Dete umrlo posle operacije oka

SuzanKalvin:
Vidim da vam smeta moj komentar.Zato sto sam napisala da lekari nisu krivi vec anesteziolog, evo ispravi cu se, i reci cu: Nisu krivi oftamolozi, vec anesteziolog. Tako da se nadam da ce to umiriti sujetu svakog ko ima dodirnih tacaka sa titulama i ostalim delatnostima medicine.
Nemoj da si uvredljiva. Tvoj komentar nam je zasmetao samo u smislu što očito ne shvataš da su anesteziolozi isto tako specijalisti u svojoj struci kao i hirurzi ili oftamolozi. Ne radi se o titulama, već o vrsti specijalizacije. Titula je npr. primarijus. Hirurg nije titula. Da ne bude zabune.

Osim toga, svaka dalja rasprava o tome neće vratiti ono dete. A čija je krivica kao što rekoh pokazaće obdukcija ili je već pokazala.

bug.gif
 
Морам само да допуним оно што сам на претходној страни написала. Наиме, након што сам написала текст на претходној страни попричала сам са једном искусном докторком о целом случају и њено је мишљење, да су родитељи донели погрешну одлуку што се тиче те операције, како кад је у питању узраст детета, тако и око избора места за операцију. Она сматра да су требали да чекају до дететових 8 година и да се такве операције сасвим рутински обављају у државним установама. Значи, по њој су родитељи ти, који су направили највећу грешку у овом случају.
 
SuzanKalvin:
Vidim da vam smeta moj komentar.Zato sto sam napisala da lekari nisu krivi vec anesteziolog, evo ispravi cu se, i reci cu: Nisu krivi oftamolozi, vec anesteziolog. Tako da se nadam da ce to umiriti sujetu svakog ko ima dodirnih tacaka sa titulama i ostalim delatnostima medicine.
Da, smeta mi tvoj komentar. Ili znaš nešto što najveća većina nas i celokupna javnost još ne zna (rezultate istrage, mogućnosti greške, kako je tekla operacija, šta se stvarno dogodilo... )ili pričaš napamet nešto što je čak i zakonom kažnjivo. Da zanemarimo činjenicu da je svako nevin dok se ne dokaže suprotno, trebalo bi jako mnogo znati i o medicini (npr. biti lekar) i o anesteziji (specijalista) i o operacijama uopšte (praksa) i o dečjoj hirurgiji, oftamologiji (takpđe se uči i teoretski i praktično), i još o mnogo čemu drugom i pri tome imati još bezbroj podataka pa argumentovano posumnjati na nekog. Pa čak i tada teško da bi i jedan odgovoran čovek i stručnjak sam mogao ovako sa sigurnošću reći: "Da, on je kriv!"
Uzgred, nemam problema sa sujetom, a niti bilo kakve veze sa "titulama i ostalim delatnostima medicine" (ma šta da se pod tim podrazumeva) ;)
 
Strela:
Морам само да допуним оно што сам на претходној страни написала. Наиме, након што сам написала текст на претходној страни попричала сам са једном искусном докторком о целом случају и њено је мишљење, да су родитељи донели погрешну одлуку што се тиче те операције, како кад је у питању узраст детета, тако и око избора места за операцију. Она сматра да су требали да чекају до дететових 8 година и да се такве операције сасвим рутински обављају у државним установама. Значи, по њој су родитељи ти, који су направили највећу грешку у овом случају.
Nešto slično sam i ja čula, ali je sad pitanje da li su roditelji ti koji su tu odluku doneli... odnosno oni su konkretno odlučili i odobrili tu operaciju, ali neko im je to prethodno savetovao...
Kad već pričamo o "krivici" (namerno stavljam navodnike... za mene je "krivac" najnesrećniji moguć splet okolnosti, recimo da mi termin "odgovornost" mnogo više odgovara), neko je doneo odluku da se trogodišnjem detetu operiše oko u sali za plastičnu hirurgiju! Ono što meni kao totalnom laiku smeta je činjenica da nije isto operisati dete i odraslog čoveka (da jeste ne bi postojale dečije klinike, dečiji lekari, dečiji hirurzi...), niti je isto operisati oko i ubacivati silikone u sise! Možda je u 95% slučajeva svejedno i nije neophodno imati baš sve, ali šta ćemo sa tih 5%?! (Naravno da procente lupam... ). E, zbog tih 5% ili ne znam koliko procenata, dete mora da operiše dečiji lekar specijalista u za to predviđenoj i opremljenoj sali!
Sve to su roditelji mogli, ali nisu morali da znaju. Mogli su samo da imaju poverenja u lekare koji su lečili njihovu devojčicu (što se meni čini da je ovde bio slučaj) i da za to plate toliko visoku cenu... Tu se postavlja pitanje odgovornosti. A tu se nalazi i deo odgovora.
 
smeh:
Da, smeta mi tvoj komentar. Ili znaš nešto što najveća većina nas i celokupna javnost još ne zna (rezultate istrage, mogućnosti greške, kako je tekla operacija, šta se stvarno dogodilo... )ili pričaš napamet nešto što je čak i zakonom kažnjivo. Da zanemarimo činjenicu da je svako nevin dok se ne dokaže suprotno, trebalo bi jako mnogo znati i o medicini (npr. biti lekar) i o anesteziji (specijalista) i o operacijama uopšte (praksa) i o dečjoj hirurgiji, oftamologiji (takpđe se uči i teoretski i praktično), i još o mnogo čemu drugom i pri tome imati još bezbroj podataka pa argumentovano posumnjati na nekog. Pa čak i tada teško da bi i jedan odgovoran čovek i stručnjak sam mogao ovako sa sigurnošću reći: "Da, on je kriv!"
Uzgred, nemam problema sa sujetom, a niti bilo kakve veze sa "titulama i ostalim delatnostima medicine" (ma šta da se pod tim podrazumeva) ;)
Zao mi je tvog prijatelja,a sto se tice sujete definitivno se foliras. Zasto bi inace se trudila da pokazes kako smo mi smrtnici neznalice pa se mesamo u posao lekara jer oni ocigledno znaju sta rade.
Da si malo pazljivije procitala post shvatila bi da sam iznela svoje misljenje, jer mi je totalno nelogicno da hirurg koji je radio na oku mogao da usmrti dete. Znaci morao je to da bude doktor (ne znam na koje zvanje se odaziva) koji je pregledao dete pre operacije i dao zeleno svetlo za istu, ili anesteziolog, koji drzi pacijenta u besvesnom stanju i nadgleda njegove zivotne funkcije u toku samog operativnog procesa.Toliko ozakonu.
Uostalom zvanicno saopstenje je dato, Dete je preminulo usled nedostatka O2. E, sta ce advokati da urade nije vazno.Bitno je ono sto su roditelji preminulog deteta zeleli da postignu, jeste da su u tome uspeli. Sada svi znaju da svaka operacija sa totalnom anestezijom moze da se zavrsi smrtnim ishodom. Pa oprez lekari mediji jedva cekaju ovakve price.
 
Потпуно се слажем с овим да постоје дечије установе, дечији лекари и анастезиолози који имају искуства у раду с децом.

Можда је мала дигресија, али ије лоше прочитати овај текст који следи!

Исцељење у Ери Водолије, како га је описао Пакстон Роби у свом роману "Нема времена за карму"

Када се прихвати веза између болести, односно здравља и емоција десиће се узбудљиве, драматичне и феноменалне промене у исцелитељским професијама, односно уметностима. Никада се на тело више неће гледати као на машину, састављену од посебних делова, које се може поправити тако што се замени гума или се стави нови ремен. За коју годину ће равноправно у исцељивању уцествовати доктори, "nеw аgе" терапеути, консултанти, специјалисти за релаксацију.

Фармацеутски лобији ће попустити свој смртоносни стисак којим стежу законодавце и државне агенције за здравство. И као што очекују бића која не пружају отпор, устројство свести везано за исцељење ће се променити не помоћу борби по судовима, већ тако што ће људи једноставно напустити "старомодне" докторе и помоћ потражити негде другде (па чак и под земљом). Срећом, сада има много "нових" доктора којима болесна особа може да се обрати.

Самосвесни људи не слушају наређења доктора. Сами доносе одлуке. Сами бирају који третман (или који третмани) функционишу. Самосвесни људи се не устручавају да потраже мишљење другог, трећег, четвртог лекара. Узимају у обзир мишљење лекара који је отвореног ума, као и од терапеута, консултаната и експерта из области лечења свести и тела. Преузимају одговорност за своје здравље тако што сами бирају комбинацију различитих третмана која за њих најбоље функционише. И што је најлепше, људи који увек следе своје блаженство, када открију које су емоције изазвале болест, брзо их промене.
 
xiaoyu:
Nemoj da si uvredljiva. Tvoj komentar nam je zasmetao samo u smislu što očito ne shvataš da su anesteziolozi isto tako specijalisti u svojoj struci kao i hirurzi ili oftamolozi. Ne radi se o titulama, već o vrsti specijalizacije. Titula je npr. primarijus. Hirurg nije titula. Da ne bude zabune.
Osim toga, svaka dalja rasprava o tome neće vratiti ono dete. A čija je krivica kao što rekoh pokazaće obdukcija ili je već pokazala.
Mene ne zanimaju doktorske specijalizacije, zanima me iskljucivo sam proces lecenja, pa se i u tom smeru i informisem. Ali eto danas sam naucila nesto novo. A tebi porucujem da korigujes svoje ponasanje jer si sklona bezrazloznom vredjanu, sto sam osetila i na sopstvenoj kozi u ranijim postovima, sad nek bude na tebe red da naucis nesto novo.
 
SuzanKalvin:
Zao mi je tvog prijatelja,a sto se tice sujete definitivno se foliras. Zasto bi inace se trudila da pokazes kako smo mi smrtnici neznalice pa se mesamo u posao lekara jer oni ocigledno znaju sta rade.
Da si malo pazljivije procitala post shvatila bi da sam iznela svoje misljenje, jer mi je totalno nelogicno da hirurg koji je radio na oku mogao da usmrti dete. Znaci morao je to da bude doktor (ne znam na koje zvanje se odaziva) koji je pregledao dete pre operacije i dao zeleno svetlo za istu, ili anesteziolog, koji drzi pacijenta u besvesnom stanju i nadgleda njegove zivotne funkcije u toku samog operativnog procesa.Toliko ozakonu.
Uostalom zvanicno saopstenje je dato, Dete je preminulo usled nedostatka O2. E, sta ce advokati da urade nije vazno.Bitno je ono sto su roditelji preminulog deteta zeleli da postignu, jeste da su u tome uspeli. Sada svi znaju da svaka operacija sa totalnom anestezijom moze da se zavrsi smrtnim ishodom. Pa oprez lekari mediji jedva cekaju ovakve price.
Ovo je taj post.
SuzanKalvin:
Svi pricate o lekarima,opravdava te ih ili krivite.Kada sam vodila dete u Rusiju na operaciju ociju pored redovnih razgovora sa oftamolozima trazila sam da popricam i sa anesteziologom,tj htela sam da vidim kakav je na izgled (da nema neki ludacki izgled) jer on drzi zivot mog deteta u svojim rukama dok je na operacionom stolu. U ovom slucaju ne treba kriviti lekare, vec anesteziologa. To je bar ocigledno, jer je u pitanju operacija oka(coveku na gradilistu, greda izbije celo oko pa ostane ziv i ne pada u komu)
Žao mi je, ali koliko god da pažljivo čitam, nigde ne vidim da piše "ja mislim" u bilo kom obliku. Ne osporavam tvoju logiku, samo sam pokušala da kažem kako je malo preuranjeno i jako neumesno bilo koga optužiti da je "ubio dete" - pogotovo na osnovu samo sopstvene logike - bez obzira na to šta mediji pišu.
Uzgred, između neznalice i onoga ko ne zna dovoljno je jako velika razlika ;) .
 
Forum je mesto gde se raspravlja javno i gde ljudi iznose svoja misljenja. Svaki post koji napisem na ovom forumu, a da nije u formi pitanja smatram za samo moje misljenje, kada govorim o stvarnim cinjenicama to i strogo navedem. Kada ulazis na neki od foruma (ne na svakim) obicno stoji poruka administratora; cemu je forum namenjen, koja su pravila ponasanja i molba da se iznesu misljenja, kritike i stavovi o datim temama. Nigde ne pise da ljudi treba da iznose optuzbe o datim temama.
Sledeci put, kad se budes registrovala na neki od foruma, obavezno procitaj sta pise u pravilniku, da ne bi dolazilo do ovakvih zabuna.
Ako ti stvarno mislis da sam optuzivala tvog prijatelja da je ubio devojcicu, nisam. Smatram da je zabrljao, i cvrsto verujem da mu nije bila namera da mu se to desi. Jos vise smatram da je grozno optuzivati (prebacivati odgovornost) na roditelje zbog njihovog izbora klinike...itd,
Sve to su roditelji mogli, ali nisu morali da znaju. Mogli su samo da imaju poverenja u lekare koji su lečili njihovu devojčicu (što se meni čini da je ovde bio slučaj) i da za to plate toliko visoku cenu... Tu se postavlja pitanje odgovornosti. A tu se nalazi i deo odgovora.
jer sam ubedjena da imaju cvrste razloge za takav izbor doduse samo njima znan. A to proistice iz licnog iskustva koja sam stekla po raznoraznim klinikama u nas, da bih na kraju shvatila da nisu samo obicni ljudi neznalice.
 
SuzanKalvin:
..............
Jos vise smatram da je grozno optuzivati (prebacivati odgovornost) na roditelje zbog njihovog izbora klinike...itd,
..............
Samo zbog ovog dela posta (sa sve citatom mog posta) ne mogu da ne odgovorim (ostatak je takav da je svaki odgovor ili objašnjenje besmisleno gubljenje vremena). I to ne zbog tebe već zbog nekoga ko će ovo, možda čitati nedovoljno pažljivo (kako obično i čitamo tuđe postove na ovakvom mestu).
Odgovornost roditelja pomenula sam jer sam se nadovezala na par ranijih postova (posebno onaj koji sam vrlo jasno citirala) koji su ih prilično "optužili" (kako ti to voliš da kažeš). Njihova odgovornost svakako postoji u onoj meri u kojoj je svaki roditelj odgovoran za odluku koju donosi u ime svog deteta što je krajnje normalno i prirodno i to je, u ovom slučaju, sve. Ti nesrećni ljudi su samo imali poverenja u lekare koje su odabrali da im leče dete. Tvrdnja da sam pominjući to njih "optužila" za smrt deteta je jednako besmislena kao da mi je pripisano da tvrdim da su oni "krivi" (ili odgovorni) što nisu znali da sami izvrše operaciju! Lekar i jeste osoba kojoj treba verovati!
Moja greška je što to nisam jasno razdvojila i naglasila verujući da je pametnom čoveku očigledno na šta ukazujem. Za one druge: Postoji čitav lanac odgovornih, a najodgovorniji (ali ne i jedini odgovorni) su lekari koji su odabrali mesto za operaciju i operisali dete u neadekvatnim uslovima (u "lekare koji su operisali" ubrajam i anesteziologa - da ne bude zabune).
 
smeh:
Nešto slično sam i ja čula, ali je sad pitanje da li su roditelji ti koji su tu odluku doneli... odnosno oni su konkretno odlučili i odobrili tu operaciju, ali neko im je to prethodno savetovao...
Kad već pričamo o "krivici" (namerno stavljam navodnike... za mene je "krivac" najnesrećniji moguć splet okolnosti, recimo da mi termin "odgovornost" mnogo više odgovara), neko je doneo odluku da se trogodišnjem detetu operiše oko u sali za plastičnu hirurgiju! Ono što meni kao totalnom laiku smeta je činjenica da nije isto operisati dete i odraslog čoveka (da jeste ne bi postojale dečije klinike, dečiji lekari, dečiji hirurzi...), niti je isto operisati oko i ubacivati silikone u sise! Možda je u 95% slučajeva svejedno i nije neophodno imati baš sve, ali šta ćemo sa tih 5%?! (Naravno da procente lupam... ). E, zbog tih 5% ili ne znam koliko procenata, dete mora da operiše dečiji lekar specijalista u za to predviđenoj i opremljenoj sali!
Sve to su roditelji mogli, ali nisu morali da znaju. Mogli su samo da imaju poverenja u lekare koji su lečili njihovu devojčicu (što se meni čini da je ovde bio slučaj) i da za to plate toliko visoku cenu... Tu se postavlja pitanje odgovornosti. A tu se nalazi i deo odgovora.
Mislim da je tako. Kad ostavis kola kod majstora sigurno mu verujes. Kad se sisas i farbas ne trazis konzilijum frizera da bi ti potvrdio ono sto kaze frizer kog si birala! Kad nije dobar krojac odes kod drugog. Kad moler dobro okreci ti ga preporucis i nekom drugom ko ima poverenja jer veruje tebi.
Slazem se da poredjenja zvuce grubo, ali se otprilike sve svodi na to. Ne mozes sve da znas i sve sam da radis.
Doktori su nam svakakvi, ali se lecimo kod onih kojim verujemo. Anjini roditelji su pazljivo birali doktora za nju. Znam ljude. Kad neko umre od sepse i obdukcija potvrdi da je ostala gaza – lako se nadje krivac ili krivci. Ovde to nije jednostavno, svi koji su ucestvovali imaju neku ulogu i dobru i losu, a desila se jeziva i strasna stvar zbog: ”ma... nece valjda!” Oce! I htelo je na nesrecu tog deteta i njenih roditelja.
 
SuzanKalvin:
Forum je mesto gde se raspravlja javno i gde ljudi iznose svoja misljenja. Svaki post koji napisem na ovom forumu, a da nije u formi pitanja smatram za samo moje misljenje, kada govorim o stvarnim cinjenicama to i strogo navedem. Kada ulazis na neki od foruma (ne na svakim) obicno stoji poruka administratora; cemu je forum namenjen, koja su pravila ponasanja i molba da se iznesu misljenja, kritike i stavovi o datim temama. Nigde ne pise da ljudi treba da iznose optuzbe o datim temama.
Sledeci put, kad se budes registrovala na neki od foruma, obavezno procitaj sta pise u pravilniku, da ne bi dolazilo do ovakvih zabuna.
Ako ti stvarno mislis da sam optuzivala tvog prijatelja da je ubio devojcicu, nisam. Smatram da je zabrljao, i cvrsto verujem da mu nije bila namera da mu se to desi. Jos vise smatram da je grozno optuzivati (prebacivati odgovornost) na roditelje zbog njihovog izbora klinike...itd,

jer sam ubedjena da imaju cvrste razloge za takav izbor doduse samo njima znan. A to proistice iz licnog iskustva koja sam stekla po raznoraznim klinikama u nas, da bih na kraju shvatila da nisu samo obicni ljudi neznalice.
E, ovo si valda samo ti tako ukapirala!
Stvarno lupas samo da bi bila kontra!
Procitaj sve sto je napisao, procitaj i ono sto je citirao!
Procitala sam temu jer znam ljude i verovatno mnogo vise podataka od javnosti, a ti citavo vreme lupas li lupas!
 
idealista:
E, ovo si valda samo ti tako ukapirala!
Stvarno lupas samo da bi bila kontra!
Procitaj sve sto je napisao, procitaj i ono sto je citirao!
Procitala sam temu jer znam ljude i verovatno mnogo vise podataka od javnosti, a ti citavo vreme lupas li lupas!
Ne znam dal' si musko ili zensko, pa cu ti se obratiti onako kako pise u nick-u. Sredi svoje misli decko, ovo na sve lici samo na pristojan post ne.
Znam da postoje ljudi koji znaju vise informacija nego sto se zna u javnosti, ali isto tako, znam da okolo kruze kojekave gluposti i tracanja koje su ljudi namerno ili nenamerno izmislili, to je uvek tako kada postoji sloboda govora.
To sto kazes da lupam, da bi bila kontra,valjda si mislio na postove gde me ljudi opominju da ne smem nikog da optuzujem, shodno tome dugujem im objasnjenje. Kao sto sam i svesna, zasto je odjednom ova tema postala toliko popularna.
Strogo postujem ono cemu je ovaj forum namenjen,pa se i trudim da mi postovi budu takvi.
 

Back
Top