Dva fundamentalno razlicita puta: slabe (male i mini) drzave ili normalne drzave

Koliko ja znam, sve male države dobro žive:

Island: 300.000 st.
Andora: 100.000 st (zarađuju, kao bezcarinska cona)
San Marino: 30.000 st.
Malta: 400.000 st.
Monako: 34.000 st.
Lihtenštajn: 33.000 st.

Koliko znam, nijedna od ovih malih država ne prosi za pomoć, bilo koga.

Kada bi ove naše male države znale iskoristiti ono šta imaju (Montenegro), dobro bi živeli. Švicarska nema mora, a briga je za more. Oni imaju svoj raj i svoje more: u bankama!

Uopste nisi u pravu, verovatno ne poznajes situaciju.

Pa taj Island je bankrotirao.

Takve male zemlje poput Islanda ne mogu da vracaju dugove i poverioci ostaju nenamireni.
 
Koliko ja znam, sve male države dobro žive:

Island: 300.000 st.
Andora: 100.000 st (zarađuju, kao bezcarinska cona)
San Marino: 30.000 st.
Malta: 400.000 st.
Monako: 34.000 st.
Lihtenštajn: 33.000 st.

Koliko znam, nijedna od ovih malih država ne prosi za pomoć, bilo koga.

Kada bi ove naše male države znale iskoristiti ono šta imaju (Montenegro), dobro bi živeli. Švicarska nema mora, a briga je za more. Oni imaju svoj raj i svoje more: u bankama!
Sve te drzave imaju svoga zastitnika.
Za Island do krize to je bila SAD, sad EU.
Andora je specificna drzava, nad njom su vlast delile spanska i francuska aristokratija, a i sad je zavisna od obe drzave.
San Marino ima podrsku Italije.
Malta je Engleska ispostava vec oko 400 godina.
Lihtenstajn radi sa svim zemljama u okruzenju i cudom nije progutan u Nemacku.
Svajcarska je pod zastitom Vatikana.

Montenegro nije pod nicijom zastitom, mozda jedino da zatraze pomoc od Italijana, njima se oduvek svidjala Boka. ;)
 
Zanimljiva je teorija po kojoj je tekući proces planetarne globalizacije u skladu sa atomizacijom i povećavanjme broja država, iako je to na prvi pogled paradoksalno. Globalizacija je u vezi s ukrupnjavanjem kapitala i procesom gde bogati i moćni postaju još bogatiji i moćniji.

Mnoštvo država povećava konkurenciju među pojedinačnim nacionalnim tržištima. Prosto rečeno: ukoliko kapitalista posluje na, npr. hrvatskom tržištu, u slučaju pogoršanja uslova poslovanja (čitaj: zaposleni traže veće plate), on će se premestiti u npr. BiH. Kada i tamo postane manje unosno za zagrtanje bogatstva, premestiće se u Albaniju i tako unedogled. Mala tržišta konkurišu jedna drugima i to je interes krupnog kapitala.
 

Back
Top