Finansijski kolaps FBiH - Na računu budžeta FBiH svega 434 KM!!!

Nije li to isti onaj Čengić koji nije želeo da aplaudira Aliji na samitu SDA i koji je jedini ostao hladnokrvan dok su Zetrom orile ovacije rahmetli predsedniku? Ili sam ja nešto pomešao?
Najvjerovatnije!!! Taj lik je zapravo jedan radikalni imam sa strašnim vezama među islamskim ekstremistima širom Svijeta!! Mnogo jaka faca u tim krugovima i lobista ekstremnih shvatanja u SDA!!!

cengic2.jpg

KAKVA JE TO MRAKA OD EKIPE I SA KIM MI SRBALJI IZ RS IMAMO POSLA NAJBOLJE MOŽETE ZAKLJUČITI NA OSNOVU TEKSTA NA OVOM LINKU:

http://gradbijeljina.com/content/view/214/37/

Kad se god pomenu islamski fundamentalisti na ovim prostorima, ma za koju vojnu formaciju bili angažovani, imajte u vidu njegovo ime!!! :cool:
 
Najvjerovatnije!!! Taj lik je zapravo jedan radikalni imam sa strašnim vezama među islamskim ekstremistima širom Svijeta!! Mnogo jaka faca u tim krugovima i lobista ekstremnih shvatanja u SDA!!!

cengic2.jpg

KAKVA JE TO MRAKA OD EKIPE I SA KIM MI SRBALJI IZ RS IMAMO POSLA NAJBOLJE MOŽETE ZAKLJUČITI NA OSNOVU TEKSTA NA OVOM LINKU:

http://gradbijeljina.com/content/view/214/37/

Kad se god pomenu islamski fundamentalisti na ovim prostorima, ma za koju vojnu formaciju bili angažovani, imajte u vidu njegovo ime!!! :cool:
Jeste, on je.
Nije mi jasno zašto nije odao počast Izetbegoviću?!:???:
 
Jeste, on je.
Nije mi jasno zašto nije odao počast Izetbegoviću?!:???:

Koliko se ja ono sjećam, onog momenta kada je Zapad prislonio Aliju uzazid zbog ratne saradnje sa ekstremnim fundamentalistima i posljeratnih uskih političkih veza sa ludim azijatima, Alija je onako ladno šeretski odjebao Čengića, ali i Silajdžića!!! Sjeti se samo svojevremenog pokretanja istrage tužilaštva Tribunala protiv Alije zbog uloge u zločinima musavih arapa po bosni!! Čengić i dalje utiče na dobar dio Stranke, ali, nakon Alije, na suprot njemu su Bakir izetbegović i Suljo Tihić!!! Haris Silajdžić je u međuvremenu osnovao sopstvenu partiju tj. Stranku za BiH koja je na zadnjim izborima svojiom predizbornom megalomanijom i najavljivanim neobjektivnim ekstremnim ambicijama prilično potisnula SDA!!! Upravo zahvaljujući nerealnim Harisovim obećanjima o ukidanju RS i stvaranju unitarne centralizovane BiH lafo kao građanske države, a ne države konstitutivnih naroda, Haris je ostvario značajan dio uticaja na bh muye!!!
 
Poslednja izmena:
Ovi ludaci u FBiH su definitivno odlučili da se ugase!!!
:eek::eek::eek:

Još 130 miliona KM za RVI i logoraše

26.06.2008 19:45

SARAJEVO - Iako je Federacija BiH u velikim finansijskim teškoćama zbog kojih je u pripremi smanjivanje rashoda u budžetu, postoje procjene da bi do kraja godine davanja za socijalne kategorije mogla biti povećana za oko 130 miliona KM, potvrdio je ministar finansija FBiH Vjekoslav Bevanda.

"Nemamo očekivano punjenje proračuna. Očito je da smo kod planiranja pretjerali, iz prošle godine nismo prenijeli planiranih 150 miliona KM, ali i dalje se usvajaju zakoni bez finansijske podloge. U srijedu smo na sjednici Vlade FBiH u Mostaru imali analize prema kojima bi za RVI trebalo dodatnih 65 miliona KM, a za logoraše 70 miliona KM", pojašnjava Bevanda.

Naglasio je da bi danas trebalo da bude završen plan prestrukturiranja budžeta. Bevanda napominje da trenutno u Ministarstvu stoji proknjiženih, a neplaćenih računa u ukupnom iznosu od oko 49 miliona KM.

"Obaveze pristižu i plaćaćemo ih kada budemo mogli, ali nećemo bankrotirati", smatra Bevanda i pojašnjava da je prije neki dan na računu FBiH bilo oko 400 KM zbog isplate plata.

Premijer FBiH Nedžad Branković nije želio da komentariše finansijsku situaciju u FBiH, jer "ne želi da se miješa ministru u posao".

No, finansijska situacija u FBiH je bila tema i jedne od rasprava u Parlamentu FBiH u protekla dva dana, pa je zastupnik Ismet Osmanović zatražio stav Vlade FBiH po osnovu Bevandinih višemjesečnih upozorenja da FBiH nema novca.

"On konstantno pokušava okriviti parlament da je donio zakone koji nemaju finansijsku podlogu", kazao je Osmanović.

Bevanda nije komentarisao optužbe na svoj račun, jer nije bio na sjednici u tom trenutku.

"Optužbe se pojave uvijek kada ja nisam tu, a meni lično niko ništa nije rekao", kaže Bevanda.

Iz FBiH milion KM dnevno za RS

Dug od oko 22 miliona KM koji FBiH ima prema RS i Brčko distriktu nakon privremenog poravnanja raspodjele prihoda sa jedinstvenog računa BiH za 2006. i 2007. godinu biće isplaćen u dnevnim ratama tokom narednog mjeseca, pojašnjavaju u Upravi za indirektno oporezivanje u BiH.

"Ukupni dug ćemo podijeliti na broj radnih dana u mjesecu i svaki dan transfer za FBiH umanjiti za iznos koji će biti nešto manji od milion KM", kazao je glasnogovornik UIO BiH Ratko Kovačević.

Dodao je da FBiH svaki dan dobije između tri i 14 miliona KM koje dijeli sa kantonima i opštinama.

http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=25171&meni=2

A ima i ovo:

Zatraženo saslušanje Brankovića i Bevande

26.06.2008 19:41

SARAJEVO - Kantonalno tužilaštvo iz Sarajeva juče je od federalnog MUP-a zatražilo da hitno i bez odlaganja sasluša premijera FBiH Nedžada Brankovića i dopremijera i ministra finansija Vjekoslava Bevandu o finansijskoj situaciji u FBiH i načinu trošenja budžeta.

"Zatraženo je saslušanje o dinamici punjenja i pražnjenja budžeta FBiH i usklađenosti sa planom za ovu godinu, te pojašnjenje da li su sve budžetske transakcije u skladu sa Zakonom o izvršenju budžeta i da li je bilo vanrednih rashoda u smislu provođenja novih zakona, prvenstveno o naknadama za demobilisane borce, te da li su eventualni vanredni izdaci pokriveni odlukama Vlade FBiH", navedeno je u saopštenju iz Tužilaštva Kantona Sarajevo, koje je potpisao glavni tužilac Branko Šljivar.

U saopštenju Šljivar navodi da Bevandu treba posebno saslušati u vezi s izjavama "kojima već duže ukazuje da FBiH prijeti finansijski kolaps i bankrot".

"O ovim izjavama Bevanda treba detaljno da se izjasni i eventualno ih potkrijepi odgovarajućom finansijskom dokumentacijom, kao i da li je bilo donošenja odluka o korištenju budžetskih sredstava mimo njegovog znanja i Ministarstva kojim rukovodi", navedeno je u saopštenju.

U MUP-u FBiH juče su još kazali da nisu dobili nikakav zahtjev za saslušanje Brankovića i Bevande, te da je ponašanje Kantonalnog tužilaštva čudno "jer se do sada nikada nije desilo da se svi detalji o istrazi objave prije nego što MUP FBiH bude obaviješten o tome".

Juče nismo uspjeli kontaktirati ni Bevandu ni Brankovića koji bi, kako saznajemo, mogli biti saslušani danas. Nezvanično smo saznali da oni još nemaju zvaničnu informaciju o ovom zahtjevu i da će se, također, danas oglasiti.

http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=25168&meni=2

Ovako otprilike ja zamišljam nadolazak sudnjeg dana!!!
 
Nema veze što nema para
Datum: 27.06.2008 21:03
Autor: Rubina Čengić
Dok ministar finansija FBiH mjesecima upozorava da Federacija nema dovoljno para za provedbu svih aktuelnih zakona i planiranih aktivnosti, najnovije analize pokazuju da bi do kraja godine trebalo obezbijediti dodatnih 130 miliona KM za RVI i logoraše.

Dakle, iako su najavili revizije, odgovorni očekuju povećanje i broja korisnika i visine naknada. Uz ovo, očekuje se i porast broja neratnih invalida, jer nekoliko desetina hiljada ljudi čeka potvrđivanje ovog statusa, a oni koji najavljuju veća davanja za socijalne kategorije optužuju ministra finansija da krije pare i lažno širi paniku, zbog čega će ga i policija saslušavati.

Prema nepotvrđenoj informaciji, FBiH će, ako se ovako nastavi, naredne godine samo za socijalne kategorije trebati oko 1,5 milijardi KM, taman koliko iznosi cijeli godišnji budžet!
Istina, svi najavljuju revizije, inventure lista korisnika i jedinstvene baze podataka, kako bi bili izbjegnuti višestruki korisnici, ali je teško povjerovati da svaki drugi korisnik socijalnu pomoć koristi nezakonito. Ako i jeste tako, onda bi neko od onih koji izdaju rješenja i uvode u prava trebalo da visi u centru glavnog grada ove države, a ne da policija saslušava ministra finansija!

Zabrinjavajuće je da niko ne najavljuje pooštravanje kriterija za sticanje statusa, ali i zapošljavanje ili preobrazbu, jer socijalna davanja moraju postojati. Istina, premijer FBiH najavljuje nove kilometre autocesta, u koje će biti uloženo 400 ili ko zna koliko miliona KM, od čega bi se kao mogli puniti socijalni fondovi. Zaboravlja da to opet ne znači posao za invalide, ratne ili neratne, ili bilo koga iz socijalnih kategorija. Najveći broj njih bi htio posao i dostojanstvo, čak i ako se nikada ne provoza tim cestama.

http://forum.krstarica.com/threads/222294

Međuentitetska granica očigledno nikad nije imala veći smisao nego što ga danas ima!!!:super:
 

Back
Top