Quantcast

Dijabetes (Shecerna Bolest)

Reefer

Zaslužan član
Poruka
115.884
Promeni lekara ako neće da ti menja insulin. U suštini, ni njima nije lako, jer su ograničeni sa brojem "skupljih" insulina koje smeju da daju. Naročito imaš pravo to da tražiš ako ti HbA1C nije dobar.
Ja merim kad se probudim, pred ručak i pred spavanje. Ukoliko mislim da je nešto vanredno, ubacim i još koje merenje. Uglavnom 3-5 puta dnevno.

Cica!

Početnik
Poruka
40
danas sam radila mami dnevni profil glikemije, ima 60 godina dijabetes tip 2, pije sioform i maninil 2 puta dnevno. evo rezultata koje sam dobila pa ako se ko razume da mi protumaci ja bih rekla da njoj ova doza lekova nije dovoljna.

ujutru nataste: 9,3
pre dorucka: 8,4
2 sata posle dorucka : 11,9
pre rucka: 5,9
dva sata posle: 11,4
pre vecere:8,6
2 sata posle vecere 9,0
pre spavanja 8,7

s tim da je posle vecera pojela kolac malo veci :D kontam jos nocas oko 2,3 da joj izmerim.

Reefer

Zaslužan član
Poruka
115.884
Поздрав, ајд нека ми неко каже шта изазива дијабетес код деце. Да ли је у питању лоша исхрана, превише слаткиша (чоколаде..), сокови куповни.
Vladane, jedan od glavnih okidača kod dece je kravlje mleko. Zapanjio sam se kad sam čitao koliki uticaj ima na dijebetes kod male dece.

kaodajebitno

Početnik
Poruka
1
Vrednost insulina mi je 6,2 (ref. vrednost 2,6 -24,9). Da li ja mogu da imam tip I? Ja proizvodim insulin iako 6,2 nije neka visoka vrednost. Na dva razlicita mesta dva endokrinologa su mi dala dve razlicite dijagnoze - jedan kaze da imam tip I i da krenem sa insulinom, drugi endokrinolog kaze da imam tip II i prepisao je gluformin.

lilio

Početnik
Poruka
1
Zdravo! Imam 18 godine i imam neke prepostavke za imam dijabetes. U posljenje vrijeme mi se žeda, u danu idem vise puta u wc, dok nocu ne idem i konstantno su mi suha usta. Nekada mi se desi kada radim da odjednom osjetim umor i iscrpljenost i tada moram ici uzeti barem nesto slatka da bi mi bilo bolje. Nadam se da mi ikako mozete pomoci, sta vi mislite je li u pitanju secerna bolest ili nesta drugo?

Commie

Buduća legenda
Poruka
41.605
Čovek s dijabetesom u istom riziku kao onaj koji je preležao srčani udar

Autor:
N1 Beograd

Podeli:
Link je kopiran

Čovek s dijabetesom u istom riziku kao onaj koji je preležao srčani udar
Izvor: N1

Profesor doktor Srđan Popović, endokrinolog, navodi da u poslednje vreme uglavnom dijabetes dobijaju ljudi koji nemaju tu bolest u porodičnoj anamnezi. Kaže da se prve tegobe, koje ukazuju na dijabetes, javljaju u nogama. Čovek kome je postavljena dijagnoza dijabetes tip 2 je u istom riziku kao neko ko je preležao srčani udar - tako to treba shvatiti, dodaje.

Svetski dan dijabetesa, sa ciljem skretanja pažnje na problem dijabetesa u svetu, obeležava se svake godine 14. novembra, na rođendan Frederika Bentinga, koji je sa Čarlsom Bestom doprineo otkriću insulina 1922. godine. Dijabetes je veliki problem današnjice.

Prof. dr Srđan Popović, endokrinolog, kaže da bolest kreće tiho, a da se u tipu 2, koji je najmasovniji, jave prve tegobe od strane polineuropatije. "Dakle noge su te koje stradaju, grčevi, osećaj kao da imate čarape, a bosi ste, i slične manifestacije, trnjenje... Kad se na to doda pojačana žeđ, mokrenje, noćno ustajanje da se pije voda, da se mokri - to je veliki alarm da je u pitanju dijabetes", kaže gost Novog dana.

Svetski dan dijabetesa: Najčešći tipovi, kontrola i prevencija
10:03 h

Doktor kaže da nam savremena farmakologija daje nadu da preveniramo komplikacije dijabetesa koje nas prvonstveno vode na ubrzano starenje. "Čovek kome je postavljena dijagnoza dijabetes tip 2 je u istom riziku kao neko ko je preležao infarkt miokarda, tako to treba to shvatiti", ističe. Bolje bi bilo da simptom povećanog šećara u krvi boli, onda bi na vreme otišli kod lekara, dodaje.

Doktor navodi da se dijabetes sada uglavnom javlja u porodicama gde ga nije bilo. U svetu je pandemija dijabetesa, naglašava gost Novog dana.

Imamo problem hiperinsulimenije u mlađoj populaciji, naročito kod devojaka, kaže doktor koji dodaje da to povlači druge stvari kao što su sterilitet, problemi sa štitastom žlezdom.

Doktor kaže da treba verovati u medicinu i podvlači da je od prošle godine počelo ispitivanje, na ljudima, vakcine protiv dijabetesa. Ja verujem da bismo već za 10 godina mogli imati vakcinu, dodaje. Kaže da, ipak, ne treba imati velika očekivanja od toga, jer postoji cela paleta virusa - kao kod gripa, pa imamo vakcinu protiv jedne vrste gripa, a onda on mutira.

Ubrzanim procesima starenja ugrožen je, kaže profesor, endotel - sloj koji oblaže od kapilara do aorte, i onda dolazi do arteroskleroze, odnosno ateromatoze i onda kreću svi problemi u celom organizmu.

Faktor za dobijanje bolesti jeste genetika, ali u poslednje vreme postoji bum kod ljudi koji u porodicama nemaju dijabetičare, pogotovo kad je u pitanju tip 1, gde je apsolutan nedostatak insulina. Priča da se ranije verovalo da se taj tip dobija do 30. godine, ali da se danas javlja i kod starijih.

Doktor podseća da je dijabetes najveći uzročnik slepila u svetu. Kaže da, ako postoji genetika kad su u pitanju bubrežne bolesti, dijabetičari završavaju i na dijalizi. Pri tome, kako dodaje, što pre treba transplantirati bubrege tim pacijentima.

Fizička akcija je za dijabetičare veoma važna.
Dijabetes revolucija: U Srbiji dijabetičari nemaju dovoljan broj traka
Zato je, s ovim u vezi, organizovana akcija "Milion sklekova za milion ljudi sa dijabetesom", koju su osmislila braća Dušan i Stojan Rajić, osnivači organizacije Dijabetes revolucija. U subotu, tačno u podne, očekuju više od 1000 ljudi u Tržnom centru Big fashion, gde će skrenuti pažnju javnosti na značaj podrške celog društva osobama koje boluju od dijabetesa.

Dušan Rajić ističe da u Srbiji ljudi nemaju dovoljan broj traka za merenje šećera u krvi.

Važno je da na vreme obezedimo dovoljno traka i senzore koji se drže na ruci, kaže Rajić. Dijabetes revolucija, kaže Rajić, ukazuje na veliki broj ljudi i dece koja imaju dijabetes i na to da država ne radi dovoljno. On ističe da oboleli u Grčkoj dobijaju 250 traka mesečno, dok u Srbiji jedva do 100, da u drugim državama dobijaju besplatno senzor, dok u Srbiji ne može ni da se kupi.

Naglašava da se i dan danas u Kliničkom centru u Beogradu hipoglikemija, pad šećera, leči hlebom. "To je kao kad sam ja žedan, a vi mi date kap vode".

Dušan ima dijabetes tipa 1 već 15 godina. Pogledajte u videu njegova iskustva, šta je do sada uradio po tom pitanju i šta je cilj Dijabetes revolucije.

MikiBu82

Početnik
Poruka
9
Pozdravljam sve učesnike ove teme. Namera mog pojavljivanja ovde je da upozorim dijabetičare tipa 2 da se ne opuštaju i da ne dozvole da ih lekari leče tabletama.
Prvi razlog je što se čovek opusti i misli da mu tablete dozvoljavaju da jede šta hoće i pije šta hoće. Dakle ta stavka nije do lekara već do samih nas. Lekari počinju sa tabletama takodje u zabludi da će neko biti disciplinovan, paziti na ishranu, stres, način zivota i genetiku koja takodje igra veliku ulogu u ovoj opakoj bolesti. Ja sam sa 24g prvi put imao povišen šećer 5.5 i rečeno mi je da je to početak pošto sam u to vreme imao 150kg na moju visinu od 193cm. Takodje imam sa očeve strane nasledni faktor. Puno stresa u zivotu većinom vezano za loše odnose sa porodicom i familijom te 1000 puta slomljeno srce. Utehu sam nalazio u hrani. 2008 godine prilikom kontrole krvi zbog toga što sam imao upalu levog plućnog krila otkriveno je da mi je glikemija 10.4. Tada sam prvi put proglašen za dijabetičara tipa dva i dat mi je na recept prvo Metformin od 500mg i od 1000mg. Aparat za merenje šećera i trakice nažalost tada nisam dobio već sam sam morao da kupujem. Tako da nisam redovno merio jer su trakice veoma skupe bile u to vreme. Do 2017 smršao sam na 130kg, zatim za tri meseca na 120kg i tu sam stao. Takodje terapija mi je promenjena na 200mg Metformina dnevno s tim da sam 1000mg polovio uz doručak i ručak pio po 500mg, a iza večere 1000mg. Usput jetra mi je bila masna i to smo uspeli nekako da rešimo Rosuvastatinom pošto sam imao i povišene trigliceride i holesterol pored mršavljenja. Nakon kontrole kod endokrinologa uključen mi je Amaril 2mg i rečeno da je to dodatni lek za dijabetes da ga pijem samo ujutro 1tabletu, a sa Rosuvastatinom da prekinem da mi se jetra odmori. Preporučeno mi je da pijem Fenolip forte 160mg koji se nazalost kupuje jer sam se ja navodno izlečio pali mi trigliceridi na 3.4, a mora da budu 4 da bih ga dobio na recept. Nisam kupovao Fenolip jer košta 860din za mesec dana mi trebaju dve kutije.

Dakle da skratim priču, moj dijabetes se nije poboljšao ni pored ishrane samo belančevinama kao što su meso, nemasni sirevi "Ella", riba i salate. Nisam redovno merio šećer jer nikako nisam mogao da dobijem trakice na recept ni aparat. A po apotekama su se aparati samo menjali tako da kad bih potrošio trakice koje sam skupo platio morao bih opet da kupim novi aparat i još skuplje trakice. Lek tipa Metformin uništava jetru, ne pomaze u nimalo da se šećer snizi čak i kad drzite dijetu i smršate. A rećiću vam i zašto!

Dve godine sam umišljao da imam kostohondritis i da me boli u grudnoj kosti od kičme. Povremeno se javljao bol i nestajao. Ove godine u januaru mi se pogoršalo stanje bolovi su bili nesnosni čak i kad lezim. Nisam mogao da predjem 50m bez jakih bolova. Javio se doktoru uradio krvnu sliku i imao šta da vidim! Aceton u mokraći, glukoza 17.8 u mokraći, sedimentacija, trigliceridi 9, holesterol 8, gusta krv ko jogurt, sve ono što ne treba u krvi je bilo abnormalno i visok rizik za srčani ili mozdani udar. HB A1C mi je bio 14!

Dobio sam hitan uput da idem u hitnu pomoć momentalno da su minuti u pitanju. Tamo sam na nogama bez bolova čekao četiri ipo sata misleći da će mi dati neke lekove i pustiti kući. Medjutim kad su me stavili na EKG i izmerili šećer napravili su opštu paniku kao da svakog momenta mogu da umrem. A ja to ništa nisam osetio. Uplašio sam se jako. Pitanje je bilo da li ste imali infarkt, ja sam rekao ne, zatim pogobu pa vama srce radi samo 20% snage morate ostati u bolnici. Posle dva eha i dva dana u bolnici puno plakanja i neverice morao sam na koronarografiju koja nije nimalo prijatna. Zbog toga što su mi parametri srca bili jako loši nisu smeli da mi rade pod lokalnoom anestezijom. Ruka me je bolela kao da mi je seku na zivo, ostalo ništa nisam osetio. Hirurg je rekao momak nazalost ne mogu ti staviti stentove jako je tvrdo i rizično moraćeš na bajpas. Kada su sve nalaze sabrali rekli su mi da je posledica moje srčane insuficijencije i zapušenja krvnih sudova koji napajaju zaliske NEADEKVATNO LEČEN TJ NELEČEN DIJABETES TIPA 2!!!!!! Ovo neka odzvanja u glavi onima koji su ga tek otkrili! U bolnici sam prvi put počeo da dobijam insulin i to dva tipa Insulatard i Aktrapid. Šećer mi je još neko vreme bio visok zbog stresa, ali se nakon par dana kad sam se smirio spustio na prihvatljivih 8.5 nekad 7.6, a bogami bilo je jutara i podneva gde mi je bio 6.5. Dakle tek kad sam dogurao do ivice provalije rešeno je da mi se dodele penovi, insulin, aparat i trakice da mogu da merim svaki put pre davanja insulina. Vodim strogu evidenciju u svesci kako se šećer ponaša.

Dobio sam uput za hitnu operaciju na KVK Dedinje. U roku od dve nedelje operisan sam u svojoj 37 godini pre nedelju dana. Imao sam trostruki bajpas! Srećom otpušten sam iz bolnice pre nego je epidemija korone krenula u ovom pravcu kako je sad.

Pošto je ovo tema o dijabetesu ja neću pisati dalje u ovoj temi kako je protekao tok operacije i da se ne plašite itd.... Samo zelim dobronamerno da vas uplašim šta može mladim ljudima da se desi ako ne shvate ozbiljno svoju bolest. PAMET U GLAVU DOKTORE PRIČVRLJITE NADJITE VEZU SAMO POČNITE NA VREME SA INSULINOM! Bolje odmah male doze nego kao ja malo veće!

Pozdrav i hvala na čitanju!

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
52.753

Pošto je ovo tema o dijabetesu ja neću pisati dalje u ovoj temi kako je protekao tok operacije i da se ne plašite itd.... Samo zelim dobronamerno da vas uplašim šta može mladim ljudima da se desi ako ne shvate ozbiljno svoju bolest.
PAMET U GLAVU DOKTORE PRIČVRLJITE NADJITE VEZU SAMO POČNITE NA VREME SA INSULINOM! Bolje odmah male doze nego kao ja malo veće!

Pozdrav i hvala na čitanju!
Ovo o cemu ti pises obicno se i dogadja mladjim ljudima, ali dijabetis ne boli, ljudi misle da ce sve resiti ne samo tabletama nego i spricanjem
insulina od jutra do sutra, na pamet im ne pada da promene svoj nacin zivota ( a tu nije samo hrana nego i sport, kretanje),
u svakom slucaju disciplina koja ce ih vratiti na neku normalnu tezinu nego se pouzdaju u insulin, a nikako im lekri to niti govore
niti savetuju, tako da je na kraju svaki covek sam gospodar svoje srece pa i zdravlja, zivota.
Ja ne prihvatam tvoje opravdanje za te skupe trake ( ne prihvatas ni ti, ali svaki covek trazi neko opravdanje
za svoje ponasanje) da si zeleo da razumes i shvatis sta ti predstoji, shvatio bi to i bez tih skupih trakica.

Reefer

Zaslužan član
Poruka
115.884
Disciplina je, pre svega, potrebna u redovnom merenju i održavanju što bolje glikemije. To znači da kad ustaneš prvo izmeriš nivo glikemije, a onda se umivaš i sve ostalo. Kao i da meriš pred svaki obrok i ako možeš (tu je problem sa trakicama) oko 2.5 sata nakon obroka. I obavezno pre nego legneš. To je minimum 5 merenja, a realno je potrebno 8 merenja. Ko nema trakice preko zdravstvaenog, veoma je skupo za naše uslove. Postoje i senzori, ali oni koštaju oko 60€ po snezoru, a on traje 14 dan. I još to mora da ti donese neko iz inostranstva, nema ih kod nas.
Lekare i ne treba puno slušati, jer uglvanom nemaju puno pojma. Obično par endokrinoiloga po bolnicama, ali i to nije garancija da imaju šta pametno da kažu. Treab poštovati sva merenja koja su ti u bolnici izračunali, ali ih onda pametno menjati po potrebi, jer ne jedeš istu hranu svaki dan, pa tako ne možeš ni da uzimaš istu količinu insulina svaki dan. suština je da ne prilagođavaš hranu količi insulina, već količinu insulina onome što pojedeš. Naravno, ne pišem o potpunoj slobod svaki dan, već umerenoj hrani, ali nisam pristalica izbacivanja bilo čega iz ishrane.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.