Egzodus Srba u Grčkoj početkom dvadesetog vijeka

Najveća katastrofa je što se u školi ne uči da su Albanija, Grčka, Karavlaška (danas "Rumunija" i Jug-Bogdanija (danas "Moldavija") bile, ako ne srpske, a ono makar slovenske zemlje.

Zato, ali ne i samo zato, normalan čovek ne može da poštuje ni jednog istoričara današnje zvanične istoriografije sa funkcijom na ma kom institutu ili univerzitetu. Ti koji primaš platu i duvaš u tuđu (nesrpsku) frulu to, jednostavno, ne zaslužuješ. Neka te hvale NATO istoričari, kao što te i hvale. :mrgreen: ...ebali te oni. :kafa:

Istorija nas uči da sve ima svoju granicu, a posle nje najčešće radi... govnjiva motka. :ljub:
Нису историчари главни проблем, већ интереси.
Кад већ пишемо о Грчкој, могао би пример Цинцара, рецимо, да нам буде наравоученије - Србима и свим Словенима, а нарочито Јужним, али авај!
 
Otkud slovenski toponimi po njima?
C3WugqaWMAA-ouw.jpg

HrKgdoJF0wU2r8AhAZ-utFsAhEgfeoMwskUuJz9cFaiDwAx3MV7Aewag3maTCf_izjtt-_Z0f7ywmvIqky_1c1n7_Bd46yDMLt7Vjqpd044wiBvNnGbNzMEAvMmcvjLOwRbqKY03NmvN_MGfny4Ix-gTA5LIoe0j9SIEVccMA-RTb2067P7Zn93R73N7Ag
 
Sve sto se desavalo u Grčkoj, se danas desava u Makedoniji, pred nasim očima. Vec 40 godina, za 100, je gotovo.... Krivci, za to nisu Srbi tamo, vec vladati i crkva.. Nikakvu ponoc nisu imali od baze..... Licno, kao dokaz, mogu da dam, da sam sluzio vojsku u skoplju I bio vozac, po celoj 1980... Svi su znali Srpski.. Manastir sv dimitrija je bio oronuo, zatvoren, bez monaha vidljivo ( cuo sam da je bio neki pijanac), ostali treskavac, oko kumanova, sve prazno i zatvoreno.... Danas, kad odes, a bio sam par puta, drugi grad... I za makedonce sumnjam da ce opstati za 100 godina, a kamo li Srbi... Spc, je veliki krivac, za Srbe u Grckoj, u albaniji, u Rumuniji, u bugarskoj..... A onda u vladari, kralj aleksandar pa onda pavle, komunisti, I ovi zadnji, ntko više ntko manje... Dacu vam primer, manastir sv dimitrija, manastir kraljeva, je danas aktivan zenski manastir, pun zivota, pun znamenja, imaju cak i cestice svetog krsta... Dali im manastiri pirok sveta ... Zasto... To spc nije uradila 1918? Napravila zenski manastir, srpskim, i zadnjem srpskom kralju.. Sada, nisu samo oni is crkve dobili šut kartu, vec i sinisa nemanjic, meteori, toma preljubovic, hlapen, Dejanovici, u svi vladari nasi u Grckoj, di prosto nestali, zajedno sa crkvama koje su postale Grcke, makedonske... A mi ćutimo.... Umesto da gradimo Srpstvo na njihovim legendama. Mi njima naturamo Lazara, Stefana Lazarevica.... A oni imaju svoje junake i vladare, kao i u CG... Mi smo. Tom politikom sebe i razdvojili i smanjili, i danas smanjujemo svaki dan...pre neki dan citam veliko izdanje hilandar, od mirka kovacevica, gde u prvih 30 strana pominje svet manastire u svetoj gori... Nigde da pomene, da su srbi osnovali 4, druge obnovili, nighrvds laze da je ugljesa davao zlato I zlato, da ih obnovi, ali zato, lazareva priprata, ima dvadeset velika, kako je lazar digao tu pripratu... Pored 10 crkvi u manastiri, 4 zida koja nisu ni bila oslikana freskama.. Da bi pomenuo da se nas cuveni slobodan ćurčić, sa prinstona, ne slaze kaze da priprata nije lazareva.. Pa evo i da kazem ja , da mislim, priprata nije lazareva, I bez čurčića. Despot ugljesa je dizao na steni simonpetru, a mi za 4 zida, dvadeset slika u kapitalom izdanju, i priprati.... Is toga se vidi nas odnos, prema vladarima iz tog vremena, a kamo li Raji.....
 
Poslednja izmena:
Sve sto se desavalo u Grčkoj, se danas desava u Makedoniji, pred nasim očima. Vec 40 godina, za 100, je gotovo.... Krivci, za to nisu Srbi tamo, vec vladati i crkva.. Nikakvu ponoc nisu imali od baze..... Licno, kao dokaz, mogu da dam, da sam sluzio vojsku u skoplju I bio vozac, po celoj 1980... Svi su znali Srpski.. Manastir sv dimitrija je bio oronuo, zatvoren, bez monaha vidljivo ( cuo sam da je bio neki pijanac), ostali treskavac, oko kumanova, sve prazno i zatvoreno.... Danas, kad odes, a bio sam par puta, drugi grad... I za makedonce sumnjam da ce opstati za 100 godina, a kamo li Srbi... Spc, je veliki krivac, za Srbe u Grckoj, u albaniji, u Rumuniji, u bugarskoj..... A onda u vladari, kralj aleksandar pa onda pavle, komunisti, I ovi zadnji, ntko više ntko manje... Dacu vam primer, manastir sv dimitrija, manastir kraljeva, je danas aktivan zenski manastir, pun zivota, pun znamenja, imaju cak i cestice svetog krsta... Dali im manastiri pirok sveta ... Zasto... To spc nije uradila 1918? Napravila zenski manastir, srpskim, i zadnjem srpskom kralju.. Sada, nisu samo oni is crkve dobili šut kartu, vec i sinisa nemanjic, meteori, toma preljubovic, hlapen, Dejanovici, u svi vladari nasi u Grckoj, di prosto nestali, zajedno sa crkvama koje su postale Grcke, makedonske... A mi ćutimo.... Umesto da gradimo Srpstvo na njihovim legendama. Mi njima naturamo Lazara, Stefana Lazarevica.... A oni imaju svoje junake i vladare, kao i u CG... Mi smo. Tom politikom sebe i razdvojili i smanjili, i danas smanjujemo svaki dan...pre neki dan citam veliko izdanje hilandar, od mirka kovacevica, gde u prvih 30 strana pominje svet manastire u svetoj gori... Nigde da pomene, da su srbi osnovali 4, druge obnovili, nighrvds laze da je ugljesa davao zlato I zlato, da ih obnovi, ali zato, lazareva priprata, ima dvadeset velika, kako je lazar digao tu pripratu... Pored 10 crkvi u manastiri, 4 zida koja nisu ni bila oslikana freskama.. Da bi pomenuo da se nas cuveni slobodan ćurčić, sa prinstona, ne slaze kaze da priprata nije lazareva.. Pa evo i da kazem ja , da mislim, priprata nije lazareva, I bez čurčića. Despot ugljesa je dizao na steni simonpetru, a mi za 4 zida, dvadeset slika u kapitalom izdanju, i priprati.... Is toga se vidi nas odnos, prema vladarima iz tog vremena, a kamo li Raji.....
О благо мени Доситеј је поново међу нама, или је неки јаки гоогле транслејт унервозио оно што си хтио да кажеш.😜
 
PA sad, za vas sam Platon, lično.
Друже Платоне другарски поздрав од Сократа?

Друже Платоне другарски поздрав од Сократа?
И још заборавио сам извињење, искрено и од срца. Иначе и мене " искида" и " преведе" тастатура. Шта да радимо?
 
Ne mozete vi da budete Sokrat, jer on, kao i Platon piše, analizira, a ne komentatariše u dve recenice... Mozete da budete samo Spadalo!

Napišite šta vam smeta, gde sam pogrešio.... Sve ostalo ne pije vodu
"Спадало" ми Господине Платоне вечерас баш одговара, хвала вам. Него бога ти шта се ради у нашој драгој Хелади, је ли пресвијетли Леонида нервозан због ових нових Европских мјера и има ли гласа и јава од оне несреће Ксеркса? Добро здравље и помање Персијанаца желим вам од срца. Са дубоким поштовањем ваше " спадало".😜
 
Sve sto se desavalo u Grčkoj, se danas desava u Makedoniji, pred nasim očima. Vec 40 godina, za 100, je gotovo.... Krivci, za to nisu Srbi tamo, vec vladati i crkva.. Nikakvu ponoc nisu imali od baze..... Licno, kao dokaz, mogu da dam, da sam sluzio vojsku u skoplju I bio vozac, po celoj 1980... Svi su znali Srpski.. Manastir sv dimitrija je bio oronuo, zatvoren, bez monaha vidljivo ( cuo sam da je bio neki pijanac), ostali treskavac, oko kumanova, sve prazno i zatvoreno.... Danas, kad odes, a bio sam par puta, drugi grad... I za makedonce sumnjam da ce opstati za 100 godina, a kamo li Srbi... Spc, je veliki krivac, za Srbe u Grckoj, u albaniji, u Rumuniji, u bugarskoj..... A onda u vladari, kralj aleksandar pa onda pavle, komunisti, I ovi zadnji, ntko više ntko manje... Dacu vam primer, manastir sv dimitrija, manastir kraljeva, je danas aktivan zenski manastir, pun zivota, pun znamenja, imaju cak i cestice svetog krsta... Dali im manastiri pirok sveta ... Zasto... To spc nije uradila 1918? Napravila zenski manastir, srpskim, i zadnjem srpskom kralju.. Sada, nisu samo oni is crkve dobili šut kartu, vec i sinisa nemanjic, meteori, toma preljubovic, hlapen, Dejanovici, u svi vladari nasi u Grckoj, di prosto nestali, zajedno sa crkvama koje su postale Grcke, makedonske... A mi ćutimo.... Umesto da gradimo Srpstvo na njihovim legendama. Mi njima naturamo Lazara, Stefana Lazarevica.... A oni imaju svoje junake i vladare, kao i u CG... Mi smo. Tom politikom sebe i razdvojili i smanjili, i danas smanjujemo svaki dan...pre neki dan citam veliko izdanje hilandar, od mirka kovacevica, gde u prvih 30 strana pominje svet manastire u svetoj gori... Nigde da pomene, da su srbi osnovali 4, druge obnovili, nighrvds laze da je ugljesa davao zlato I zlato, da ih obnovi, ali zato, lazareva priprata, ima dvadeset velika, kako je lazar digao tu pripratu... Pored 10 crkvi u manastiri, 4 zida koja nisu ni bila oslikana freskama.. Da bi pomenuo da se nas cuveni slobodan ćurčić, sa prinstona, ne slaze kaze da priprata nije lazareva.. Pa evo i da kazem ja , da mislim, priprata nije lazareva, I bez čurčića. Despot ugljesa je dizao na steni simonpetru, a mi za 4 zida, dvadeset slika u kapitalom izdanju, i priprati.... Is toga se vidi nas odnos, prema vladarima iz tog vremena, a kamo li Raji.....
А кад се ово сублимира која је поента?
 
Имамо исте зверске непријатеље:
1999 су Грци имали масовне демонстрације против геноцидног бомбардовања Срба. Пуно је Грчких добровољаца се борило за Србе.
Тачно је да имамо исте непријатеље, о томе не треба трошити ријечи. Тачно је да су се стављали на нашу страну али.... Е сада то али отвара поприлично тема. Македонија и Македонци (Срби или не, дијелом или сви, простор?), па онда још пуно приче о Грчком утицају кроз Васељенску Патријаршију и о Фанариотском приступу нашем облику Хришћанства. Утицај кроз нашу цркву? Све велике теме и могуће расправе. Није тема била да ли су Хелени генерално добри или лоши, и да ли се на њих некада или уопште може гледати као на "пријатеље". Тема је, а и моја жеља била да се освијетли један прикривен у историји, и поприлично заборављен детаљ. Присуство Српског корпуса, језички, традиционално и на сваки други начин у веома дугоме временскоме периоду на простору данашње Грчке. И наравно њихов нестанак на овај или онај начин, убијањем, прогоном или асимилацијом. Не са намјером да им се додијели историјска улога врховнога зла или добра. Могао сам започети и овако, "Егзодус Срба у Румунији" или у Црној Гори. Академски кругови и актуелне политике и њихови актери, балансираће у простору, времену и зарад тренутних интереса увијек. Због тога ће уџбеници наше дјеце бити скромнији за један шири поглед на нашу националну збиљу и можда праву слику. Сматрам својом али и не само мојом обавезом да о томе говорим.
У прилог томе позвао бих те да сам истражиш у границама својих могућности макар један детаљ, једну Српску фреску у некој неименованој Грчкој цркви. Њену историју и поријекло. Са своје стране отворићу тему о страдањима и обуздавању "Срба у Црној Гори". Опет лишен потребе да се обрачунавам са било киме. пријатељски поздрав.:kpozdrav:
 
Ево још једног чланка али из политике исти дан,иста година,исти догађај где се спомиње да Срби на северу Грчке трпе прогон већ пар година.Верујем негде сам и начуо да је политика писала о томе и током 1924,треба да се потражи у архиви.Можда вам покаже у претраживачу да је небезбедан линк али слободно ућите исправан је.

https://www.digitalna.nb.rs/view/URN:NB:RS:SD_2F6F6602455A67B1B521D786232CBF4A-1925-12-28

Овај предходни линк као и стара издања новине време има и на сајту универзитетске библиотеке Светозар Марковић.

https://pretraziva.rs/pregled/vreme
http://istorijskenovine.unilib.rs/view/index.html#issue:UB_00043_19251228
 
Занимљиво је да се број Срба који се спомиње 1925 у политици од пола милиона поклапа са пописом из 1920 где се види како су Срби још од 1821,1830,1900-тих протеривани.Помињу се и Срби из Водена предпостављам да је име добио по оним његовим водопадима и рекама,интересантно је да када на гугловим мапама укуцате Едеса испод у кратком тексту пише да се звао Водена до 1923 што се поклапа са доласком великог броја Грка из Турске у то време и мењањем топонима.Многи Словенски топоними поред свега осталог доказују нашу и те какву присутност јер топониме не даје било ко већ онај који ту живи дуго.

http://www.srbijadanas.net/kako-je-izvrseno-etnicko-ciscenje-srba-u-egejskoj-makedoniji/

У овој емисији квадратуре круга на ртс-у говоре сведоци тада као деца о протеривању Словена из северне Грче од 1946-49 како су им растављане породице деца од родотеља,браћа од браће одвоћени неки у Србију неки Чешку и Пољску итд.И када су неких 300 деце мало старије вратили у Грчку послати су одмах у рат и сви изгинули,а 80-тих годима Грчка је донела указ да само етнички Грци могу да се врате на своја огњишта.То и још много шире сведочење људи који су то проживели је у клипу.


https://www.youtube.com/watch?v=9Do36nF29Ac


Чини ми се да нико није окачио на овој теми о пронађеним Српским фрескама на манастиру у близу Сера које су Грци огулили и прецртали после Нушићеве посете које су дошле на видело после пожара 2010.А добро се зна и шта су радили док су управљали нашом црквом Грци тзв. Фанариоти.Не пишем ово да би пострекао неку мржњу према Грцима то ам не треба али ипак неке ствари треба да се знају да се не би опет десиле.

https://www.riznica.net/jedinstvena-freska-cara-dusana-sa-porodicom-ponovo-otkrivena-u-grckoj/
 
Занимљиво је да се број Срба који се спомиње 1925 у политици од пола милиона поклапа са пописом из 1920 где се види како су Срби још од 1821,1830,1900-тих протеривани.Помињу се и Срби из Водена предпостављам да је име добио по оним његовим водопадима и рекама,интересантно је да када на гугловим мапама укуцате Едеса испод у кратком тексту пише да се звао Водена до 1923 што се поклапа са доласком великог броја Грка из Турске у то време и мењањем топонима.Многи Словенски топоними поред свега осталог доказују нашу и те какву присутност јер топониме не даје било ко већ онај који ту живи дуго.

http://www.srbijadanas.net/kako-je-izvrseno-etnicko-ciscenje-srba-u-egejskoj-makedoniji/

У овој емисији квадратуре круга на ртс-у говоре сведоци тада као деца о протеривању Словена из северне Грче од 1946-49 како су им растављане породице деца од родотеља,браћа од браће одвоћени неки у Србију неки Чешку и Пољску итд.И када су неких 300 деце мало старије вратили у Грчку послати су одмах у рат и сви изгинули,а 80-тих годима Грчка је донела указ да само етнички Грци могу да се врате на своја огњишта.То и још много шире сведочење људи који су то проживели је у клипу.


https://www.youtube.com/watch?v=9Do36nF29Ac


Чини ми се да нико није окачио на овој теми о пронађеним Српским фрескама на манастиру у близу Сера које су Грци огулили и прецртали после Нушићеве посете које су дошле на видело после пожара 2010.А добро се зна и шта су радили док су управљали нашом црквом Грци тзв. Фанариоти.Не пишем ово да би пострекао неку мржњу према Грцима то ам не треба али ипак неке ствари треба да се знају да се не би опет десиле.

https://www.riznica.net/jedinstvena-freska-cara-dusana-sa-porodicom-ponovo-otkrivena-u-grckoj/
Taj progon Srba iz Makedonije početkom 20.veka je direktna posledica lažiranja migracije Srba u Grčku, laži koja je zaživela krajem 19. i početkom 20.veka i kao takva prihvaćena u velikom delu tadašnjih naučnih krugova i što je najbitnije za Grke bilo ta laž je prihvaćena u samoj Srbiji, koja najvećim delom nije intervenisala upravo iz tog razloga.
Grci su se samo pozvali na istorijsko pravo i proterali migrante sa svoje teritorije po uzoru na Bugare koji su slično postupili i proterali Turke.
 
Grci su se samo pozvali na istorijsko pravo i proterali migrante sa svoje teritorije po uzoru na Bugare koji su slično postupili i proterali Turke.
A gde je pravo Srba da proteraju Albance sa svoje teritorije. I oni su imigranti koje su Otomani proširili po Kosovu.
Da ne govorimo da Grci nisu hteli Slovene u svojoj državi ali zato nemaju problem da prihvate pola Albanije u Grčkoj.
 
A gde je pravo Srba da proteraju Albance sa svoje teritorije. I oni su imigranti koje su Otomani proširili po Kosovu.
Da ne govorimo da Grci nisu hteli Slovene u svojoj državi ali zato nemaju problem da prihvate pola Albanije u Grčkoj.
Nisu samo Grci deportovali Srbe, evo imamo slučaj koji se desio nedavno, kada su ugarizovani Srbi, narod koji se danas naziva Hrvatima, proterali svoje susede neugarizovane Srbe sa kojima su do pre 400 godina bili jedan narood. Gde ćeš većeg paradoksa. Hrvati su se kao i Grci takođe koristili argumentom da su samo proterali migrante, što je takođe laž kao i slučaju migracije u Grčku.

Šra reći za Albance, oni nisu migranti samo na Kosovu, oni su migranti na teritoriji današnje severne Albanije pa i Albanije u celosti. I kako sada rešiti to pitanje? Ja ne mogu da zamislim deportacije u 21.veku, ma ko da je u pitanju, to je moj stav. Uostalom Srbi to nisu nikad ni radil, pa čak ni sa Turcima.

Srbi su kao potomci Ilira zapravo Indijanci Evrope, što reče Šafarik, to je naš krst koji nosimo i zbog koga stradamo.....
 
https://www.monastiria.gr/iera-moni-panagias-zermpitsas/

Ако се узме у обзир стање историјске и лингвистичке науке пред крај XIX века и у првој декади XX века, можда смо могли лепо на избегнемо Балканске ратове, барем би нас данас било више. Другим речима, џабе смо гинули, јер када је наша елита кретала у тај рат, била је дужна да зна да су Караџић, Цвијић и остали, већ одрадили логистику, убедивши нас да на тим територијама које је наша војска ослобађала, не живе Срби него "Словени, као и да говоре језиком који није српски.

Горе вам је манастир Сербица у Лаконији на Пелопонезу.
 
Јако лепа тема , то је био прогон словенског становништва из Грчке и масовна хелинизација која је рађена вековима .Има једна јако лепа песма македонска која објашњава управо тај чин и бол у процесу насилне Хелинизације преосталих словена у Егејској Макеоднији "Врба ми изникала во солунско поле "

Када се брат и сестра сретну и не познају се


такођер сам отварала тему о предходним грчким злочинима над словенима , поготов онај 806 на Пелепонезу , када је такођер био прогон и насилна хелинизација .
Јако лепа тема , то је био прогон словенског становништва из Грчке и масовна хелинизација која је рађена вековима .Има једна јако лепа песма македонска која објашњава управо тај чин и бол у процесу насилне Хелинизације преосталих словена у Егејској Макеоднији "Врба ми изникала во солунско поле "

Када се брат и сестра сретну и не познају се

такођер сам отварала тему о предходним грчким злочинима над словенима , поготов онај 806 на Пелепонезу , када је такођер био прогон и насилна хелинизација .

Pričaš nekakvom progonu i zlocinima Grka a onda dijelis snimak sa grcke tv.

Nije bilo nikakvoga zločina, a jezik te pjesme definitivno nije srpski, već bugarski/makedonski.
 
Чини ми се да су ови топоними једино о чему говоримо... Топоними нису једини услов за доказивање етничког карактера становништва неког географског подручја током било ког историјског периода. Супротно, то је најмањи доказ.
Пре свега, топоними су повезани са неким обликом миграције, и то на два начина: синхронијски, односно са освртом на савремене миграционе ситуације, или дијахронијски, односно из историјске перспективе, с обзиром на мноштво и разноврсност миграција током историје.

Tako je, po toponimima pola cg je albansko, cijela albanija slovenska, sva istočna Srbija vlaška i Sicilija arapska.
 

Back
Top