sa gradjevinom(secas se teme o slovencima i njihovim mostovima)?

koga bre ti lazes peracu klozeta sa 2 razreda skole?

koga bre ti pokusavas da izfoliras?

evo sajta NACIONALNE BANKE AUSTRIJE I TAMO SVE LEPO PISE

http://www.oenb.at/isaweb/report.do?lang=EN&report=2.8

tu sve lepo pise . kolike su kamate na stednju i na kredite.

I prosecne kamate na kratkorocne kredite u austriji su od 4 do 8% godisnje u zavisnosti dal kredit uzimate na 1 ili do 5 godina...


ZNACI I DALJE LAZES i nemas VEZE BLAGE SA ZIVOTOM

zato poslusaj ubuduce ovaj savet

"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo
 
koga bre ti lazes peracu klozeta sa 2 razreda skole?

koga bre ti pokusavas da izfoliras?

evo sajta NACIONALNE BANKE AUSTRIJE I TAMO SVE LEPO PISE

http://www.oenb.at/isaweb/report.do?lang=EN&report=2.8

tu sve lepo pise . kolike su kamate na stednju i na kredite.

I prosecne kamate na kratkorocne kredite u austriji su od 4 do 8% godisnje u zavisnosti dal kredit uzimate na 1 ili do 5 godina...


ZNACI I DALJE LAZES i nemas VEZE BLAGE SA ZIVOTOM

zato poslusaj ubuduce ovaj savet

"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo

Mogu samo da primetim da se ti palis na gurku i da nemas ama bash nikakvu percepcepciju :super::rotf:
 
Bio mi skoro tu prijatelj iz Francuske i covek se krstio i levom i desnom kad je video cene kod nas i kad ih je preracunao u eure. Kaze da je skoro sve jeftinije u Francuskoj nego kod nas pogotovo garderoba. Kad sam mu reko da je prosecna plata u Srbiji 200-250e covek se nije mogao nacuditi i prvo sto me je pitao je bilo pa od cega vi zivite sa ovakvim cenama?

Najsmesnije i najneverovatnije mu je bilo kad sam mu rekao da su kamate za kratkorocne kredite u bankama od 20-30% . Kod njega u francuskoj su kamate 5-7% .

Objasnio sam mu da je ova lopovska vlast usmerila Srbiju jos 2000te u pravcu EU al da je od stvari iz EU do sad uspela da nam uvede samo EU cene....
Covece, gde ti zivis? Kod nas prosecna plata nije ni 200, ni 250e!
Raspitaj se malo,
 

Back
Top