Quantcast

Dijabetes (Shecerna Bolest)

nksenija

Početnik
Poruka
19
Probacu, mada sam cula da su teski, da moras da ispunjavas neke uslove da bi presao na analogni. Takodje imam problem oko odredjivanja jedinica pred obrok, jer kad bih brojala sec. jedinice, i toliko dala insulina, pala bih u hipo. Jos jedno pitanje:), dal znate mozda dal povisen Ca ima veze sa dijabetesom? Doktorka mi nije konkretno odgovorila na to pitanje. Hvala unapred!

Reefer

Zaslužan član
Poruka
115.892
Tačno je, veoma teško daju nove insuline, jer lekarima ghledaju svaki recept koji izdaju, tačnije samo im je završni račun bitan, a ne koliko uspešnih terapija ima lekar. Tuga.
Ja se nikad nisam pridržavao tabela i brojanja, jer to nije baš idealno u realnosti. Sve mi se zasniva na iskustvu i vođenju dnevnika. I za sada je dosta uspešno.
Što se tiče Ca, zaista ne znam. Meni su svi ostali rezultati idealni pri svakoj analizi.

ana n

Početnik
Poruka
32
nksenija,u prvih 6 meseci nemaš ni teoretske šanse da dobiješ analoge,a kasnije ako ti HbA1c prelazi 7%.
Sa INSULATARD - om su noćne hipoglikemije gotovo pravilo,i on spada u insuline srednje dugog dejstva.
Kako uspevaš da sa 2 jedinice jedeš glavne obroke?Ja sam mislila da je 4 koliko su mi prepisali minimum minimuma,jer samo kada sam bila dobro gladna tada mi je šećer sa
toliko jedinica bio u normali.Ako možeš da samofinansiraš analoge moj ti je savet da pređeš na njih.Nema noćnih hipoglikemija,i lakše se reguliše ŠUK.

Poslednja izmena:

nksenija

Početnik
Poruka
19
Ana n, muke mucim sa insulatardom. Kontrola mi je za tri nedelje, a do tad se nekako snalazim. Pocela sam svaku noc da padam u hipo, cak sam smanjila na dve jedinice, i tad mi ne gine hipo, iako uzinam. Pa sam na svoju ruku, prestala s insulatardom, i ujutru mi je dobar secer, ali sad morm actrpid preko dana 3-4 jed, dal je to slucjnost, ili ima veze sto sam ukinula nocni ne znam. Ne mogu da docekam kontrolu da vidim sta dalje. Ako nece d mi da analoge, moracu sama da ih uzmem. Koje ti koristis?

Reefer

Zaslužan član
Poruka
115.892
Ako ti ne utiče na porast glikemije, naravno da je pametno. Objasni doktorki da uzimaš minimalne količine i da joj to neće bitno poremetiti količinu prepisanog Levemira (za koje ima ograničenje). Tebi jedna kutija ima da pokrije bar pola godine. :)

ana n

Početnik
Poruka
32
nksenija,i mene je u početku,nakon izlaska iz bolnice vodila doktorka sa Interne B od koje sam ubrzo digla ruke,jer je bila potpuno nezainteresovana da mi pomogne u tom nekom početnom periodu dok sam se uhodavala sa bolešću.
Analoge dok ne istekne prvih 6 meseci ne možeš da dobiješ od države,tako je zakonom propisano.Od privatnika možeš,ali plaćaš sama,te ti u tom slučaju on ni ne treba,jer ih u apoteci daju bez recepta.
Ne čudi me da imaš problema sa Insulatardom,meni je izazivao hipoglikemije od 1,1 noću,ali moraš biti pokrivena insulinom 24h.Možda tvoj pankreas još uvek proizvodi dovoljno insulina (koliki ti je C-peptid?),pa ti onda ovaj dodatak u obliku Insulatarda napravi problem.Međutim,kod intenzivirane terapije na kojoj jesi,princip je 4 davanja u toku dana.

Poslednja izmena:

ccaterpillar

Legenda
Poruka
50.997
Дијабетес типа 2 је проузрокован немогућношћу да инсулин проведе шећер до ћелије. Узрок је измењена структура ћелијске мембране услед лоше исхране, превасходно коришћења лоших масти.

Reefer

Zaslužan član
Poruka
115.892
Nije baš potpun odgovr guseničaru. Postoje dve "vrste" tj, kod jednih jeste problem u prevođenju insulina do ćelija, dok je kod drugih to nestanak samih beta ćelija. i ne mora da bude samo loša ishrana, kod tipa 2 je prvo genetika, tj. nasledni faktor bitan.

nksenija

Početnik
Poruka
19
ana n, nisam radila c-peptid, jer dr misli da nema potrebe. Sve me ovo buni. Naste mi je ok i bez bazalnog, a preko dana mi secer varira. I meni je logicno da moram biti pokrivena 24h insulinom, cudno mi je da mi bazalni ne treba, a preko dana imam sad vec potrebe da povecam za koju jedinicu. Videcu sta ce pametno da mi kaze na kontroli.:)

Reefer

Zaslužan član
Poruka
115.892
Očigledno je da ti pankreas još uvek radi u određenoj meri. Remisije su česte, ali najčešće uslede nakon prvog uzimanja insulina i traju od nekoliko dana, meseci pa i godina. Ne vidim kako bi drugačije funkcionisala bez bazalnog insulina?
Tebi se isplati i da kupiš jedan pen Levemira, ako ti tako malo treba. Bar dok su ti potrebe tako male.

ccaterpillar

Legenda
Poruka
50.997
Nije baš potpun odgovr guseničaru. Postoje dve "vrste" tj, kod jednih jeste problem u prevođenju insulina do ćelija, dok je kod drugih to nestanak samih beta ćelija. i ne mora da bude samo loša ishrana, kod tipa 2 je prvo genetika, tj. nasledni faktor bitan.
Рекао сам дијабетес типа 2, а то је онај код којега је истовремено присутан и увећан шећер у крви и увећан ниво инсулина.
Данас се говори о правој епидемији дијабетеса типа 2, што значи да наследни фактор не може бити пресудан, пресудан је начин исхране, а у исхрани (на дуже стазе) кључну улогу имају масти од којих је сачињена ћелијска мембрана, глукоза није у стању да уђе у ћелију јер се "залепи" за мембрану сачињену од лоших масти.

Reefer

Zaslužan član
Poruka
115.892
I ja pišem o tipu 2, ne o tipu 1. U okviru tipa 2 postoje dve pomenute varijante. Kod tipa 1 je u pitanju autoimuno obolenje, tj. autodestrukcija beta ćelija. Veoma brzo bivaju uništene kod tipa 1.
U pravu si da se ne nasleđuje samo oboljenje, već mogućnost, ali to nasleđivanje kod tipa 1 je minimalno (ako se dobro sećam, oko 5-7%) dok je kod tipa 2 skoro 100%.

nksenija

Početnik
Poruka
19
Očigledno je da ti pankreas još uvek radi u određenoj meri. Remisije su česte, ali najčešće uslede nakon prvog uzimanja insulina i traju od nekoliko dana, meseci pa i godina. Ne vidim kako bi drugačije funkcionisala bez bazalnog insulina?
Tebi se isplati i da kupiš jedan pen Levemira, ako ti tako malo treba. Bar dok su ti potrebe tako male.
Ja sam bila na istoj terapiji u avgustu i septembru na istoj terapiji, al dijgnoza je bila gestcijski dijbetes, pa su mi rekli da ukinem posle porodja. Pa pocetkom novembra, na osnovu gad antitela su ipak utvrdili da je tip 1. Mama mi radi u drzavnoj apoteci, rekl mi je d se ne prodju pojedinacne karpule, a mozg moze u privatnoj? Ili je levemir u jednokratnom penu?

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.