Državljanka Hrvatske podržala studente, pa proterana iz Srbije: Ima sedam dana da preseli život i porodicu

Poruka
3.786

Državljanka Hrvatske podržala studente, pa proterana iz Srbije: Ima sedam dana da preseli život i porodicu​

Ivković, koja je u Beogradu završila Medicinski fakultet, zaposlila se, udala i zasnovala porodicu, srpske vlasti su odlučile da uskrate gostoprimstvo posle 12 godina života u srpskoj prestonici, proteraju je iz zemlje i zabrane ulazak na godinu dana. Za preseljenje svog celokupnog života dobila je rok od sedam dana.

Arien Stojanović Ivković je u Beogradu završila Medicinski fakultet, zaposlila se i udala za srpskog državljanina sa kojim ima malo dete. Duže od deceniju živi u srpskoj prestonici i nikada do sada nije imala problema sa svojim boravkom.

Sve do 8. aprila ujutro kada ju je pozvao inspektor iz Uprave za strance i pozvao da dođe u prostorije policije, uveravajući je da je s njenim boravkom sve u redu.

Arien za N1 kaže da ju je u policiji sačekalo više inspektora, među kojima je bio i onaj s kojim je razgovarala. Na licu mesta joj je uručeno rešenje kojim se ukida ranije odobren privremeni boravak i zabranjuje ulazak u Srbiju na godinu dana, odnosno do 8. aprila sledeće godine.

1744125149540.jpeg


Ona dodaje da je time prestala da važi i radna viza koju je imala za rad u Srbiji.

U obrazloženju se šturo navodi da je “organ nadležan za zaštitu bezbednosti Republike Srbije dostavio procenu da boravak državljanke Hrvatske Ivković Stojanović Arien predstavlja neprihvatljivi bezbednosni rizik”.

MUP se za donošenje ovakve odluke pozvao na član 66. stav 1 Zakona o strancima, kojim se predviđa da strancu može da se ukine dozvola privremenog boravka i zabrani ulazak u zemlju ako se naknadno sazna da “postoji jedan ili više razloga propisanih za odbijanje zahteva za privremeni boravak”.

Po čemu je tačno bezbednosni rizik mlada lekarka koja radi u osiguravajućoj kući na proceni štete nastale usled telesnih povreda – ni sama ne zna. Kaže da joj se život svodi na posao, vrtić, dete, porodicu i odlazak na poneki veći studentski protest – ako stigne.

A upravo u tom protest, sagovornica N1 vidi mogući razlog za njeno proterivanje. Kaže da je studente, njihove zahteve I proteste podržala ne samo na ulici, već i na svojim društvenim mrežama. Dodaje da je na Instagramu kao lekar osudila ulazak predsednika Aleksandra Vučića u jedinicu intenzivne nege i dodirivanje bez rukavica povređenih u požaru u Kočanima.

Srpska policija Arien je dala rok od sedam dana da napusti zemlju i rok od 15 dana da uloži žalbu, s tim što žalba ne odlaže izvršenje rešenja.

Time je ova žena primorana da napusti grad u kojem živi duže od decenije, a njena mlada porodica će biti rasturena.

“Možda ću ostati bez posla, možda ću morati da odvedem dete sa sobom, što znači da neće viđati oca, ići u vrtić”, navodi Arien u razgovoru za N1.

Zbog zabrane ulaska u zemlju, neće moći da dovodi dete, koje je dvojni džavljanin, u posetu porodici u Srbiji, već će kontakti zavisiti isključivo od njihove mogućnosti da dođu u Hrvatsku.

Naša sagovornica se obratila za pomoćAmbasadi Republike Hrvatske u Beogradu, a najavila je i žalbu na pomenuto rešenje srpskih službi bezbednosti.

Kako nezvanično saznajemo, Arien nije usamljen slučaj i više hrvatskih državljana je umesto dozvole za privremeni boravak dobilo zabranu ulaska u Srbiju.

N1 se ovim povodom obratio MUP-u Srbije, ali do objavljivanja ovog teksta odgovor nismo dobili.

https://n1info.rs/vesti/drzavljanka...e-ima-sedam-dana-da-preseli-zivot-i-porodicu/
 
Bruka jedna. Da li stvarno toliko cvikaju?
Није брука, то би јој се десило и у другим земљама где има само одобрен боравак а улази у нешто на чега као страни држављанин нема права.
Да ли је строго или не, сасвим је друго питање.
 
Није брука, то би јој се десило и у другим земљама где има само одобрен боравак а улази у нешто на чега као страни држављанин нема права.
Да ли је строго или не, сасвим је друго питање.
Osim ako strani drzavljanin nije Mile Dodik, ili neki njegov iz prasecih brigada sa one strane Drine.
 
Ne brinite, dovešće migrante koji če popuniti prazna mesta proteranih. Neku akademsku elitu da radi za minimalac, vozače autobusa koji ni jezik ne govore. Šta će nam ovakvi medicinski radnici?
Чему карикирање?
Она је страни држављанин и као такав није требала да се петља у политику!
 
...jest problematicno i uplitanje i resenje...
Aktuelna Vlast se bori svojim sredstvima a dosledni pripadnici drustva
imaju pravo na misljenje dok javno iznosenje koje se kosi sa domacinovim gostoprimstvom
kosi se statusom...ako se dodje do smjene Ona ce sigurno doci do svoje satisfakcije i retrokaktiviteta...
...?
 
Pa razmisli malo, kako oni znaju da li je ona stani državljanin? Dakle snimaju ljude na protestu, zatim ih identifikuju protivno njihovoj volji, ubacuju u sistem i traže slabe tačke da ih pritisnu. Ako imaš bolje objašnjenje, slobodno iznesi.
Свуда по свету су сада камере саставни део наше свакодневнице. Како су је лоцирали све друго, то је већ техничко питање а можда је неко и одрукао?
То у опште није ни битно. Није смела као страни држављанин да се петља у политику. За тако нешто добила би шут карту из сваке земље. То је кршење гостопримства!
 
Свуда по свету су сада камере саставни део наше свакодневнице. Како су је лоцирали све друго, то је већ техничко питање а можда је неко и одрукао?
То у опште није ни битно. Није смела као страни држављанин да се петља у политику. За тако нешто добила би шут карту из сваке земље. То је кршење гостопримства!
Da li postoji neka pravna norma koja zabanjuje stranim drzavljanjima da iznose politicke stavove?

Eto npr. Mila Aleckovic i Ljuba Popovic su pljuvali po Francuskoj i zapadu gde god su stigli, a ziveli tamo.
 

Back
Top