EPIDURAL...STA MISLITE O TOME...

Mama sam dvoje djece,oba puta prirodni porodjaj i posto zelim i trece i to bih tako rodila naravno ako bi bilo sve ok.Jednostavno ne vidim razlog za neke druge solucije i to mi je tako prirodno.Druga stvar ,sad je to rekla bih postalo moderno kao prije par godina carski rez ,a doktorima dobro doslo!Neko rece nesto u stilu nasa zena zrtva,ma van pameti svugdje u svjetu se potencira prirodni porod samo je ovdje obrnuto.Medjutim stvar licnog izbora je i to je to!Buducim mamama preporucujem prirodni porod,boli stvarno ali kao sto kazu nase mame iste sekunde kad se beba rodi kao da nista nije bilo!Istina ziva! :D
 
Serklaz u osmom mesecu mi je stavio Prof.M.Cvetkovic na GAK-u,jer sam citavu trudnocu imala kontrakcije(koje ja nisam osecala!) tj.stomak mi je stalno bio tvrd a to sve zbog deformiteta materice tzv.uterus bicornis,i isao je logikom da posto se nisam porodila u sedmom mesecu, a moglo je i to da mi se desi ,bilo bi isuvise rizicno da se porodim u osmom(da ne objasnjavam iz kojih razloga ali i to se zna...)I tako dobih ja serklaz u opstoj anasteziji.Prethodno primih 20 ampula Partusistena putem tokolize,ne bi li stomacic omeksao jer ne moze da se radi serklaz na kontrahovani uterus.
Inace sa pomenutim deformitetom,kao urodjenom manom,zene najcesce i ne mogu da ostanu u drugom stanju tj.dozive spontani u 8.nedelji npr.tako da sam ja dobro prosla jer mi je taj bicornis otkriven upravo prilikom UZ pregleda u 4.mesecu....
I tako da ne davim...nije to tema,malo se rasplinusmo.A sto se Partusistena tice znam da se pije radi opustanja materice tj.protiv kontrakcija,i da se sa terapijom prestaje nesto po ulasku u deveti mesec.Na nos mi je izasao...
 
Koliko je meni poznato, bar su mi tako rekli, za dete je bolje da se rodi u 8. nego u 7. mesecu, jer za taj mesec je vise organa zrelo, pa je samim tim i veca sansa da dete prezivi.
I ja sam primala tokolize, sa prvim detetom sam posle druge pocela da povracam...a sa drugim nije ni pola sata proslo kada sam u mlazevima pocela da povracam sve sto sam pojela. Bez uspesno su mi davali injekciju klometola i napokon, kada nisam imala vise sta da povratim, posle sat vremena su me iskljucili i na partusistenu odrzali trudnocu jos dve nedelje.
Inace i ja i moje starije dete smo rodjene u 8. mesecu, ja sam bila malo duze u klinici za nedonoscad, a moja cerka je pustena 5. dana kao i vecina dece, bar one koja imaju zuticu...i to bez ikakvih nedostataka...tipa ne razvijenih pluca i sl.
 
Otvorila sam ovu temu da bismo pomogle jednoj devojci da odluci kako ce da se porodi.Prirodno ili epiduralno,ali to nisam navela misleci da se tema nece siriti na detaljna opisivanja porodjaja i raznih mucenja.Molila bih vas da zasad ne pricate o tome,ako nije problem,mislim da ne mora jos i da se uplasi sta je ceka...a jako malo joj je ostalo...
Unapred zahvalna
Mirjana
 
Mirjanadz me je uputila ovde povodom kondiloma.
Sad cu vec morati da se raspisem.
Nemajuci pojma da kondilome uopste postoje, dobila sam ih od svog muza, tadasnjeg decka koji ih je, verovale ili ne, imao bar 2 godine. Ubrzo sam ostala i u drugom stanju, malo stres, malo pad imuniteta i one su poludele. Dok sam ja shvatila ozbiljnost citave price i malo procunjala po internetu, bila sam vec u 13. nedelji trudnoce. Zavrsila sam u Specijalnoj bolnici u gospodar Jovanovoj (Bgd) i da vam ne pricam kakve su to muke bile. Sada sam u 26. nedelji trudnoce, od tada sam bila na 3 pregleda, a moj muz na 2 intervencije, i hvala Bogu, jos uvek sve izgleda kako treba. Doktorka mi je samo rekla da ce morati da mi 'odradi' i grlic materice posle porodjaja, za svaki slucaj. Zato sam i postavila pitanje, interesuje me da li je par opseznih intervencija dovoljan da unisti tu gamad?
 
Pomalo zabrinuta:
Mirjanadz me je uputila ovde povodom kondiloma.
Sad cu vec morati da se raspisem.
Nemajuci pojma da kondilome uopste postoje, dobila sam ih od svog muza, tadasnjeg decka koji ih je, verovale ili ne, imao bar 2 godine. Ubrzo sam ostala i u drugom stanju, malo stres, malo pad imuniteta i one su poludele. Dok sam ja shvatila ozbiljnost citave price i malo procunjala po internetu, bila sam vec u 13. nedelji trudnoce. Zavrsila sam u Specijalnoj bolnici u gospodar Jovanovoj (Bgd) i da vam ne pricam kakve su to muke bile. Sada sam u 26. nedelji trudnoce, od tada sam bila na 3 pregleda, a moj muz na 2 intervencije, i hvala Bogu, jos uvek sve izgleda kako treba. Doktorka mi je samo rekla da ce morati da mi 'odradi' i grlic materice posle porodjaja, za svaki slucaj. Zato sam i postavila pitanje, interesuje me da li je par opseznih intervencija dovoljan da unisti tu gamad?



Ja koliko sam se raspitala kod ginekologa i citala po noviama,muskarci kondilome ni ne osete...cini mi se da sam procitala da su oni neka vrsta virusnih bradavica i da se retko desi da se NE vrate!Imam drugaricu koja je vec tri puta isla da ih otkloni i opet su se vratili.Sreca sto ste to otkrilina vreme,s obzirom da ste trudni...A sta vam je rekla doktorka za dalje? I sta ako se opet vrate?
Samnom u porodilistu je bila jedna zena koja je imala kandidu u devetom mesecu,i posle porodjaja dete je dobilo neku alergiju po licu i telu jer je se nije resila na vreme...Ali to je bila njena krivica jer su joj drugarice rekle da to svi imaju i da to nema veze sa porodjajem,i nije htela da se leci.
Sad naravno,ovo nema veze sa kandidom,samo mislim da je dobro sto su to otkrili na vreme!
 
Meni su prvo rekli da je rizicno po bebu poradjati se normalnim putem ukoliko ima kondiloma. Doktorka koja mi je spaljivala kondilome ima neki sistem pravljenja tzv. laserske mreze i navodno nema recidiva. Ono sto bezuslovno zahteva od mene je i intervencija na grlicu materice posle porodjaja. Idem redovno na preglede i zasad recidiva zaista nema, sto mi je i najbitnije zbog moje bebe.
Dr, znam da je na temu kondiloma opsirno pisano na ovom forumu, ali nisam naisla na kondilome u trudnoci i zato sam ponovo otvorila pitanje.
 
Nije mi bila namera da je uplasim svojim iskustvom.Jedna stvar je povukla drugu i ...Inace, ja sam iz okoline beograda,a porodila sam se u bolnici DR.Dragisa Misovic.Ne bih da ulazim bas u detalje kako je ceo porodjaj protekao,ali jednu stvar moram da kazem;najstrasnije mi je bilo kada su bebu odneli od mene i dugo niko nije potrosio ni rec da mi kaze da li je uopste ziva ili ne!Grlic mi je rascvetan!Jos uvek nisam otisla na plastiku,jer sam ubrzo ponovo ostala trudna.Drugo dete nisam (iskreno receno)zelela.Bila sam van sebe od straha!Muz me je preklinjao da rodim,i ja sam ,hvala Bogu,popustila i danas mi je drago zbog toga!Drugi porodjaj je poceo slicno,ali ovaj put se sve zavrsilo dobro.Trajalo je nekih sedam sati i doktorka je rekla da je bio "malo tezi porodjaj".Sta li je bio onaj prvi?
JOS JEDNOM SE IZVINJAVAM BUDUCOJ MAMI I ZELIM JOJ SVE NAJBOLJE!
PS( nisam pala u nesvest od epiduralne vec od bolova jer anestezija nije delovala;bila sam na snimanjima zbog bolova u kicmi i ustanovili su da je zbog promasenog epidurala;za carski rez je bilo kasno jer je beba bila u porodjajnom kanalu-tako su mi rekli)
 
U principu nisam protiv, ko voli neka izvoli, ali ja ne bih.
Nekako, više se plašim igala u kičmu i ostalog, nego porođajnog bola. Dvoje rodih bez anestezije. Devojka koja se porađala u boxu pored, pod epiduralom, nije umela da se napne, nije osećala ni kontrakcije ni napone, beba bila velika i na kraju zaglavila vakum.
Mene su dovezli u sobu u kojoj je ona već bila, kukala je od bolova, a mene je već sve prošlo.
Ovo njeno iskustvo mi je samo učvrstilo stavove o EA. Biće, daće Bog, i trećeg porođaja, normalnog bez anestezije.
Mada, znam i za stručna, lekarska mišljenja i čak naučne dokaze o tome da i beba mnogo manje pati i manje stresa doživi prilikom porođaja, ako se on obavlja pod EA. (Moja poznanica, pedijatar neonatolog, doktorirala na tu temu na med. fakultetu)
 
Drage moje dame, epiduralna anestezija se vrsi pouzdanim anesteticima, uz strucno osoblje i kompletan monitoring parametara bitnih za bezbedost majke i deteta.
Ako vam je savremena nauka dala mogucnost da se PORODITE a ne TELITE, koristite blagodeti epiduralne anestezije ako imate mogucnost.
POZDRAV.
 
littlefoot:
Još je lepše da zaspiš, probudiš i "gotova" beba leži pored tebe:)


Jel ti to pricas o "carskom rezu"?
Ima dovoljno lekara prisutnih na forumu koji su kompetentni da iznesu lose strane ovakvog zahvata i objasne razloge zbog kojih se "carski rez" vecinom upraznjava samo kada postoje jasne indikacije za to.
Porodjajni bol svakako nije jedna od njih.
 
snoshaj efendija:
Drage moje dame, epiduralna anestezija se vrsi pouzdanim anesteticima, uz strucno osoblje i kompletan monitoring parametara bitnih za bezbedost majke i deteta.

Sa ovim se u potpunosti slazem!
Ako vam je savremena nauka dala mogucnost da se PORODITE a ne TELITE, koristite blagodeti epiduralne anestezije ako imate mogucnost.
POZDRAV.

Sa ovim ni malo. Zbog cega prirodan (mislim, bez anestezije) porodjaj zene nazivati teljenjem? Zbog cega omalovazavati zelju zene da fizioloski proces, za koji je njen organizam stvoren, dozivi u potpunosti i psihicki i fizicki?
 
igrutin1:
snoshaj efendija:
Drage moje dame, epiduralna anestezija se vrsi pouzdanim anesteticima, uz strucno osoblje i kompletan monitoring parametara bitnih za bezbedost majke i deteta.

Sa ovim se u potpunosti slazem!
Ako vam je savremena nauka dala mogucnost da se PORODITE a ne TELITE, koristite blagodeti epiduralne anestezije ako imate mogucnost.
POZDRAV.

Sa ovim ni malo. Zbog cega prirodan (mislim, bez anestezije) porodjaj zene nazivati teljenjem? Zbog cega omalovazavati zelju zene da fizioloski proces, za koji je njen organizam stvoren, dozivi u potpunosti i psihicki i fizicki?


nishta ne bih dodavao!
 
littlefoot:
Još je lepše da zaspiš, probudiš i "gotova" beba leži pored tebe:)

Neke žene se stvarno brzo i lako oporave posle carskog reza a neke se muče mesecima. Moja rođena sestra je 2 meseca bila invalid posle c.r. bolovi, teška anemija, depresija, da ne poželiš nikom.

Kada sam sve to videla i prošla sa njom bilo mi je drago što sam se "telila" pa već sutradan bila ko nova.
 
Ma, ja sam se uzasavala carskog reza,kad sam videla zene po bolnici kako hodaju,pa sa onim katetrima,pa sedam dana ne ides kuci...
Doduse ni onaj dole rez nije naivan ali opet...sve se prezivi.
U svakom slucaju dobro je sto postoji mogucnost izbora.Hoces epidural-moze,to kosta toliko i toliko-izvolite...hoces rez,moze i to,pa i to takodje kosta.
Prirodan porodjaj, znaci 'potpuni ugodjaj',moze... Ko sta voli nek izvoli...
Ja sam izvolela EA i nisam se pokajala,pa ako Bog da i opet samo tako il'nikako!
 
Posto je ova tema otvorena zbog mene evo da i ja dam komentar i ispricam kako je bilo u mom slucaju: Epiduralna anestezija je najbolja stvar koja mi se dogodila za vreme porodjaja koji je bio vrlo tezak za mene i dugo je trajao. Iz nekih razloga nisu me dovoljno izdozirali ( anesteziolog nije bio prisutan sve vreme a doktor me iskulirao sa EA )pa mi je samo odredjeno vreme trajalo dejstvo anestezije dok kontrakcije nisu postale toliko jake da ta doza nije vise mogla da umiri bol. Sto se tice uboda u kicmu, on je zanemarljiv narocito sto tada vec uveliko imas kontrakcije pa je on smesan u odnosu na njih. U nekom momentu kad puste anesteziju kroz kateter malkice zapece ali i to je potpuno podnosljiv "bol" i jako kratko traje. Vrlo brzo ( kroz dvadesetak minuta ces obozavati anesteziologa jer ce te svi bolovi prestati i super ces se osecati ). Inace cak i kad mi je data EA, vrlo lepo sam osecala donji deo tela,imas osecaj kao da ti trnu noge a bolova jednostavno nema tj, jako su slabi. Da napomenem da se pored mene poradjala devojka koja cim je stigla data joj je EA jer je vec bila dovoljno otvorena. Porodila se vrlo brzo bez i jednog jedinog glasa za razliku od mene koja sam cvilela tamo. Istog dana smo se srele na hodniku posle par sati. Znaci NORMALNO smo hodale :D Glava me nije bolela, kicma me nije bolela, niti sam imala i jedan jedini problem zbog EA. Jedini problem mi je bio sto mi je nisu pojacali kad su se i bolovi pojacali :shock: Sve u svemu, toplo je preporucujem svim buducim mamama koje se dvoume da li da je uzmu. U bolnici gde sam se ja poradjala je uzima skoro svaka druga porodilja ( po evidenciji ) a od nas pet koliko nas je bilo za to vece, samo jedna se poradjala prirodno ( bila je samnom u sobi posle i pokajala se sto nije uzela EA ) Iako nisam bila u SCG u bolnici, sigurna sam da svako porodiliste tu ima odlicne anesteziologe i da je koriscenje EA vec postalo rutina..( A imam i drugaricu koja ima fenomenalno iskustvo sa anestezijom,u Frontu se poradjala )Dakle, svaka cast onim devojkama i zenama koje se odlucuju za prirodan porodjaj ali za one koje imaju nizak prag bola ili se jednostavno boje - EA je genijalna stvar..I sigurno cu je ponovo koristiti i sledeci put :D Pozdravlja vas jedna mama sa veeeeeeliiiikoooom bebom!
 
Jedini problem mi je bio sto mi je nisu pojacali kad su se i bolovi pojacali


To se radi namerno...da bi se mogle kontrolisati kontrakcije, znaci nije te niko zaboravio nego se u toku epidurala pusta jedan kratak period da porodilja oseca bolove kako bi se pratili trudovi.
 

Back
Top