EKV

  • Začetnik teme Karadjole De Mirel
  • Datum pokretanja
možemo li samo da utvrdimo podatke... parcela 112; ulicom pored groblja kreće se i šezdesetpetica...?Spomenik ne mogu prevideti.
 
Volim da sa sobom uvek nosim diktafon, u praksi, to "uvek" mi se svodi na cesto:D, i volim da te neke vredne momente, koji ipak ostaju "zaključani" u rečima, imam na kasetici.
 
Da, mogla bih i tako:D:!:,sjajno.. sad samo vreme u koje ću poći ka, može mi usloviti to koji ću prevoz koristiti, odnosno odakle ću se uputiti.
 
Potpisi povodom peticije za ulicu Milana Mladenovica ce se prikupljati
--->u petak 7.11. 19-22h, Trg Republike
--->u subotu 8.11. 14-16h, Trg Republike/Ruski car
Obavestite sto vise ljudi o ovome, da bi akcija uspela!!!
Pozdrav svima!!!
 
Poslednja izmena:
14 godina od smrti Milana Mladenovića

U srijedu se navršava 14 godina od smrti kultnog gitariste, pjevača i pjesnika Milana Mladenovića, koji je predvodio "Ekatarinu veliku" (EKV), jedan od najcjenjenijih rok bendova u Srbiji i nekadašnjoj SFRJ.

Mladenović je rođen 21. septembra 1958. godine u Zagrebu. U šestoj godini se s porodicom preselio u Sarajevo, a 1970. godine u Beograd.

Milan%20Mladenovic.jpg

U Beogradu je završio Jedanaestu gimnaziju u kojoj je krajem 70-tih, zajedno sa školskim drugom Dragomirom Mihailovićem Gagijem, osnovao svoj prvi bend "Limunovo drvo".

Godinu dana kasnije formirao je svoj prvi kultni bend "Šarlo Akrobata", zajedno s Dušanom Kojićem Kojom i bubnjarem Ivanom Vdovićem.

"Šarlo akrobata" je bio jedan od najznačajnijih predstavnika jugoslovenskog novog talasa i sa pjesmama "Niko kao ja", "Ona se budi" i "Mali čovjek" bio je predstavljen na znamenitoj kompilaciji "Paket aranžman" (1980), zajedno sa grupama "Električni orgazam" i "VIS Idoli".

sarlo1zt9.jpg

"Šarlo akrobata" je snimila i hvaljeni album "Bistriji il' tuplji pitanje je sad", ali nije opstala dugo i iz njega su se rodila dva uticajna rok sastava - Mladenovićeva "Katarina II" i Kojićeva "Discplina kičme".

Tokom 1982. novom bendu su se priključili klavijaturista Margita Stefanović - Magi, a 1983. basista Bojan Pečar i bubnjar "Šarla akrobate" Ivica Vdović.

U toj postavi 1984. godine "Katarina II" izdaje istoimeni, veoma zapaženi album, nakon čega Vdović i Mihajlović odlaze iz benda. Grupa mijenja ime u "Ekatarina Velika" i 1985. godine izdaje takođe istoimeni album, koji dobija povoljne kritike i skreće pažnju na bend, sa velikim hitovima "Oči boje meda" i "Modro i zeleno".

EKV.jpg

04 Nov 2008. 21:54 | Izvor: Beta
Sjutra 14 godina od smrti Milana Mladenovića
Pošalji vijest | Verzija za štampanje
U srijedu se navršava 14 godina od smrti kultnog gitariste, pjevača i pjesnika Milana Mladenovića, koji je predvodio "Ekatarinu veliku" (EKV), jedan od najcjenjenijih rok bendova u Srbiji i nekadašnjoj SFRJ.

Mladenović je rođen 21. septembra 1958. godine u Zagrebu. U šestoj godini se s porodicom preselio u Sarajevo, a 1970. godine u Beograd.



U Beogradu je završio Jedanaestu gimnaziju u kojoj je krajem 70-tih, zajedno sa školskim drugom Dragomirom Mihailovićem Gagijem, osnovao svoj prvi bend "Limunovo drvo".

Godinu dana kasnije formirao je svoj prvi kultni bend "Šarlo Akrobata", zajedno s Dušanom Kojićem Kojom i bubnjarem Ivanom Vdovićem.

"Šarlo akrobata" je bio jedan od najznačajnijih predstavnika jugoslovenskog novog talasa i sa pjesmama "Niko kao ja", "Ona se budi" i "Mali čovjek" bio je predstavljen na znamenitoj kompilaciji "Paket aranžman" (1980), zajedno sa grupama "Električni orgazam" i "VIS Idoli".





"Šarlo akrobata" je snimila i hvaljeni album "Bistriji il' tuplji pitanje je sad", ali nije opstala dugo i iz njega su se rodila dva uticajna rok sastava - Mladenovićeva "Katarina II" i Kojićeva "Discplina kičme".

Tokom 1982. novom bendu su se priključili klavijaturista Margita Stefanović - Magi, a 1983. basista Bojan Pečar i bubnjar "Šarla akrobate" Ivica Vdović.

U toj postavi 1984. godine "Katarina II" izdaje istoimeni, veoma zapaženi album, nakon čega Vdović i Mihajlović odlaze iz benda. Grupa mijenja ime u "Ekatarina Velika" i 1985. godine izdaje takođe istoimeni album, koji dobija povoljne kritike i skreće pažnju na bend, sa velikim hitovima "Oči boje meda" i "Modro i zeleno".



Album iz 1986. godine, "S vetrom uz lice", gdje se nalazi možda najslavnija EKV pjesma - "Ti si sav moj bol" lansira ovu grupu na sam vrh jugoslovenske rok scene, gdje sa Mladenovićem na čelu ostaje sve do 1994. godine, izdavši seriju uspješnih albuma - "Ljubav" (1987), "Samo par godina za nas" (1989), "Dum dum" (1991) i "Neko nas posmatra" (1993).

Tokom rada sa "Ekatarinom Velikom", Mladenović je sarađivao kao producent na albumima bendova "Gustaph y njegovi dobri duhovi" i "Fit". Zajedno sa ostalim članovima benda, Mladenović se 1985. godine pojavio u filmu Gorana Markovića "Tajvanska kanasta", a sljedeće godine i u filmu Darka Bajića "Crna Marija" u kojem je igrao glavnu ulogu i za koji je napisao numeru "Bus Station".

Krajem osamdesetih napisao je muziku za jednu pozorišnu predstavu, a 1992. godine s članovima grupa "Partibrejkers" i "Električni orgazam" formirao sastav "Rimtutituki", čija je muzička aktivnost koncentrisana na antiratnu propagandu, i sa kojim je snimio singl "Slušaj 'vamo!". Singl je izdao radio B92, a promovisan je koncertom na kamionu koji je kružio ulicama Beograda.

U ljeto 1994. godine Mladenović je otputovao u Brazil, gdje je sa dugogodišnjim prijateljem Mitrom Subotićem - Subom i nekoliko brazilskih muzičara snimio album "Angel's Breath".

U avgustu 1994. godine, poslije nastupa "Ekaterine Velike" na Festivalu u Budvi, Mladenović je prebačen u bolnicu gdje je ustanovljeno da ima rak pankreasa.

Milan Mladenović (36) je umro 5. novembra 1994. u Beogradu. Sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu. Njegovom smrću "Ekaterina Velika" je prestala da postoji. Uključujući razdoblje kada se zvao "Katarina II", taj bend je izdao sedam studijskih albuma, uz tri koncertna.

milan.jpg

Uz "Ti si sav moj bol", "Oči boje meda" i "Modro i zeleno", drugi veliki hitovi "Ekaterine velike" su "Aut" (1984), "Tattoo" (1985), "Budi sam na ulici" (1986), "Kao da je bilo nekad" (1986)", "Novac u rukama" (1986), "Zemlja" (1987), "Pored mene" (1987), "Ljubav" (1987), "Krug" (1989), "Par godina za nas" (1989) i "Dum dum" (1991).

U novembru 2006. godine pjesma "Par godina za nas" je izglasana za najbolju jugoslovensku pjesmu svih vremena u anketi slušalaca radija B92. Mladenović je u jednom intervjuu 1992. godine rekao da je "Par godina za nas" najbolja pjesma koju je "Ekaterina Velika" napravila.

Poslije Milana Mladenovića preminulo je još dvoje članova ovog benda. Bojan Pečar umro je u Londonu od srčanog udara 13. oktobra 1998. u 37. godini, a Margita Stefanović 18. septembra 2002. godine u Beogradu u 43. godini.

Mnogi muzičari smatraju da je "Ekaterina Velika" jedan od najznačajnijih bendova na prostoru bivše Jugoslavije i na jugoslovenskoj rok sceni uopšte.
-------------------------

http://www.cafemontenegro.com/index.php?group=3&news=51593
 
Hvala Sibil za ovaj tekst... Podseca me na tekst Srdjana Lukica ,, Hodnik secanja'' koji se nalazi na onom sajtu EKV Web Platforme ... http://www.ekatarinavelika.org/a.html

Ja se secam da sam tih dana izbegavala TV, da nisam htela da pridjem trafikama jer su u svim dnevnim novinama, nedeljnim i mesecnim casopisima poput Hupera, Ritma, Vremena... pisali o njegovom odlasku... Secam se da sam se bas svojski trudila da sve to ignorisem jer sam prvi put tada osetila sta znaci kada se rusi neki tvoj svet, nimalo irealan, tako sto ljudi koji su ti dragi - odlaze... Svaki put te kasne jeseni i te zime, od tog dana, kada bih isla na Senjak, u muzicku skolu, ja sam posmatrala moj rodni grad i pitala se sta ce sada biti sa njim... Posmatrala sam ljude kako sede u kaficima, kako idu nekuda i pitala se: Da li Vi znate sta se desilo?! ... Ma koliko da je vremena proslo, uvek ce mi biti , na danasnji dan, nekako tesko... Iako sam do sada odvec dobro naucila da svaki covek mora jednom da ode... ,,Now the sun's gone to hell and the moon's riding high...Let me bid you farewell. Every man has to die. But it's written in the starlight and every line on your palm... ''


9bdse8.jpg


11w33ib.jpg


vesrd0.jpg


1o98px.jpg


28vvcjk.jpg


,, Zajasi vetar prema brdima... U brdu kamen, so u nedrima... POGLEDAJ ZID! POGLEDAJ ZID! Na zidu senke nasih godina... Pronadji me! Pronadji me u sobi gde umire dan! ''
 
Ja vec bila... i vratila se. Parcela 114 ipak.
Voleo je plavu boju, za to ranije nisam znala.

Pozdrav za devojku s dvema crvenim ruzama(jako lepo), ako se pronadje ovde.
 
Moj "dragi" profesor je danas pa.... skoro napljuvao EKV... Mislim nije ga ono bas napljuvao,ali je rekao da je to bend koji mi (ljudi u mom odeljenju) slusamo zato sto nam je nametnut isperd nosa i da ima bendova koji su mnogo mnogo bolji od njih i da je EKV nerazumljiv a i da Milan strahovito falshira i jos dosta dosta toga.... Prsla sam... :(
 
Nisi sam, nisi sam, tvoju senku nastavljam, tvoje reci preklapam, tvoje reci ponavljam...to je sve sto imam da kazem danas.
Verujem da cemo uspeti sa peticijom, Milane dobices ulicu koja ce nositi tvoje ime :)
Vidimo se u petak ljudi!
 
ja sam bila danas na groblju, i srela sam milanovu mamu ,popricale smo o njemu, rekla sam joj za ovu inicijativu, a ona kaze da je protiv te peticije..djule ju je kontaktirao kad je bila desetogodisnjica i da se ni tada nije slagala sa tim...tuzno joj je kad gleda kako se danas menjaju imena ulica, ne zeli da se ime njenog sina za nekoliko godina opanjkava i menja..da je dosta mladica koji su izginuli u ratovima za nasu zemlju a sada, posto ih se niko ne seca, preko njih se prelazi, kao da nisu ni bili...sva njena prica me je bas ganula, ona onako slaba, tuzna gospodja..zahvalila mi se sto sam dolsa, rece da je bila jedna cura iz SD vec,,onda je dosao menadzer ekv, i jos jedan njihov prijatelj, pa smo gledali onaj snimak sa ispracaja....on kaze da mu je tesko sto sada o njima i o tim vremenima pricaju ljudi koji im nisu bili bliski i koji ih nisu poznavali dovoljno, koji su bili samo prolazni...zakljucila sam da nemaju dobro misljenje o dokumentarcu sa rts-a..kazu da neki ljudi hoce slavu kroz pljuvanje i iznosenje nekih netacnih stvari...to je mnogo pogodilo milanovu mamu..rekli su da ne mogu da smisle coveka koji je napisao doticnu knjigu..ne znam na koga su mislili..i da je to jedno djubre..meni je stvarno bilo glupo da pitam...
pitali su me odakle sam i da su prolazili pored mog grada =)
ona ga je svo vreme zvala sa - misho..i kad je prisla spomeniku, pomilovala i poljubila...srce je htelo da mi iskoci iz grudi...
e, ne mogu vise da kucam
samo se sad ozbiljno razmisljam da li da potpise peticiju
 
Moj "dragi" profesor je danas pa.... skoro napljuvao EKV... Mislim nije ga ono bas napljuvao,ali je rekao da je to bend koji mi (ljudi u mom odeljenju) slusamo zato sto nam je nametnut isperd nosa i da ima bendova koji su mnogo mnogo bolji od njih i da je EKV nerazumljiv a i da Milan strahovito falshira i jos dosta dosta toga.... Prsla sam... :(

Jel ti bar naveo te bolje bendove? Ustvari, daj mi profesorov mail ;)

Inace, cuo sam da danas u casopisu Politika.zip - ili tako nesto slicno - koji se deli studentima u Bg-u ima gomila zanimljivih Milanovih slika :)

Vidimo se sutra!
 
Da li će večeras biti nešto u SKC-u? Šuška se da će biti neko In Memoriam veče, oko 21h, ali nigde ne vidim zvanične informacije?

Što se tiče ulice/bulevara Milana Mladenovića, takva inicijativa je bila aktuelna pre nekoliko godina, pa se odustalo jer je Milanova mama bila protiv. I pored toga, u Zemun Polju jedna ulica dobila je njegovo ime. Istina, priča se da je ta ulica zapravo dobila ime po izvesnom piscu istog imena i prezimena. Možete videti gde se tačno nalazi na PlanPlusu.
 

Back
Top