Ево шта је клерикализам и фундаментализам!

satarichar:
Tebe je presreo ne samo Pahomije, već cela gej parada. Otpozadi i više puta.
Kakav si ti tek manijak. Ti se usuđuješ da komentarišeš i osuđuješ nešta ili nekoga, a ne vidiš da si prso ko lajsna. Jel radiš ti išta drugo u životu, osim što ispisuješ stotine postova na dan? I to glupih.
Radi nešta korisno parazitu smrdljivi, pa nećeš biti tako ogorčen na ceo svet, a naročito na Srbiju i sve što ima pridev "srpski".
Razmisli malo. Zašto smo svi dužni da ispaštamo zbog tvojih kompleksa? Što ti je možda kita mala, ili si ćelav, tata te silovao 2-3 puta nedeljno, jeo si malter ili pseća govna kad si bio mali, niko nije kriv. Osim tvojih roditelja. Zato kad padne mrak i njima san na oči, sekiru u ruke, nasekiraj tatu i mamu i reši sve svoje probleme.
Uradi to. Ceo forum Krstarice je sa tobom.


Sataricar, svaki prosecan psiholog ce lako uvideti , da si ga u zivotu primao gde ne treba........
Pogledaj kako si se uzbudio, i izbezumio pri samom pomenu Pahomija. a dalji tekst otkriva sta ti se u stvari u zivotu desavalo...............Nesvesno pominjes silovanje od strane tate, sto si trebao da prijavis muriji, ili mami , ako i ona nije bila umesana u tu rabotu..

Isto tako, iz tebe izbija ta podsvesna zelja , da sekirom pobijes roditelje na spavanju, a i nick ti nije slucajno izabran............ti si jedna , jako bolesna mlada osoba, koja je imala
nesrecu da joj se desi to sto joj se desilo............

Nazalost, nema ti pomoci..........toliko si zaglavio u paranoju i shizofreniju, da se sa kilometra vidi, patnja koja izbija iz tvoga teksta............

p,s,

Ako ti je za utehu, nisi jedini.........eto, i eremita se odusevio tvojim idejama, a za njega imam potvrde , njdegovih drugara, koji me na pp opominju da je decko bolestan, i da ga ne muchim previse.............
 
satarichar:
Atak na moju ličnost je da kad izađem na forum "Krstarice" i hoću opušteno da pročitam pametne stvari, vidim na stotine postova spodobe pod nikom Kojen.
To što on piše, lišeno je argumenata i bilo kakve konstruktivnosti. Samo antisrpstvo. Pa da je takav i prema Hrvatima, ili Bušmanima, Sudancima, opet bi me nervirao.
Ovo je javna stvar i niko nema prava da ovde bude budala. Ako hoće da bude budala, onda neka bude mami i tati.
Po nekoj logici oni su dužni da ga trpe, jer su napravili ovog monstruma.

Vrijedjao je i Hrvate, i muslimane i tko zna kog jos.

Mislim da postoje , osim mame i tate i adekvatne institucije zatvorenog ili poluotvorenog tipa. Pa, pobogu! Zar da u 21-vom stoljecu ostavimo na milost i nemilost, tko zna kakovih roditelja, raznorazne hendikepirane osobe???
 
Citat:
Original postavio kojen
hehe...........ova nebuloza, i glupost sa zabranom festivala me podseca na slican cirkus u Turiji , gde je, lokalni papa , zabranio tradicionalnu slaninijadu, jer je padala u vreme posta............

I on je pretio mestanima, da ce onoga ko zaglaba kobasicu, peci vatre pakla, i da ce ga izbaciti iz crkve...........

Ma, dokon pop i jarice krsti.......kaze narod..........a to je isto u svim crkvama...

Vera u boga, je jedno, i to je svacije , licno osecanje...........a nesavrsenost crkava(svih) je nesto sasvim drugo...........
Ovo podebljano, zazvucalo mi je zanimljivo....kojen, daj pojasni malo to, bas me zanima sto ti imas rec na tu temu...jedan kratki elaborat?
 
King David:
Vrijedjao je i Hrvate, i muslimane i tko zna kog jos.

Mislim da postoje , osim mame i tate i adekvatne institucije zatvorenog ili poluotvorenog tipa. Pa, pobogu! Zar da u 21-vom stoljecu ostavimo na milost i nemilost, tko zna kakovih roditelja, raznorazne hendikepirane osobe???

Ne vredjam ja ni Hrvate, ni Muslimane, ni Srbe...............ja vredjam samo budaletine, a ima vas u svim narodima, i uvek se nekako , budale i mentoli, nadju na istoj liniji , bez obzira na nacionalnost..........veze vas, izgleda , zajednicka tragedija u glavi.........

Kada mi moje postove , odobravali likovi kao ti, besniris, etemita, antacibl, i ovaj novi, nesrecni sataricar.................ja bi se sam prijavio kod lekara, jer bi to bio siguran znak da nesto nije u redu...............

Malo mi vas je , ponekad zao, onako, kao zivih stvorova..........a opet, dok je takvih budalchina, nema srece ni za one normalne...........

Zato , sve dok me napadaju likovi , kao ovi nabrojani begunci iz raznih institucija, znam da sam jos ok.............. :D :D :D
 
@kojen

Ne znam zasto si prvu recenicu povjezao sa ostatkom moga posta.

Gdje god ja spomenem osobe sa invaliditetom, ti se uvjek osjetis prozvanim i jedini reagiras.
I gdje si to vidio, osim u svojoj tintari, da umno oboljeli, sa simptomima svojstvenim likovima
poput tebe, mogu pravilno rezonirati, jesu li ili nisu za hospitalizaciju?

Ti, kojen, nisi svjestan, ja tebe razumjem. Naravno, da se ne kanis ici lijecniku, jer iz tvoje
vizure, sa tobom je sve OK. Nitko te i nece primoravati, dokle god si pod terapijom i umjereno
nestasan.No, ukoliko pretjeras, kao sto to cinis na ovome forumu, prvi koji treba reagirati je
moderator. To je njegova, kako gradjanska, tako i moralna obavjeza.Jedan ban na dva - tri tjedna,
koliko da se primiris. A, dalja tvoja sudba, ovisi o socijalnom ozracju u kome egzistiras, te od
same prirode bolesti.

Sve najljepse ti zelim, uz nadu da ce znanost, posebice medicina, uznapredovati.
Ja sa tobom vise nemam sto pricati,a, moderator neka radi po svojoj savjesti.
Za slucaj da ces biti nazocan i nadalje na ovome forumu, ili, ako su po bolnicama
sprovjeli kablovski internet, kao dio programa mjera, poduzetih radi sto brzeg ulaska u EU,
Srbije i cijelog Balkana, ja te prepustam drugima odavdje, na starateljstvo i
pojacani nadzor. Naprosto, dojadio si mi, nemam nerava zayebavat se sa tvojim ludorijama.

Predajem stafetu nekome tko jos ima optimizma.Priznajem, ja sam pesimist glede razvoja
situacije. Nitko jos glupaka nije izlijecio.
 
King David:
@kojen

Ne znam zasto si prvu recenicu povjezao sa ostatkom moga posta.

Gdje god ja spomenem osobe sa invaliditetom, ti se uvjek osjetis prozvanim i jedini reagiras.
I gdje si to vidio, osim u svojoj tintari, da umno oboljeli, sa simptomima svojstvenim likovima
poput tebe, mogu pravilno rezonirati, jesu li ili nisu za hospitalizaciju?

Ti, kojen, nisi svjestan, ja tebe razumjem. Naravno, da se ne kanis ici lijecniku, jer iz tvoje
vizure, sa tobom je sve OK. Nitko te i nece primoravati, dokle god si pod terapijom i umjereno
nestasan.No, ukoliko pretjeras, kao sto to cinis na ovome forumu, prvi koji treba reagirati je
moderator. To je njegova, kako gradjanska, tako i moralna obavjeza.Jedan ban na dva - tri tjedna,
koliko da se primiris. A, dalja tvoja sudba, ovisi o socijalnom ozracju u kome egzistiras, te od
same prirode bolesti.

Sve najljepse ti zelim, uz nadu da ce znanost, posebice medicina, uznapredovati.
Ja sa tobom vise nemam sto pricati,a, moderator neka radi po svojoj savjesti.
Za slucaj da ces biti nazocan i nadalje na ovome forumu, ili, ako su po bolnicama
sprovjeli kablovski internet, kao dio programa mjera, poduzetih radi sto brzeg ulaska u EU,
Srbije i cijelog Balkana, ja te prepustam drugima odavdje, na starateljstvo i
pojacani nadzor. Naprosto, dojadio si mi, nemam nerava zayebavat se sa tvojim ludorijama.

Predajem stafetu nekome tko jos ima optimizma.Priznajem, ja sam pesimist glede razvoja
situacije. Nitko jos glupaka nije izlijecio.


yebote.........koliko si se trudio :D :D :D
Aj sad , prevedi na Srpski, niko ne kapira ovaj Franjin novogovor......... :D

Toliko muke.......mora da si jako frustrirana:)
 
eremita:
а ако је за тебе "мешање у полилтику" то што СПЦ сматра да у слободној земљи у којој постоји слобода говора може да изнесе и своје мишљење и ставове поводом горућих проблема народа и државе- е,

..... i da na taj način utiče na formiranje mišljenja neobrazovanog dela populacije slobodne zemlje, dakle na formiranje mišljenja ogromnog broja ljudi.

Koje su posledice "mešanja u politiku" verskih organizacija i "zauzimanja političkih stavova", možemo da vidimo ako, koristeći gugl, pročitamo šta se dešavalo u Iranu krajem 70-tih godina.


eremita:
онда се јесте мешала

Naravno da se mešala. Zauzimanje političkih stavova, te iznošenje istih u javsnost nije ništa drugo nego bavljenje politikom.

eremita:
АЛИ НИКАДА НИЈА ПРЕДСТАВЉАЛА ЗАКОНОДАВНУ И НАРЕДБОДАВНУ ВЛАСТ као у примеру теме ... уосталом, наведи...... 8-)

Nije predstavljala zato što je u ovoj zemlji 50 godina vladao Tito, pa nije stigla, odnosno za to nije bilo uslova.

Inače, nemešanje verskih organizacija u politiku treba da izgleda upravo onako kao u periodu 1945-1990.
 
eremita:
(јер је мени пре свега стало да знам шта мисли моја СПЦ о неком проблему пре него што се ја према истом одредим)

Upravo zbog ovoga verske organizacije ne smeju zauzimati političke stavove. Napomenuo bih da su stavovi vrhovnog verskog vođe Imama Homeinija i njegove verske organizacije bili od izuzetnog značaja za većinu Iranaca 1978. Ako pogledamo Iran danas možemo utvrditi do čega su doveli politički stavovi Imama Homeinija.

eremita:
ада је "ономад" био инцидент у вези жеље педера да врте гузицама по Теразијама - СПЦ није имала НИКАКВОГ УТИЦАЈА. Тачно је да је у томе учествовао један пензионисани свештеник СПЦ - а то му нико, али нико не може ЗАБРАНИТИ

Na stranu gej paradu, pošto ona nije od značaja. Umesto gej parade tu je mogla da mitinguje bilo kakva grupa ljudi čiji stavovi nisu u skladu Biblijom.

Pitam ja tebe odakle svešteniku u mantiji pravo da bude na čelu razularene bande koja je krenula da se fizički obračunava sa satanistima, gejevima, ili sa bilo kim drugim? Da li je taj čovek uhapšen zbog raspirivanja mržnje, ugrožavanja javnog reda i mira ili zbog nanošenja teških telesnih povreda? Da li je Presveti Sinod njemu izrekao nekakvu kaznu? Da li se Presveti Sinod ogradio od njegovih postupaka? Nije. Pošto nije možemo zaključiti da je taj čovek tamo predstavljao zvaničan stav SPC po tom pitanju.
 
ml2:
Upravo zbog ovoga verske organizacije ne smeju zauzimati političke stavove. Napomenuo bih da su stavovi vrhovnog verskog vođe Imama Homeinija i njegove verske organizacije bili od izuzetnog značaja za većinu Iranaca 1978. Ako pogledamo Iran danas možemo utvrditi do čega su doveli politički stavovi Imama Homeinija. .

Ово је глупост. Користећи ту логику ја позивам на укидање демократије јер сви знамо да је Хитлер управо на демократским изборима дошао на власт.

Иначе, одакле мислиш да црпиш право да укинеш слободу политичког изражавања одређеној професији? Зашто свештеници не би имали право на политички став, а имају га поштари?


ml2:
Pitam ja tebe odakle svešteniku u mantiji pravo da bude na čelu razularene bande koja je krenula da se fizički obračunava sa satanistima, gejevima, ili sa bilo kim drugim? Da li je taj čovek uhapšen zbog raspirivanja mržnje, ugrožavanja javnog reda i mira ili zbog nanošenja teških telesnih povreda? Da li je Presveti Sinod njemu izrekao nekakvu kaznu? Da li se Presveti Sinod ogradio od njegovih postupaka? Nije. Pošto nije možemo zaključiti da je taj čovek tamo predstavljao zvaničan stav SPC po tom pitanju.

Ако мислиш на свештеника Жарка Гавриловића који се појавио на протестима против педерске параде, сви су могли да га чују како позива на уздржавање од насиља сваке врсте.
 
untouchable:
Ово је глупост. Користећи ту логику ја позивам на укидање демократије јер сви знамо да је Хитлер управо на демократским изборима дошао на власт.

..... u specifičnoj situaciji, zahvaljujući tome što je raspirivao versku i nacionalnu mržnju (slično kao SRS danas) a uz svesrdnu podršku verske organizacije koja se zove katolička crkva.

untouchable:
Иначе, одакле мислиш да црпиш право да укинеш слободу политичког изражавања одређеној професији? Зашто свештеници не би имали право на политички став, а имају га поштари?

Sveštenici kao građani imaju pravo na svoj politički stav, ali to pravo nema crkva kao verska organizacija u sekularnoj državi. Slično tome, poštar kao građanin ima pravo na politički stav ali to pravo nema Javno preduzeće PTT Srbije.

untouchable:
Ако мислиш на свештеника Жарка Гавриловића који се појавио на протестима против педерске параде, сви су могли да га чују како позива на уздржавање од насиља сваке врсте.

Ne znam kako je dotičnom Presvetom gospodnu ime, a pravo da ti kažem i ne zanima me. Znam samo da nisam imao priliku da vidim da je pozivao na mir, ali sam zato imao priliku da posredstvom TV prijemnika vidim kako predvodi kolonu koju čine ćelavci sa štanglama u rukama.
 
ml2:
Sveštenici kao građani imaju pravo na svoj politički stav, ali to pravo nema crkva kao verska organizacija u sekularnoj državi. Slično tome, poštar kao građanin ima pravo na politički stav ali to pravo nema Javno preduzeće PTT Srbije. /QUOTE]

И? У чему је проблем? Значи слажемо се да свештеници као део народа могу и требају да износе своје политичке ставове.

ml2:
Ne znam kako je dotičnom Presvetom gospodnu ime, a pravo da ti kažem i ne zanima me. Znam samo da nisam imao priliku da vidim da je pozivao na mir, ali sam zato imao priliku da posredstvom TV prijemnika vidim kako predvodi kolonu koju čine ćelavci sa štanglama u rukama.

Ово је најобичнија лаж. Никога он није предводио већ је управо позивао на смиривање страсти.
 
satarichar:
U pravu si, nema pravo. To je njegova moralna dužnost. Religije kao hrišćanstvo upravo imaju svoju genezu u borbi protiv zla.

Valjada postoje nadležni državni organi koji su zaduženi za borbu protiv zla? Recimo sud ili policija?

satarichar:
Upravo kad sve drugo zakaže u toj borbi, religija istrajava.

Slično kao u Iranu.

satarichar:
Problem nije u Crkvi, već je problem u tvojoj percepciji zla. Ako tebi nešto prija, to je "dobro".

Kao na primer paljenje ljudi na lomači u ime Boga?


satarichar:
Recimo da ti voliš gej paradu i rado učestvuješ u njoj, a većina ljudi je protiv sa izrazitim gađenjem i odvratnošću. Da li je u redu da tebi gologuzom i tvojoj toploj bratiji bude prijatno, ali u vrh glave vas stotinak uživa, ili je strašno da se hiljade, čak stotine hiljada užasava i uznemirava. Kakva je to trauma tek za decu. Posle se čudimo otkud takvi kao Kojen.
Čak i da nije važno šta kaže Crkva, da li je to demokratski? Teror minorne bolesne manjine nad ogromnom normalnom većinom?
Ako to prolazi, onda svaki manijak može da napravi svoje udruženje i sa sebi sličnima da proglasi svoju maniju za svoje pravo. Ako pederčine mogu slobodno da nanose ljudima duševnu bol (kao Kojen), onda se pravnim vratolomijama siledžije i manijaci mogu izboriti da nanose nekažnjeno i fizičku bol. To je logičan sledeći korak.

Kao što je već rečeno, ono što sam ja hteo da kažem nema nikave veze sa gej paradom.
 
ml2:
Valjada postoje nadležni državni organi koji su zaduženi za borbu protiv zla? Recimo sud ili policija?
Ha, ha, ha.
A koliko je nevinih ljudi stradalo zbog korumpiranih i nekompetentnih sudova? U državama kao Hitlerova Nemačka, šta su sudovi radili? To nije imalo veze sa Crkvom.
Haški sud?
To što se naziva sudom, najčešće veze nema sa dobrom. Uz sposobnog advokata i puno para i Satana lično postaće svetac.

ml2:
Slično kao u Iranu.
Pravo da ti kažem, ja nisam siguran da je SAD dobro, a Iran zlo. Drugo, uopšte ne stavljam Islam kao religiju u ravan sa na primer Pravoslavljem. Temelji Islama su vrlo problematični, kao i sam utemeljivač Muhamed (pljačkao, ubijao, pedofilisao itd). Tako da kakvi su roditelji, dete je možda i dobro.


ml2:
Kao na primer paljenje ljudi na lomači u ime Boga?
Pa to i jeste tema ovog topika. BRAVO!!! Upravo je čovek i pokušavao da ukaže na probleme Katoličke Crkve.




ml2:
Kao što je već rečeno, ono što sam ja hteo da kažem nema nikave veze sa gej paradom.
Ali si je spominjao, pa sam je spomenuo i ja. Istina je da su bajagi "demokratski" nastrojeni ljudi, prilično zauzeti za neka pederska prava. A istina je to, da je gej populacija ekonomski jako moćna i preko novca uzurpira sve više političke moći. Klasična korupcija.
 
satarichar:
Ha, ha, ha.
A koliko je nevinih ljudi stradalo zbog korumpiranih i nekompetentnih sudova? U državama kao Hitlerova Nemačka, šta su sudovi radili? To nije imalo veze sa Crkvom.
Haški sud?
To što se naziva sudom, najčešće veze nema sa dobrom. Uz sposobnog advokata i puno para i Satana lično postaće svetac.

E pa onda je najpametnije da rulja uzme Zakon u svoje ruke i da sveštenici počnu da sude i presuđuju. Kao za vreme inkvizicije.

satarichar:
Pravo da ti kažem, ja nisam siguran da je SAD dobro, a Iran zlo.

Ja sam 100% siguran da SAD nije dobro, ali sam isto tako siguran da je mnogo bolja opcija nego Iran. U Iranu je fatvom zabranjeno nositi kravatu zato što je to hrišćanski simbol, o čemu dalje da pričamo?

satarichar:
Drugo, uopšte ne stavljam Islam kao religiju u ravan sa na primer Pravoslavljem. Temelji Islama su vrlo problematični, kao i sam utemeljivač Muhamed (pljačkao, ubijao, pedofilisao itd). Tako da kakvi su roditelji, dete je možda i dobro.

Što se mene lično tiče nisam vernik pa su za mene sve religije iste; katolička, pravoslavna, islam...sve se svodi na isto. Na primer u svim verskim knjigama otprilike piše da će se onaj koji ne veruje pržiti u paklu. Odakle im pravo da plaše slabouman narod?

No bez obzira na sve to, svaku religiju treba poštovati dokle god se ne meša u politiku.

satarichar:
Pa to i jeste tema ovog topika. BRAVO!!! Upravo je čovek i pokušavao da ukaže na probleme Katoličke Crkve.

Problemi katoličke crkve ne postoje. Postoje milioni ljudi koje je tokom svoje duge istorije ubila katolička crkva u ime Boga. Setimo se samo inkvizicije.

satarichar:
Ali si je spominjao, pa sam je spomenuo i ja. Istina je da su bajagi "demokratski" nastrojeni ljudi, prilično zauzeti za neka pederska prava. A istina je to, da je gej populacija ekonomski jako moćna i preko novca uzurpira sve više političke moći. Klasična korupcija.

Nisam je ja spomenuo, spomenuo je neko drugi a ja sam se samo nadovezao. Btw. Što se mene lično tiče mogu da rade šta god hoće, do god ne ugrožavaju mene i druge ljude, isto kao što ja smatram da mogu da radim šta mi je volja ako time ne ugrožavam nikoga.
 
ml2:
..... i da na taj način utiče na formiranje mišljenja neobrazovanog dela populacije slobodne zemlje, dakle na formiranje mišljenja ogromnog broja ljudi.

Koje su posledice "mešanja u politiku" verskih organizacija i "zauzimanja političkih stavova", možemo da vidimo ako, koristeći gugl, pročitamo šta se dešavalo u Iranu krajem 70-tih godina.

Naravno da se mešala. Zauzimanje političkih stavova, te iznošenje istih u javsnost nije ništa drugo nego bavljenje politikom.

"Политичко мишљење" НИЈЕ РЕЗЕРВИСАНО само за болиде који су сами себе прозвали "политичарима" нити за неке гг организације које су плаћене из иностранства и себе називају "СТРАНКА" или "ПАРТИЈА". Сви у држави имају право на изношење истог ПОГОТОВО ЦРКВА и поготово СПЦ КОЈА ЈЕ ДРЖАВОТВОРНА ЦРКВА..

Мени је жао што ти је неко испеглао вијуге и не увиђаш разлику између муслиманских фундаменталиста у Ирану, Католичке цркве у БИХ који случај сам навео у теми и СПЦ а разлика је драстична и у корист наше Цркве.

Да мало пратиш начин ВЛАДАЊА на том истом Западу могао си да увидиш да тамо власт пре свега ПИТА ЦКРВУ шта мисли о неким важним питањима за државу - и мишљење Цркве је пресудно. Па шта мислиш зашто би наше црквене представнике странци стално посећивали, примали их у иностранству и о свему их питали???

Мл2:
Nije predstavljala zato što je u ovoj zemlji 50 godina vladao Tito, pa nije stigla, odnosno za to nije bilo uslova.

Inače, nemešanje verskih organizacija u politiku treba da izgleda upravo onako kao u periodu 1945-1990.

Баш си лепо навео овај пример и самом себи скочио у уста. Па ако Католичка црква "није стигла" за време зликовца Броза - како онда тумачиш случај у БиХ где црква наређује полицији и власти ХДЗ-а да растера и забрани музички скуп а затим изводи бесне глисте и спроводи на ливади "егзорцизам".

Твоје виђење "немешања" по рецепту Броза који је од храмова правио штале и складишта је заиста за свако жаљење - и хвала Богу, такав скотски режим се више никада НЕЋЕ вратити у ову земљу (а нарочито не преко твојих комби ЛДП-оваца и вештице Латинке Перовић).

Ја сам овом темом само покушао да безбожницима ставим до знања да постоји драстична разлика између понашања цркава и религија МУСЛИМАНА; КАТОЛИКА и ПРАВОСЛАВАЦА и то у корист СПЦ, али ти жмуриш на аргументе и усуђујеш се да 2006. године проповедаш злочиначку политику СКЈ у Србији. 8-)
 
eremita:
Tamjan na ledini

KATOLIČKA CRKVA UZ POMOĆ LIVANJSKE POLICIJE SPRIJEČILA ODRŽAVANJE MEĐUNARODNOG FESTIVALA ELEKTRONSKE GLAZBE I EGZORCIRALA LIVADU

TAMJAN NA LEDINI
Vladimir MATIJANIĆ
2. kolovoza, 2006.

Festival elektroničke glazbe koji se trebao održati u Livnu od 28. do 31. srpnja policija je zabranila, jer je Crkva utvrdila da je Festival djelo Nečastivog. Policija je rastjerala goste – mahom strance iz zapadnoevropskih država – nakon čega su pripadnici molitvene skupine koja je prva povezala Festival sa Sotonom, mjesto gdje se trebao održati Festival poškropili svetom vodom i posuli svetom solju

Sve tvrdnje kako u Bosni i Hercegovini nema fundamentalizma, ili kako on nema utjecaja na društveni život, demantirane su na najizravniji način: upravo su fundamentalisti minulih dana spriječili održavanje velikog međunarodnog festivala elektroničke glazbe u Livnu, točnije, na lokalitetu Bostan u Guberu pored spomenutog bosanskohercegovačkog gradića. Vjerski fundamentalisti prvo su Festival, neposredno uoči početka, proglasili djelom Nečastivog, potom je policija odlučnom akcijom istjerala zbunjene goste – mahom strance iz zapadnoevropskih država - koji su nekoliko dana prije Festivala kampirali na mjestu gdje se trebao održati i usput im počupala šatore, da bi, konačno, pripadnici molitvene zajednice koja je prva povezala "partijanere" s Vragom, poškropili teren navodno svetom vodicom i posuli solju. Ukratko, obavili su obred egzorcizma nad livadom. Svetom, također. Da ne bude zabune: riječ je o katoličkom fundamentalizmu, a glavni fundamentalisti su pripadnici Katoličke crkve predvođeni lokalnim župnikom fra Jakovom Gelom.

Bačeni novac


Festival, točnije "Techno Party Rumpelthaenzechen" trebao se, dakle, održati od 28. do 31. srpnja u već spomenutom Guberu pored Livna. Organizator Ante Dolić, koji je u trenutku pisanja ovoga teksta bio na putu za Njemačku, pa smo uspjeli tek kontaktirati s članovima njegove obitelji koji su, iz razumljivih razloga, željeli biti anonimni, kažu da je Dolić, zajedno sa suorganizatorom Jakom Mamuzom, spiskao 40 tisuća konvertibilnih maraka na dovođenje gostiju. Naime, planirano je da na partyju budu DJ-evi iz petnaest zemalja, od Indonezije naovamo. Svima su plaćene avionske karte, napravljena je nekakva koliba gdje su DJ-evi trebali raditi. Organizatori su imali sva jamstva, uz ostalo i ona od Luke Čelana, HDZ-ova gradonačelnika, koji ih je uvjeravao da vlasti nemaju ništa protiv partyja.

Onda je na scenu stupila Crkva. Točnije, vjernici. U Livnu je, naime, zadnjih godina prisutan trend osnivanja "molitvenih skupina", fanatiziranih skupina vjernika koji se okupljaju po kućama i sate, dane, tjedne, godine... provode u molitvi i detektiranju Sotoninih nedjela prisutnih, naravno, posvuda... A upravo je jedna od tih skupina otkrila Vražje prste u spomenutom partyju.

Pakleni letak

Očekivanu potporu našli su u već spomenutom fra Jakovu koji je negdje u isto vrijeme kad i jedna molitvena zajednica, uočio da se Sile Mraka opasno približavaju katoličkom Livnu, te je s oltara zagrmio protiv partyja. Na to se nadovezalo Radio Livno otvarajući svoj eter zabrinutim vjernicima i još zabrinutijoj Crkvi: pripadnici molitvene skupine objavili su da su na baraci za DJ-eve uočili naopako okrenut križ što je neupitan znak da su Mračne Sile imale upliva na organizatore. Uzalud će nekoliko dana kasnije Dolić pred kamerama bosanskohercegovačke televizije objašnjavati da je riječ samo o potpornim gredama koje su morale stajati tako kako su stajale. Uzalud, jer su uz još nekoliko nedvosmislenih naznaka prisustva Paklenih Sila poput "starih autobusa", nadobudni katolici već krenuli u medijsku akciju. Pored već spomenutih svakodnevnih istupa na Radio Livnu, tiskali su i letak sljedećeg sadržaja:

Evo križa Gospodnjeg,

Bježite sile paklene,

Pobijedi Lav iz plemena Judina,

Korijen Davidov. Aleluja!


Pod snažnim pritiskom vjernika i Crkve, mjesna policija donosi po mnogo čemu unikatno rješenje. U njemu doslovno stoji: "Zabranjuje se održavanje javnog okupljanja pod nazivom 'Tehno Party Rumpelthanzcehen' festival za BiH u organizaciji privatnog poduzeća 'Foto Marin' d. o. o. Livno, koji se trebao održati na lokalitetu zv. Bostan u Guberu, općina Livno, u periodu od 28. 07. 2006. godine do 31. 07. 2006. godine. Obrazloženje: U provedenom postupku, rješavajući po navedenoj prijavi PU Livno je s obzirom na karakter navedenog javnog okupljanja utvrdila određene činjenice i okolnosti iz kojih proizlazi mogućnost da će se na javnom okupljanju činiti kaznena djela, narušavati javni red i mir, vrijeđati moral, te da će se ugrožavati sigurnost ljudi i imovine." Ovaj jedinstveni dokument potpisao je Ivica Vrdoljak, šef Odsjeka za odnose s javnošću Ministarstva unutarnjih poslova Hercegbosanske županije.

Glasoviti inspektor Sledgehammer, lik iz istoimene humorističko-kriminalističke serije, svojedobno je imao tjedan prevencije u kojemu je hapsio sve na što bi naišao na ulici s obrazloženjem da je riječ o mogućim počiniteljima kaznenih djela. Livanjski se MUP, kako vidimo, najozbiljnije približio tom idealu ispovijedajući u spomenutom rješenju vlastitu nesposobnost da osigurava jedan skup... No, kako već rekosmo, bili su sposobni rastjerati goste koji su poslije zbunjeno, po internetskim forumima i televizijama, objašnjavali kako su prošli čitav svijet ali tako nešto nigdje nisu doživjeli.

Sile mraka

Zgodno je za podsjetiti kako je tokom devedesetih iz Livna istjerivano gotovo sve nehrvatsko: Bošnjaci su otpuštani i zatvarani, Srbi također. Molitvene skupine tada nisu primjećivale Nečastivog. Nisu ni sada zapazile da se tulum trebao održati na terenu stanovitog Ranka Radete, Srbina koji je odselio u Banja Luku, vjerojatno pritisnut nekim drugim mračnim silama i koji je s organizatorima čak i potpisao ugovor o korištenju zemljišta.

Livno nije gradić za kojim se otimaju turisti. I ljeti i zimi postoji mnoštvo ugodnijih destinacija na kojima bi čovjek spiskao novac predviđen za odmor. Trodnevno druženje poklonika elektroničke glazbe bila je sjajna prigoda da se razbije zastrašujuća livanjska ljetna monotonija. Zabrana partyja bila bi korisna tek kad bi netko ozbiljno progovorio o očito sve snažnijem trendu fanatizacije među vjernicima, trendu koji, suprotno uvrijeđenom mišljenju, ne zahvaća samo muslimane. Možemo se kladiti da takve rasprave neće biti, pa će evropski partyjaneri učas pronaći neku alternativnu lokaciju, dok će vjerski fanatici krenuti u traganje za novim neprijateljima. Ne sumnjamo, također uspješno.

feral.mediaturtle.com/...

**************************************************************

Ову тему постављам пре свега зато да би неки неуки и необавештени људи схватили шта је то "клерикализам" или "фундаментализам" - да би схватили зашто постоји драстична разлика између православаца и римо-католика иако смо сви хришћани - једноставно ради се о тумачењу вере, о канонима, о понашању... оваква глупост не би се могла десити ни су сну у некој православној земљи, а поготово не у Србији. 8-)


e jadniche :D

pod 1

ovo je problem hrvatske, i samo hrvatske. o tome treba da brinu njihovi GRADJANI. podanici se ionako slazu s ovom nebulozom (isto ko u srbiji 8))

pod 2

oooooooo, i te kako ima gluposti od strane SPC. dzabe se trudish da odbranish onu budalu shto je zvonio mrtvachka zvona tokom cele kobasicijade
 
eremita:
Мени је жао што ти је неко испеглао вијуге и не увиђаш разлику између муслиманских фундаменталиста у Ирану, Католичке цркве у БИХ који случај сам навео у теми и СПЦ а разлика је драстична и у корист наше Цркве.

Uviđam razliku, kako da ne. Razlika između islamista u Iranu i Katoličke crkve u BIH s jedne, i SPC sa druge strane, nije u tome što su jedni loši a drugi dobri, nego u tome što jedni imaju više uticaja a drugi manje.

Da kojim nesretnim slučajem SPC ima uticaj na državu i građne u istoj meri kao islamisti u Iranu, situacija u Srbiji ne bi bila ništa drugačija od današnje situacije u Iranu. Na primer, žene ne bi smele da nose pantalone.

eremita:
Да мало пратиш начин ВЛАДАЊА на том истом Западу могао си да увидиш да тамо власт пре свега ПИТА ЦКРВУ шта мисли о неким важним питањима за државу - и мишљење Цркве је пресудно. Па шта мислиш зашто би наше црквене представнике странци стално посећивали, примали их у иностранству и о свему их питали???

Ne verujem šta čitam. Za šta se to verske organizacije pitaju na zapadu i u kojoj zemlji? Baš bi voleo da mi navedeš u kojim je to važnim pitanjima na Zapadu reč verske organizacije bila presudna. Kog je to našeg crkvenog velikodostojnika primio strani državnik, a da to nije bilo iz učtivosti?

eremita:
Баш си лепо навео овај пример и самом себи скочио у уста. Па ако Католичка црква "није стигла" за време зликовца Броза - како онда тумачиш случај у БиХ где црква наређује полицији и власти ХДЗ-а да растера и забрани музички скуп а затим изводи бесне глисте и спроводи на ливади "егзорцизам".

Organizovali su se naknadno. Imali su 16 godina za to.

[
eremita:
Jа сам овом темом само покушао да безбожницима ставим до знања да постоји драстична разлика између понашања цркава и религија МУСЛИМАНА; КАТОЛИКА и ПРАВОСЛАВАЦА и то у корист СПЦ,

Ta razlika je jedino u tome što SPC u Srbiji trenutno ima manji uticaj nego druge verske organizacije u određenim nerazvijenim zemljama.

A što se tiče bezbožnika koje spominješ mogu ti reći da se po Islamu hrišćani smartaju bezbožnicima, pa se prema tome ti možeš smatrati bezbožnikom isto koliko i ja i bilo ko drugi. Dodouše, hrišćani smatraju da je njihova vera ispravnija od Islama i obrnuto. Nije mi jasno zašto. Možda sam glup.
 
eremita:
3. Надам се да си сада мирнији и задовољнији пошто си написао неколико жешћих увреда на мој рачун(болдованих) али морам да те обавестим да ми нисмо католици И ДА КОД НАС ИНДУЛГЕНЦИЈЕ НЕ ВАЖЕ - па према томе ако имаш некакву Захвалницу СПЦ то уопште не значи да ће ти бити опроштена сва сра*а која правиш, јер Свето писмо лепо наводи: "Неће се спасти они који вичу Господе, Господе!" - а то се односи на оне који се керебече и показују захвалнице или који се само пред светом да би их други видели моле тј. споља гладац - а изнутра јадац!... итд.итд....

Ја бих се убио да сам на његовом месту, његових година и да добијам овакве педагошке смернице. :roll:
 

Back
Top