~ FANTASTICNI ~ citati

Направио сам интернет сајт са базом цитата, где можете да прегледате цитате према аутору, категорији или да вам приказује насумичан цитат из базе. Такође ако вам се свиђа одређени цитат може аутоматски да вам генерише позадину за десктоп од тог цитата. Погледајте!

http://inspiracija.in.rs/index.php?zad=svi
 
Не мешајте се у послове чаробњака будући да су врло довитљиви и лако побесне.

Многи који живе заслужили су смрт.А неки који умиру заслужили су живот.Зар им га можеш дати?

Чак и најмања особа у стању је да промени ток историје.

Гандалф - Господар прстенова
 
Не мешајте се у послове чаробњака будући да су врло довитљиви и лако побесне.

Многи који живе заслужили су смрт.А неки који умиру заслужили су живот.Зар им га можеш дати?

Чак и најмања особа у стању је да промени ток историје.

Гандалф - Господар прстенова

Bravo!
 
"Previše često sam slušala o dužnosti", povika ona. "Ali nisam li ja od Kuće Jorlove, devica što štit nosi, a ne dadilja? Ja sam čekala dovoljno dugo, neodlučna. Pošto mi stope ne oklevaju više, izgleda, ne mogu li sada utrošiti svoj život kako ja hoću?"
"Malo ih to može učinit časno", odgovori on. "Ali ti, gospo: nisi li ti prihvatila teret da vladaš ovim narodom do povratka njihova gospodara? Da ti nisi bila izabrana, onda bi neki predvodnik ili zapovednik bio postavljen na to mesto, i on ne bi mogao da odjaše napuštajući svoj teret, bio umoran od njega ili ne."
"Hoću li ja uvek biti izabrana?" reče ona gorko. "Hoću li uvek biti ostavljana kada Jahači odlaze, da se brinem za kuću dok oni zadobijaju slavu, i nalazim hranu i krevete kada se oni vrate?"
"Uskoro može doći vreme kada se niko neće vratiti", reče on. "Tada će biti potrebe za hrabrošću bez slave, jer niko se neće sećati dela što su počinjena u poslednjoj odbrani vaših domova. A ipak, ta dela neće biti manje valjana zbog toga što su neslavljena."
A ona odgovori: "Sve tvoje reči su tek da kažu: ti si žena i tvoja uloga je u kući. Ali kada ljudi budu pomrli u boju i časti, ti imaš dopuštenje da budeš spaljena u kući, jer ljudima ona neće biti potrebna više. Ali ja sam od Kuće Jorlove, a ne sluškinja. Ja mogu da jašem i rukujem mačem, i ne plašim se ni bola ni smrti."
"Čega se plašiš, ledi? "upita on.
"Kaveza", reče ona. "Da ostanem iza rešetaka, dok ih navika i starost ne prihvate, a sve prilike da se učine velika dela nestanu izvan sećanja ili želje."
"A ipak, ti si savetovala mene da se ne odvažim na put koji sam odabrao zato što je opasan?"
"Tako neko može savetovati drugoga", reče ona. "Ipak, ja ti ne nalažem da bežiš od opasnosti, nego da jašeš u boj gde tvoj mač može zadobiti slavu i pobedu. Ja ne bih da vidim kako se stvar uzvišena i izvanredna odbacuje bespotrebno."
"Ne bih ni ja", reče on. "Pa ti stoga kažem, gospo: Ostani!"



J.R.R.Tolkien, Gospodar prstenova, Povratak kralja. Knjiga V, Glava 2, Prolazak sive čete.
 
Ово нисам ја нашао,али ми се много свиђа.Позајмио сам од Akay из теме СФ кафе.Ако дајете репутацију дајте њему.Ја сам овим доле текстом одушевљен.:)


Abner Marsh to Joshua York when York questions his honesty, Fevre Dream (1982)

The best fantasy is written in the language of dreams. It is alive as dreams are alive, more real than real... for a moment at least... that long magic moment before we wake. Fantasy is silver and scarlet, indigo and azure, obsidian veined with gold and lapis lazuli. Reality is plywood and plastic, done up in mud brown and olive drab. Fantasy tastes of habaneros and honey, cinnamon and cloves, rare red meat and wines as sweet as summer. Reality is beans and tofu, and ashes at the end. Reality is the strip malls of Burbank, the smoke-stacks of Cleveland, a parking garage in Newark. Fantasy is the towers of Minas Tirith, the ancient stones of Gormenghast, the halls of Camelot. Fantasy flies on the wings of Icarus, reality on Southwest airlines. Why do our dreams become so much smaller when they finally come true?
We read fantasy to find the colors again, I think. To taste strong spices and hear the song the sirens sang. There is something old and true in fantasy that speaks to something deep within us, to the child who dreamt that one day he would hunt the forests of the night, and feast beneath the hollow hills, and find a love to last forever, somewhere south of Oz and north of Shangri-La.
They can keep their heaven. When I die, I'd sooner go to Middle Earth.

- George R.R. Martin
 
“Ja sam u stvari Hobit- po svemu sem po rastu.Volim vrtove,drvece i obradivu zemlju bez mehanizacije;pušim lulu i volim dobru,običnu hranu(nerashlađenu),a užasavam se francuske kuhinje; volim i čak se u ovo dosadno vreme usuđujem da nosim šarene prsluke.Uživam i u pečurkama(ubranim u prirodi) imam jednostavan smisao za humor(koji se ne dopada čak ni mojim najkolnjenijim kritičarima); kasno ležem i kasno ustajem(kad god mogu).Ne putujem mnogo.“

J.R.R. Tolkin
 
Морфеј климну главом и поче да се удаљава. „Али како ћу да се вратим кући?”, повикала је пре него што је стигао превише да се удаљи.
„Само требаш да се пробудиш. И, Хелен”, одговорио је, готово као да је упозорава, „у предстојећим данима сети се да се снови испуњавају, али не без тешкоћа.”

„Лишена снова” - Џозефина Анџелини
 
Kralju podno Gore
O, kralju kamena
Pripast će ti more
Blaga, nasljedstva.
Zablistat će ti kruna
I harfa čarobna,
Kad zlatna svirne struna
I pjesma junačka.
Zapjevat će šume,
Da sva gora ječi,
Bit će blaga, kume,
Rijeke će zlatom teći.
Jezero će plamtjet,
Milinom ko u snu,
S tugom ću se rastat,
Jer Kralj pod Gorom je tu!

Hobbit
 
“I sit beside the fire and think
Of all that I have seen
Of meadow flowers and butterflies
In summers that have been

Of yellow leaves and gossamer
In autumns that there were
With morning mist and silver sun
And wind upon my hair

I sit beside the fire and think
Of how the world will be
When winter comes without a spring
That I shall ever see

For still there are so many things
That I have never seen
In every wood in every spring
There is a different green

I sit beside the fire and think
Of people long ago
And people that will see a world
That I shall never know

But all the while I sit and think
Of times there were before
I listen for returning feet
And voices at the door”



Gospodar prstenova, jedan od mojih omiljenih
 
"Odlazi, odurni dwimmerlaiku, gospodaru strvina! Ostavi mrtve na miru!"Nečiji hladan glas uzvrati:
"Pazi da se ne nađeš između nazgûla i njegova plijena! Jer tebe neće ubiti. Tebe će odnijeti u žalobne kuće, s onu stranu svakog mraka, gdje će ti meso biti požderano a
skvrčena duša ostat će ti gola pred Okom bez kapaka."
Mač zazvecka pri izvlačenju.
"Radi što te volja ali ja ću te spriječiti u tome ako mognem."
"Spriječiti me? Budalo jedna! Nema živa čovjeka koji mene može u nečemu spriječiti."
Tad Merry od svih zvukova u tom času začuje najčudniji. Učini mu se da se Dernhelm smije, a smijeh mu je zvonio kao čelični prsten.
"Ali ja nisam živ čovjek! Pred tobom je žena. Ja sam Éowyn, kći Éomundova.Ti stojiš između mene i moga gospodara i rođaka. Odlazi ako nisi besmrtan! Jer, bio ti živ ili sjena koja nije mrtva, smlavit ću te ako ga takneš!"

Nije poslušao savet i smlavila ga...žena.Pih,i on mi je neki veštac.
 
Hold your ground, hold your ground! Sons of Gondor, of Rohan, my brothers! I see in your eyes the same fear that would take the heart of me. A day may come when the courage of men fails, when we forsake our friends and break all bonds of fellowship, but it is not this day. An hour of wolves and shattered shields, when the age of men comes crashing down! But it is not this day! This day we fight! By all that you hold dear on this good Earth, I bid you stand, Men of the West! - Aragorn
 

Back
Top