Direktorka škole ne dozvoljava popove i tamjan za Svetog Savu u školi

Pa i nisu nebitne stvari učiti decu da je još pre 8 vekova , Srbija imala jednog Savu koji se borio za obrazovanje naroda. U ovo vreme ludila i verskog pomodarstva, treba deci ukazati , ako žele, šta je religija i šta je tradicija.

Hrišćanstvo je prvi veći globalizam novog doba.
Ništa dobro za SRBE.
...
Ovde naravno treba stati u odbranu SPC jer je napada neko EU/NATO stvorenje
ali na duže staze, mi moramo da se vratimo veri predaka.
https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2023&mm=01&dd=27&nav_id=2280607

uh , dobro je

pop i nekoliko roditelja su provalili u skolu i uradili magiju

zamalo da prodje bez toga , posle se u toj skoli nista ne bi naucilo


sveštenik lokalnog hrama Svetog Dimitrija Velikomučenika u mestu Sečanj, u jutarnjim časovima, nešto pre osam, sa grupom meštana i roditelja, ušao je u zgradu škole i u prisustvu učenika i nastavnika održao obred povodom Svetog Save, školske slave i rezanja slavskog kolača.

probaju, pa gde probuše rupicu za 2 godine biće rupčaga i brana će popustiti
narod je shvatio konačno, očigledno
ni meni se mnogo ne svidja mnogo toga oko SPC al kakva god da je
napadom na nju se napada i ceo srbski narod.
ne napadaju oni SPC da je naprave boljom već da je unište i sve nas posle.
ovo je bila proba samo....da je uspela, već za 2 godine pola vojvodine bi krenulo tim putem
a posle i BGD...

jedan od komentara sa B92, a ovako misli i ceo verni narod, niko ne može da smisli
one njihove limuzine,
trebaju da voze NOVA i pouzdana kola, primerena imovnom stanju naroda.
a to je recimo DAĆIJA ima i terenaca, jer im trebaju, naravno, al oni oće još!
Vrh SPC se upinje da narod otera od Crkve!

Vera i danasnji popovi (crkva) su dva potpuno razlicita pojma! Kad crkveni velikodostojnici (kako se sami zovu) budu iz dzipova od 100+k evra presli u normalna kola koja voze i njihovi vernici onda mozemo da pricamo drugacije. Vozni park ispred crkve u Kg vredi vise od milion evra, a svi prozukli i truli automobili vernika na parkingu 50m odatle ne vrede ni 100!
(svasta budale, 27. januar 2023 22:55)
# Link komentara
Vaš glas je zabeležen - hvala na trudu.
 
Poslednja izmena:
Pa pazi Srbija je jos uvek Sekularna drzava al na sve nacine se trudimo da religija ima sto veci uticaj I rec.
Zena je sasvim u pravu, ma kojoj stranci da pripada, ja se secam kao klinac kada sam isao u skolu I morao da pevam "uskliknimo s'ljubavlju..." iako nisam bio vernik, niko me nista nije pitao.
U moje vreme nismo smeli da spominjemo svetog Savu,samo Svetog Tita i partiju.
 
mi moramo da se vratimo veri predaka
Враћај се ти слободно, брате, и вери прапрапредака ако ти воља, ако за њу знаш и ако већ ти мислиш да мораш, али не натурај никоме да нечему ,,мора" да се враћа и чему ,,мора" да се враћа.
 
pokondirena tikva
Pogledajte prilog 1289689
:D

moš mislit pripadnica jedne sekte više pažnje na tv-u kojoj ne smeta noć veštica po školama.
treba najuriti iz prosvete.
Verski obredi mogu biti obavljani u crkvi i van crkve. Ne znam ko je
ona da odredi da moraju biti samo u crkvi obavljani.

Zamisli da za upravnika groblja dođe neki radikalni ateista. :lol:
 
Verski obredi mogu biti obavljani u crkvi i van crkve. Ne znam ko je
ona da odredi da moraju biti samo u crkvi obavljani.

Zamisli da za upravnika groblja dođe neki radikalni ateista. :lol:
jeste , tako i u iranu trebaju ubijati zene koje hoce da skinu maramu

ko su one da ruse tradiciju?

radi se o istim stvarima samo su nivoi malo razliciti
 
Враћај се ти слободно, брате, и вери прапрапредака ако ти воља, ако за њу знаш и ако већ ти мислиш да мораш, али не натурај никоме да нечему ,,мора" да се враћа и чему ,,мора" да се враћа.

rekao sam MI, a ti nisi MI, očigledno!
ti si neki mladjekamenodobni zemljoradnik, koje je toplo vreme nanalo ovde pre 6000 godina!
gde god se pomenu srbski jezik i rod, vi skačete kao opareni!

1674988635146.jpeg
 
Hrišćanstvo je prvi veći globalizam novog doba.
Ništa dobro za SRBE.
...
Ovde naravno treba stati u odbranu SPC jer je napada neko EU/NATO stvorenje
ali na duže staze, mi moramo da se vratimo veri predaka.


probaju, pa gde probuše rupicu za 2 godine biće rupčaga i brana će popustiti
narod je shvatio konačno, očigledno
ni meni se mnogo ne svidja mnogo toga oko SPC al kakva god da je
napadom na nju se napada i ceo srbski narod.
ne napadaju oni SPC da je naprave boljom već da je unište i sve nas posle.
ovo je bila proba samo....da je uspela, već za 2 godine pola vojvodine bi krenulo tim putem
a posle i BGD...

jedan od komentara sa B92, a ovako misli i ceo verni narod, niko ne može da smisli
one njihove limuzine,
trebaju da voze NOVA i pouzdana kola, primerena imovnom stanju naroda.
a to je recimo DAĆIJA ima i terenaca, jer im trebaju, naravno, al oni oće još!
Vrh SPC se upinje da narod otera od Crkve!

Vera i danasnji popovi (crkva) su dva potpuno razlicita pojma! Kad crkveni velikodostojnici (kako se sami zovu) budu iz dzipova od 100+k evra presli u normalna kola koja voze i njihovi vernici onda mozemo da pricamo drugacije. Vozni park ispred crkve u Kg vredi vise od milion evra, a svi prozukli i truli automobili vernika na parkingu 50m odatle ne vrede ni 100!
(svasta budale, 27. januar 2023 22:55)
# Link komentara
Vaš glas je zabeležen - hvala na trudu.

SPC je napala mene jer mi je kazala da radim haram svaki dan.

Zapravo, SPC je targetirala svog vernika pred drugima jer se bavim jogom dvadeset godina.

I sada moze po meni da pljuje svaki novovernik kako hoce.

Jel i to posao SPC? Da mi odredjuje fiskulturu?

Sta je sledece, odredice mi muza, vaspitati dete, odlucice sa kim cu u krevet, kadice ulice posto istim prodju nepodobni.

Meni je nejasno kako drugima nije jasno da postoje granice dokle drzava, partija, crkva i komsija smeju ici.

Sta je moja privatna odluka na koju po ustavu imam pravo i niko nema prava za istu da me proziva jer vrsi na taj nacin izolaciju mene iz naroda (ili bilo koje grupe) i targetira me.

Svako iole obrazovan jasno vidi ali se pravi da ne vidi kuda to vodi.
Uvek je u istoriji to bila greska i uvek ce biti greska.

Sam sv. Sava bi se zestoko naljutio da se narod zbog njega deli, to je opozit njegovom ucenju koji je bracu nad mostima oca izmirio.
Treba da ih bude sramota sa kim SPC danas suruje i sa svojim vladikom Grigorijrm ispira usta i svadja se preko tvitera.
 
lepo sam ti reko MI nisi TI, ti ne moraš ništa.
bezobrazni su oni, koji drugima nameću šta će reći, pisati i misliti.
tako da, to što pripisuješ meni, upravo ti sam radiš, popuješ šta će ko da radi.
prijateljski savet, pre nego kreneš da druge prepravljaš, pogledaj malo i u sebe.
Себе гледам сваког јутра у огледалу, нисам овде ја онај који попује некоме, намеће шта ће рећи, писати, мислити, коју веру исповедати, и прозива с неким халуцинацијама о хиљадама година, језику и роду, него ти. Бесмислено ти је да се сад правдаш с тим ,,рекао сам МИ, а не ТИ", разумео сам одлично шта си рекао и како си рекао.
 
Verski obredi mogu biti obavljani u crkvi i van crkve. Ne znam ko je
ona da odredi da moraju biti samo u crkvi obavljani.

Zamisli da za upravnika groblja dođe neki radikalni ateista. :lol:
kažu lgbt nema šta da smetaju a tradicija smeta. kao lgbt ništa ne nameće deci sem da se odluče jednog dana jesu li muško ili žensko :hahaha:
normalan ateista, njemu neće smetati sveti sava, nenormalnom ili nvo koji potpiruju ove budale pa i na sopstvenu štetu samo da je protiv crkve, daju im paštetu i leb a oni misle kavijar :D
 
Olivera Marjanović, direktorka Osnovne škole "Aleksa Šantić" iz Sečnja, koja je podigla prašinu objavom da prvi put, posle niza godina, u toj školi neće biti verskih obreda 27. januara za , Svetog Savu jer je ona sada direktor.
Njeno obrazloženje je da religijskim obredima nije mesto u školi, koja bi trebala biti mesto bez politike, religije . Ako se uzme u obzir da je škola ustanova koju pohađaju i deca drugih verosipovesti, ovo bi se moglo i prihvatiti, ali ako uzmemo u obzir da živimo u zemlji, u kojoj je pravoslavlje zvanična religija, ovo može biti shvaćeno i kao svojevrstan bojkot tih vrednosti. U redu je upututi ih u crkvu, gde se može prisustvovati liturgiji, ali ako se ovaj pravoslavni praznik obeležava na ovaj način još od 1840. godine, time krši prava onih koji su vernici i žele na ovaj način obeležiti slavu škola u Srbiji.

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/...rUPtgu4exPth4x12fHu7cHXf5RFUiJ0hZTvXb-XqfsO7w
Prekinula je tradiciju, sem toga ne vidim da je uradila nesto nedolicno. Na poziciji moci pa je i iskoristila.
Ne sjecam se svestenih lica, samo priredbi i priprema sa raznim likovnim, literarnim takmicenjima.
Malo me cudi toliki otpor kod naroda, zbog tog jednog dana, kao i borba protiv vjeronauke. Ne vidim da ovo nekome steti, za razliku od politicke podobnosti direktora, maltretiranja nastavnog kadra, znam da ima skola u kojima su ljudi prisiljeni da pune autobuse i putuju na mitinge, stetne su mi ove nove transrodne indokrinacije, seksualizacija djece. U svemu tome, ova vjerska je potpuno benigna. U poredjenju sa islamskom serijatskom je krajnje bezazlena.
 
Kome su isprali mozak bilo mu je super... kad jedesh govna, mozhe biti super :P
Isprali su mozak i vernicima za nekog izmisljenog lika koga zovu bog pa eto nije standard kao za vreme Titove vladavine.
U Titovo vreme smo imali mir, pare, letovaje, zimovanje, avione, kamione, sve.....a sta imamo sad ?
Da se molimo bogu :lol:
 
SPC je napala mene jer mi je kazala da radim haram svaki dan.

Zapravo, SPC je targetirala svog vernika pred drugima jer se bavim jogom dvadeset godina.

I sada moze po meni da pljuje svaki novovernik kako hoce.

Jel i to posao SPC? Da mi odredjuje fiskulturu?

Sta je sledece, odredice mi muza, vaspitati dete, odlucice sa kim cu u krevet, kadice ulice posto istim prodju nepodobni.

Meni je nejasno kako drugima nije jasno da postoje granice dokle drzava, partija, crkva i komsija smeju ici.

Sta je moja privatna odluka na koju po ustavu imam pravo i niko nema prava za istu da me proziva jer vrsi na taj nacin izolaciju mene iz naroda (ili bilo koje grupe) i targetira me.

Svako iole obrazovan jasno vidi ali se pravi da ne vidi kuda to vodi.
Uvek je u istoriji to bila greska i uvek ce biti greska.

Sam sv. Sava bi se zestoko naljutio da se narod zbog njega deli, to je opozit njegovom ucenju koji je bracu nad mostima oca izmirio.
Treba da ih bude sramota sa kim SPC danas suruje i sa svojim vladikom Grigorijrm ispira usta i svadja se preko tvitera.
Ostalo će odrediti EU , jer se ne uklapamo ovakvi, kakvi smo. A za jogu sam i ja čula da se sveštenstvo pobunilo i meni je to potpuno apsurd. Zato sam i rekla da smo mi narod krajnosti, ne umemo da uzmemo najbolje iz religije i primenimo , već odemo u krajnost , pomodarstvo i fanatizam. Od proslave Svetog Save ,koja se godinama slavi na taj način, do sad nikome nije smetalo , nije vređalo ničija vreska ubeđenja ili ateizam smo otišli na potpuno ukidanje nečega što je propagiranje pozitivnih vrednosti religije.
 
Isprali su mozak i vernicima za nekog izmisljenog lika koga zovu bog pa eto nije standard kao za vreme Titove vladavine.
U Titovo vreme smo imali mir, pare, letovaje, zimovanje, avione, kamione, sve.....a sta imamo sad ?
Da se molimo bogu :lol:
U Titovo vreme nisam imao nishta od toga, sad imam :P
U Titovo vreme sam se fascinirao prichama tetki iz inostranstva, o filmovima koje nisam mogao da gledam :P
Letovanje u Titovo vreme je bilo sa fitjom, u radnichko odmaralishte na more, shto je trajalo dva dana
puta, uz prenotjishte u Sarajevu :P
I mnogo povratjanja :P
Znash kako izgleda voziti se u fitji 600km po onim putevima?
Neshto se ne setjam da smo ishli na zimovanje. Jednom bio sa shkolom :P
No vernik sam bio u Titovo vreme, kad je to bilo zabranjeno, bar nama klincima :P
I da lozhio se na chetnike i nosio Drazhinu sliku, i rizikovao da me zbog toga uhapse :P
 
Preuzela sam jedno zanimljivo razmišljanje o ovoj temi pa bih da ga podelim :
Razmišljam o tragičnom nedostatku znanja.
1. Termin i pojam sekularnosti dolaze iz hriščanstva. Od fraze saecula saeculorum, iz Novog zaveta - u vjeke vjekova. Označava ono što je vremensko, znači i svetovno, nasuprot onome što je sakralno, znači večno. Sekularnost se zasniva na ideji "Bogu božje, a caru carevo", ponovo iz Novog zaveta.
2. Sekularno znači odvojenost crkve od države na način da je država neutralna prema crkvi. Ne daje joj privilegije, ali je i ne zabranjuje ili ograničava.
3. Sekularnost nije ateizam.
4. Ako jednog dana budemo ipak ušli u EU, potpisivaćemo Ugovor o funkcionisanju EU, pa bi bilo lepo da naši prozapadni, proevropski i moderni intelektualci znaju da EU insistira na dijalogu države i crkve. Ne na ateizmu i zabranama, već na dijalogu, u kome se crkve i verske organizacije pitaju o raznim stvarima.
5. Naš Ustav u članu 11 kaže da je država sekularna. Ali isto tako Zakon o crkvi i versikm zajednicama kaže da se u školi, odredjenom prigodom, može dopustiti crkveni obred, na zahtev korisnika.
6. Zabrana crkvenog obreda u školi koji država dozvoljava nije, dakle, čin odbrane Ustava, već čin kršenja zakona i principa sekularnosti.
7. Ignorisanje želje roditelja ovim povodom predstavlja čin kršenja principa Ujedinjenih nacija:
razvoj poštovanja detetovih roditelja, njegovog/njenog
kulturnog identiteta, jezika i vrednosti, nacionalnih vrednosti
zemlje u kojoj dete živi, zemlje iz koje potiče i civilizacije
različite od njegove/njene sopstvene;
(d) pripremanje deteta za odgovoran život u slobodnom drustvu,
u duhu razumevanja, mira, tolerancije, jednakosti polova,
prijateljstva među narodima, etničkim, nacionalnim i verskim
grupama i sa licima domorodačkog porekla;
8. Istovremeno, to je i ignorisanje Zakona o osnovnom vaspitanju i obrazovanju koji nalaže saradnju sa rodtieljima i uvažavanje njihovog mišljenja.
9. To je i čin verske netolerancije, jer nameće svoje uverenje (ateizam) zajednici, tumačeći to kao sekularnost. Verska tolerancija u normalnim državama podrazumeva da nam neće smetati tudje religijsko uverenje i njegovo ispoljavanje, a ne da ćemo decu različitih religijskih uverenja štititi od kontakta sa religijskim uverenjima druge dece. U duhu verske tolerancije bilo bi da decu upoznajemo sa različitim religijama, uključujući i njihove obrede, a ne obrnuto.
Sve u svemu, hteli bismo mi da glumimo modernost i evropejstvo, ali neće isključivost i netolerancija iz nas. Predugo ih gajimo na ovim prostorima.
 
U Titovo vreme nisam imao nishta od toga, sad imam :P
U Titovo vreme sam se fascinirao prichama tetki iz inostranstva, o filmovima koje nisam mogao da gledam :P
Letovanje u Titovo vreme je bilo sa fitjom, u radnichko odmaralishte na more, shto je trajalo dva dana
puta, uz prenotjishte u Sarajevu :P
I mnogo povratjanja :P
Znash kako izgleda voziti se u fitji 600km po onim putevima?
Neshto se ne setjam da smo ishli na zimovanje. Jednom bio sa shkolom :P
No vernik sam bio u Titovo vreme, kad je to bilo zabranjeno, bar nama klincima :P
I da lozhio se na chetnike i nosio Drazhinu sliku, i rizikovao da me zbog toga uhapse :P
Bio si dete ali pitaj tatu, mamu strinu, tetku, dedu, ujaka i ostalu familiju kako je bilo za vreme Tita i pitaj ih zasto su plakali [kao i cela juga] kad je Tito umro ?
Imao je najvecu sahranu u istoriji covecansta, nije to slucajno brate.
A danas, kako danas zivimo, sta imamo od krsne slave, crkve, vere i religije, kakav nam je standard ili npr ko bi danas plakao da umre neko iz vladajucih politicara ili aktuelni patrijarh :think:
 
I bre Jole, kao školska slava, Sv. Sava se slavi od 1840.
Gledao sam jedan dokumentarac,gde je skolski domar krio sliku Sv Save iza Titove slike,jer Titovu sliku nije smeo niko da dira.I kada je pocelo ponovo proslava Sv.Save,on je izvadio sliku i stavio pored Titove.Svaka mu cast na smelosti i vestini.
 
SPC je napala mene jer mi je kazala da radim haram svaki dan.

Zapravo, SPC je targetirala svog vernika pred drugima jer se bavim jogom dvadeset godina.

I sada moze po meni da pljuje svaki novovernik kako hoce.

Jel i to posao SPC? Da mi odredjuje fiskulturu?
Јога нија обавезно само фискултура.

Sta je sledece, odredice mi muza, vaspitati dete, odlucice sa kim cu u krevet, kadice ulice posto istim prodju nepodobni.
Не, супротно је. Не одређују ти шта да, него шта не.

Meni je nejasno kako drugima nije jasno da postoje granice dokle drzava, partija, crkva i komsija smeju ici.
А теби би било пријатно, рецимо да се у твоје суседство доселе Кинези и да тамо пеку псе и мачке на ражњу? Не би се осећала позваном да приговориш?

Sta je moja privatna odluka na koju po ustavu imam pravo i niko nema prava za istu da me proziva jer vrsi na taj nacin izolaciju mene iz naroda (ili bilo koje grupe) i targetira me.
Не прозивају тебе, него такво понашање које није у складу са њиховим нормама. А нису то никакве новоизмишљење ствари, познате су већ две хиљаде година.
 

Back
Top