Догодило се на данашњи дан

Догодило се на данашњи дан - 13. новембар

1813. - Рођен је србски писац Петар I I Петровић Његош , црногорски владар и владика, према већини књижевних критичара највећи србски песник, чија је круна стваралаштва ненадмашни драмски спев "Горски вијенац". У основи је рефлексивно-лирски песник, што је уочљиво и у његовим најважнијим делима, иако она имају епско-драмски облик, а његов језгровити стил обојен је снажним елементима мирног класичног стиха и свежином народне песме. Глорификовао је хероизам и осећање за слободу Црногораца, које је у националном погледу посматрао као део србског народа. Раде Томов Петровић - из породице која је Црној Гори више од једног века давала владике - монашко име добио је по стрицу, владици и владару Црне Горе Петру И, познатом и као свети Петар Цетињски, који га је одредио за наследника. Школовао се у Цетињском манастиру и у Топли код Херцег Новог, а учитељ му је био и Сима Милутиновић Сарајлија, који га је упутио у историју, филозофију и књижевност. Као државник је положио темеље модерне црногорске државе, установио извршну власт и сенат, организовао судове, увео порезе и издејствовао већу помоћ Русије, али није остварио сан да заједно са Србијом ослободи Босну и Херцеговину. Такође је подигао прву основну школу, а 1834. основао је штампарију. Притиснут болешћу, умро је 1851. у 38. години. Остала дела: филозофски еп "Луча микрокозма", спев "Лажни цар Шћепан Мали", мисаоне и лирске песме.

Чашу меда јошт' нико не попи,
што је часом жучи не загрчи;
чаша жучи иште чашу меда,
смијешане најлакше се пију.
Ђе је зрно клицу заметнуло,
онда нека и плодом почине.
У добру је лако добар бити, на муци се познају јунаци.
Вук на овцу своје право има
ка тирјанин на слаба човјека;
ал' тирјанству стати ногом за врат,
довести га к познању права,
то је људска дужност најсветија!
Ко на брдо, ак' и мало, стоји
више види но онај под брдом...
Ћуд лисичија не треба курјаку!
Лактом вјере глупост чојка мјери, а озбиљност дјелом и врлином.
Страх животу каља образ често.
Будале су с очима слијепе
које виде, а залуд виде.
Из грмена великога лафу изаћ трудно није:
у великим народима генију се гњ'ездо вије.
Петар Петровић Његош (1813 - 1851)
 
27.Новембар 1945,село Савковићи
Комунистичка Озна открила је скровиште потпуковника ЈВуО Драгослава Рачића,овај најспособнији Дражин официр не желећи жив да падне у руке комуниста извршио је самоубиство,комунистички зликовци су не желећи да приђу див јунаку Рачићу у његово беживотно тело испалили око 150.метака из митраљеза,не зна се где је сахрањен командант Церско-Мајевичке групе корпуса али постоји веродостојна тврдња да је његово тело бачено у темељ једне аутобуске станице у околини Шабца.
Рачић је официр који се међу првима одазвао Дражи и већ јуна 1941 одранизовао четничке одреде на планини Цер.Већ крајем 1941 Рачић са својим Церским одредом прелази Дрину и помаже Српском народу у бори против усташа,средином 1942 његов корпус се сједињује са Мајевичким корпусом Леке Дамјановића.
Октобра 1943 Рачић са овом групом која је тада бројала око 9000 четника,одлично наоружаних,са још пар јединица и лично ђенералом Михаиловићем после победе над усташама у Вишеграду јуриша на Сарајево,град је био пред падом али партизани и неколико усташких и домобранских јединица удара четницима у леђа у долини реке Спрече и тиме је спасен Немачко-усташки гарнизон у граду.
Рачић се 1944 пребацује у Србију и има важну улогу у самој бици за Србију,Дража га поставља за команданта 4.групе јуришног корпуса у чији су састав ушле најјаче четничке формације из Србије,попут Горске Гарде Николе Калабића и Расинског корпуса Драгутина Кесеровића.Ова јуришна група потучена је од комуниста на Копаонику али га је повратила уз личну команду ђенерала Михаиловића,касније 4.јуришни корпус ЈВуО се расформирао и Рачић поново са својом групом самостално,поразио је тек формиране Пролетерске бригаде у Пожеги 9.9.1944 тада је око 4000 Рачићевих четника поразило 20 000 тек формираних партзизана,ту се показало да није у питању број него сој,Рачићеве снаге чинили су Српски герилци који су навикли на борбу по Српским брдима,док бивше усташе,Италијански фашисти и оаатле муслиманско-шиптарске групе у партизанима нису се баш сналазиле.
После упада Совјета Рачић са својом групом прелази у Босну,13.априла 1945 Дража наређује покрет ка Србији,четници су подељени у три колоне,Леву.Средњу,Десну,Рачић добија команду над Левом у чији састав је ушла његова Церско-мајевичка група корпуса,Шумадијски 1,2 јуришни корпус,Требавски корпус и пар јединица из Херцеговине.
Ове снаге поражене су 13.маја1945 на Зеленгори.
Рачић се пребацио са пар људи у Србију где се скривао и организовао отпор комунистичкој власти све до кобног 27.новембра...
ОД СРПСКОГ РОДА ВЈЕЧНА ХВАЛА!!!!!!
53v8de.jpg
 
1492. - Kolumbo je otkrio Haiti (El Espanola).

1766. - Održana je prva aukcija u aukcijskoj kući "Christie's".

1791. - U Beču je preminuo Volfgang Amadeus Mocart, austrijski kompozitor, jedan od najvećih muzičkih stvaralaca u svetu. Već u ranom detinjstvu (rođen je 1756. godine i svake godine se u njegovom rodnom mestu Salcburgu organizuje muzički festival u njegovu čast) afirmisao se i kao kompozitor i kao izvođač na čembalu i drugim instrumentima. Veoma plodan, naročito se istakao u operi, ali je komponovao i veliki broj simfonija, drugih orkestarskih kompozicija, kamernu muziku, mise, nedovršeni "Rekvijem"... Dela: opere "Čarobna frula", "Figarova ženidba", "Otmica iz saraja", "Doh Žuan"...

1830. - Premijerno je izvedena "Fantastična simfonija" Hektora Berlioza.

1901. - Rođen je Volt Dizni, američki crtač i filmski producent, tvorac modernog crtanog filma. Godinama je suvereno vladao svetom crtanog filma, jer je bilo teško nadmašiti njegovu tehniku, poetsku snagu i duhovitost. Njegovi junaci su Miki Maus, Paja Patak, Pata, Šilja, Pluton i drugi. Dobitnik je nekoliko Oskara. Proslavio se i dokumentarni filmovima: "U dolini dabrova", "Život barskih ptica", "Pustinja koja živi"... Umro je 1966. godine.

1929. - Osnovana je prva nudistička organizacija.

1929. - Ukinuti su "Jugoslovenski soko", "Hrvatski soko", "Orao" i "Srpski soko" i stvorena je "Viteška organizacija Soko Kraljevine Jugoslavije".

1943. - Velika Britanija je u Drugom svetskom ratu zvanično otkazala pomoć četnicima Draže Mihailovića zbog saradnje s okupatorom.

1952. - U Beogradu je osnovan Muzej Nikole Tesle, koji je otvoren 20. oktobra 1955. Muzejska postavka sadrži više od 150.000 dokumenata, modele aparata, patente, makete, biblioteku i mnoštvo knjiga i članaka objavljenih o genijalnom srpskom naučniku i njegovom stvaralaštvu.

1967. - Umro je srpski klasični filolog Miloš Đurić, član Srpske akademije nauka i umetnosti, predsednik Srpske književne zadruge i urednik časopisa "Živa antika", jedan od najvećih svetskih helenista 20. veka, ali i najvoljenijih profesora Beogradskog univerziteta. Objavio je više od 200 radova iz klasične književnosti i filozofije. Umnogome je izgradio srpsku terminologiju za odgovarajuće grčke mitološke i filozofske pojmove. Neprevaziđeni su njegovi prevodi Eshila, Sofokla, Platona, Aristotela, Plutarha i Homerovih epova "Ilijada" i "Odiseja", ali i savremenika, Alfreda Adlera, Karla Gustava Junga, Vila Duranta, Rabindranta Tagore. Dela: "Vidovdanska etika", "Filosofija panhumanizma", "Racionalizam u savremenoj nemačkoj filosofiji", "Problemi filosofije kulture", "Istorija helenske etike", "Ogledi iz grčke filosofije umetnosti", "Aristotelovo etičko učenje", "Iz helenskih riznica", "Platonova akademija i njen politički rad", "Sofisti i njihov istorijski značaj", "Istorija helenske književnosti".

1996. - Zaigravši u ekipi Portlanda, Džermen O'Nil (Jermaine O'Neal) postao je najmlađi igrač u NBA ligi - imao je svega 18 godina.
 
* 1884. - Преминуо је чешки композитор Беджих Сметана (на слици), оснивач чешке опере и модерне музике.
* 1925. - Врховни совјет СССР-а усвојио први совјетски устав.
* 1926. - Маршал Јозеф Пилсудски извршио државни удар и успоставио војну диктатуру у Пољској.
* 1937. - Џорџ VI у Вестминстерској опатији у Лондону крунисан за краља.
* 1965. - Западна Немачка успоставила дипломатске односе са Израелом, а арапске земље прекинуле односе с владом у Бону.
* 1988. - Светска здравствена организација објавила да у свету има више од 34.000 оболелих од сиде.
 
1848. - Skupština predstavnika 175 crkvenih opština vojvođanskih eparhija, zajedno s delegatima iz Srbije, izabrala je u Sremskim Karlovcima mitropolita Josifa Rajačića za partijarha, a pukovnika Stevana Šupljikca za vojvodu. Skupština je istakla i pravo Srba u Austriji i Ugarskoj na autonomni politički i kulturni razvoj, a 15. maja proglasila je Srpsku Vojvodinu, koja je obuhvatala Srem, Vojnu Krajinu u Sremu, Baranju i Bačku s bečejskim i šajkaškim okruzima i Banat s Vojnom Krajinom i kikindskim okrugom. Proklamovan je savez Srpske Vojvodine sa Slavonijom, Hrvatskom i Dalmacijom. Austrijska i mađarska vlada proglasile su odluke Majske skupštine nezakonitim, ali je austrijski ustav od 4. marta 1849. potvrdio osnivanje Srpske Vojvodine i Tamiškog Banata, u koje su uključeni Bodroška, Torontalska, Tamiška i Krašovska županija i Rumski i Iločki okrug Sremske županije. Vojvodina je dobila status posebne upravne teritorije, a austrijski car dobio je titulu velikog vojvode. Austrija je 27. decembra 1860. ukinula Srpsku Vojvodinu i priključila je Ugarskoj.

1887. - U Beogradu je osnovana Provizorna opservatorija Velike škole, čiji je rad omogućio izradu desetina naučnih radova koji su poslužili kao osnova za istraživanja klimatskih uslova. Kada je 1947. osnovan Republički hidrometeorološki zavod Srbije , Opservatorija je postala njegov sastavni deo.

http://www.krstarica.com/lat/danas/
 
На данашњи дан: Рођени сердар Јанко Вукотић и Милош Форман, умрли Стојан Новаковић, Мартин Лутер и Микеланђело Буонароти, Грчка и Турска 1952. постале чланице НАТО
http://www.nspm.rs/hronika/na-danasnji-dan-rodjeni-serdar-janko-vukotic-i-milos-forman-umrli-stojan-novakovic-martin-luter-i-mikelandjelo-buonaroti-grcka-i-turska-1952.-postale-clanice-nato.html

четвртак, 18. фебруар 2016.

1915 - Умро је српски политичар, дипломата, филолог и историчар Стојан Новаковић, члан Српске краљевске академије, оснивач и лидер Напредне странке. Био је библиотекар Народне библиотеке у Београду, професор гимназије и Велике школе у Београду, члан Државног савета.

Stojan%20Novakovic.jpg


Водио је одељење за пропаганду у Старој и Јужној Србији (Косово и Македонија) при Министраству спољних послова. Био је посланик (амбасадор) Краљевине Србије у Цариграду, Паризу и Петрограду, министар просвете, унутрашњих и спољних послова и два пута председник Министарског савета (владе). Био је шеф српске делегације која је закључила 1912. мир са Турском после Првог балканског рата. Објавио је више од 400 научних радова, највише из историографије, словенске филологије, теорије књижевности, политичке и правне историје, историјске географије. Радио је на српској библиографији, бавио се лексикографијом, као и старом српском књигом, па чак и неком врстом ране геополитике. У младости је писао песме и романе и преводио, био је ученик Ђуре Даничића, а од 1865. до 1868. уређивао је и издавао часопис "Вила". Његовом заслугом штампани су "Законски споменици српских држава средњег века" и "Законик Стефана Душана цара српског" (прво научно, критичко издање). Дела: "Васкрс државе српске", "Срби и Турци XИВ и XВ века", "Село", "Балканска питања", "Историја српске књижевости", "Српска граматика".

1405 - Током инвазије коју је предводио против Кине умро је монголски владар, емир Самарканда Тимур Ленк, назван Тамерлан, освајач Персије, Индије, Месопотамије и већег дела Мале Азије, чије се царство простирало од Москве до Кинеског зида. Турског султана Бајазита И потукао је 1402. у бици код Ангоре, чиме је османска држава за неколико деценија успорена током освајања Југоисточне Европе. У бици код Ангоре Тимур је заробио Стефана Лазаревића (будућег деспота) и једино је њега и његове српске ратнике поштедео погубљења, пошто је њихова храброст на њега оставила велики утисак.

1516 - Рођена је енглеска краљица Мери I Тјудор, кћерка Хенрија VIII. Током владавине од 1553. као супруга шпанског краља Фелипеа II под утицајем римокатоличке реакције подредила је Енглеску шпанском утицају и покушала је да "чврстом руком" - због чега је добила назив "Крвава Мери" - уништи протестантизам. Енглеско грађанство, удружено с "новим племством", после њене смрти поново је успоставило протестантизам (англиканска црква коју је због сукоба с Римом основао Хенри VIII).

1861 - Прва скупштина уједињене Италије прогласила је за краља Италије Виторија Емануела II од Савоје, који је до тада владао Пијемонтом (Савојом) и Сардинијом, такође у својству краља.

1865 - Северњачка флота заузела је у Америчком грађанском рату град Чарлстон у Јужној Каролини, једно од најважнијих упоришта јужњачких снага.

1866 - Рођен је сердар Јанко Вукотић. Као начелник штаба црногорске Врховне команде, командовао је 1915. Санџачком војском, и вероватно је пресудно утицао на победу у бици код Мојковца. Био је присталица уједињења Срба у једну државу и противио се Николи Петровићу и његовој политици упереној против стварања заједничке српске државе.

1915 - Немачка је у Првом светском рату, користећи се највише подморницама, отпочела поморску блокаду Велике Британије.

1952 - Грчка и Турска постале су чланице НАТО.

1965 - Проглашена је независност афричке државе Гамбије у оквиру Британског комонвелта.

2002 - У поноћ између 17. и 18. фебруара франак је престао да буде легално платежно средство у Француској после 641 године. Тако је Француска, после Холандије и Ирске, постала трећа од 12 земаља евро зоне која је укинула своју валуту и прешла на евро.

2014 - У жестоким уличним сукобима у Кијеву, најоштријим од почетка тромесечних протеста, усмерених против председника Виктора Јануковича, погинуло је укупно 26 особа а више од 200 је рањено.

(РТ Војводине)
 
http://istokinfo.com/aleksandar-treci-rusija-ima-samo-dva-saveznika/
Александар III: „Русија има само два савезника: своју војску и своју флоту“

март 10, 2016

HeJra0J.jpg


РУСИЈА – На данашњи дан 10. марта 1845. године родио се аутор ове познате фразе, коју су добро запамтили сви потоњи владари Руске Федерације, Александар III, руски император, пољски краљ и велики кнез фински. Народ га је прозвао Царем-Миротворцем, јер за време његове владавине Русија није учествовала ни у каквим ратовима.

Овај руски цар није био нимало пријатељски настројен према Европи и увек је био спреман да са њом зарати, те је говорио својим министрима: „Русија има само два савезника: своју војску и своју флоту“. Када год је то могао Александар је Европи стављао до знања да њега интересује само добробит Русије и руског народа, а у том тренутку у Русији је живело више од 130 милиона људи.
 
На данашњи дан, 3. априла 1915, у Ваљеву, тада граду-болници, преминула је Надежда Петровић...




Ово је један од мојих (407) кратких филмова поводом споменика у Београду... који ће, између осталих, бити приказан у среду, 13. априла 2016. године од 19 ч у библиотеци „Милутин Бојић“, Илије гарашанина 5 у оквиру представљања мога ДВД-а с кратким документарним филмовима „ЖЕНЕ У БЕОГРАДСКИМ СПОМЕНИЦИМА“.

У другом делу вечери биће укратко представљена садржина књиге у рукопису, припремљене за штампу

„БЕОГРАДСКИ СПОМЕНАРНИК“ – ДЕО ПРВИ – ЛИЧНОСТИ У БЕОГРАДСКИМ СПОМЕНИЦИМА

– приче о 345 личности на 435 споменика у Београду - узбудљиво путовање српском историјом путем београдских споменика -

Дођите, да својим присуством увеличате и будете део овога у нас пионирског подухвата, плода петогодишњег истраживања – 860 постојећих и 49 несталих, на једном месту забележених споменика и осталих скулптура у Београду.
 
Nadam se da si napravila i neku reportazu o Beti Vukanovic, i ona je rodjena u aprilu, ali je zivela sto godina, meni jos draza
slikarka od Nadezde ili barem isto toliko draga. Ali je ona Nemica. ( Barem je tako rodjena i krstena).
Njene dve najlese () za moj ukus) slike ( ja inace volim impresioniste).

Beta_Vukanovic_-_Letnji_dan,_1919,_46,2x38,2_(Narodni_muzej).jpg
 

Prilozi

  • Beta_Vukanovic_-_Na_mojoj_terasi_1907_120x97cm.jpg
    Beta_Vukanovic_-_Na_mojoj_terasi_1907_120x97cm.jpg
    29 KB · Pregleda: 14
  • Beta_Vukanovic_-_Ciganka,_oko_1910-1912..jpg
    Beta_Vukanovic_-_Ciganka,_oko_1910-1912..jpg
    63,7 KB · Pregleda: 14


4.април – Дан комуњарских студената!

Усташе и комунисти – стари другари

Комунисти на београдским факултетима солидарисали су се са франковцима који су правили анти-српске испаде у Загребу.
„Већ више од месец дана траје штрајк на Загребачком Универзитету а с њим у вези стални нереди, немир и демонстрације на самоме Универзитету и ван њега. (Нереди приликом годишњице Анте Старчевића, приликом сахране осуђеника Јавора и т.д.) И у Загребу се прикривају праве побуде штрајкача и износи се као разлог одиста сувише висока и неправедно распоређена школарина и таксе, те тако необавештенима остаје непозната позадина овог чисто политичког штрајка, а то је: позадина анти – државна и сепаратистичка, а циљ – рушење Државе и њенога ауторитета. Јер, како би се иначе могли објаснити стални повици на свакодневним скуповима у аули Загребачког Универзитета: „Доле Југославија“, „Живели Перчец и Павелић“, „Живео Мијо, Краљ и Поспишил“, „Доле Београд“ и т.д..“ (одломак из књиге „Комунизам на београдском универзиету 1929-1940“, Београд, 1940.)

Све ово је тако познато и лако се може наћи паралела са данашњим стањем када анархисти дивљају на београдском универзитету, упадају и прекидају предавања, организују и предводе штрајкове.
И данас постоје јаке везе аутономашких омладинских организација (Афанс), као изразито анти-српских са анархистима у Београду.
У време Краљевине Југославије сарадња усташа и комуниста се правдала тзв.“великосрпском хегемонијом“, а данас се то правда „антифашизмом“.

Шта су 1936. тражили студенти „антифашисти“?

3. априла „Акциони одбор стручних студентских удружења“, насилно спречава предавања и проглашава штрајк. Затим издаје летак где поступак објашњава. Између осталог се тражи
-смањење школарине;
–солидарисање са студентима Загребачког Универзитета, који су исто тако објавили штрајк. Дакле, штрајк из чисто политичких мотива.

„Националисти су били против солидарисања са загребачким студентима прво зато, што ови уопште нису платили школарину, док београдски студенти јесу, те би им она због штрајка пропала; друго зато, што је универзитетска власт запретила да ће у случају штрајка свима студентима без разлике бити укинут по једам семестар а националистима се семестри не губе, јер они раде и уче, док комунисти штрајкују и праве нереде; треће, јер је загребачки штрајк поведен од стране франковачко-комунистичке групе, што се најбоље види из прогласа „Међуклубског одбора хрватских свеучилиштараца“, који је тада издат и у којем се каже: „да су нас српске свиње опљачкале“, и „нећемо да дамо ни један пенез српским цинцарима и циганима“, као и уз покличе Перчецу, Павелићу и другим убицама Краља Мученика, у аулима Загребачких факултета“ (из књиге „Комунизам на београдском универзитету 1929-40, Београд 1940).

4.априла се дешава сукоб

„Орнас“ је издао проглас против штрајка и разделио га по свима факултетима.
4.априла се дешава физички напад комунистичких кукавица на чланове Орнаса.
Деветорица националиста је лепило плакате на Правном и Медицинском факултету. Комунисти су их организовано напали и то њих 60. Кукавице комунистичке су мислили да ће их бити довољно, али су се преварили.
Око 60 комуниста („штрајкачке страже“) састављених већином од студената права, напали су камењем, боксерима, штаповима и камама деветорицу националиста – студената који су делили летке.
Деветорица храбрих Срба нису желели да беже пред многобројним комунистима већ су се бранили. Неко голим рукама, неко четкама за лепљење плаката, неко је отимао од комуниста и бранио се, а један од њих је имао свој нож.

Двојица националиста повређени су камама, али су се остали и даље бранили, не желећи да беже и оставе другове.
Један од чланова Орнаса, Слободан Недељковић ножем је повредио комунисте Јована Шћепановића, и Жарка Мариновића. Један од комуниста био је тако рањен ножем у груди, а Мариновић у руку и лопатицу, од чега је убрзо умро.

Полиција је ухапсила и чланове ОРНАС-а и штрајкаче. Ректор др Владимир Ћоровић подноси оставку 25. априла, а двадесетпетодневни штрајк студената завршава се три дана касније, избором ректора др Драгољуба Јовановића и усвајањем студентских захтева.
Од тада комунисти 4. април обележавају као Дан студената, у знак сећања на трајну успомену на Жарка Мариновића и победу. Дан када су подржали франковце усташе , својe колеге и антисрпску сабраћу из Загреба.

Српски херој Слободан Недељковић осуђен је на 5 година и месеца дана. Изашао је 1941. прикључио се Српском добровољачком корпусу и погинуо за Србију и свој народ који је толико волео.

Нека је вечна слава Слободану Недељковићу!
 
Милош Жуњић, један од пилота КЈ, капетан I класе предводио 102. ескадрилу 1. ваздухопловне ловачке бригаде стациониране у Земуну, која је бранила Београд 6. априла 1941.

Milo%C5%A1_%C5%BDunji%C4%87.jpg


По једној верзији, пилоти немачког Луфтвафеа су митраљезима изрешетали Жуњића док се падобраном спуштао на земљу, по другој, усмртила га два рибара на Тамишу код Панчева, где је рањен пао. Њих двојица, симпатизери нациста (фолксдојчери), пришли су чамцем рањеном Милошу који се борио да се искобеља из падобрана и усмртили га ударајући га веслима.

Ипак, пре тога, у ваздуху, пре но што је сам био погођен, Милош је успео оборити један немачки авион, бомбардер Хајнкел 111...
 

Back
Top