Дрво Живота

Po predanju i ikonama smatraju da je drvo sa 12 grana, nije mi palo na pamet nego sam čuo. Biblija je po meni simbolika jer ako je tumačimo bukvalno ili pola-pola zavede sve do jednog, zato i ima hiljade tumačenja. Kad je pravoslavno tumačenje u pitanju navedem izvor sve ostalo je moje proizvoljno tumačenje što ne znači da je tako. Nisam od onih koji svoje tumačenje poturaju kao pravoslavno.
Pa i ja tako..proizvoljno lupetam ..to sto kaze crkva to stoji i glupo mi i da ponavljam definiciju drveta..kad bi ponavljali sta kaze ucenje bilo bi dva posta i cao..
 
Jedna od slicnosti kabale i budizma je upravo drvo zivota, prosvetljenje koje se postize posebnim tehnikama podizanja svijesti. U tom kontekstu se u hriscanstvu kaze da je Isus drvo zivota, tj. da je samo kroz njega moguce doci do prosvjetljenja, srcem a ne cakrama.
Dakle dva stabla u vrtu su drvo znanja sto u kabali smatraju da je to znanje upravljanje razlicitim dimenzijama/uglavnom demonima/. Drugo drvo zivota je vecnost koju su Adam i Eva izgubili jer su kusali znanje, koje ih je odvojilo od vecnosti.
Bukvalnije shvatanje ova dva stabla kod jevreja je da je drvo zivota maslina/pomazanik/ a drvo znanja smokva/smokvin list/
 
Drvo života u pravoslavlju sa 12 grana
10613-1200x1200.jpg
 
Jedna od slicnosti kabale i budizma je upravo drvo zivota, prosvetljenje koje se postize posebnim tehnikama podizanja svijesti. U tom kontekstu se u hriscanstvu kaze da je Isus drvo zivota, tj. da je samo kroz njega moguce doci do prosvjetljenja, srcem a ne cakrama.
Dakle dva stabla u vrtu su drvo znanja sto u kabali smatraju da je to znanje upravljanje razlicitim dimenzijama/uglavnom demonima/. Drugo drvo zivota je vecnost koju su Adam i Eva izgubili jer su kusali znanje, koje ih je odvojilo od vecnosti.
Bukvalnije shvatanje ova dva stabla kod jevreja je da je drvo zivota maslina/pomazanik/ a drvo znanja smokva/smokvin list/
photo.treeoflifeyellow.big.jpg
 
Jedna od slicnosti kabale i budizma je upravo drvo zivota, prosvetljenje koje se postize posebnim tehnikama podizanja svijesti. U tom kontekstu se u hriscanstvu kaze da je Isus drvo zivota, tj. da je samo kroz njega moguce doci do prosvjetljenja, srcem a ne cakrama.
Dakle dva stabla u vrtu su drvo znanja sto u kabali smatraju da je to znanje upravljanje razlicitim dimenzijama/uglavnom demonima/. Drugo drvo zivota je vecnost koju su Adam i Eva izgubili jer su kusali znanje, koje ih je odvojilo od vecnosti.
Bukvalnije shvatanje ova dva stabla kod jevreja je da je drvo zivota maslina/pomazanik/ a drvo znanja smokva/smokvin list/
Da, drvo zivota je vecnost.
 
mislis, mi znamo VISE, i tezimo da budemo sveznalice?
ja bih sugerisao, za one koji znaju engeski, da razmotre ovaj koncept, mogu slobodno reci - DA NE BUDEMO SVEZNAJUCI, konketno u prici iz raja - mi ne znamo ko je kriv za celu zavrzalamu, vec samo spekulisemo i vizueliziramo, umesto da afirmisemo korak po korak, mi neprestano iskacemo iz price, sami sebe izbacujemo iz raja, prvi ja adam, i zato vas ucim iz mog iskustva
ja mislim da nismo sveznajuci, a u ovom slucaju u moralnom kontekstu [dobra i zla], te zato ne mozemo, ne bi trebali ni smeli da sudimo - to vam je lekcija od mene
Ми нисмо позвани да судимо али смо позвани да расуђујемо између добра и зла. Бог који нас је позвао да расуђујемо нас је опремио потребним стварима за то, а у Новом завету имамо и Ум Божији. То што је неко Јевреј или је проглашен за свеца не сме да буде ауторитет који се не проверава.
Ауторитет којег не проверавамо и не расуђујемо је идол, а идолопоклонство је смртни грех
 
Jer ako nastavite sa vizijama ovaj ce da masta o drvecu kao ljudima, vi cete za jedno drvo da kazete da je ikona, ovaj je rekao za drugo, i jos da je svetinja nad svetinjama, pa nemojte da se gradite prorocima sa vizijama - nit krace price, ove rajske, niti vise vizija, i samo umnozavate vizije dok ne potrete i to malo zdrave pameti
Znači ti si se zaleteo pa si prvo mislio da ima dva drveta pa ti neca plavi kit otvorio oči i ti shvatioda ima samo jedno :D ok i to je ljudski. Sad mi prosto poveži logikom svojom kako jedno drvo može da bude i drvo života i drvo smrti i da bog izbacuje iz raja da više ne jedu drvo života jer su probali drvo smrti iako je to jedno drvo :hahaha:
a nije ti palo na pamet da je neca zakljucio da ima 1 drvo jer ih je neko zamenio - jasno se vidi na primeru jefrema sirina, da je drugo drvo nasred u unutrasnjosti, a da adam toj unutrasnjosti nije smeo ni da pristupa? ali, ne ti trcis da sudis, pa ti stvari promicu.
 
možda drvo života i drvo poznavanja dobra i zla predstavljaju dve životne filozofije tj. dva načina života. Drvo poznavanja dobra i zla je crno beli pogled na svet gde se sve i svako gleda kroz prizmu dobro / zlo tj. dobar / zao. Drvo života je način života gde se poštuje tj. obožava svaki oblik života (kao delo Tvorca) i sam fenomen života.
Ne kažem da su drva samo simbolična i da nisu i bukvalno postojala. Možda je ceo način razmišljanja zavisio od toga sa kog drva čovek jede.
 
možda drvo života i drvo poznavanja dobra i zla predstavljaju dve životne filozofije tj. dva načina života. Drvo poznavanja dobra i zla je crno beli pogled na svet gde se sve i svako gleda kroz prizmu dobro / zlo tj. dobar / zao. Drvo života je način života gde se poštuje tj. obožava svaki oblik života (kao delo Tvorca) i sam fenomen života.
Ne kažem da su drva samo simbolična i da nisu i bukvalno postojala. Možda je ceo način razmišljanja zavisio od toga sa kog drva čovek jede.
apsolutno
ti sad da nadjes razumevanje sa mnom, odmah ce da te osude ovi koji ne razumeju, ali to je bas zato sto jedu sa drveta saznanja dobra i zla... onaj koji moze da se suzdrzi da ne osudjuje, taj moze da diskutuje, a ostali se prave samo da znaju,malo vizueliziraju, malo kazu evo afirmacije da ja ni nisam pravoslavan, odbacujem ovo ili ono... ako se resimo vizuelizacije trazim da vidimo sta cemo sa afirfmacijom, gde je potvrda da je kriv adam ili eva, ili zmija, i zasto nam uopste i treba potvrda krivice ako necemo, ako ne bi trebalo ni da sudimo?
e, zato ja idem redom i ispravljam greske, pokusavam da proniknem kako su nastale, kako neki cak zamenise ta DVA DRVETA [koje je sredisnje, nasred, usred], a trudim se da ne sudim
 
Разум

Раз је стара реч за један, први. У себи она садржи Једно од Bожијих имена које значи светлост, Ра значи видело и по њему ми имамо Видовдан који је посвећен богу видела, Виду.
Тако да би смо Разум могли описати као први Ум, Ум из од којег долази светлост, Божански ум, Тај ум је део нас, а на који смо ми престали да обраћамо пажњу јер живимо у свету где влада један други ум. Свету где влада природни ум: ум ослоњен на Интелект.
Интелект се заснива на логици нашег знања, Логос значи Ум па је логично оно што је по уму, што се уклапа у наша знања. Наш интелект гради свој и наш идентитет на основу тог нашег знања и после га љубоморно брани на основу знања које му је на располагању.
Тако да ми кад се родимо будући да немамо знања практично и не користимо интелект већ се ослањамо на разум, тај свој први ум који је део Бога у нама.
То је разлог и зашто је Христос рекао да не спречавају децу да му прилазе речима: Не дирајте их јер њихово је царство Божије.
Касније ми стичући знања и имајући искуства видимо да се тај први ум и не цени баш много у свету, почињемо све више да користимо интелект који се у међувремену развио кроз васпитање образовање и искуства.

И када већ одрастемо ми сасвим престанемо да обраћамо пажњу на мисли које долазе од разума, јер наш ум има способност да одбацуије непотребне информације како би боље функционисао у свету. Тако да Интелект који се ослања на стечена знања кроз логику постаје граница да ми више нисмо способни да прихватимо нова знања која се разликују од већ стечених. То се зове Парадокс, неприхватљиво мишљење.

Људи мешају глупост и тупост: туп је онај који је спорог интелекта па је сав успорен у размишљању, док је глуп онај чији је интелект пребрз , као бритка сабља, који одмах има одговоре на сва питања. Његов интелект брзо налази одговоре ослањајући се на логику и на знање тако да гуши глас разума и долазак нове светлости у наш ум. Практично наш интелект постаје граница преко које ми не можемо да пређемо у потрази за новим знањима. Живети и светлости свог интелекта значи живети у тами свога знања. За разлику од тупости глупост је та која плаћа данак бриткоћи интелекта.
Зато је Христос рекао да он није дошао да позове на спасење фаризеје и садукеје, који су били образувани људи тога времена, интелектуалци. Већ је дошао да позове просте људе, оне који нису бритког ума и које интелект не спречава да чују глас разума, глас Бога који живи у њима.
https://www.academia.edu/40263745/Христос_као_Истина_у_нама
 
možda drvo života i drvo poznavanja dobra i zla predstavljaju dve životne filozofije tj. dva načina života. Drvo poznavanja dobra i zla je crno beli pogled na svet gde se sve i svako gleda kroz prizmu dobro / zlo tj. dobar / zao. Drvo života je način života gde se poštuje tj. obožava svaki oblik života (kao delo Tvorca) i sam fenomen života.
Ne kažem da su drva samo simbolična i da nisu i bukvalno postojala. Možda je ceo način razmišljanja zavisio od toga sa kog drva čovek jede.
U pravu si na neki način,dva svetonadzora,dualistička je percepecija sveta nakon pada.Pre pada I Adam je mogao da kaže ja i Bog jedno smo,bio je Bog sve u svemu,sve jedno je bilo,nije postojala ta dualistička perspektiva sveta.
 
ipak se u prvom stvaranju coveka nejasno nagovestava sveta trojica ali drvo je opisano jasno kao nesto sto stvori gospod jer nice iz zemlje..i u otkrivenju isto kaze ko pobedi imace vlast na drvo...pa pobogu necu valjda imari vlast nad hristom..
Погрешно размушљаш о Христу_ Христзос је Истина, а Дрво Живота је описано као да је њему Мудрост Разум и Истина. Кроз Христове речи ми имамо власт над нашом истиниом, да је обликујемо својом вољом да буде по Божијој вољи.
Јер кад неко твори Божију вољу и његов ум се мења, мења се и истина у њему, јер ми усвоме уму увек бранимо оно шта од своје воље радимо.
На тај начин ће доћи допромене наше истине да буде у сагласности са Божијим истином,
То зна,и да ћемо ми имати власт над дрветом живота, Јер царство небеско је у нама, па је и дрво живота у нама, Наша истина је део дрвета живота које је у нама, У нама је и дрвопознања добра и зла, а огледа се у нашем интелекту који се труди да живимо у његовој истини, у заблуди.
 
kako nije postojala, kada je Bog razdvojio svetlost od tame, javu od sna, ...raz dvojio?
Закон као тама
Раз- један, двојио-од једног направио два, Бог је Адама раздвојио пре пада, тако да можемо да схватимо и да је промисао Божији да раздвајањем од једног савршеног направи два несавршена бића и тако створи услове за пад. Тако је раздвојио и светло од таме, јер и тама је светло онима који ходе у мраку. Овде се говорио информацији као светлу, Па су погрешне информације тама а исправне светлост, Када човек живи у светлу свога знања онда он живи у тами а кад је окренут Богу и његовим Откровењима онда ходи по дану.
У материјалном свету имамо слику тога где је Сунце извор светлости а Месец само одбија Сунчеву светлост и осветљава онима који ходе ноћу.
Имамо још једну слику за оне који виде: Сунце је св. Писмо.и оно је дато Јеврејима , Месец је Куран и ту је Ислам. А Земља је Хришћанство.
На Сунцу се не рађа нови живот, На Месецу такође, а На Земљи се рађа живот и у Хришћанству се рађају синови Божији.
Имамо још једну слику
Сем Хам и Јафет, три Нојева сина представљају: Сунце Месец и Земљу. Сунце су Семити и њима је дат закон кроз стари завет. Месец су Муслимани и за њих каже Ноје да ће живети у шаторима Семовим, А то су шатори закона јер закон заклања људе од Бога, као духовног сунца.Тако да су и Муслимани кроз Куран под законом. А Хам је онај што је видео Очеву голотињу када је се овај пијан открио у шатору: и због тога је проклет јер је то испричао браћи, Браћа су узела покривач и леђима окренути ушли у шатор да покрију оца. Тај покривач који су они ставили преко себе да не виде очеву голотињу се у духовном свету огледа у закону као покривачу. Услед кога они који су под законом не могу видети и спознати Бога онако како су га Хришћани упознали
А ли Христос укида Хамово проклетство Својим проклетством је Библија каже: да је проклет свако ко је окачен на дрво, и сада Хам није више под проклетством него се покајањем по Христовим речима избавља од законске клетве. Хришћанима се Бог открива кроз откровења и они виде Очеву голотињу, и као синови они познају Оца боље него остала Браћа.
 
Погрешно размушљаш о Христу_ Христзос је Истина, а Дрво Живота је описано као да је њему Мудрост Разум и Истина. Кроз Христове речи ми имамо власт над нашом истиниом, да је обликујемо својом вољом да буде по Божијој вољи.
Јер кад неко твори Божију вољу и његов ум се мења, мења се и истина у њему, јер ми усвоме уму увек бранимо оно шта од своје воље радимо.
На тај начин ће доћи допромене наше истине да буде у сагласности са Божијим истином,
То зна,и да ћемо ми имати власт над дрветом живота, Јер царство небеско је у нама, па је и дрво живота у нама, Наша истина је део дрвета живота које је у нама, У нама је и дрвопознања добра и зла, а огледа се у нашем интелекту који се труди да живимо у његовој истини, у заблуди.
po.meni isus je ucestvovao u stvaranju drva zivota jer pise nice iz zemlje a ko poveruje u isusa imace pristup eliksiru zivota..
 
Раз- један, двојио-од једног направио два, Бог је Адама раздвојио пре пада, тако да можемо да схватимо и да је промисао Божији да раздвајањем од једног савршеног направи два несавршена бића и тако створи услове за пад.
ovo sto ti nudis za mene je BOLEST, tako da ne bih dalje ni da citam tvoju repliku, a kamoli da se upustam u posledice, jer su replicirao na
Bog razdvojio svetlost od tame, javu od sna,
 
ovo sto ti nudis za mene je BOLEST, tako da ne bih dalje ni da citam tvoju repliku, a kamoli da se upustam u posledice, jer su replicirao na
Нисам ништа реплицирао него изнео један нови поглед, Е сад што ти имаш проблем да у свему видиш реплику то расчисти сам са собом,
Некако си превише једносмеран То што на дугмету пише реплај не значи да се само за то мора користити
 

Back
Top