Ekstremno brza asimilacija potomaka srpskih gasterbajtera i emigranata

Тихи

Starosedelac
Poruka
163.705
Skoro vidim neke gasterbajtere muza i zenu , dosli iz Germaniju u zemlju Srbiju, i sa svima sa kojima pricaju pricaju na srpskom jeziku, osim sa svojom decom

Sa decom strogo na nemackom i naravno deca medju sobom pricaju iskljucivo na nemackom .

Zasto se potomci nasih gasterbajtera i emigranata tako brzo asimiluju i zaboravljaju i zanemaruju jezik i obicaje svojih roditelja i postojbine predaka?
 
Skoro vidim neke gasterbajtere muza i zenu , dosli iz Germaniju u zemlju Srbiju, i sa svima sa kojima pricaju pricaju na srpskom jeziku, osim sa svojom decom

Sa decom strogo na nemackom i naravno deca medju sobom pricaju iskljucivo na nemackom .

Zasto se potomci nasih gasterbajtera i emigranata tako brzo asimiluju i zaboravljaju i zanemaruju jezik i obicaje svojih roditelja i postojbine predaka?

To zavisi od roditelja, ima dosta dece naših emigranata koja pričaju srpki kod kuće, a jezik nove zemlje u školi. Toj deci nije lako, žive jednu stvarnost u kući, a drugu van nje. U principu, ako su rodtelji obrazovani, i deca će naučiti drugi jezik, mada ni to nije pravilo.
Takođe, ako deca ne dolaze redovno u Srbiju, ili ne provode duže periode sa bakom i dekom, ona nemaju gde da usavrše jezik - razumeju roditelje, natucaju, ali ne govore stvarno dobro jer za njih taj jezik i ta kultura nisu svakodnevna stvarnost. Nemaju svi mogućnost da putuju tako često ili da ostanu tooliko dugo...
Pa seti se kad si bio dete, pa kreneš u školu i učiš svašta novo - a deca emigranata to treba da nauče duplo, na dva jezika.
Postoji i konkretan problem: kod nas se knjige za decu štapaju ćirilično. Deca emigranata (ako nisu emigrirali u Rusiju) uglavnom prvo usavrše latinicu, to uče u školi. Znači, dok im mama i tata čitaju knjige, ćirilica nije problem. Čim dete počine da čita samo - čita latinicu, na tom pismu su domaći zadaci, i sve što preko dana radi u školi. Možemo mi tetke da im donosimo divne knjige iz Srbije, ali one skoro nikad ne dođu na red, ako dete želi samo...
I tako, nije lako, zahteva veliki trud i disciplinu, i od roditelja i od dece...
 
Poslednja izmena:
jedna zenina drugarica sa studija se udala za lika koji zivi u Nemackoj

Imaju troje dece

Isti slucaj

Pricala ona mojoj zeni, kako joj vaspitacice strogo zabranjuju da se deci obraca na srpskom, vec ako ne zeli da joj decu isteraju iz vrtica mora uvek da im se obraca na Nemackom

I tako te na kvarno asimiluju tj nateraju da se svojoj deci obracas na stranom jeziku

Danas njihova deca takodje medjusobno kad dodju pricaju na nemackom

To pokazuje da je propast podizati decu u inotranstvu , sistem je jaci od bilo koje porodice i unistava ih i namece im neke nove vrednosti.
 
To pokazuje da je propast podizati decu u inotranstvu , sistem je jaci od bilo koje porodice i unistava ih i namece im neke nove vrednosti.

Nije propast, rastu divna deca :) Niko ne može da te natera da sa svojim detetom pričaš nemački kod kuće. Ovo što si naveo se verovatno odnosi na vreme u školi i obdaništu, i to ima smisla, jer u Nemačkoj ima dosta stranaca, gde bi bio kraj kad bi svi pričali na svom jeziku - cilj škole je da ih nauči nemački i pripremi ih za život u Nemačkoj.
 
Rodio si se kao Srbin a podigao si malog Svabu koji ne zna dve reci srpskog

Ne vidim sta je tu divno

Divno je što si uspeo da izgradiš novi život i imaš decu, makar i u tuđoj zemlji, kad nisi mogao u svojoj.

Inače, mislim da je opšte mesto da se ljudima ne treba mešati u vaspitavanje dece. To se prosto ne radi, jer svi vole svoju decu i daju sve od sebe da ona postanu dobri i srećni ljudi. Niko ne zna šta je najbolje, svi se trude i to je to.
Meni je OK malo diskutovati o tome, ali čoveče prizovi se svesti i prestani da pljuješ tuđu decu i ljude koji su najverovatnije postigli mnogo više od tebe.
 
mnogo je divnije unaprediti i obnoviti ono sto su ti roditelji ostavili, imati decu u svojoj zemlji nego podizati decu koja su za tebe samog stranci.

- - - - - - - - - -

Ti volis decu , koliko znam stalno pricas kako treba da imas 5 dece itd...

Pretpostavljam da jednako volis i nemacku, hrvatsku i albansku decicu?

nemam nista protiv da nemac ima petoro nemacke dece koja pricaju na nemackom i bastine nemacke obicaje i kulturu

Ali jako mi je ruzno kad vidim Srbe kako znaju bolje tudje jezike obicaje i kulturu nego svoj sopstveni. To mi je nekako gadno ruzno i tuzno.

To mi je tako - poturicki

Jer prodajes svoju i veru naciju jezik za pare.
 
Иначе, Тихи, мораш добро да знаш језик државе у којој живиш да би имао добре оцене и после студирао и научио добар животни занат.

Ако са 7 година кренеш да учиш језик државе у којој живиш, гарантована ти је будућност на Бензинској Пумпи или евентуално као возачу аутобуске линије 890 Магдебург-Бург Магдебуршки.

Ни Георг Вајферт није са својом децом причао немачки у кући него је рекао "Ок, од данас смо Срби".

Е сад, не кажем, има и случајева, које ти описујеш, на пример Арапи крећу да уче француски у Молонбеку са 7 година, и онда цео живот остану сиротиња и ниже класе.

Ти се томе наравно дивиш, и верујеш да је будућност Европе њихова, јер они имају троје деце а Белгијанци једно.

Али... ниси у праву.
 
Лагала је.

Или лажеш ти.

:think:

Него Тихи, шта би са оним Подацима Немачког Статистичког Завода да су 51% деце у Немачкој муслимани?

http://mondo.rs/a1035790/Info/Drustvo/Srbi-u-dijaspori-nestanak-asimilacija.html

700.000 Srba u dijaspori nestalo

Postali svabe englezi francuzi amerikanci

- - - - - - - - - -

Иначе, Тихи, мораш добро да знаш језик државе у којој живиш да би имао добре оцене и после студирао и научио добар животни занат.

Ако са 7 година кренеш да учиш језик државе у којој живиш, гарантована ти је будућност на Бензинској Пумпи или евентуално као возачу аутобуске линије 890 Магдебург-Бург Магдебуршки.

Ни Георг Вајферт није са својом децом причао немачки у кући него је рекао "Ок, од данас смо Срби".

Е сад, не кажем, има и случајева, које ти описујеш, на пример Арапи крећу да уче француски у Молонбеку са 7 година, и онда цео живот остану сиротиња и ниже класе.

Ти се томе наравно дивиш, и верујеш да је будућност Европе њихова, јер они имају троје деце а Белгијанци једно.

Али... ниси у праву.

nemam ja nista protiv sto vasa deca znaju odlicno stran jezik vec sto svoj ne znaju ni da beknu
 
И Мајкл Корлеоне је натуцао Италијански, Вито је са својом децом причао на енглеском, па је опет био жабар.

Али пре свега тога Американац.

Не можеш очекивати од некога рођеног и одраслог у Хамбургу, који се игра са Хансом и Хелгом да дође код тебе у Рашку, обрне ражањ и крене да прича о Путину.
 
И Мајкл Корлеоне је натуцао Италијански, Вито је са својом децом причао на енглеском, па је опет био жабар.

Али пре свега тога Американац.

Не можеш очекивати од некога рођеног и одраслог у Хамбургу, који се игра са Хансом и Хелгом да дође код тебе у Рашку, обрне ражањ и крене да прича о Путину.

.... lol
 
Jel sramotno ili pohvalno sto deca gasterbajtera ne znaju ni da beknu jezik svojih roditelja a samim tim i svoj?

Za mene je to dokaz da su ta deca zapostavljena zapustena i prepustena drugima da se o njima staraju i da ih vaspitavaju


Maltene ko da su ciganska deca, Boze me oprosti

Al kad bolje razmislim jos gore nego da su ciganska. Jer ja jos nisam sreo cigance u Srbiji a da ne zna ciganski :sad2:
 
Poslednja izmena:
Ovaj Tiksi laže za medalju, jelda drugari.
Istina je, naravno, drugačija. Ako je par iz Srbije, u kući se priča srpski, ako je jedan od roditelja iz Srbije, ne priča se. U prvoj verziji, deca znaju i srpski i lokalni jezik, u drugoj nisu imali gde da ga nauče. A kamp Golija 2018 je preskup, jer je to luksuzna lokacija za obuku srpske dece koja ne znaju naš jezik.
 
Jel sramotno ili pohvalno sto deca gasterbajtera ne znaju ni da beknu jezik svojih roditelja a samim tim i svoj?

Прво, гастарбајтери су људи који иду у Словачку да раде 3 месеца у фабрици или на бауштелу у Русију у Сочи. Људи који имају децу која живе у иностранству се зову Емигранти.

Друго, већина деце миграната зна српски, заправо сви, осим тих неких твојих мистичних шурњаја са аутобуске у Рашкој које вероватно не постоје.
 
Ovaj Tiksi laže za medalju, jelda drugari.
Istina je, naravno, drugačija. Ako je par iz Srbije, u kući se priča srpski, ako je jedan od roditelja iz Srbije, ne priča se. U prvoj verziji, deca znaju i srpski i lokalni jezik, u drugoj nisu imali gde da ga nauče. A kamp Golija 2018 je preskup, jer je to luksuzna lokacija za obuku srpske dece koja ne znaju naš jezik.

53-35028-camp-chippewa-summercamps-1465327889.jpg
 
Ovaj Tiksi laže za medalju, jelda drugari.
Istina je, naravno, drugačija. Ako je par iz Srbije, u kući se priča srpski, ako je jedan od roditelja iz Srbije, ne priča se. U prvoj verziji, deca znaju i srpski i lokalni jezik, u drugoj nisu imali gde da ga nauče. A kamp Golija 2018 je preskup, jer je to luksuzna lokacija za obuku srpske dece koja ne znaju naš jezik.

ja znam sta sam video i cuo i Bog mi je svedok da govorim istinu

A ti kako hoces

- - - - - - - - - -

Прво, гастарбајтери су људи који иду у Словачку да раде 3 месеца у фабрици или на бауштелу у Русију у Сочи. Људи који имају децу која живе у иностранству се зову Емигранти.

Друго, већина деце миграната зна српски, заправо сви, осим тих неких твојих мистичних шурњаја са аутобуске у Рашкој које вероватно не постоје.

ima vas raznih
 

Back
Top