Dosta nam je parkova, hoćemo još zgrada

lepo, ja ovde vozim bajs.... nije loše
park-prijateljstva-usce-beograd-panorama-254092.jpeg
 
Slažem se. Ja koji sam glasač opozicije, veoma sam nezadovoljan odsustvom bilo kakvih konkretnih planova.

Na primer, mene najviše zanimaju zelene površine i parking. Hoću da vidim koja su konkretna rešenja predložena, gde će biti zelene površine, gde će biti novi parkinzi, plus šta se menja u zakonima u vezi koliko mora da bude zelene površine a koliko parkinga oko svake zgrade. Zatim kolike maksimalne spratnosti po lokacijama i razdaljine između zgrada. Sad kupiš negde stan, uživaš u lepom pogledu (koji si platio), i onda ti sledeće godine roknu zgradu pored na 15 metara pa gledaš u komšije. Naravno, postoje i drugi mnogo ozbiljniji komunalni problemi od ovoga, ali svima je zajedničko da nigde nema rešenja. Nisam video da je neko iz opozicije izašao sa konkretnim planom: tu će biti zelene površine, tu će biti parking, tu će biti linija metroa... evo meni linija metroa staje blizu zgrade (po trenutnim planu), i sad opozicija kaže kako će to sve da promene, što znači da ja ostajem bez stanice a pritom ne kažu gde će biti. Prosto mi nije jasno kako ti ljudi uopšte pretenduju da dođu na vlast a ni malo se ne bave nekim konkretnim pitanjima nego sve slušamo neke uopštene stvari. Pa posle kad niko ne glasa za njih u čudu su kako je to moguće kad ima toliko nezadovoljnih ljudi. Da, nas nezadovoljnih ima dosta, ali moraš ponuditi nešto konkretno. Gledam, nedeljama kritikuju gradnju hotela na mestu generalštaba a nisu ponudili alternativu (!?). Ne znam šta predlažu, da budu ruševine večno? Pa da kažu "ta lokacija će biti park" opet su ponudili nešto, ovako sa samo hejtovanjem ne verujem da će daleko dogurati. Sećam se kad su se protivili izgradnji modernog mosta da bi ostao onaj praistorijski (?!), prosto je nebulozno videti šta sve oni rade, koliki je to diletantizam. Da li je moguće da nemaš ljude koji mogu da naprave par projekata?
И ја слично мислим (и увек гласам).

Позиција ради шта год хоће, повремено и са коришћењем силе, а опозиција прича неку причу, ваљда они разумеју шта хоће, пошто многима то не полази за руком.

Слажем се - ако се критикује неки план, треба понудити другачије решење. Ако морамо да имамо и паркинг и зелене површине, на први поглед две супротстављене ствари - треба изаћи са планом који то омогућава.
Не може се викати "уа власт!" и очекивати да ће то само по себи направити бирачко тело.

Притом "странка" оних који не гласају је комотно највећа, барем појединачно. То је 40% свега - сва власт и опозиција стану у 60%.
Нека део тих 40% буду они који су у иностранству, само нису одјављени одавде, могу да разумем. Али излазност од 80% може да се направи. Само, нико се не труди нешто посебно.
 
Urbanizam je kad u centru grada imas nesto ovakvo 😎

Pogledajte prilog 1525836
Ја сам изгледа имао среће... У згради сам, све около мене су зграде, са парковима који су уклопљени када су и све те зграде прављене.
Не постоји шанса да се било шта ново удене.

Поглед није ништа спектакуларно, али се скоро ништа није променило још од 2000. наовамо.
 
Ако морамо да имамо и паркинг и зелене површине, на први поглед две супротстављене ствари - треба изаћи са планом који то омогућава.

Plan je vrlo jednostavan. Propišeš koliko mora biti zelenih površina i parkinga po jedinici gradnje i to je to. Ni jedan objekat nije večan, dođe momenat da treba da se ruši, pa onda umesto da se na njegovom mestu digne višespratnica, po zakonu piše da mora da bude zelena površina ili parking. I to je to, ne može da se gradi. Vrlo se jednostavno to rešava ali nažalost nema ko da uvede propise.
 
Plan je vrlo jednostavan. Propišeš koliko mora biti zelenih površina i parkinga po jedinici gradnje i to je to. Ni jedan objekat nije večan, dođe momenat da treba da se ruši, pa onda umesto da se na njegovom mestu digne višespratnica, po zakonu piše da mora da bude zelena površina ili parking. I to je to, ne može da se gradi. Vrlo se jednostavno to rešava ali nažalost nema ko da uvede propise.
Ne mora da se izmislja nikakav plan, jednostavno se prepise od vecine normalnih evropskih gradova i sprovede.

Ali tu nema zarade za krimose na vlasti i njihove pajtase, tako da od toga nema nista.

Imamo mi savrsenih pejzaznih arhitekata, vrhunskih svetskih strucnjaka, koji bi uz dobru politicku volju od svakog grada napravili prelepost.
Ali...da se ne ponavljam...
 
Да нема толико паркинга, можда би било и више зеленила али авај, сад свако мора да има аутомобил а неки чак и више комада. Тротоаром се не може проћи од њих.
Parkinga ima toliko (tacnije potrebe za parkingom) zbog loseg urbanizma. Na primer, ne sme se dozvoliti gradja 50 stanova u kraju gde infrastruktura (ukljucujuci i mogucnost za parkiranje) podrzava maksimalno 20 stanova. A to je nesto sto se radi masovno svuda po Srbiji.

Jednostavno, kompletan uzasan urbanizam, stavljen ne u sluzbu kvaliteta zivota ljudi, vec u sluzbu sto vece gradnje i sto vece zarade.
 
Plan je vrlo jednostavan. Propišeš koliko mora biti zelenih površina i parkinga po jedinici gradnje i to je to. Ni jedan objekat nije večan, dođe momenat da treba da se ruši, pa onda umesto da se na njegovom mestu digne višespratnica, po zakonu piše da mora da bude zelena površina ili parking. I to je to, ne može da se gradi. Vrlo se jednostavno to rešava ali nažalost nema ko da uvede propise.
Зато већ доста година важи пропис да паркинг мора да буде у оквиру зграде, и колико знам, то се поштује.

Па опет, мењање обичне куће са зградом некако повлачи потребу за више зеленила макар на другом месту... Не знам да ли се то поштује. На пример, колико станова направе, да морају толико дрвећа да посаде на територији Београда.
 
Зато већ доста година важи пропис да паркинг мора да буде у оквиру зграде, и колико знам, то се поштује.

Gde se poštuje, ne možeš mesto da nađeš. U bilo kom kraju kad dođeš kući moraš da kružiš pola sata. Svi trotoari su zauzeti, ljudi šetaju po ulici a zelenih površina nema. I onda se sruši neka stara kuća u blizini i tu umesto zelenila i parkinga nikne zgrada i bude još gore. To se sve lako reguliše propisima ali nisam video da je neko izneo predlog. Što znači da opozicija realno ne nudi građanima nikakve posebne promene pa realno ljudi i nemaju preveliku želju da glasaju za njih.

Па опет, мењање обичне куће са зградом некако повлачи потребу за више зеленила макар на другом месту... Не знам да ли се то поштује. На пример, колико станова направе, да морају толико дрвећа да посаде на територији Београда.

Niti ima u propisima niti se poštuje. Samo je bitno nagurati što više zgrada, 15 metara razmaka, da ti pogled bude terasa komšije, okolo sve beton i bez parking mesta. Urbanističko ruglo.
 
Gde se poštuje, ne možeš mesto da nađeš. U bilo kom kraju kad dođeš kući moraš da kružiš pola sata. Svi trotoari su zauzeti, ljudi šetaju po ulici a zelenih površina nema. I onda se sruši neka stara kuća u blizini i tu umesto zelenila i parkinga nikne zgrada i bude još gore. To se sve lako reguliše propisima ali nisam video da je neko izneo predlog. Što znači da opozicija realno ne nudi građanima nikakve posebne promene pa realno ljudi i nemaju preveliku želju da glasaju za njih.



Niti ima u propisima niti se poštuje. Samo je bitno nagurati što više zgrada, 15 metara razmaka, da ti pogled bude terasa komšije, okolo sve beton i bez parking mesta. Urbanističko ruglo.
Поштује се - нове зграде се праве са све унутрашњом гаражом. То мора, и то јесте.
Остало не мора... и даје слику коју описујеш.

Опозиција се не бави темом, благо речено.
 
Поштује се - нове зграде се праве са све унутрашњом гаражом. То мора, и то јесте.
Остало не мора... и даје слику коју описујеш.

Uh, ti izgleda nisi razumeo šta sam napisao. Nije poenta da samo nova zgrada ima parking za sebe, već da se umesto zgrade napravi parking jer sve zgrade okolo ne ispunjavaju kvotu parkinga.
 
Uh, ti izgleda nisi razumeo šta sam napisao. Nije poenta da samo nova zgrada ima parking za sebe, već da se umesto zgrade napravi parking jer sve zgrade okolo ne ispunjavaju kvotu parkinga.
Видиш... Ствар је како је то правно уређено. Обавезе се не могу наметнути за већ учињене ствари (ретроактивно).

Може да се делује да се прописи промене, и да инвеститори / општине / град, буду у обавези да направе још паркинга посебно од места у самим зградама. За то се слажем и подржавам - али то у овом тренутку не постоји као правни акт.
 
Naravno, kao što je i SNS samo želeo da skine DS i da dignu sve njihovo na viši nivo, krađu, nameštanje, nepotizam i sve ostalo što su i uradili. Tako sad ovi hoće fotelje nazad i nikome nije za cilj rešavanje problema.

Javna je tajna da na rekama možeš zabosti kućicu gde god, cela Ada Međica je nelegalna, obe strane NBGD, sve.
Аду Међицу ми не дирај.
Тамо нема ни шеталишта ни ресторана-сплавова нити било шта што би могло да угрози неки Поглед на Саву случајног Пролазника и ти Људи никоме не сметају.
 
Аду Међицу ми не дирај.
Тамо нема ни шеталишта ни ресторана-сплавова нити било шта што би могло да угрози неки Поглед на Саву случајног Пролазника и ти Људи никоме не сметају.

Znači, drugim rečima, imaš tamo nelegalan objekat?

Nemoj pogrešno da me shvatiš, ali šta se ti tačno razlikuješ od Vučićevog "ne dam _____ (jer koga sve nije dao" i pored toga što su činjenično krivi za neki propust?

To je taj narativ Srba koji nas je i doveo tu gde jeste. Nije problem to što je neko nelegalno napravio objekat na zemljištu koji ne poseduje, ali ne diraj ih jer ne smetaju nikome. Evo, smetaju svim ostalim ljudima koji poštuju proceduru da ne grade na tuđem. Što sad bilo ko sa ove teme, npr, ne bi otišao i napravio tamo kuću?
 

Back
Top