Društvene osude i predrasude

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Sadržajno jeste široka tema i jeste otvorena za razne vrste društvenih osuda.
Pomalo me nervira to što se traži od nas da se stavimo u neki kalup društveno prihvatljivog načina života. U zavisnosti od godina postoje očekivanja, pa ako se i ne ispune standardna očekivanja, postoje alternativna očekivanja..ako se ne ispune ni ta 'društvo ne razumije'. Recimo ako muškarac sa 35 godina nije oženjen,a uspješan očekuje se da se provodi, putuje. Neoženjen, uspješan, a kućni tip odmah postaje sumnjiv polno, psiho i sl.
Ili kod nas na poslu - emancipovana žena sa tradicionalnom ulogom kod kuće. Ukoliko neka iskače od ovog kalupa neko mora biti 'kriv'...
Ovo sledeće bi se moglo nazvati i društvene predrasude, al stvarno je viši oblik primitivizma ...Uđem ja u prodavnicu, recimo obuće onako ležerno sportski obučena i bez obzira što imam mogućnost da kupim cipele(doduše uglavnom gledam patike) koje hoću, prodavač ili prodavačica svu svoju ljubaznost usmjere na našminkanu gospođu koja nakon malo gledanja zaključi da će se razboljeti ukoliko dalje bude gledala cijene...(doduše cijene i jesu napumpane, ali u tom trenutku gospođa nije imala sredstava da si priušti bilo šta..) Radi se o sledećem, kako prodavač može znati ko ima koliko sredstava, odn. zar nije njegova profesionalna dužnost da bude jednako ljubazan prema svim kupcima ...slično je sa odnosima u svim društvenim ustanovama..Jedno ponašanje za 'gospodina' (šta im ga to dođe?), jedno za 'djevojčicu', jedno za 'majku' ... zar su ljudi tako površni da na osnovu neverbalnih karakteristika prilagođavaju svoje 'profesionalno' ponašanje?
Primjera ima bezbroj pa izvolite ...
 
Jeste složena i komplikovana tema, mnogo više nego što to izgleda na prvi pogled :). Što se tiče one priče o očekivanjima od osoba u zavisnosti od njihovih godina, ja sam do skora verovao da su to gluposti...prosto...zašto je žena ostvarena samo kad je majka...zašto muškarac ne može da uživa u samoći i da se nikada ne oženi, nikada ne pravi decu, pa to je njihov izbor, oni nikoga ne ugrožavaju. Ali onda sam se zapitao šta ako svi oni na kraju, kad sa 60 godina dođe do svođenja računa, shvate da je samoća postala teret, šta ako tada uvide ,,čari'' porodičnog života? Da li je zaprarvo socijalno nametnut obrazac da se svaki čovek mora jednom ,,skrasiti'' ili u njegovoj prirodi ta potreba stoji oduvek, spremna da se aktivira pre ili kasnije? Ja ne mogu iz ove perspektive da kažem da li tako izgleda relanost, ali smem da se pozovem na brojna istraživanja koja kažu da ima ljudi koji pri svođenju životnih bilansa u starosti pokazuju nezadovoljstvo time što nikada nisu imala decu, što nisu zasnovali nikada brak itd. to su valjda one ,,zadrte bake i deke'' :), ali isto tako sve više onih starih bračnih parova koji kažu da nikada nisu bili nesrećni zbog toga što nemaju dece, samaca koji kažu da su umeli da uživaju u mladosti, voleli su i bili voljeni, ali im sada to ne nedostaje! Mehanizmi odbrane? Možda...ko će ga znati...Još jedno pitanje, Zašto je samo nuklearni tip porodice ,,normalan'' tip porodice a svi ostali tipovi (vanbračna zajednica, samohrani roditelj itd.) manje mentalno zdravi i često okarakterisani kao ,,nenormalni''? Da li je nuklearni tip porodice mentalno najzdraviji oblik porodice zato što je najčešći (bio do sada) i zato što je ipak društveno najpoželjniji, ili je možda to u pravoj prirodi čoveka? I naravno moj stav po pitanju osude a trebalo bi da bude stav svakog drugog je ,,Živi i pusti druge da žive'', ako je on napravio pogrešan izbor u životu, on će osetiti posledice, ne ja, ja imam neka druga važna posla, imam svoj život :) Površnost je već druga tema i još komplikovanija...lepo bi bilo da se nađe kao zasebna na PDF-u psihologija i da se tu uključe i filozofi :)
 
Poslednja izmena:
Covek je u stanju da oseti predrasudu prema sebi, a svoje prema drugima ne.
Vrlo je lako znati sve o sebi i cuditi se kako neko drugi ne zna; pa, cak i osudjivati pretpostavljenu osudjenost.
Svakako sam siguran da cu drugacije reakcije izazivati neobrijan i namrsten, nego obrijan i osmehnut. Ljudi ce procenjivati na osnovu materijala koji im je pruzen, i totalna bi glupost bila da se uvredim sto mi neko na osnovu letimicnog pogleda ne procita dusu i srce i sazna ceo moj zivotni put koji me je doveo do predstave o meni koja je trenutno prisutna.
I sad da generalizujem "in the face"; svi ljudi koje sam imao prilike da upoznam tokom zivota su sasvim najobicniji ljudi. Problema sam imao samo sa onima koji to sebi ne priznaju.
 
Aj sto smo mi nevaspitani i neuki nego smo i losi psiholozi..ono bas smo zatucana nacija i ne moze se ocekivati ni ljubaznost ni profesionalnost..tako da kod nas sve to fejk nalickano prolazi..amerikanci ili englezi..i nemci su vise nego jadnije od nas obuceni ali niko ne zna koliko imaju novca u banci..i zato ih tretiraju ljubazno kao svakog drugog
 
Covek je u stanju da oseti predrasudu prema sebi, a svoje prema drugima ne.
Vrlo je lako znati sve o sebi i cuditi se kako neko drugi ne zna; pa, cak i osudjivati pretpostavljenu osudjenost.
Svakako sam siguran da cu drugacije reakcije izazivati neobrijan i namrsten, nego obrijan i osmehnut. Ljudi ce procenjivati na osnovu materijala koji im je pruzen, i totalna bi glupost bila da se uvredim sto mi neko na osnovu letimicnog pogleda ne procita dusu i srce i sazna ceo moj zivotni put koji me je doveo do predstave o meni koja je trenutno prisutna.
I sad da generalizujem "in the face"; svi ljudi koje sam imao prilike da upoznam tokom zivota su sasvim najobicniji ljudi. Problema sam imao samo sa onima koji to sebi ne priznaju.

Za mene ne bi bila glupost da se naljutim što me neko na osnovu letimičnog izgleda tretira kao da zna ceo moj životni put ;)
 
Aj sto smo mi nevaspitani i neuki nego smo i losi psiholozi..ono bas smo zatucana nacija i ne moze se ocekivati ni ljubaznost ni profesionalnost..tako da kod nas sve to fejk nalickano prolazi..amerikanci ili englezi..i nemci su vise nego jadnije od nas obuceni ali niko ne zna koliko imaju novca u banci..i zato ih tretiraju ljubazno kao svakog drugog

Preterana generalizacija...mog ortaka nisu pustili u Minhenu u diskotektu zato što su procenili da nije dovoljno skupo obučen i da neće potrošiti dovoljno para te večeri (normalno, zeznuli su se, bila plata tog dana :D )
 
Za mene ne bi bila glupost da se naljutim što me neko na osnovu letimičnog izgleda tretira kao da zna ceo moj životni put ;)

Pa i ne zna. Zna taj trenutak. A ni njega ne zna bas koliko ti. Plus ni ti ne znas do kraja taj trenutak. Svejedno je dvosmerno, tako da je predrasuda obostrana.
Predrasuda - pretpostavka - majka svih za'eba.
Realno, niko od nas nije toliko dobar u prihvatanju svega i svacega koliko se przi da jeste.
 
Pa i ne zna. Zna taj trenutak. A ni njega ne zna bas koliko ti. Plus ni ti ne znas do kraja taj trenutak. Svejedno je dvosmerno, tako da je predrasuda obostrana.
Predrasuda - pretpostavka - majka svih za'eba.
Realno, niko od nas nije toliko dobar u prihvatanju svega i svacega koliko se przi da jeste.

Za ovo boldovano se apsolutno slažem, a ovo ostalo ništa ne razumem kao i većinu tvojih postova a nisam raspoložen da tumačim forumske neologizme :)
 
Zaista mnogo predrasuda i uopštavanja :think:. Obično površno posmatranje ljudi i pojava :(. Kao da postoje neke kutije sa natpisima po kojima moramo da budemo razvrstani, u suprotnom postajemo izloženi surovim procenama i tumačenjima :roll:. Nešto kao kalup za kolače, samo da se ukalupimo, nebitno šta zaista nosimo u sebi, bićemo društveno prihvatljivi. Koliko je samo divnih momaka, kulturnih i obrazovanih nekada trpelo teror profesora zbog duge kose.
 
Preterana generalizacija...mog ortaka nisu pustili u Minhenu u diskotektu zato što su procenili da nije dovoljno skupo obučen i da neće potrošiti dovoljno para te večeri (normalno, zeznuli su se, bila plata tog dana :D )

Pa to je zato sto su na vratima radili neki crnogorci:lol:pusti klubove pricamo o kulturnim mestima i zrelim osobama..vidi se ako je neko klinac i kolko ima se pruzi..a kad dodje matorac od 60 u farmerkama i seta kliknu od 20 da vis dal ce ga puste:lol:
 
Ev` nekoliko primjera, najbolje tako da kazem-napisem sta mislim... :lol:
Moj tata ide da kupi neki materijal za kucu poprilicnog iznosa, i odlazi onako sa placa u "radnickom" odijelu, i kaze-ne fermaju me prodavaci ni 5%, jos cuje jedna dobacuje- "Ma sumnjiv mi onaj deda, nema ni prebijene pare u dzepu" :lol:
Sutradan ide da dokupi, i namjerno ide direktno sa posl, sluzbenim autom, u odijelu, ne prepoznaju ga, ali "duboki naklon"...
Drugarica...ima svoju firmu, direktor je, istovremeno i vlasnik, a oblaci se kao klinka-trenerka, patike, ranac, ne sminka se...kaze kad odem u banku, svi me gledaju sa cudjenjem i ono kao "slatka-mala, sta ti trazis ovdje dijete drago", do momenta kad vadi licnu kartu, naglasi da je gospodja (udata) i da vodi sopstvenu firmu, i brine za 10 zaposlenih...svi ostanu paf. Kaze-namjerno ih pustim nek amisle sta hoce, ja sam sigurna u sebe...
Predrasude...ima ih na svakom cosku...sa nekima se vrijedi baviti, a na neke se najbolje nasmijati...
 
Sadržajno jeste široka tema i jeste otvorena za razne vrste društvenih osuda.
Pomalo me nervira to što se traži od nas da se stavimo u neki kalup društveno prihvatljivog načina života. U zavisnosti od godina postoje očekivanja, pa ako se i ne ispune standardna očekivanja, postoje alternativna očekivanja..ako se ne ispune ni ta 'društvo ne razumije'. Recimo ako muškarac sa 35 godina nije oženjen,a uspješan očekuje se da se provodi, putuje. Neoženjen, uspješan, a kućni tip odmah postaje sumnjiv polno, psiho i sl.
Ili kod nas na poslu - emancipovana žena sa tradicionalnom ulogom kod kuće. Ukoliko neka iskače od ovog kalupa neko mora biti 'kriv'...
Ovo sledeće bi se moglo nazvati i društvene predrasude, al stvarno je viši oblik primitivizma ...Uđem ja u prodavnicu, recimo obuće onako ležerno sportski obučena i bez obzira što imam mogućnost da kupim cipele(doduše uglavnom gledam patike) koje hoću, prodavač ili prodavačica svu svoju ljubaznost usmjere na našminkanu gospođu koja nakon malo gledanja zaključi da će se razboljeti ukoliko dalje bude gledala cijene...(doduše cijene i jesu napumpane, ali u tom trenutku gospođa nije imala sredstava da si priušti bilo šta..) Radi se o sledećem, kako prodavač može znati ko ima koliko sredstava, odn. zar nije njegova profesionalna dužnost da bude jednako ljubazan prema svim kupcima ...slično je sa odnosima u svim društvenim ustanovama..Jedno ponašanje za 'gospodina' (šta im ga to dođe?), jedno za 'djevojčicu', jedno za 'majku' ... zar su ljudi tako površni da na osnovu neverbalnih karakteristika prilagođavaju svoje 'profesionalno' ponašanje?
Primjera ima bezbroj pa izvolite ...

Ja ne znam u kakvom ti to društvu živiš, i gde su to zastupljene extremne predrasude na globalnom nivou? Pitanje je ko je ovde prihvatljiv, da li degenerično društvo, ili taj pojedinac... i koga uopšte briga zašto se čovek nije ukalupio?
Najnoviji je modno društveni hit, recimo, razvod. Jel to znači da se treba razvoditi, da bi bili u trendu? Za par godina će biti nešto drugo... i primitivizam nikakve veze nema sa tim.
Ljudi prate masovne ideje, uniformisano ponašanje, uniformisani stavovi, čak i stilovi oblačenja nemaju veze sa predrasudama. Predrasude se grade na nečemu što ne poznaješ.
Analiza čoveka, ili žene (pazi, pričaš o predrasudama, a prva odvajaš na polove???) koji ne pripada nijednom od uobičajenih šablona je u primerima koje si navela više neka vrsta zavisti.
I ne razumem, kome kriv i za šta kriv?

Ne kaže se prodavač, već prodavac. On ne može da zna kolikoi ko ima sredstava, ali je svrha njegove delatnosti prodati, ne gubiti vreme na "lizače izloga". Jer od njih se leba neće najesti. Može i ne mora da znači, prostom logikom dolazi do zaključaka. Opet ni P od predrasude.

Prvo nam ti objasni i dešifruj ko je ko u ovoj priči, jer meni ove definicije ništa ne znače, i jedini utisak koji mogu da ostave je vizuelni. A na osnovu toga, možeš jako dobro da proceniš da li taj čovek ima ukusa, da li je neuredan, i koliko je evra na sebe nabacio, pa i neka okvirna primanja. Posmatranje i zapažanje nije površnost, naprotiv.
Ono što ne vidim, neću ni kreirati u glavi, jer bi to onda bila ograničenost. Kada se ispolji verbalno, zaokružiš i procenu. I tu postoje samo dva rešenja: pogrešna i prava procena. Predrasuda je kada u glavi nadogradiš na ono što vidiš ono što pretpostavljaš (ne procenjuješ realno), pa ti se desi kratak spoj, usled nedostatka jednog dela slagalice.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Mene su učili prodavač ...
Pretpostavljam ako ne znamo i ako nas ne zanima kako se priča nekoliko kilometara od nas može li nas zanimati kako da sami sebi budemo korisniji...
Recimo ovako - Ulazi 15-tak kupaca i imamo dva prodavača..jedan ne pravi selekciju i nepristrasan je, dok se drugi koncentriše na grupu za koju misli da će nešto kupiti..Koji će biti efikasniji?
Grupa neizabranih, ali potencijalnih kupaca može biti uvređena odnosom prema njima i potrošiti pare u drugoj 'ljubaznijoj' prodavnici ...No sad već zadiremo i u vaspitanje, kulturu ..a i profesionalizam koji je danas izgleda povezan sa ove dvije rano usađene vještine..
 
Svud oko nas,svevremenske i sveprisutne..toliko da ih više ni ne primjećujemo ili se tek ponekad osvrnemo kad nas baš dotaknu..ne mogu se spriječiti kao ni kiše,ne mogu se izolovati kao ni poplave.
Najobuhvatnija je svakako predrasuda koju direktno proizvodi pojavnost..način na koji smo obučeni,statusni simboli novih generacija i novih gepek.ekonomaša..poput mobilnog telefona ili limenog ljubimca ..mjerljivost u konjskim snagama..
Masovna potrošnja kao savremena pošast,ušla je u sve pore života i diktira,osuđuje,donosi zaključke..Kupi-kupi što više,što različitje..kupi prije kompije,kupi i što ti ne treba..kupi jer će ti možda nekad zatrebati..
Ljudi se zapravo postvaruju i onda nekom izopačenom logikom kao takvi mjere i važu,određuju i upiru prstom u stvari.
Čovjek bi trebao biti mjera stvari...
a ne obrnuto.
 
Ova tema može da se nadoveže na onu gde se pokazuje veza između visokog čela i inteligencije.
Naime, ovde se takođe radi o jednoj psihološkoj grešci koja se naziva halo efekat. To je procenjivanje osobe prema sebi (uvek ćemo biti lepo nastrojeni prema osobama u kojima uočavamo osobine i manire koji su za nas pozitivni, i koje mi posedujemo, a verujemo da su pozitivni). Eto objašnjenja zašto je sasvim normalno da se čovek lepo ponaša prema osobama koje su lepo obučene i doterane.
To jeste površno, ali to jeste i normalno. Kao što je i normalno da svako od nas ima predrasude prema osobama koje ne poznaje, a sa kojima ima prilike da se sreće.
 

Back
Top