Eragon

Prvi deo filma je cak i ispao dobro donekle zbog cinjenice da glumi famozni Dzeremi Ajrons. Ja ga licno obozavam i smatram ga jednim od boljih glumaca svetske kinematografije.
P.S. opet kasnim sa postovima,imao sam poblema sa skolom,znate ucenje pred kraj pa onda maturski i bla,bla,bla.
 
Cime bre da se zadovoljis sa par strana ili sam se ja navuko na citanje ili ti nikad ni toliko nisi procitao, a ako jesi zasigurno nista vezano za Tolkina.
 
Prochitao sam u zivotu tone knjiga od fantastike u zadnje vreme uspede da me odushevi zadnje Hronike Ambera i Hiperion(celi serjali),ali ova knjiga je na mene ostavila utisak,i pored pochetnog skepticizma...I shta ste zapeli za Tolkina,kad je pre slichnija Letu zmajeva-En McFree...?
A fantastika uvek malo sve lichi jedno na drugo,ali treba gledati koliko je pisac pazljivo ulazio u psihologiju lika,koliko obraca pazju na detalje,koliko cela pricha drzi paznju.tenziju,koliko (ni)je konfuzna(Olimp je recimo skroz haotichan a i kraj trece knjige je aaaarghhh-..."gde izgubih vreme u chitanju/ishchekivanju kraja>shta se ustvari desilo na kraju...?")
...s moje strane dosta pluseva...pricha nije bash originalna,ali OK odradjena.sveukupno,kao i psihologija likova,dobro vodjena pricha,dosta tenzije,sve u svemu,nije loshe...
 
Ah,ne nisi razumeo bas najbolje. Ovde se uglavnom vodi diskusija o razlici izmedju knjizevnog dela i uzasa koji je stavljen na filmsko platno. Knjiga je po meni totalno opustena. Interesantna je i ima stvari koje nisu vidjene u drugim EF romanima. Bez obzira na Paolinijevu sve vecu i ocigledniju pohlepu,mislim da knjigu vredi procitati.
 
Amin za to brate. Mada u sustini i nije tesko biti kriticar u danasnje vreme. Samo treba citati knjigu nekoliko puta i hvatati greske i beleziti a posle nagvazdati o njima i pretvarati ih u vazne greske iako to nisu,a ono samo da bi kriticar doticni ostao u poslu.:think:
A nase kritike o posebno ovoj knjizi su saasvim drugo. Mi smo POSTENI kriticari. Mi ne pretvaramo male greske u velike.
Mi pretvaramo i one velike u jos vece!!!:super:
 
Ma be poenta priche je da nishta nije vechno,nishta nije uvek,sasvim i potpuno naj,pa niTolkin,ni Desn Simons,ni....nebitno ko.Za mene i dalje jesu Erik Van Lustbader,Den Simons i R.Zelazny najbolji SF pisci,ali kad pochnu da traljave i pojavi se neko bolji-sa celom serijom sve boljih,novih,inventivnih,nadaghnutih dela-skinucu i ovu trojicu sa prestola...bez pardona...Na stranu to sto neshto sumnjam da ce se pojaviti puno ljudi koji ce prevzaici jednog Tolkina,zbog sijaset sad tu razloga,no dobro...
Tolkin je chovek koji je bio obrazovan i inteligentan,a koji je u svojim delima bio jedan od prvih koji uochio ono sveporisutno-borbu dobra i zla,i lepo to uoblichio u pisano delo,i pritom nebio lenj pa stvorio ceo jedan svet oko toga...i zato jeste i bice jedinstven.A novi/drugi pisci dok god se budu drzali ustaljenih shema/tema-nije samo bitno o chemu pishesh vec i KAKO pishesh!,nece ga prevazici...e tu je kljuch zashto ja cenim Simonsa-chovek pishe o onom univerzalnom-o obichnom ljudskom problemu,uvijenom u veo SFja,tako zanosno,veshto....a Zelazny isto tako prelepo pishe o paralelnim svetovima,da je to neopisivo...Lustbader je posebna pricha...otom potom...
 
Ne bih znao reci nista o Lustbaderu ali Zelazny je majstor. Steta sto je preminuo pa nece dalje pisati hronike. Ali sto kaze ghost,tu su nam novi neotkriveni talenti. Paolini je imao lepu ideju samo sto je na kraju postao pohlepan i lenj i krenuo je losim tokom.
Sumnjam da ce iko u skorije vreme nadmasti Tolkina. mislim covek je napisao bukvalno celu istoriju Srednje zemlje. Koliki je njegov mozak bio kad je uspeo da izmisli ceo svet i smisli istorijat i sve lepo uklopi pa mislim... koliko knjiga ide pre Gospodara?! pisao je i pisao da bi dosao do kljucne teme. Sumnjam da ce iko ikad moci da napravi takav ''uvod'' u neki svet.
 
Sumnjam da ce iko u skorije vreme nadmasti Tolkina. mislim covek je napisao bukvalno celu istoriju Srednje zemlje. Koliki je njegov mozak bio kad je uspeo da izmisli ceo svet i smisli istorijat i sve lepo uklopi pa mislim... koliko knjiga ide pre Gospodara?! pisao je i pisao da bi dosao do kljucne teme. Sumnjam da ce iko ikad moci da napravi takav ''uvod'' u neki svet.
Vidi bez namere da omalovazavamTolkina lai chovek je to skroz drugachije radio-buduci profesor staroengleskog,koji se interesovao i zadruhge jezike,istoriju i naravno knjizevnost,izuchavajuci kulturu i istorijat sopstvenog naroda,napisao je neshto dela/pripovedaka,negde u medjuvremenu shvatio koliki je hm,da nadjem pravu rech,peh to shto engleska nema pravu sopstvenu mitologiju,pa je, temeljno izvuchavajuci druge,bliske kulturno/istorijski,veshtim izvlachenjem i transformisanjem delova istih,stvarao brotansku...U medjuvremenu radjaju se nove literarne ideje,u koje se novonastala mitologija savrsheno uklapa...Usled pisanja zaboravih kojeg dela Gospodara,pochinje drugi svetski rat,i nash vrli knjizevnik,suochen sa epohalnom opasnoshcu osveshcava koliko je moc opasna stvar,i otud malo armagedonska nota u Gospodarima(po meni)...e to je neko moje vidjenje stvari,tj dela dotichnog nam i vrlog knjiezvnika...Chije delo,t.njegovu velichinu,mi ni najmanje nije namera da osporim,naprotiv...Ali ne treba praviti Boga nii od koga...Pa ni od Tolkina...
 
Ne pravim ja Boga niotkoga,samo konstatujem da je Tolkin uradio nesto sto nece uraditi nijedan pisac u skorije vreme.(mada nisam bas srecan zbog toga)
A sve to sto si rekao je tacno,ali covece pa i ja kad pisem nesto ja ideje izvlacim pretezno iz okoline koja me okruzuje.
A okolina kao sto je WW2 nije bas neplodno tlo za svakakve destruktivne ideje i razne price. Na stranu to,u pravu si sto kazes za Britance i njihovu nepostojecu mitologiju. Podsecas me na tecu mog koji stoji iza toga da nijedna zemlja u evropi nema mitologiju koja moze da se poredi sa Srpskom mitologijom.:)
 
Hehe,nismo mi smisljali nasu mitologiju. Ona se sama izgradila. Ko od zapadnih zemalja moze da kaze daje 500 godina bio pod tudjom vlasti i da su opet preziveli i da su opstali. Mogu malo sutra. Nismo mi stvorili nasu istoriju ona je stvorila nas. A to sto glupavi Amerikanci snimaju sagu o velikom kralju Aragornu i zlim istocnim zemljama,kako bi sebi stvorili neku istoriju,to je sasvim banalna stvar. A jeste li samo primetili kako je svet danas preuredjen bas po Gospodaru ili je slucaj obrnut. U Gospodaru,Zapad je cist i dobar,a na Istoku se valja neprikosnoveno zlo. Cist primer rivaliteta izmedju Amerike i Rusije. Hvala Bogu pa u Eragonu nema takvih ''slucajnosti''.:thumbdown:
 
Prvo sam gledala film i bio mi je odlican, a zatim sam procitala knjigu kola je 10000000000 puta bolja. Pa kad sam procitala knjigu shvatila sam koliko je film los!!! Ne znam kako ce sve nadoknaditi u drugom delu, izgleda da ce stvari morati same od sebe da se pojavljuju... Arya ce morati da se vrati po Eragona, odjednom ce doci patuljci, i svakakve gluposti... Nisu ni trebali da snime takav film... A sto se tice knjige svidja mi se jako!!!:D
 
Dobrodosla u nas klub. Mi smo malo skrenuli sa teme,buduci da drugi deo filma(koji nismo sigurni da ocekujemo) i treci deo knjige nikako da izadju na trziste,jer se Paolini olenjio.Jel cuo neko nagovestaj da ce zadnji zmaj biti Arijin i da ce biti zelen? Takodje sam cuo da ce Eragonovo ''tajno'' oruzje biti moc nad nekakvim duhovima ili tako nesto,nisam siguran.
 
Uh brate kad bude doslo tad cu i da procitam, a ovako da nagadjam pa jos i ako pogodimo narusilo bi mi kasnij dozivljaj. Zato da se drzimo mi kritika.
 
Amin za to i neka raste. U pravu si Valheru za onaj post gore,bolje da ne nagadjamo,nagadjanje je za fanatike. :lol:
Ovo pitanje se postavlja u skoro svim temama,ali hajde da se drzimo tradicije. Koji vam je omiljeni lik ovde?
Nema ih bas puno,posto imamo samo 2 glavna aktera,za razliku od drugih ostvarenja kao LOTR,WoT, itd......
Moj.... Orik. pogotovo kad se napije u drugom delu. pa sljuslja kad prica i prevrce se sa velike stolice.:rotf:
 

Back
Top