Doktori 2.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Citam te uzasne dogadjaje o kojima pise Indigo i cudim se, iako sam mislila da me malo jos toga u nasim bolnicama i domovima zdravlja moze iznenaditi, vidjala sam svasta.
Ponekad pomislim da sam mozda ja neki poseban baksuz pa nekako uvek nadrljam sa lekarima i sestrama.
Pa evo malo prica iz ugla pacijenta, tj. mene.
Kada sam se prvi put porodila i probudila iz anestezije( radjen je c.r.) hirurg koji me je operisao mi je sapnuo na uvo onako jos bunovnoj da sam dobila zdravo musko dete.
Kako mi ga nisu donosili skoro celi taj dan ( porodila sam se oko 10 pre podne) sutra pre podne je dosla glavna sestra i pitala me sto jos moja beba nije u krevecu. Ja joj kazem da ne znam i da treba tek da mi je donesu i da je jos nisam videla. Inace sam pre toga lezala u sok sobi pa su me onda prebacili na njeno odeljenje.
Onda ona sa tuznim izrazom lica meni kaze da sa bebom sigurno nesto nije u redu cim mi je nisu jos doneli.Ostale zene me tuzno gledaju i pocinju da me tese.
Hvala Bogu te mi je hirurg rekao da je dete zdravo pa nisam verovala.
Otisla sam do boksa sa bebama i zatrazila od babice da mi pokaze bebu i naravno beba je bila ok.
E sad se ja pitam, sta se uci na tim medicinskim skolama, i da li su culi za psihologiju i koliko je pristup pacijentu bitna stvar. Cak i kad se desi najgore valjda ima nekih obzira i nacina kako se to saopstava , a kamoli kad nisi u nesto siguran.
Pa ne prodaje luk i krompir na pijaci pa da tako kaze e ovo vam je lepo a ovo bas i ne valja.
Svi mi ovde u Srbiji stradamo i patimo i lekari i pacijenti zato sto ima dosta onih i medju jednima i medju drugima koji pre svega nisu ljudi a to se malo teze moze ispraviti. Treba da prodje vreme da takvi nestanu po sili prirode a da generacje koje dolaze od pelena pocnu da se uce sta je dobro a sta zlo.

Juče u novinama čitam kako je 22-ogodišnja trudnica dovežena u besvesnom stanju u bolnicu i, uprkos lekarskoj intervenciji - preminula.
Načelnik klinike isključuje svaku mogućnost lekarske greške i navodi kako je pacijentkinji tokom trudnoće više puta objašnjeno da je sa visokim pritiskom koji ima (uključujući i gojaznost), neophodno da bude u bolnici, ali je ona odbila?!
Poslednji put kad je bila na pregledu (nekoliko dana pre nesreće), lekar je insistirao na tome da je zadrži u bolnici, ali pošto nije bila osigurana, navodno je obećala da će se vratiti?!
Naravno, "vratila" se u besvesnom stanju. Ni beba nije spašena. :-(
Ljudi nekad, na žalost, i glavom plaćaju sopstvenu nemarnost i nebrigu o sopstvenom zdravlju... Pa i stav i (ne)poverenje prema lekarima.

Vragolasta Amfibija:
WW..prodajes se svakog dana...svako...samo je neko prodavanje moralno neko nije...
Davno su utemeljeni kriterijumi moralnog.
Ne bih da se nastavljam...ali...vidis...ja sam dosta razmisljala da li bih se nekad bavila necim drugim da mi donosi vecu zaradu...jer sam imala prilike da napustim medicinu zauvek...
Nisam jos uvek smislila odgovor...jer to bi morale da budu zaista mnogo,mnogo velike pare da ibh se na tako nesto odlucila...
Iskreno...zbog svog posla sam i svoj licni zivot stavila na put na koji bi se mnogi s teskom mukom a neki nikad ne bi odlucili da podju.
Tako da ...nekad se prodas za sicu..nekad za krupnu cifru..nekad prodas ljubav,nekad posao...u svakom slucaju prodajes SEBE jer vidis da samo ta vrsta prodavanja vredi u zivotu.

Svakako se - i nikako - ne slazem, ako smo se razumeli o kakvoj vrsti prodaje ja govorim. Ali ko sto rekoh - svako prema onome sto moze i kako misli da treba....

WW,
naravno da je tako; da bi u ovom drustvu doktor to zaista i bio, treba i mnogo doktora da se promeni.... srecom, ja ne znam mnogo kolega/koleginica koji "sve znaju", i bolje sto ne znam; takvi su, bas kako si rekla, zavrsili sa strukom.

amfibijo,
ja sam svaki dan u prilici da vidim kako izgleda "prodati" svoj profesionalni stav. moj posao je takav da je relativno sasvim egzaktan zanat, i tacno se zna sta "stoji", a sta ne moze, kompromisi po pravilu ne uspevaju.

bio je jedan period (ratova) u kojem su "oni novi" vadili sveznjeve novcanica ne samo da uradim to sto oni zele, nego i da "samo sedim pored njih" na "poslovnim" vecerama, da ne govorim o pikantnijim predlozima.... uvek i bez razlike su bili uljudno odbijani, i izdavan izvestaj i plan terapije samo i jedino onako kakvo je moje profesionalno misljenje i stav... da ne govorim o tome sto u zivotu nisam izasla sa pacijentom, niti cu.

hocu da kazem da doktor moze da se "proda" na raznorazne nacine; poneki doktor ima cenu, i da se kupiti, svi smo to vidjali na ovaj ili onaj nacin; ja - eto, ne mogu. moje licno i profesionalno dostojanstvo, moje strucno misljenje i rad ne mogu da se kupe, iako radim za pare najdirektnije moguce, i misljenja sam da je to najbolje rascistiti sa sobom sto pre.... i u struci i van nje. kako WW negde rece, ja mozda nikad necu imati lep auto, ali zaista mirno spavam, moje ime nije nikad izlazilo "u nastavcima", na moje dete niko ne upire prstom, moji pacijenti se osmehnu kad me vide.

sanja&darko,
to sto sam ja pisala je macji kasalj, to je samo ono sto se moze javno napisati a da se online svet bas ne skandalizuje, situacija je i MNOGO gora.
no, da me ljudi ne bi razumeli pogresno, taj tekst nije ni kukanje, ni pravdanje za ovakvo stanje kakvo jeste, i za bilo koje lose ponasanje medicinskog osoblja generalno. posao svakog ko zavrsi medicinski fakultet je da preuzme odgovornost, da nema licni stav, da radi svoj posao koji mora da ZNA, i tu nema mesta nicemu licnom. ko je preuzeo obavezu da pomogne (primum nil nocere!), ne moze da sudi i presudjuje, ne moze da ima lican stav, i sve onako kako WW rece - treba da moze da sebe pogleda (vedro) svako jutro u ogledalu.
u ovoj struci, kao i u svakoj drugoj, ima svega, na svim nivoima..... period tranzicije dovodi (u mom poslu) do vrlo brze polarizacije na one "koji lete" i one druge, i nadam se da ce nekad biti bolje....

Ok, jadni moji mali Dr-i sa svojim malim platama sto dozivljavate zaista neprijatne stvari od te gamadi koja jos ceka da se sagnete ne bi li vam se pos***i na glavu, ali cisto da vas pitam:
1.Koliko ljudi upisuje medicinu svake godine,samo u Beogradu,a kad je zavrse onda bi normalno tu i da ostanu,bez obzira sto na mesto svakog od vas koji bi trebao u penziju postoji lista cekanja- a unutrasnjost blago receno vapi za Lekarima.
2.Koliko vas je cekalo bolesno satima da bi na kraju bili odj**ani sa receptom za andol,dok doticni humanista nije posteno ni pogledao ko mu je usao u ordinaciju?
3.Koliko se razroke i dece sa iscasenim kukovima radja zbog strucnosti onih koji vode porodjaje?(O gorem od toga,ne zelim ni da pricam)
4.Kolko je ljudi umrlo zbog "Ne,mi nismo nadlezni,dezurni doktor trenutno nije tu,mi nismo dezurni nocas"?
5.Koliko vas je osudjeno zbog nestrucnosti, nemarnosti i nebrige koja je nekoga kostala zivota.(Po meni to jeste ubistvo, jer posao vam je da se to ne desava a sami pricate koliko ste vremena i truda ulozili u svoje obrazovanje)
6.Koliko vas uopste saslusa pacijenta pre nego sto mu objasni kako on uopste i ne zna sta mu je i sta ga boli?
7.Svi pricate o bedi,ali i o specijalizacijama u Nemackoj,Americi...
8.Koliko vas je upisalo medicinu zbog frustriranih mama i tata?
Postoji jos malo more pitanja za vas,ali tek da vam docaram vasu bezgresnost i samopozrtvovanje u praksi.
P.S. pikax, nije vazno cime se ja bavim,ali ne upisujem titulu ispred imena kad god stignem i kad pricam s ljudima,gledam ih u oci- kao sebi ravne,bez obzira ko su.
:!:

A da se ti pomiris sa doticnom bivsom?
Ocigledno je da nosis frustracije iz te veze, a mi ovde nismo da bi te frustracije lecili niti da ti dokazujemo sta smo i ko smo, lepo smo pokusali da ti priblizimo svoj svakodnevni zivot ali ocigledno da bas nismo uspeli.
Ili se pomiri sa bivsom ili preboli i nemoj da generalizujes stvari...sta ga znas, mozda ti sledeca devojka bude pravnik, ne dao Bog da te i ona otkaci, celo zakonodavstvo ove drzave ce doci pod tvoju osudu.

Pre svega, otkacio sam ja nju jer otkad je postala Dr. vise nisam bas mogao da je prepoznam a i zgadio mi se mizantrop koji je poceo da raste u njoj.Medjutim od toga je proslo dovoljno dugo da smem da tvrdim da sam sad objektivniji, a to sam naveo cisto da znate da vas poznajem iz prve ruke(cak sam i delio krevet s` jednim od vas)i da mi je nazalost poznat i vas nacin poimanja sveta i ljudi oko sebe.

Apsolutno nemam nameru da ti dajem bilo kakve odgovore, ako nisi uspeo nesto da shvatis iz svih nasih postova nista sto ja sad kazem ili bilo kod nas nece promeniti tvoj stav.
Ajde iskuliraj malo pa za par mesci, godinu dana ponovo procitaj svoje postove...nisi ni svestan koliko iz njih izbija povredjena sujeta, i zato su svi doktori neodgovorni, neznalice, ne ukazuju pomoc...
Imas zaista iskrivljenu sliku nase profesije.
A sve to zato sto te je povredila devojka koja je igrom slucaja doktor...toliko ti je zdrav razum pomucen da nemamo vise sta da diskutujemo.

indigo:

hocu da kazem da doktor moze da se "proda" na raznorazne nacine

ih...pa znam ja sve to sam odavno ukapirala..pa radim na hirurgiji tako da znam sve to odlicno od prvog dana...ja sam htela da kazem da je izraz "prodati se "izvikan jer se svaki dan prodajemo za najnize cene u slucajevima u kojima vredi prodati se.
takodje sam rekla da su granice moralnog prodavanja vec davno postavljene.
zar ti...( ne znam da li imas decu ali...) kad ti dete trazi slatkishe pre rucka a ti znas da je to lose za njega ali ti to trazi umilnim neznim glasitjem prakticno te moli glasom...da li mu stvarno zabranis da uzme jednu bombonu tada?to je trenutak prodavanja coveka,ideje,stava...ali za stvar koja vredi...

Vragolasta Amfibija:
ih...pa znam ja sve to sam odavno ukapirala..pa radim na hirurgiji tako da znam sve to odlicno od prvog dana...ja sam htela da kazem da je izraz "prodati se "izvikan jer se svaki dan prodajemo za najnize cene u slucajevima u kojima vredi prodati se.
takodje sam rekla da su granice moralnog prodavanja vec davno postavljene.
zar ti...( ne znam da li imas decu ali...) kad ti dete trazi slatkishe pre rucka a ti znas da je to lose za njega ali ti to trazi umilnim neznim glasitjem prakticno te moli glasom...da li mu stvarno zabranis da uzme jednu bombonu tada?to je trenutak prodavanja coveka,ideje,stava...ali za stvar koja vredi...
Sve pocinje od malih stvari. Ako je pravilo da se pre rucka ne jedu slatkisi onda ono mora da se postuje od strane svih clanova porodice i uvek ,u suprotnom dete sve shvata neozbiljno pa ce kasnije isto tako da shvata i neka druga pravila koja se odnose na neke mnogo ozbiljnije stvari. Mada ako dete navikne da stalno jede slatkise pre jela i to moze da dovede do ozbiljnih poremecaja u ishrani i zdravlju, zar ne?

vala,sanja, jadno tvoje dete...izvini morala sam to da ti kazem....obecala sam da ce ovo biti forum na kome necu prosipati nebuloze kao na ostalim ali ovo je moralo da izleti...molim te nemoj da mi odgovaras na ovo vidim da si raspolozena za pisanje...
naravno...treba detetu da se pokaze od malih nogu sta ja stroga ruka i da bi ta jedna bombona unistila njegovo zdravalje i karakter i poljuljalo ideju roditeljstva koju posle nikako ne biste mogli da povratite u njegovim ocima.
izvini jos jednom.svako treba da vaspitava dete kako voli...ali...uh...uzasavam se ovakvih roditelja.
jos jednom ti se izvinjavam.

Vragolasta Amfibija:
vala,sanja, jadno tvoje dete...izvini morala sam to da ti kazem....obecala sam da ce ovo biti forum na kome necu prosipati nebuloze kao na ostalim ali ovo je moralo da izleti...molim te nemoj da mi odgovaras na ovo vidim da si raspolozena za pisanje...
naravno...treba detetu da se pokaze od malih nogu sta ja stroga ruka i da bi ta jedna bombona unistila njegovo zdravalje i karakter i poljuljalo ideju roditeljstva koju posle nikako ne biste mogli da povratite u njegovim ocima.
izvini jos jednom.svako treba da vaspitava dete kako voli...ali...uh...uzasavam se ovakvih roditelja.
jos jednom ti se izvinjavam.

Ne brini moje dete jede slatkise, umereno. Posle jela. A kada bi mi dete doslo iz vrtica sa klikerom koji je uzeo od svog druga ja bi ga sutra naterala da ga vrati, sto je i bio jednom slucaj samo sa auticem. Ono sto su za nas male stvari i sitnice za decu nisu.
I sta to znaci "jedna bombona" pa moje iskustvo je da se nikad ne zavrsi samo na jednoj?

e vracala sam ja ljubicice koje sam ubrala za mamu iz komsinicine baste...u.to je bilo jako poucno.
i da bilo mi je zabranjivano da jedem one jabuke u onoj crvenoj slatkoj glazuri jer je to "prljavo i ko zna ko je to pravio !!!" a takodje i jesti na ulici je ruzno...kao i ne daj boze da se otvori cokolada dok se ne stigne do kuce.
tako da ostavi me tih roditeljskih preteranih vasiptanja...jer znas..ja danas pre rucka pojedem jabuku i koacku cokolade i popijem vodu posle supe i uzivam u tome i zivot kao ni zdravlje mi nije ugrozeno ni najmanje.a moja mama i dalje to pokusva da koriguje.
sta mislis kako ces se osecati sutradan kad tvoje odraslo dete kaze : ja znam da je ta prokleta bombona, koju nikad nisi htela da mi das iako sam te ja molila, trn u tvom oku ali cu je ja ipak uzeti pa makar ti crkla !

Vragolasta Amfibija:
e vracala sam ja ljubicice koje sam ubrala za mamu iz komsinicine baste...u.to je bilo jako poucno.
i da bilo mi je zabranjivano da jedem one jabuke u onoj crvenoj slatkoj glazuri jer je to "prljavo i ko zna ko je to pravio !!!" a takodje i jesti na ulici je ruzno...kao i ne daj boze da se otvori cokolada dok se ne stigne do kuce.
tako da ostavi me tih roditeljskih preteranih vasiptanja...jer znas..ja danas pre rucka pojedem jabuku i koacku cokolade i popijem vodu posle supe i uzivam u tome i zivot kao ni zdravlje mi nije ugrozeno ni najmanje.a moja mama i dalje to pokusva da koriguje.
sta mislis kako ces se osecati sutradan kad tvoje odraslo dete kaze : ja znam da je ta prokleta bombona, koju nikad nisi htela da mi das iako sam te ja molila, trn u tvom oku ali cu je ja ipak uzeti pa makar ti crkla !
U redu je Vragolasta Amfibija, nismo mi fanatici. "Pravila, pravila da bi me udavila...
Ali sta ces ona moraju da postoje a narocito za malu decu koja ne znaju sta je prava mera i koja su u razvoju. I mi smo ih kao deca krsili cesto, samo je pitanje gde je granica i koji te prekrsaj moze kostati zivota.

Amfibija, evo konkretnog primera da ne bi vise tupili. Ja sam svom cetvorogodisnjem sinu dala tu famoznu "jednu bombonu", dok sam otisla da donesem rucak on je nekako uspeo da se docepa celog pakovanja gumenih bombona i punio usta dok ih nije sve nabrzaka pojeo.
Onda mu se smucilo i povracao je jer ih je pojeo na prazan stomak i od tada vise i ne trazi bombone pre rucka. Kao sto vidis nisam morala mnogo da se trudim.

e bas to...
a da nije povracao uvek bi ti trazio tu jednu bombonu i mrzeo bi te do kraja zivota sto mu je nisi dala.
kao sto si rekla deca su cudo...pamte stvari bolje nego sto se misli.samo kad si roditelj zaboravis da si iti nekad bio dete.

pa mislim...boljej ovo nego da se pravdamo vishe pred nekim isfrustriranim tinejdzerom(izgleda)koji je sad postavio temu na LJiS da li da spava sa drugaricom ili ne..mislim stvarno...ajde brishi ovo...ja se ne ljutim

poz :-D

Vragolasta Amfibija:
Ovo sam morala da iskopiram, poucno je. :lol:

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back