EMOCIONALNO UCENJIVANJE

Svako je sklon emocionalnoj uceni, naročito onaj ko kategorički tvrdi da se nikad nije bavio takvim gadostima.

Ali, iz moje perspektive, i to je još jedna stvar u očima onog ko gleda. Ako si dovoljno mudar da je prozreš, i imaš sredstva da je osujetiš; podleganje je samo tvoja krivica.

Takvim glupostima je sramota smarati ljude.
 
Odlična tema.
Postoje različiti oblici emotivnih ucena.
Kada govorimo o odnosu između odraslih ljudi, imala sam iskustva sa emotivnim ucenjivačima.
"Učini to za mene ... i dokaži koliko sam ti važan/važna." Reč je o pokušaju da ucenjena osoba pogazi svoje principe ... što je, po meni, ravno zlostavljanju (a sve u cilju zadovoljenja sopstvene sujete). Ucenjivači najčešće pate od kompleksa superiornosti ("ja znam bolje, ja sam autoritet") ili, pak, zakamuflirane inferiornosti ("treba mi tvoja podrška, a ti pokaži koliko si u stanju to da budeš"). U takvom odnosu ucenjivač je redovno sadista, dok je onaj koji podleže ucenama mazohista.
Kao i u svakoj uceni, ako se jednom podlegne - slede nove, u kojima se traži sve više i više.

to nije emcionalno ucenjivanje vec obicno ucenjivanje... ne znam zasto se stavlja prefiks neceg tako suptilnog ispred jedne tako ordinarno bezocne radnje....dacu jedan primer sa foruma vezan za moju malenkost. znaci :lol: kad kazem npr nekome iz administracije (a oni me obozavaju tako da ima potke za ovu temu jer smo na neki nacin u jednom suptilnom sado mazo emocionalnom odnosu) znaci kazem aj sad vracaj mi stari nik nerviraju me ovi novi sto moram da se svaki put kloniram...obicno i po pravilu bez izuzetaka niko ne kaze npr odyebi ili ne moze ili pak ok moze i slicno... vec dobijem odgovor u stilu ocu ako ces da budes dobar :lol:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ucenjivanje, i naravno emocionalno ucenjivanje je takav jedan nevidjeni bezobrazluk:evil: koji automatski udara na ljudsko dostojanstvo i ugrožavanje čovekove slobode i čovekovih prava:(. Još ako uzme maha:evil:! Na emocionalno ucenjivanje treba uzvratiti emocionalnim ucenjivanjem:rtfm:, makar i odglumljenim, samo tako, da ucenjivač shvati :dash: da i ucenjeno lice i te kakvog konja za trku ima.
 
Verovatno ste se sreli nekada se nekim emotivnim ucenjivacem.
To su oni, "ili kako ja kazem ili cu ja da prekinem druzenje/odnos ili sta vec".
Kakva je psihologija tih ljudi, jesu li razmazeni i samim tim misle da su epicentar i da se sve vrti oko njih i da mora biti kako oni kazu ili je to ocajnicki pokusaj nekog da kontrolise i da drzi konce?
Kako se nositi sa takvim ljudima, ako nam nisu bliski i kako se nositi sa onima koji su nam bliski a imaju tu gadnu osobinu ucene?
 
Verovatno ste se sreli nekada se nekim emotivnim ucenjivacem.
To su oni, "ili kako ja kazem ili cu ja da prekinem druzenje/odnos ili sta vec".
Kakva je psihologija tih ljudi, jesu li razmazeni i samim tim misle da su epicentar i da se sve vrti oko njih i da mora biti kako oni kazu ili je to ocajnicki pokusaj nekog da kontrolise i da drzi konce?
Kako se nositi sa takvim ljudima, ako nam nisu bliski i kako se nositi sa onima koji su nam bliski a imaju tu gadnu osobinu ucene?

takvi su zreli za izbegavanje...cim neko nesto ucenjuje onda ga zinat prcam u zdrav mozak...:mrgreen:
 
Mislim da je upravo to što si naveo - neka vrsta razmaženosti, samoživosti, a iza čega se vrovatno krije nesigurnost pa odatle želja za kontrolom, dominacijom i ucenom.
S takvima je teško nositi se, skoro pa nemoguće, osim ako nisi spreman da igraš po njihovom. Dakle, izbegavati ih ili im se suprotstaviti.
 
Verovatno ste se sreli nekada se nekim emotivnim ucenjivacem.
To su oni, "ili kako ja kazem ili cu ja da prekinem druzenje/odnos ili sta vec".
Kakva je psihologija tih ljudi, jesu li razmazeni i samim tim misle da su epicentar i da se sve vrti oko njih i da mora biti kako oni kazu ili je to ocajnicki pokusaj nekog da kontrolise i da drzi konce?
Kako se nositi sa takvim ljudima, ako nam nisu bliski i kako se nositi sa onima koji su nam bliski a imaju tu gadnu osobinu ucene?
Moze im se.
 
Verovatno ste se sreli nekada se nekim emotivnim ucenjivacem.
To su oni, "ili kako ja kazem ili cu ja da prekinem druzenje/odnos ili sta vec".
Kakva je psihologija tih ljudi, jesu li razmazeni i samim tim misle da su epicentar i da se sve vrti oko njih i da mora biti kako oni kazu ili je to ocajnicki pokusaj nekog da kontrolise i da drzi konce?
Kako se nositi sa takvim ljudima, ako nam nisu bliski i kako se nositi sa onima koji su nam bliski a imaju tu gadnu osobinu ucene?

yaoo yecaaam bilo je to bolno iskustvo za iste :)
 
Bilo je nekih pokusaja.
To je odlika nezrelih i ogranicenih ljudi. Uglavnom u nedostatku govornickog umeca i pravih argumenata posezu za takvim metodama.
Sa takvim ljudima je po pravilu tesko imati kvalitetnu komunikaciju i uglavnom su frustrirani zbog svoje inferiornosti.
Cista manipulacija i podseca me na one klinacke scene "ako mi ne posudis malo svoju Barbiku, necu se vise igrati sa tobom....da znas!!" :ljutko:
 

Back
Top