Duša u religiji

ej, pa ti si preveo Zlatoustog s grckog, se secas, zasto ne objasnis na koga aludira kada kaze pseudohrist ako ne na onoga koga citira - ti preveo i dokazao, i sad neces da uzmes zasluge vec izmisljas sholastiku koja nema veze sa ovim - kako ja mogu da iskrivim kada samo kopiram?

zar ne kaze da se ne damo prevariti ovim sto se predstavljau sa JA HRISTOS i kazu JER JE VREME BLIZU?

.ne saglasavajte se sa njim za bilo sta....

sa kim, kog to pseudhrista ti dokaza da zlatousti citira? jel sam ti ja sad kriv sto nisam znao da ga citira, pa si ti dokazao?

Nema potrebe da se toliko uzbudjujes.

Vratih se na moj prevod teksta da vidim da li sam to nesto pogresio u prevodu pa si se uhvatio toga ko pijan plota i tek sad videh da nista nisi razumeo.

Posle recenica izrecenih u besedi:

Povucen omilijom, iznecu jos svedocenja, dokazujuci iz Svetog Pisma, Jevandjelja, proroka i apostola, Blagodacu Hristovom da se zatvore usta onih koji nepravedno govore i da se prosvetli srce onih koji zele Rec Boziju:
Odakle da zapocnemo, ako ne od Onog koji je rekao: Ja sam pocetak i kraj ( Otk.22.13)...


Sveti Jovan Zlatousti nastavlja sa recima o laznim prorocima koje je sam Gospod rekao navodeci citate iz Jevandjelja. Dakle od Njega koji je rekao Ja sam Pocetak i Kraj tj od samog Gospoda zapocinje sa citatima a ne, kao sto si pogresno razumeo, da pocinje od Jovana koga smatra nekim laznim Hristosom.

Potvrdice ti bilo koji Grk da ovde Zlatousti apsolutno nista lose ne govori o ap. Jovanu, vec naprotiv citira reci Otkrivenja koje se odnose na Gospoda Hrista.

Pogresno si razumeo zemo. Zelis da te svetitelji i Pismo cesu po usima... e pa nece da moze. Imas vikipediju i blogere.... A cim nadjem vremena naci cu ti celu besedu na engleski pa si citaj sam.
 
Nema potrebe da se toliko uzbudjujes.

Vratih se na moj prevod teksta da vidim da li sam to nesto pogresio u prevodu pa si se uhvatio toga ko pijan plota i tek sad videh da nista nisi razumeo.
koji si ti prevarant, ovo je tvoj prevod kojim si dokazivao da citira knj. otkr pa si stavio i bold , da ja koji nisam znao bolje vidim, a za koji se sad pravis tosa
Moj prevod
.. Pazite da ne prihvatite druog, psevdohrista umesto mene istinitog: ``Jer ce mnogi doci u ime moje govoreci: Ja sam Hristos i mnoge ce prevariti ``( Lk. 21.8) i ``jer je vreme blizu``(Otk. 22.10) Ne trcite za njima. Zapazite koliko se govori u Pismima o ovome. Zato sam vam vise puta napomenuo za bezbozne jeretike, i sad molim, ne saglasavajte se sa njim za bilo sta....
sa kim ako ne sa onim sto rece boldovano - ti dokaza da su to njegove reci iz otk. 22,10?
ko je pseudohrist po zlatoustom, ako ne onaj koga citira, ti dokaza?
a se pravis blesav sad.
 
koji si ti prevarant, ovo je tvoj prevod kojim si dokazivao da citira knj. otkr pa si stavio i bold , da ja koji nisam znao bolje vidim, a za koji se sad pravis tosa
sa kim ako ne sa onim sto rece boldovano - ti dokaza da su to njegove reci iz otk. 22,10?
ko je pseudohrist po zlatoustom, ako ne onaj koga citira, ti dokaza?
a se pravis blesav sad.

:super:

Tek sad mi je jasno zasto ti je trebalo 20 godina ``proucavanja`` za nesto sto se raspsava u vetar za par sati. Koristis tipicni protestantski model analize i Pisma i otaca. Trebalo bi da se stidis.

Zlatousti koristi delove Apokalipse ne da bi govorio protiv Jovana ili nje same vec da potvrdi ono sto uopsteno govori. Koristi Apokalipsu u istoj ravni sa ostalim knjigama Novog Zaveta jer mu je to kodex kanona. Knjiga koju priznaje i iz koje koristi citate kao sto to radi iz poslanica ili Jevandjelja.

Sva Tri Jerarha su i koristili Otkrivenje u besedama i nikada ni jednom govoru se nisu izrazili negativno o njemu. Oni su u svemu imali istu veru, isto ispovedanje, i ste kanone, a ne kao ti koji optuzujes Crkvu da je prelascena i prevarena Otkrivenjem.

Koliko je samo bezumno govoriti da su Crkva i Pismo bez Bozije promisli? Bez Duha Svetoga? Jer eto po tvom protestantskom razmisljanju, Djavo je uspeo da ubaci svoju knjigu u Novi zavet. Jer ako nije od Boga od koga je? Odavde po tebi sledi da su svi oci koji su citirali knjigu Otkrivenja, u stvari citirali reci djavola. Trebalo bi da se stidis svojih godina.

Da li si ti uopste svestan u kakvu hulu si se uvukao na osnovu belosvetskih blogera i ``sholasticara``?

Evo otvori temu o istoriji Otkrivenja pa da vidimo sta imas da kazes. Ako ne zelis odgovori mi barem na pitanje koje ti postavih:

Kako se zove i iz koje je godine prvi katalog kanona, tj, prvi tekst koji pokazuje knjige Jevandjelja, koji sadrzi i Jovanovo Otkrivenje?
 
samo ti bezi od svojih reci i mene lazno optuzuj za protestantiam, sholastiku itd
iznad je sve receno, citat, tvoj prevod, tvoj bold zlatoustog, moja pitanja koja ne smes ni da pogledas, onda kanon svetog gregorija koji ne priznaje otkrivenje kao i mnogi sveti oci sa 2. sabora sto sam svedoci i sv. amfilohije ikonijski koji ej na njemu ucestvovao
i sad ti se pravis slep, na ocigledne stvari mastas o srednjem veku i sholastici, a mene optuzujes lazno

i jopet tvoj prevod, tvoj bold, moja pitanja
Moj prevod
.. Pazite da ne prihvatite druog, psevdohrista umesto mene istinitog: ``Jer ce mnogi doci u ime moje govoreci: Ja sam Hristos i mnoge ce prevariti ``( Lk. 21.8) i ``jer je vreme blizu``(Otk. 22.10) Ne trcite za njima. Zapazite koliko se govori u Pismima o ovome. Zato sam vam vise puta napomenuo za bezbozne jeretike, i sad molim, ne saglasavajte se sa njim za bilo sta....
sa kim ako ne sa onim sto rece boldovano - ti dokaza da su to njegove reci iz otk. 22,10?
ko je pseudohrist po zlatoustom, ako ne onaj koga citira, ti dokaza?

1. zasto si boldovao ako ne da dokazes da citira otkrovenje
2. kad si dokazao da ga je citirao, jel sam ti ja kriv sto nisi shvatio u prvom momentu u kom kontekstu ga je citirao?
3. ali, sad kada si konacno shvatio, ides sa salvama laznih optuzbi na mene, samo da sakrijes ono sto je ocigledno, - jel znas koliko si pao nisko?
Potvrdice ti bilo koji Grk da ovde Zlatousti apsolutno nista lose ne govori o ap. Jovanu, vec naprotiv citira reci Otkrivenja koje se odnose na Gospoda Hrista.
evo sad cu da idem i da anketiram grke da mi potvrdjuju da ti nisi kriv, ...jao, pa jel mozes jos nize da padnes, ti bezis od svojih reci, prevoda, a ja da idem da jurim neke grke...ccc... ako, ako, opljuni me jos jednom za sholastiku, protestantizam, i odmah letim za grcku, u tvojoj masti
 
Poslednja izmena:
samo ti bezi od svojih reci i mene lazno optuzuj za protestantiam, sholastiku itd
iznad je sve receno, citat, tvoj prevod, tvoj bold zlatoustog, moja pitanja koja ne smes ni da pogledas, onda kanon svetog gregorija koji ne priznaje otkrivenje kao i mnogi sveti oci sa 2. sabora sto sam svedoci i sv. amfilohije ikonijski koji ej na njemu ucestvovao
i sad ti se pravis slep, na ocigledne stvari mastas o srednjem veku i sholastici, a mene optuzujes lazno

i jopet tvoj prevod, tvoj bold, moja pitanja


1. zasto si boldovao ako ne da dokazes da citira otkrovenje
2. kad si dokazao da ga je citirao, jel sam ti ja kriv sto nisi shvatio u prvom momentu u kom kontekstu ga je citirao?
3. ali, sad kada si konacno shvatio, ides sa salvama laznih optuzbi na mene, samo da sakrijes ono sto je ocigledno, - jel znas koliko si pao nisko?
evo sad cu da idem i da anketiram grke da mi potvrdjuju da ti nisi kriv, ...jao, pa jel mozes jos nize da padnes, ti bezis od svojih reci, prevoda, a ja da idem da jurim neke grke...ccc... ako, ako, opljuni me jos jednom za sholastiku, protestantizam, i odmah letim za grcku, u tvojoj masti

Naravno da imas taj sektasko-protestantski pogled na Pismo, jer oni reflektuju sebe na napisano i tumace ga po sebi samima tako da u Pismu vide ono sto imaju u sebi samima te se njime opravdavaju. Lopov vidi kradju, preljubnik preljubu, ubica ubistvo....

1. Da boldovao sam da dokazem da citira Otkrivenje.
2. Opet tvoj sektaski pristup. Ti si video kontekst koji ti odgovara. O tom sektaskom izvrtanju reci i govorim. Zlatousti koristi reci Otkrivenja u svom govoru u ravni sa celim Pismom a ne da bi govorio protiv Otkrivenja. Da je imao nesto reci protiv njega, ko bi Carigradskom Patrijarhu zabranio da napise celu jednu besedu? Ne jednu, nego bi vise njih napisao da je imao Bozije nadahnuce za to. Zato te i nazivam sektasem jer ne razumes Duh otaca Crkve. Njih nema mnogo i niko se od njih nikada nije negativno osvrnuo na Otkrivenje.
3. Sta sam shvatio? Da izvrces moj prevod i plus hoces da cesem po usima? Nece da moze. Nisam ti je vikipedijski sholasticar.

U ovoj knjizi, ako citas knjige:

https://www.goodreads.com/book/show/15332910-saint-john-chrysostom-a-scripture-index

Dr. Krupp iznosi 9 ( slovima: devet) mesta gde zlatousti koristi Otkrivenje u svojim besedama ( a gle cuda, nikad u negativnom kontekstu). Jeste da je vikica laksa, ali probaj da koristis malo i knjige prilikom ucenja.

Ako su ti knjige dosadne, imas ovde:

http://www.biblindex.mom.fr/citation_biblique/?lang=en

8 ( slovima: osam) citata gde Zlatousti koristi Otkrivenje.

P.S. Uputstvo kako da koristis Biblindex: Pod brojem 2 gde stoji:Biblical reference(s) searched u prozorcetu All books izaberi revelation i klikni na oznaku ``+`` levo.
Pod brojem 3, ispod, gde stoji Corpus ancient authors izberi Zlatoustog i opet levo klikni na + . Tek tad se pojavljuje opcija Search. Klikni citaj i cesaj se po potiljku.


 
Poslednja izmena:
1. Da boldovao sam da dokazem da citira Otkrivenje.
2. Opet tvoj sektaski pristup. Ti si video kontekst koji ti odgovara. O tom sektaskom izvrtanju reci i govorim. Zlatousti koristi reci Otkrivenja u svom govoru u ravni sa celim Pismom a ne da bi govorio protiv Otkrivenja. Da je imao nesto reci protiv njega, ko bi...
Da izvrces moj prevod i
1. tacno, ali zasto ne citira jevandjelje ako mu je kontekst isti? ili nije, vec mu je isti sa knj. otkr. bas zato sto je citira? digresija - sz prorok se stavlja u pozicuiju jude izdajnika, kao da citira judu, jel to dokaz da je juda ispravan? - e, to je tvoja logika
2. to te nisam pitao, a znas vrlo dobro da nisam sektas, vec ako moj kontekst nije valjan, da das, da pokazes koji jeste, kod pitanja br. 1, a ne sta bi bilo kad bi bilo...
dakle, da li je kontekst zlatoustog isti kao i u jevandjelju
evo tvoj prevod, copy/paste, nema izvrtanja, nemoj da sanjas
Moj prevod
.. Pazite da ne prihvatite druog, psevdohrista umesto mene istinitog: ``Jer ce mnogi doci u ime moje govoreci: Ja sam Hristos i mnoge ce prevariti ``( Lk. 21.8) i ``jer je vreme blizu``(Otk. 22.10) Ne trcite za njima. Zapazite koliko se govori u Pismima o ovome. Zato sam vam vise puta napomenuo za bezbozne jeretike, i sad molim, ne saglasavajte se sa njim za bilo sta....

  • LUKA 21,8 ...Pazite da vas ne prevare, jer mnogi će doći U MOJE IME, govoreći: Ja sam, i vreme se približilo. Nemojte, dakle, ići za njima.
U cemu se razlikuju konteksti jevandjelja i zlatoustog, ili su isti, zlatousti se zapravo poziva na Hrista, na jevandjelje gde nas Hristos upozorava da se cuvamo onih koji dolaze u njegovo ime i kazu da se vreme priblizilo, ali Zlatousti kaze malo drugacije - jer je vreme blizu - da se sa tim koji to kaze ne saglasavamo, jer je on lazni hristos za kojim trce bezbozni jeretici, i da se o tome govori u pismima [to isto i a kazem i citiram mnostvo proroka koji ga raskrinakavaju, - sta je tu sektasko, i kako ti razumes kontekst i zlatoustog i jevandjelja - evo koga su raskrinakali, crno na belo, zlatuosti je cak izmenio jevandjlelje da ne bi bilo nikakve nedomice da misli na nekog drugog, a ne bas na pisca laznog otkrivenja
  • OTK 1,3 ...jer je vreme blizu.
  • OTK. 22,10 ...jer je vreme blizu.
  • OTK. 22,16 Ja ISUS poslah andjela svojega da vam posvedoči ovo u crkvama. Ja sam izdanak i rod Davidov, ...
  • OTK. 21,6 ...ja sam...;
  • OTK. 1,8 ja sam...
sta sam ja izvrnuo, i koja sekta ovo ovako objasnjava? -znas i sam nijedna, pa me cak .... da je ja osnujem.
 
Poslednja izmena:
1. tacno, ali zasto ne citira jevandjelje ako mu je kontekst isti? ili nije, vec mu je isti sa knj. otkr. bas zato sto je citira? digresija - sz prorok se stavlja u pozicuiju jude izdajnika, kao da citira judu, jel to dokaz da je juda ispravan? - e, to je tvoja logika
2. to te nisam pitao, a znas vrlo dobro da nisam sektas, vec ako moj kontekst nije valjan, da das, da pokazes koji jeste, kod pitanja br. 1, a ne sta bi bilo kad bi bilo...
dakle, da li je kontekst zlatoustog isti kao i u jevandjelju
evo tvoj prevod, copy/paste, nema izvrtanja, nemoj da sanjas


U cemu se razlikuju konteksti jevandjelja i zlatoustog, ili su isti, zlatousti se zapravo poziva na Hrista, na jevandjelje gde nas Hristos upozorava da se cuvamo onih koji dolaze u njegovo ime i kazu da se vreme priblizilo, ali Zlatousti kaze malo drugacije - jer je vreme blizu - da se sa tim koji to kaze ne saglasavamo, jer je on lazni hristos za kojim trce bezbozni jeretici, i da se o tome govori u pismima [to isto i a kazem i citiram mnostvo proroka koji ga raskrinakavaju, - sta je tu sektasko, i kako ti razumes kontekst i zlatoustog i jevandjelja - evo koga su raskrinakali, crno na belo, zlatuosti je cak izmenio jevandjlelje da ne bi bilo nikakve nedomice da misli na nekog drugog, a ne bas na pisca laznog otkrivenja
  • OTK 1,3 ...jer je vreme blizu.
  • OTK. 22,10 ...jer je vreme blizu.
  • OTK. 22,16 Ja ISUS poslah andjela svojega da vam posvedoči ovo u crkvama. Ja sam izdanak i rod Davidov, ...
  • OTK. 21,6 ...ja sam...;
  • OTK. 1,8 ja sam...
sta sam ja izvrnuo, i koja sekta ovo ovako objasnjava? -znas i sam nijedna, pa me cak .... da je ja osnujem.

Znas odlicno sta znaci i ko je sektas. ne moras imati organizaciju iza sebe, sto sam ti i savetovao da uradis da bi se barem legalizovao ( plus uzmes neki dinar od Vucka ;)) , vec je dovoljno da odstupas od ucenja Crkve a ona bez problema koristi Otkrivenje. Podmeces Zlatoustu kukavicje jaje da bi imao opravdanje za svoje sektastvo. Smesno bre. Onda i Luku ubaci u pricu da se na njega odnosi, pa onda i sve ostale jevandjeliste i Apostole jer sve njih koristi u ovoj besedi.

Pogledaj u onoj knjizi od dr.Krup-a na negde, 220-toj strani ( ako porucis drugde gde ima 270 str, onda je na 253-coj) gde je izneo 9 citata koja Zlatousti koristi iz Otkrivenja. So simple.

Ja ih mogu postaviti na starogrckom iz direktnog govora, ali pasusi nemaju referance gde se tacno uzimaju ( obradio prof teologije na Atinskom Univerzitetu) tako da bi mi bilo potrebno dosta vremena koje ne zelim da trosim u raskrinkavanju sektasenja. Kad se registrujes kod nas, mozda cu.
 
POSTANAK 2,7
Jahve, Bog,
napravi čovjeka od praha zemaljskog
i
u nosnice mu udahne dah života.
Tako postane čovjek živa duša.
____________________________

I od toga trena – čovjekov mozak
čovjekova memorija
počinje se puniti informacijama

TO je DUH čovjeka
TO je dio čovjeka koji je VJEČAN
 
Znas odlicno sta znaci i ko je sektas. ne moras imati organizaciju iza sebe, sto sam ti i savetovao da uradis da bi se barem legalizovao ( plus uzmes neki dinar od Vucka ;)) , vec je dovoljno da odstupas od ucenja Crkve a ona bez problema koristi Otkrivenje. Podmeces Zlatoustu kukavicje jaje da bi imao opravdanje za svoje sektastvo. Smesno bre. Onda i Luku ubaci u pricu da se na njega odnosi, pa onda i sve ostale jevandjeliste i Apostole jer sve njih koristi u ovoj besedi.

Pogledaj u onoj knjizi od dr.Krup-a na negde, 220-toj strani ( ako porucis drugde gde ima 270 str, onda je na 253-coj) gde je izneo 9 citata koja Zlatousti koristi iz Otkrivenja. So simple.

Ja ih mogu postaviti na starogrckom iz direktnog govora, ali pasusi nemaju referance gde se tacno uzimaju ( obradio prof teologije na Atinskom Univerzitetu) tako da bi mi bilo potrebno dosta vremena koje ne zelim da trosim u raskrinkavanju sektasenja. Kad se registrujes kod nas, mozda cu.
pa ti si postavio 1 citat, i rece da ga ja pogresno tumacim, da mi je kontekst pogresan - ako je pogresan, a koji nije pogresan, tj. koji je pravi, zasto me ne ispravis? - kazes citira otkr, a ja kazem da je mu je kontekst isti, ili bar slican jevandjelju, tj. nadovezuje se na jevandjelje.
I sad ti neces da nam objasnis taj 1 citat, a saljes me na jos 8

vec sam upotrebio primer jude izdajnika u ciju poziciju se stavlja sz prorok kada kaze da mu plate 30 srebrnjaka; ti opet upotrebljavas nakaradnu logiku, tipa ako 1 ne valja, ne valjaju svi - pa nisu svi ovi svetitelji izostavljali jevandjelja, vec lazno otkrivenje, i to MNOGI, kako rece sv. amfiholjije ikonijski; nije bogoslov izostavio jevandjelja ili poslanice iz KANONA pred kraj zivota, vec upravo lazno otkrivenje, a zaboravismo i kirila jerusalimskog... i ko je ovde sad smesan i sektari, ko ide i trci za jereticima zapadnim, Оци у чијим учењима има хилијастичких елемената: Папије Јерапољски, Јустин Философ, Иринеј Лионски, Тертулијан, Иполит Римски, Лактанције.

Crkva bez problema NE KORISTI otkrivenje liturgijski, i to samo nasa pravoslavna, a za razliku od svih ostalih.

p.s. sve je ociglednije da ti imas problem sa ISTINOM, sa realnoscu, sa faktima, sa zdravom pamecu, sa logikom, sa osnovama logickog zakljucavanja..
.ja podmecem kukavicje jaje? - treba da te je sramota, da znas.
 
Poslednja izmena:
vec sam upotrebio primer jude izdajnika u ciju poziciju se stavlja sz prorok kada kaze da mu plate 30 srebrnjaka; ti opet upotrebljavas nakaradnu logiku, tipa ako 1 ne valja, ne valjaju svi - ....
starozavetni sveti prorok Boziji za Judu govori u 1. licu jednine, kao da je on sam izdajnik, ali iz konteksta se ne vidi nista negativno

“I rekoh im: Ako vam je drago, dajte mi moju platu; ako li nije nemojte; i izmeriše mi platu, trideset srebrnika. I reče mi Gospod: Baci lončaru tu časnu cenu kojom .

i sad dodje south railroad, pa kaze ako 1 izda, zasto ja ne napadnem ONDA SVE da su svi izdali - e to je tvoja nakaradna logika, fals argument da opljunes mene - SRAMOTA; i jos se rugas da ja treba da uzmem od vucka neki dinar, a ja u americi, cist od bilo kakvog sektarenja, sa sajtom koji mi stoji 15 godina, pa dokazi da sam prepisao od nekog, da je mene neko odvukao za sobom, ili da meni treba neki dinar iz ovoga - to samo pokazue koliko si ti zastranio, a ne ja. Koliko sam duzan za prevodjenje svetog Zlatoustog i svete Lidije, pa da privodimo ovo kraju?
 
Poslednja izmena:
pa ti si postavio 1 citat, i rece da ga ja pogresno tumacim, da mi je kontekst pogresan - ako je pogresan, a koji nije pogresan, tj. koji je pravi, zasto me ne ispravis? - kazes citira otkr, a ja kazem da je mu je kontekst isti, ili bar slican jevandjelju, tj. nadovezuje se na jevandjelje.
I sad ti neces da nam objasnis taj 1 citat, a saljes me na jos 8

vec sam upotrebio primer jude izdajnika u ciju poziciju se stavlja sz prorok kada kaze da mu plate 30 srebrnjaka; ti opet upotrebljavas nakaradnu logiku, tipa ako 1 ne valja, ne valjaju svi - pa nisu svi ovi svetitelji izostavljali jevandjelja, vec lazno otkrivenje, i to MNOGI, kako rece sv. amfiholjije ikonijski; nije bogoslov izostavio jevandjelja ili poslanice iz KANONA pred kraj zivota, vec upravo lazno otkrivenje, a zaboravismo i kirila jerusalimskog... i ko je ovde sad smesan i sektari, ko ide i trci za jereticima zapadnim, Оци у чијим учењима има хилијастичких елемената: Папије Јерапољски, Јустин Философ, Иринеј Лионски, Тертулијан, Иполит Римски, Лактанције.

Crkva bez problema NE KORISTI otkrivenje liturgijski, i to samo nasa pravoslavna, a za razliku od svih ostalih.

p.s. sve je ociglednije da ti imas problem sa ISTINOM, sa realnoscu, sa faktima, sa zdravom pamecu, sa logikom, sa osnovama logickog zakljucavanja..
.ja podmecem kukavicje jaje? - treba da te je sramota, da znas.

Vidi zemo. Pre svega smaramo i sebe i druge jer smo u ovoj temi off topic. Trenutno sam u nekim obavezama koje ce potrajati par nedelja i posle njih cu otvoriti temu o istoriji Otkrivenja. Sve od pocetka. Ko? Kad? Zasto i kako.

Tamo cemo uci u sitna crevca. Do tad budi pozdravljen i probaj da nadjes odgovor kad je prvi put Otkrivenje uslo u kanonske knjige? Koji kodex to pokazuje?

Trebace ti. ;)
 
Znas odlicno sta znaci i ko je sektas. ne moras imati organizaciju iza sebe, sto sam ti i savetovao da uradis da bi se barem legalizovao ( plus uzmes neki dinar od Vucka ;)) , vec je dovoljno da odstupas od ucenja Crkve a ona bez problema koristi Otkrivenje. Podmeces Zlatoustu kukavicje jaje da bi imao opravdanje za svoje sektastvo. Smesno bre. Onda i Luku ubaci u pricu da se na njega odnosi, pa onda i sve ostale jevandjeliste i Apostole jer sve njih koristi u ovoj besedi.

Pogledaj u onoj knjizi od dr.Krup-a na negde, 220-toj strani ( ako porucis drugde gde ima 270 str, onda je na 253-coj) gde je izneo 9 citata koja Zlatousti koristi iz Otkrivenja. So simple.

Ja ih mogu postaviti na starogrckom iz direktnog govora, ali pasusi nemaju referance gde se tacno uzimaju ( obradio prof teologije na Atinskom Univerzitetu) tako da bi mi bilo potrebno dosta vremena koje ne zelim da trosim u raskrinkavanju sektasenja. Kad se registrujes kod nas, mozda cu.
Jel ti to pises o Istocnoj Rimskoj crkvi, koja postade navodno "pravoslavna" , a sta je to kod nje pravo slavlje, :?:
 
Jel ti to pises o Istocnoj Rimskoj crkvi, koja postade navodno "pravoslavna" , a sta je to kod nje pravo slavlje, :?:
Ili ortodoksija kako je zovu, što znači:

Ortodoksija (grčki: Ορθοδοξία, od riječi orthos"ispravan" i doxa "mišljenje"), odnosno pravovjerje je izraz kojim se označava prihvaćanje nekog nauka koji se smatra jedino ispravnim.

Izraz se tradicionalno koristio u historiji hrišćanstva kako bi se označio zvanični, odnosno pravovjerni ili "ortodoksni" stav Crkve nasuprot njima suprotstavljenim "heterodoksnim", odnosno jeretičkim i "šizmatičkim" crkvama i pravcima. Izraz ortodoksija se na crkvenoslavenskom prevodi kao Правосла́виѥ, a od čega potiče izraz pravoslavlje kojim se opisuje nauk crkava koje, za razliku od Rimokatoličke crkvepriznaju samo odluke prvih sedam vaseljenskih sabora. To je, između ostalog, jedan od razloga zašto "ortodoksija" i "pravoslavlje" predstavljaju sinonime u nekim jezicima.
 
Ili ortodoksija kako je zovu, što znači:

Ortodoksija (grčki: Ορθοδοξία, od riječi orthos"ispravan" i doxa "mišljenje"), odnosno pravovjerje je izraz kojim se označava prihvaćanje nekog nauka koji se smatra jedino ispravnim.

Izraz se tradicionalno koristio u historiji hrišćanstva kako bi se označio zvanični, odnosno pravovjerni ili "ortodoksni" stav Crkve nasuprot njima suprotstavljenim "heterodoksnim", odnosno jeretičkim i "šizmatičkim" crkvama i pravcima. Izraz ortodoksija se na crkvenoslavenskom prevodi kao Правосла́виѥ, a od čega potiče izraz pravoslavlje kojim se opisuje nauk crkava koje, za razliku od Rimokatoličke crkvepriznaju samo odluke prvih sedam vaseljenskih sabora. To je, između ostalog, jedan od razloga zašto "ortodoksija" i "pravoslavlje" predstavljaju sinonime u nekim jezicima.
zasto se kada kliknem na link pojavljuje
Uređujete stranicu Historija kršćanstva

Jel na srpskom?
nema?

проверио и има, али су референце све западне
Референце


  • Harper, Douglas. „orthodoxy”. Online Etymology Dictionary. Приступљено 2016-01-27.

  • orthodox. Dictionary.com. The American Heritage Dictionary of the English Language, Fourth Edition. Houghton Mifflin Company, 2004. Dictionary definition (accessed: March 03, 2008).

  • Robert M. Wills (2013). Taking Caesar Out of Jesus: Uncovering the Lost Relevance of Jesus. Xlibris Corporation. стр. 246. ISBN 1-4931-0810-7.

  • „Kalama Sutta: To the Kalamas”. Access to Insight (на језику: енглески). Barre Center for Buddhist Studies. Приступљено 2018-03-14.
Кембриџова илустрована историја религије (стр. 240-241), Stylos, Нови Сад, 2006. ISBN 86-7473-281-X

докса значи мишљење учење, али нас занима доксологија

ово види, јер ми смо на доксологију додали ОРТО, не на неко мишљење
https://sr.wikipedia.org/wiki/Доксологија
Доксологија (грч. Δοξα + λεγω, лат. gloria, славословље, слава) је облик молитве у православној литургији којим се исказује трансцендентност, моћ и величина Божија.

p.s. razmisli da li sam u pravu tako sto ces uporediti rec ortokosni kod ortodoksnih jevreja, kod njih rec ima drugo znacenje
 
Poslednja izmena:
zasto se kada kliknem na link pojavljuje
Uređujete stranicu Historija kršćanstva

nema?

проверио и има, али су референце све западне


докса значи мишљење учење, али нас занима доксологија

ово види, јер ми смо на доксологију додали ОРТО, не на неко мишљење
https://sr.wikipedia.org/wiki/Доксологија
Доксологија (грч. Δοξα + λεγω, лат. gloria, славословље, слава) је облик молитве у православној литургији којим се исказује трансцендентност, моћ и величина Божија.

p.s. razmisli da li sam u pravu tako sto ces uporediti rec ortokosni kod ortodoksnih jevreja, kod njih rec ima drugo znacenje
Pitao sam štrosa jel mu se jehova obratio na srpskom.

https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Ortodoksija

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/Ортодоксија
 
Ja ih mogu postaviti na starogrckom iz direktnog govora, ali pasusi nemaju referance gde se tacno uzimaju
mi reference za tvoj prevod sv. zlatoustog imamo, ali ti si proverio samo otkr, a ne i jevandjelje, pa kada sam ih ja citirao komplet da se vidi kontekst, onda si pokazao svoje pravo lice
Moj prevod
.. Pazite da ne prihvatite druog, psevdohrista umesto mene istinitog: ``Jer ce mnogi doci u ime moje govoreci: Ja sam Hristos i mnoge ce prevariti ``( Lk. 21.8) i ``jer je vreme blizu``(Otk. 22.10) Ne trcite za njima. Zapazite koliko se govori u Pismima o ovome. Zato sam vam vise puta napomenuo za bezbozne jeretike, i sad molim, ne saglasavajte se sa njim za bilo sta....
REFERENCE
1 Luka 21.8 za ciji kontekst te pitam
2. Otk. 22.10 sto sam ja dopunio jer i na drugim mestima kaze isto, OTK 1,3 '...jer je vreme blizu', plus sto dolazi u ime Isusa
3. sam tvoj prevod Zlatoustog

Zasto se ti sad "pravdas" za neke reference do kojih nismo ni stigli, kada vec imamo ove za diskusiju, a za koje si me LAZNO optuzio da ih izvrcem?
 
Ili ortodoksija kako je zovu, što znači:

Ortodoksija (grčki: Ορθοδοξία, od riječi orthos"ispravan" i doxa "mišljenje"), odnosno pravovjerje je izraz kojim se označava prihvaćanje nekog nauka koji se smatra jedino ispravnim.

Izraz se tradicionalno koristio u historiji hrišćanstva kako bi se označio zvanični, odnosno pravovjerni ili "ortodoksni" stav Crkve nasuprot njima suprotstavljenim "heterodoksnim", odnosno jeretičkim i "šizmatičkim" crkvama i pravcima. Izraz ortodoksija se na crkvenoslavenskom prevodi kao Правосла́виѥ, a od čega potiče izraz pravoslavlje kojim se opisuje nauk crkava koje, za razliku od Rimokatoličke crkvepriznaju samo odluke prvih sedam vaseljenskih sabora. To je, između ostalog, jedan od razloga zašto "ortodoksija" i "pravoslavlje" predstavljaju sinonime u nekim jezicima.
E, ako priznaju odluke sabora, to znaci da nema veze sa biblijskom teologijom,tj. sa onim sto je Mesija poducavao svoje ucenike.
 
1. SOLUNJANIMA 5,23

A sam Bog mira neka vas posvema posveti i
cijelo vaše biće –

DUH vaš
i
DUŠA
i
TIJELO

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Čovjek se sastoji od 3 komponente

1.

Jedna je DAH/DUH ŽIVOTA - od kojeg smo živi

životna energija koju Bog daje i oduzima

2.

Druga je TIJELO - materija

koja je sada - raspadljiva

3.

Treća je DUH - osobnost, memorija, soft ware, karakter, intelekt,....

čovjeka koji počinje egzistirati rođenjem



taj DUH je vječan

taj DUH spava kad se umre

taj DUH je u nesvjesnom stanju

taj DUH budi Bog na uskrs

taj DUH spaja Bog na uskrs sa novim tijelom
 

Back
Top