Egzodus Srba u Grčkoj početkom dvadesetog vijeka

Boris T

Ističe se
Poruka
2.069
Ne trebam ti ja ,imaš poznavaoce tih stvari,imaš istoričare na sajtu,imaš ovede i Mrkalj-a.
Одговорио сам Mркаљу - али не видим зашто коментариш мој пост и говориш о 400 хиљада Срба а онда кажеш да немаш ништа с тим - ово је троловање

tirano

Zainteresovan član
Poruka
264
Хвала свима, нарочито Мркаљу на пуно података који су мени били потпуно непознати и страни.
Имао сам магловиту представу уопште о историји, а чини ми се и да пуно људи као и ја не познаје историју својега народа.
Тек послије оваквога "третмана" и полемике човјек може заузети став. Наравно, онај који му одговара. Бар док наша званична историографија не преусмјери пажњу са ријалитија на оплемењујућа знања којима смо сиромашни.
Магле времена су и у другим случајевима гурнуле у заборав превише важне ствари да би биле заборављене. Имао сам прилику да давно прочитам неке податке о Карађорђу и његовом "наводном" припадању "Хетерији". Колико ме сјећање служи ради се о тајном друштву али су ми циљеви те организације остали непознати. Био бих захвалан ако неко познаје тематику и вољан је да своје знање подијели са нама.:kpozdrav:

Boris T

Ističe se
Poruka
2.069
Хвала свима, нарочито Мркаљу на пуно података који су мени били потпуно непознати и страни.
Имао сам магловиту представу уопште о историји, а чини ми се и да пуно људи као и ја не познаје историју својега народа.
Тек послије оваквога "третмана" и полемике човјек може заузети став. Наравно, онај који му одговара. Бар док наша званична историографија не преусмјери пажњу са ријалитија на оплемењујућа знања којима смо сиромашни.
Магле времена су и у другим случајевима гурнуле у заборав превише важне ствари да би биле заборављене. Имао сам прилику да давно прочитам неке податке о Карађорђу и његовом "наводном" припадању "Хетерији". Колико ме сјећање служи ради се о тајном друштву али су ми циљеви те организације остали непознати. Био бих захвалан ако неко познаје тематику и вољан је да своје знање подијели са нама.:kpozdrav:
Историја се не учи "како нам одговара". То тада неће бити историја, већ неке ваше предрасуде засноване на безброј псеудонаучних теза на форумима.

Poslednja izmena:

tirano

Zainteresovan član
Poruka
264
Историја се не учи "како нам одговара". То тада неће бити историја, већ неке ваше предрасуде засноване на безброј псеудонаучних теза на форумима.
Ево ме ту Борисе и слушам. Да напоменем: О конкретноме питању, нијесам се бавио нагађањима и конструкцијама лијепо сам поставио тему и сачекао да сви они који сматрају да довољно познају тематику кажу оно што сматрају релевантним па међу њима и ти. Тај свађалачки манир и осуда туђега става бар мени не говори ништа. Наравно да си неодмјерен и да своје ставове намећеш. Због тога и само због тога њих нијесам ни читао а не дао им тежину. Да ти драги Борисе и ја не би забављали форум препирком ја те позивам да на моју личну пошту упутиш и научна и псеудонаучна запажања. Ја ћу их заиста прочитати и одговорити ти на пристојан и васпитан начин. Уједно се извињавам осталим учесницима ове наше мале дебате и позивам их да све о овој али и сличним темама које сматрају запостављенима слободно пишу, свакако уз поштовање мишљења и оцене администратора и правила форума.:kpozdrav:

Boris T

Ističe se
Poruka
2.069
Ево ме ту Борисе и слушам. Да напоменем: О конкретноме питању, нијесам се бавио нагађањима и конструкцијама лијепо сам поставио тему и сачекао да сви они који сматрају да довољно познају тематику кажу оно што сматрају релевантним па међу њима и ти. Тај свађалачки манир и осуда туђега става бар мени не говори ништа. Наравно да си неодмјерен и да своје ставове намећеш. Због тога и само због тога њих нијесам ни читао а не дао им тежину. Да ти драги Борисе и ја не би забављали форум препирком ја те позивам да на моју личну пошту упутиш и научна и псеудонаучна запажања. Ја ћу их заиста прочитати и одговорити ти на пристојан и васпитан начин. Уједно се извињавам осталим учесницима ове наше мале дебате и позивам их да све о овој али и сличним темама које сматрају запостављенима слободно пишу, свакако уз поштовање мишљења и оцене администратора и правила форума.:kpozdrav:
Ако сте приметили теме у којима учествујем - морате бити свесни да не користим књиге сумњивих аутора, већ аутентичне документе које анализирам. Не бих се обавезао да вам шаљем материјале личном поштом јер то није нешто што иначе радим - предлажем да погледате испод:

1) https://forum.krstarica.com/threads...vu-pecke-patrijarsije-16-18-vek.931208/page-2
2) https://forum.krstarica.com/threads/sopski-govori.927499/page-2

Slavan

Ističe se
Poruka
2.253

Picture

Истраживања др Гордане Благојевић на тему Српско играчко наслеђе. Рецензенти књиге су др Селена Ракочевић, проф. др Мирко Томасовић, који је уједно и уредник издања; и проф. др Марија Хнараки. Књига показује колико је географски положај Србије утицао на културно наслеђе у сфери игара, а истиче и узајмне односе у играма свих народа на територији Балкана. Ауторка књиге је имала за циљ да се српско играчко наслеђе представи свим земљама у окружењу, али и шире у Европи и свету, јер српско играчко наслеђе представља један део светске културне баштине. Посебна вредност овог издања су и, до сада необјављени, акварели Олге Бенсон из збирке Етнографског института САНУ.
Σέρβικος χορός

Исто као и с'рба (sârba) и хора (hora) у Румунији и Молдавији, рецимо.
Тако се српска игра, тј. коло ширило од Грчке, Македоније, Албаније, Бугарске, Румуније, Молдавије, Мађарске, до Украјине, Пољске, јужне Русије, а играју га и европски Јевреји. Наравно, с друге стране до Словеније.

Хорос je генеричко име на грчком за игру/плес са значењен коло, круг, а назив су преузели ови народи (оро, хоро, hora, хоровод). У Срба је било и остало - коло. И то српско КОЛО постало је културна баштина човечанства.

Poslednja izmena:

Boris T

Ističe se
Poruka
2.069
Тако се српска игра

Хорос je генеричко име на грчком за игру/плес са значењен коло, круг, а назив су преузели ови народи (оро, хоро, hora, хоровод). У Срба је било и остало - коло. И то српско КОЛО постало је културна баштина човечанства.
Potpuna mistifikacija - Horo je južnoslovenski ples.

Pravi Vlah

Domaćin
Poruka
4.421
Σέρβικος χορός

Тако се српска игра, тј. коло ширило од Грчке, Македоније, Албаније, Бугарске, Румуније, Молдавије, Мађарске, до Украјине, Пољске, јужне Русије, а играју га и европски Јевреји. Наравно, с друге стране до Словеније.

Ко год замишља да је плес у облику круга скорашњији од старог каменог доба -- да не кажем од наших предака мајмуна -- и да није одвајкада распрострањен међу домороцима од Африке, Аустралије, Индонезије, Америке, Азије и Европе има озбиљне рупе у представи историје човечанства.

Poslednja izmena:

Slavan

Ističe se
Poruka
2.253
Ко год замишља да је плес у облику круга скорашњији од старог каменог доба -- да не кажем од наших предака мајмуна -- и да није одвајкада распрострањен међу домороцима од Африке, Аустралије, Индонезије, Америке, Азије и Европе има озбиљне рупе у представи историје човечанства.
Ти си показао, за све ове године обитавања и делања на овом форуму, да ти логика није јача страна, а и још по нешто. Тако да није чудно што ниси ни схватио шта сам написао.

Него, научи ли да играш с'рбу?

Poslednja izmena:

Crnugović

Primećen član
Poruka
587
Kod vas Tatara mozda.
37.png

https://www.thedrinksbusiness.com/2017/02/strange-tales-bulgars-poets-and-emperors-skulls/

39.png

121.jpg

zx16

Iskusan
Banovan
Poruka
5.250
Kо је био Грк Зорба?

По рођењу је био Србин и звао се Ђорђе. Kако је српски језик тада био званично забрањен у јавној/административној управи, Грци су његово име најпре транскрибовали у Гјоргиос, што се краће изговара као Јоргос.Грци име Срба изговарају Сорба и Зорба.

Рођен је 1865. г. у селу Kулиндар (Грци су га преименовали у Kолиндрос) око 50 км западно од Солуна, у данашњој северној Грчкој, у којој су до 19. века Срби били у апсолутној већини (Македонци тада нису постојали као народ - македонску нацију су створили комунисти тек 1945. г. Македонија је била само регија, као данашња Шумадија, Браничево, Поморавље. Одлука за стварање македонске нације је донета на Дрезденском конгресу KПЈ 1928. г, јер је Kоминтерна проценила да ће Срби због израженог монархизма пружити велики отпор, те да морају бити поцепани на више народа да би лакше прихватили комунизам).

Након устанка 1821. г. против Турака и по стицању независности 1830. г, Грци су донели Устав по коме су сви православци у Грчкој сматрани за Грке, без обзира на другачију етничку припадност. Средиште тадашње државе Грка је био Пелопонез и подручје око 100 км северније са појединим острвима у Јонском и Белом мору (Грци су га преименовали у Егејско). Након потпуног ослобођења од Турака у 1. Балканском рату 1912. г. и након што је подручје Егејске Македоније припало Грцима, иако је српска војска ослободила велики део северне Грчке, Ђорђе Србин (Јоргос Зорбас) се 1922. г. са ћерком Екатарином трајно преселио у Србију. Видећемо и зашто. Живео је на потезу од Скопља до Ниша и никад се више није вратио у северну Грчку, која је већ тада идентитетски потпуно промењена, тако што је Србима забрањено да говоре својим језиком (често су затварани због тога о чему постоји и новински записи), да пишу на свом језику, бројне српске цркве на том подручју су претворене у грчке - брисањем српских светитеља и ктитора са фрески и дописивањем грчких, а богослужбени језик је био искључиво грчки.

Ситуација се додатно погоршала 1921. г. када је из Анадолије у Турској протерано преко милион Грка, који су населили север Грчке - цео Халкидики, широко подручје око Солуна и целу данашњу северозападну Грчку, чиме је заокружен процес грцеизирања северне Грчке и трајно затрт српски идентитет. У ових 100 година, из северне Грчке је протерано око 800.000 Срба, око 500.000 је грцеизирано, а многи су скончали по затворима или су побијени. Последњи талас протеривања Срба са севера Грчке одиграо се након 2. Светског рата и устанка који су тамошњи Срби подигли у покушају да се уједине са својом северном браћом из данашње Македоније.

Због чега је Ђорђе Србин отишао из Грчке? Није отишао, него је морао да побегне из истих разлога, као и многи Срби - због нетрпељивости Грка према његовом српском идентитету, иако је носио име Јоргос, говорио грчким језиком, али и српским. Данас Срба староседелаца практично нема на подручју северне Грчке, осим оних који су насилно грцеизирани и више нису свесни свог старијег, српског идентитета.

Ђорђе Србин (Грк Зорба) је последњи период свог живота провео у селу испод планине Водно, на коме се данас налази елитно насеље у Скопљу. Умро је 1941. г. и сахрањен је на локалном сеоском гробљу, а 1954. г. су његови земни остаци премештени на гробље Бутел у Скопљу - парцела бр. 17, алеја 3, гробно место 23. На његовом споменику је уписано Георгиос Зорбас.

Живот и лик свог великог пријатеља Ђорђа Србина, грчки писац Никос Kазанцакис је искористио за свој роман Доживљаји Алексиса Јоргоса, по коме је 1964. г. снимљен филм Грк Зорба, за који је Микис Теодоракис написао музику (сиртаки), која је постала незванична химна Грчке. Тако је Ђорђе Србин ушао у легенду, као Грк Зорба.

Званична историографија каже да нема валидних података о његовом српском пореклу. Тачно, јер су у северној Грчкој од 1830. г. систематски брисани сви трагови српског идентитета и мењани су називи топонима. Неки су овде већ наведени. Ево још неких: Kостур (Kасториа), Лерин (Флорина, у коме до пре 100 година скоро на није било Грка), Гребен (Гребева), Јањина (Јоанина), Сервиа (на грчком буквално значи Србија), Сер (Серез, у коме је српски цар Стефан Душан прогласио допуну свог Законика - законик се не проглашава у туђој земљи), Kозани, Његуш, Невеска, Суровичево, Јаница (Гианица), Kуфалово (Kуфалиа), Ливади, Ресилово, Раково (Kратеро), Врбени (Итеа), Борешница (Палаијатра), Сакукево (Марива), Песочница, Горњи Невољани, Доње Kљештино, Доњи Kотори, Бели Kамен, Лесковец, Kрапештина (Атрапос), Плешевица (Kолики), Негован (Флапуро), Церово (Kлиди), Kоларица (Мавиаки), Љубетино итд.

"Где има доста, ту се и просипа". Да ли Срба има превише, да могу толико да се расипају? И докле? Да ли је срамота рећи да је Грк Зорба био пореклом Србин? Да ли је то увредљиво за Грке? Да ли им то треба напоменути у пригодној ситуацији и ставити им до знања да се Срби њега неће одрећи, без обзира на скоро вековни талог времена који потискује истину о његовом српском пореклу?

То више не зависи од Грка, него искључиво од Срба. Ако више поштујемо себе, и други ће нас поштовати, а љубав је само за онога ко љубављу враћа, па је љубав и за данашње Грке без обзира што не знају праву истину о једном од најпознатијих "Грка", којег они једноставно зову Зорба.

Срби и Грци имају заједничке муке, као народе их чекају тешка искушења и ово није позив на историјски ревизионизам, а поготово не на реваншизам - точак историје се не може вратити уназад. Зато, Срби и даље треба да летују на Белом (Егејском) мору и да чувају сећање на трагове свог идентитета у Грчкој, а Грци нека играју свој сиртаки и нека чувају легенду о Ђорђу Србину.

Slavan

Ističe se
Poruka
2.253
Kо је био Грк Зорба?

По рођењу је био Србин и звао се Ђорђе. Kако је српски језик тада био званично забрањен у јавној/административној управи, Грци су његово име најпре транскрибовали у Гјоргиос, што се краће изговара као Јоргос.Грци име Срба изговарају Сорба и Зорба.

Рођен је 1865. г. у селу Kулиндар (Грци су га преименовали у Kолиндрос) око 50 км западно од Солуна, у данашњој северној Грчкој, у којој су до 19. века Срби били у апсолутној већини.
Зорба је, заправо, рођен у Катафигију, планинском селу на падинама планине Пиерија (Шапка) у општини Сервија-Велвендо, округ Кожани, периферија Западна Македонија.

Katafigio Koz.png

Катафигио (καταφύγιο) значи: прибежиште, уточиште.

Pravi Vlah

Domaćin
Poruka
4.421
Σέρβικος χορός

Кад се већ дичиш да је српско коло постало културна баштина човечанства 2017. године зашто ниси споменуо да је бугарско хоро постало културна баштина човечанства девет година раније?

https://ich.unesco.org/en/RL/bistri...es-and-rituals-from-the-shoplouk-region-00095

Или румунски плесови младића две године раније?

https://ich.unesco.org/en/RL/lads-dances-in-romania-01092

Slavan

Ističe se
Poruka
2.253
Кад се већ дичиш да је српско коло постало културна баштина човечанства 2017. године зашто ниси споменуо да је бугарско хоро постало културна баштина човечанства девет година раније?

https://ich.unesco.org/en/RL/bistri...es-and-rituals-from-the-shoplouk-region-00095

Или румунски плесови младића две године раније?

https://ich.unesco.org/en/RL/lads-dances-in-romania-01092
Нисам довољно стручан да лечим твоју булгарско-куманску шизоидност.

Mrkalj

Buduća legenda
Poruka
27.208
Najveća katastrofa je što se u školi ne uči da su Albanija, Grčka, Karavlaška (danas "Rumunija" i Jug-Bogdanija (danas "Moldavija") bile, ako ne srpske, a ono makar slovenske zemlje.

Zato, ali ne i samo zato, normalan čovek ne može da poštuje ni jednog istoričara današnje zvanične istoriografije sa funkcijom na ma kom institutu ili univerzitetu. Ti koji primaš platu i duvaš u tuđu (nesrpsku) frulu to, jednostavno, ne zaslužuješ. Neka te hvale NATO istoričari, kao što te i hvale. :mrgreen: ...ebali te oni. :kafa:

Istorija nas uči da sve ima svoju granicu, a posle nje najčešće radi... govnjiva motka. :ljub:

Boris T

Ističe se
Poruka
2.069
Najveća katastrofa je što se u školi ne uči da su Albanija, Grčka, Karavlaška (danas "Rumunija" i Jug-Bogdanija (danas "Moldavija") bile, ako ne srpske, a ono makar slovenske zemlje.

Zato, ali ne i samo zato, normalan čovek ne može da poštuje ni jednog istoričara današnje zvanične istoriografije sa funkcijom na ma kom institutu ili univerzitetu. Ti koji primaš platu i duvaš u tuđu (nesrpsku) frulu to, jednostavno, ne zaslužuješ. Neka te hvale NATO istoričari, kao što te i hvale. :mrgreen: ...ebali te oni. :kafa:

Istorija nas uči da sve ima svoju granicu, a posle nje najčešće radi... govnjiva motka. :ljub:
Не постоји начин да се уче такве ствари јер се нису догодиле. Ни Влашка ни Молдавија нису биле словенске, а још мање српске.

Boris T

Ističe se
Poruka
2.069
Otkud slovenski toponimi po njima?
Чини ми се да су ови топоними једино о чему говоримо... Топоними нису једини услов за доказивање етничког карактера становништва неког географског подручја током било ког историјског периода. Супротно, то је најмањи доказ.
Пре свега, топоними су повезани са неким обликом миграције, и то на два начина: синхронијски, односно са освртом на савремене миграционе ситуације, или дијахронијски, односно из историјске перспективе, с обзиром на мноштво и разноврсност миграција током историје.

Poslednja izmena:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.