Demencija

vratismo se.....od onda kad napisah post pa sad stigosmo kući
nije hitna nego su zvali transport iz hitne ...valjda. U svakom slučaju sačekasmo ih u domu. Deda ima najvervatnije urinarnu inf. date injekcije diklofenaka i antibiotika i lek da pije. Vratismo ga našim kolima u dom. Nema pojma gde je, ne zna ništa, ukočen prilično.....i tako. kateter da se stavi ako treba i da bude vezan da ga ne počupa.
Dali su mu paracetamol juče i nije više imao temperaturu do danas popodne. Pojede sve što mu daju.

uf, dobro je... nek tako i ostane -

samo, znaš, nisu ti ovi u domu baš neki eksperti kad tako paniče... to moram da naglasim!
/reakcija je bila kao da su mu se zavezala creva, a ni govora o nekim laksativima... ma ni pomena o onom što se starim ljudima daje kad se mora/

stari ljudi muškog pola imaju problem sa prostatom, to je kao dobardan -
 
vratismo se.....od onda kad napisah post pa sad stigosmo kući
nije hitna nego su zvali transport iz hitne ...valjda. U svakom slučaju sačekasmo ih u domu. Deda ima najvervatnije urinarnu inf. date injekcije diklofenaka i antibiotika i lek da pije. Vratismo ga našim kolima u dom. Nema pojma gde je, ne zna ništa, ukočen prilično.....i tako. kateter da se stavi ako treba i da bude vezan da ga ne počupa.
Dali su mu paracetamol juče i nije više imao temperaturu do danas popodne. Pojede sve što mu daju.
dobro je :heart:
a dobro je i da ste mogli da ga unesete u kola. moj kad se ukoci, samo dva obucena mogu da pomognu.
i moj lepo jede, naravno spric-zakon.
ljiljo, pretpostavljam da obojicu ubi temperatura zbog katetra...
drž' se i ti, ali - ako možeš - zaobiđi gerijatrijsko odeljenje - to tamo nije humano...
/šamaraju ih samo da bi ih kao održavali u životu - to je užas za dementne/
probacu, imam iskustva od pre par godina posle pucanja cira, tamo je lezao na ispitivanju...
 
Ljiljo i Henr,vidim da se kod vas bas komplikuje i necu ostavljati pisati suvise jer znam da su vam potrebne kratke i prave recenice od pomoci.Sto se tice katetera vazno je da se svakodnevno ispira fizioloskim rastvorom imate ga u apotekama kao rastvor za infuzije u bocama sa sve sistemom cevcica.Pitajte da vam objaosne kako se to radi jer ovde to nije moguce docrati slikovito.To je vazno narocito ako ima neprijatnih mirisa to je prvi signal infekcije.Bitna je dobra higijena katetera i redovna zamena kesa.Pozdrav i sve najbolje...citam vas...i pratim.Ako nesto mogu da pomognem zovite ..
 
uf, dobro je... nek tako i ostane -

samo, znaš, nisu ti ovi u domu baš neki eksperti kad tako paniče... to moram da naglasim!
/reakcija je bila kao da su mu se zavezala creva, a ni govora o nekim laksativima... ma ni pomena o onom što se starim ljudima daje kad se mora/

stari ljudi muškog pola imaju problem sa prostatom, to je kao dobardan -

pobogu beket....oćeš ti nekog da čuvaš? :lol:
kakvi laksativi, pa on je imao normalnu stolicu juče.
i ne paniči niko, samo su pokušali da saniraju sami i uz pomoć urologa (telefonom me zvali, obavestili o svemu i traćili saglasnost).....a deda inače pije lek za prostatu, tako da znam, a i oni znaju. I kad je počupao kateter nisu u uslovima doma ništa više mogli nego da ide kod specijaliste
 
dobro je :heart:
a dobro je i da ste mogli da ga unesete u kola. moj kad se ukoci, samo dva obucena mogu da pomognu.
i moj lepo jede, naravno spric-zakon.
ljiljo, pretpostavljam da obojicu ubi temperatura zbog katetra...

probacu, imam iskustva od pre par godina posle pucanja cira, tamo je lezao na ispitivanju...

ma ukočen je sav.....nema one gipkosti
i nema visoku temp....37,8...stalno je pojen vodom da ne dehidrira, i sama videh da ga je sestra pojila više puta dok sam bila tamo. I mi smo u hodniku bolnice.
samo smo tamo čekali puno.....i tako....presvučen je kad smo došli, pokušaće da ga nahrane, lekovi idu od ujutru jer je sad primio injekcije. Videće noćas kako bude...nadamo se da neće trebati kateter
i nije on dobio infekciju od katetera....on ga ne nosi, samo su mu danas stavili da izbace mokraću
 
I moja majka je imala jednom urinarnu infekciju, samo nije bilo sa tako izrazenim simptomima, dobila antibiotik da pije i sve se brzo sredilo. A nikada pre toga nije imala slicne probleme. Tada mi je receno da su urinarne infekcije veoma ceste kod dementnih zbog opsteg slabljenja organizma kao i zbog nekretanja.

Tako da ce tata biti dobro cim antibiotici pocnu da deluju.
 
hm, hitna ne dolazi tek tako... znači i tu komplikacije :(
dobar uvod u ovo sto cu napisati :(
jutros oko 8 i nesto udjem u sobu pogledam u tatin krevet - ok. pogledam u mamin, prazan. pogledam okolo - mama lezi na parketu.
ne zelim patetiku - epilog u bolnici je - izliv krvi u mozak, zivotno ugorzena.
znam, cuvam se i volim vas :heart:
 
(telefonom me zvali, obavestili o svemu i traćili saglasnost).....a deda inače pije lek za prostatu, tako da znam, a i oni znaju. I kad je počupao kateter nisu u uslovima doma ništa više mogli nego da ide kod specijaliste

iliti traćili vreme tražeći saglasnost :lol:
ali šta sam u stvari htela da kažem: taj dom koji si izabrala bio je možda dobar dok je tvoj otac bio kako-tako funkcionalan, ali se ljudi u tom domu očigledno ne snalaze ni oko tako banalnih (bolje rečeno svakodnevnih) stvari kao što je urinarna infekcija, jer nemaju ni lekara opšte prakse, a ti gubiš vreme - umesto da si otišla u centar za socijalni rad i odmah podnela zahtev za stacionar u državnom domu (gde je medicinska nega na licu mesta), ti ga vodala u privatne klinike na dodatne preglede zarad nekakve tamo bedne socijalne pomoći... eto!
 
iliti traćili vreme tražeći saglasnost :lol:
ali šta sam u stvari htela da kažem: taj dom koji si izabrala bio je možda dobar dok je tvoj otac bio kako-tako funkcionalan, ali se ljudi u tom domu očigledno ne snalaze ni oko tako banalnih (bolje rečeno svakodnevnih) stvari kao što je urinarna infekcija, jer nemaju ni lekara opšte prakse, a ti gubiš vreme - umesto da si otišla u centar za socijalni rad i odmah podnela zahtev za stacionar u državnom domu (gde je medicinska nega na licu mesta), ti ga vodala u privatne klinike na dodatne preglede zarad nekakve tamo bedne socijalne pomoći... eto!

Za saglasnost je trebalo 3 minuta :lol:
Bila odavno u centru za soc,rad. To je prvo što sam uradila. Državni dom prima samo mentalno očuvane osobe.....Alchajmer nema šanse priđe domu
Snalaze se oni. Imaju i lekara opšte prakse, ali je za ovo nadležan specijalista koji nije mogao doći jer je van grada, ali je reako telefonom šta da urade. Uradili su, ali je deda počupao kateter, a onda je morao specijalista.
Deda je dobo, nema temperaturu, nema kateter, lepo jede i pije.

- - - - - - - - - -

dobar uvod u ovo sto cu napisati :(
jutros oko 8 i nesto udjem u sobu pogledam u tatin krevet - ok. pogledam u mamin, prazan. pogledam okolo - mama lezi na parketu.
ne zelim patetiku - epilog u bolnici je - izliv krvi u mozak, zivotno ugorzena.
znam, cuvam se i volim vas :heart:

o bože ...........:heart:
 
... ili su tebe lagali, ili ti lažeš nas...

činjenica je da su beogradski državni domovi krcati i da odbijaju na svaki način, imaju oni neke svoje procedure, ali nemoj molim te da širiš glasine tipa "alchajmer nema šanse"... (možda nema mesta za one koji su u početnoj fazi i koji nisu socijalni slučajevi, ali posle - ne bi smeli da odbiju... proveriću uskoro i sama)

ajd' nek je tvom tatku zasad dobro tamo gde jeste, nema veze kakav je dom -

Rečnik je...ogledalo nas samih, a i način na koji se piše
Kažem što je meni rečeno na osnovu nalaza koje sam pokazala. Mogu da apliciram, niko ne brani, ali nema šanse da dobijem. Red je ogroman, čeka se dugo, a mi, kao što znaš, nismo mogli da čekamo.

iskreno, umorna sam od tvojih napada i konstatacija .....odmoriću malo :cao:
svima sve najbolje :heart:
 
Svako za svoje sopstvene pare moze da bira da li ce tatu ili mamu da smesti u drzavni ili privatni dom, ili nece uopste da pomisli na dom. Svako ce da uradi kako mu odgovara, tako da mislim da to i nije za komentarisanje. A ako vec neko hoce da izrazi svoje misljenje po tom pitanju, mislim da bi trebalo da pokaze dobronameran stav i da bira reci. To nije samo stvar kucnog vaspitanja vec i pravila bilo kog foruma.
 
dobar uvod u ovo sto cu napisati :(
jutros oko 8 i nesto udjem u sobu pogledam u tatin krevet - ok. pogledam u mamin, prazan. pogledam okolo - mama lezi na parketu.
ne zelim patetiku - epilog u bolnici je - izliv krvi u mozak, zivotno ugorzena.
znam, cuvam se i volim vas :heart:

O,Henriet...pa...mama se bolje drzala od njega,isla mu u posetu u bolnicu i gle sad ovaj preokret!!!
Neka ti je bog u pomoci!Bice sto biti mora samo da nije na mucenje tebe...toga ti je vec isuvise...:(:heart:
 
Svako za svoje sopstvene pare moze da bira da li ce tatu ili mamu da smesti u drzavni ili privatni dom, ili nece uopste da pomisli na dom. Svako ce da uradi kako mu odgovara, tako da mislim da to i nije za komentarisanje. A ako vec neko hoce da izrazi svoje misljenje po tom pitanju, mislim da bi trebalo da pokaze dobronameran stav i da bira reci. To nije samo stvar kucnog vaspitanja vec i pravila bilo kog foruma.

Deevojkeeee, polako. :hvala:Svi smo napeti. Ovih dana sam u haosu, pa evo sada otvorih i sokirala sam se sta se izdesavalo. Vreme je grozno i lose se osecaju i mladji a pogotovo stari. Mene su upozoravali da smestim mamu na vreme u dom jer je kasnije teze, zato sto je moja mama sama potpisala zahtev za smestaj, a inace treba oduzimanje sposobnosti, sud,... kada ih dovedemo u stabilnijem stanju, onda je lakse prebaciti ih na druga odeljenja u Domu. E sad, zavisi i od politike Doma, pa ne treba generalizovati. A da se ceka na smestaj, ceka se. Zato je moja mama u provincijskom drzavnomDomu, a ja radim i zivim u velikom gradu i kidam se i koristim svaki slobodan dan da je obidjem... svako odlucuje prema svojim mogucnostima i zeljama. U velikim gradovima cena smestaja je dosta veca, a ja nemam para. U malom gradu pre izlaze u susret, lakse se dogovorite... manje se ceka na smestaj, cak su mi progledali kroz prste i za neka dokumenta...:hvala: Mada sam ja mislila da ce moja mama pobeci nakon tri dana, sve se dobro realizovalo. Za sada.

- - - - - - - - - -

dobar uvod u ovo sto cu napisati :(
jutros oko 8 i nesto udjem u sobu pogledam u tatin krevet - ok. pogledam u mamin, prazan. pogledam okolo - mama lezi na parketu.
ne zelim patetiku - epilog u bolnici je - izliv krvi u mozak, zivotno ugorzena.
znam, cuvam se i volim vas :heart:

O, moja Henriet! Tu smo. Javi se kada mozes:heart:
 
ma ukočen je sav.....nema one gipkosti
i nema visoku temp....37,8...stalno je pojen vodom da ne dehidrira, i sama videh da ga je sestra pojila više puta dok sam bila tamo. I mi smo u hodniku bolnice.
samo smo tamo čekali puno.....i tako....presvučen je kad smo došli, pokušaće da ga nahrane, lekovi idu od ujutru jer je sad primio injekcije. Videće noćas kako bude...nadamo se da neće trebati kateter
i nije on dobio infekciju od katetera....on ga ne nosi, samo su mu danas stavili da izbace mokraću

Ljiljo, koliko vidim osoblje Doma u kojem je tvoj tata je OK. Ne mogu ni u drzavnom domu da rese svaki problem, vec zovu specijaliste. Nekada oni sami procenjuju, a nekada na zahtev mene (tj. dece). Jeste u drzavnom domu veci broj medicinskog osoblja, ali tu i ma i vise javasluka, osim toga to nista ne znaci bez specijaliste kada dodje do komplikacija. Nisi ti mogla pretpostaviti da ce se dedici tako brzo pogorsati stanje. Sto se tice animiranja u tom domu i bezbednosti, a sto je njemu trebalo u pocetku, sve je sjajno funkcionisalo. Mozda sada vise traze vase angazovanje za odlazak kod specijaliste...ali vazno da je dedica stabilizovan sto se tice temperature.
 
Moja mama je uglavnom stabilno posle svih turbulencija koje su je snasle.Pije lekove,ima kontrolu mene vise puta u toku dana i med.sestre jednom dnevno.Terapija pojacana sto se tice Leponexa,dodat Citralex sto se tice psihijatra i tako...ostala terapija po planu.Brine me njena nezainteresovanost za svet oko sebe.Retko gleda TV i to bez tona ulgavnom,novine pogleda jednom u 15dana,onako ofrlje i to je sve.Oko sebe uradi ono najosnovnije sto se tice higijene(do skoro to nije mogla)i dan joj se svede na krevet i spavanje uglavnom.Kad je budna onda je nateram da proseta po stanu i da malo sedi u fotelji.U stanju je citav dan da presedi i gleda negde u prazno.Kad joj se obratim,odgovara sasvim ok ali nema volju i tako je negde u svojim mislima.Plasim se da ce skroz otupaviti.Lekovi ocigledno deluju i to je dobro.Dozvala se pameti i vidi se da joj je bolje.Volela bih da je pokrenem da nesto uradi ili da se za nesto zainteresuje ali me uvek odbija recima da nema volje,da je nestabilna na nogama(i jeste)itd.Plasi me gasenje lampica u glavi,tako mi izgleda i manji slogovi koje je imala na mozgu.Kao da se polako gasi a nece nista da preduzme da to zaustavi.Bar da pokaze inicijativu i volju...ili jednostavno toga nije ni svesna.Ako insistiram plasim se negativnih reakcija i provociranja agresije koja bi mogla da se ponovi.
 
videla sam mamu. to je sve sto znam o njenom stanju. sve vreme je drzala zatvorene oci, pitala sam je da li zna ko sam i da li me cuje. rekla je samo jednu rec: "sve".
tata je I dalje pod temperaturom od sutra je na drugom antibiotiku...
jel` da kitim? jel` da kazem da je ovo jedan od "onih" dana u zivotu - kada u istom govorite sa roditeljima, a ni jedno od njih nista da vam kaze....
ipak, sve je pod kontrolom.
grlim vas :zag:
 
To je tipična depresija, ali ne verujem da je sad sklona nekakvoj agresiji ili autodestrukciji, jer za to prosto više nema fizičke snage. Rad srca je otežan, sigurno se brzo umara ako već tako dugo čeka pejsmejker. Ali ako već gleda TV bez tona, to znači da su joj ipak bitne neke slike: pokušaj da joj poturiš neke geografske albume, ili ilustrovane kuvare, modne časopise ili one za uređenje kuće, bilo šta... i pregledajte to zajedno, pričajte o prošlosti, o maštanjima... možda je to probudi, makar malo - (ipak ona nije klasičan primer demencije) --- samo nemoj očekivati previše, umor je pola depresije, a kad je srce slabo i noge nestabilne - tu je i strah i sve drugo što ne treba... Pazi na nju, posveti joj pažnje koliko možeš, ne teraj je ni na šta.

Dala si mi dobre ideje oko toga da joj poturim npr.albume sa slikama,to je uvek volela jos kad vidi unuku kad je bila mala onda ce se barem nasmesiti nadam se.Da,retko se smesi a da se nasmejala onako pravo,glasno vec sam i zaboravila.Imam utisak da je zaboravila i da se smeje.Moze biti da je kao sto kazes izdala snaga,ono hiperaktivno ponasanje samo je predhodilo ovom sadasnjem stanju.Moglo se i ocekivati.Kakav preokret od ludila do nirvane.Trudim se da joj olaksam i ulepsam zivot koliko je to moguce.
 
videla sam mamu. to je sve sto znam o njenom stanju. sve vreme je drzala zatvorene oci, pitala sam je da li zna ko sam i da li me cuje. rekla je samo jednu rec: "sve".
tata je I dalje pod temperaturom od sutra je na drugom antibiotiku...
jel` da kitim? jel` da kazem da je ovo jedan od "onih" dana u zivotu - kada u istom govorite sa roditeljima, a ni jedno od njih nista da vam kaze....
ipak, sve je pod kontrolom.
grlim vas :zag:

Henri,ti si takav borac kakav se retko srece!:ok:
Nisam ni mislila da ces reci nesto drugo do da je (sve pod kontrolom):cmok2:
Mama je verovatno mislila kao sto Beket rece,da te je (sve)videla,cula,dozivela ali nema snage da kaze vise a ti ces to vec shvatiti na pravi nacin.Dobro je da je uopste nesto i progovorila.Znaci,svesna je koliko-toliko.
Znas da je izliv krvi u mozak jako opasna pojava i da su sekunde presudne u klackalici zivot-smrt.Spremna si na sve i dovoljno jaka da i ovo dozivis kao deo neminovni deo zivota.
 
a mogla si još malo da nakitiš ;)
ona kao da je rekla "sve vidim, sve čujem i sve znam..."
biće kako bude, pusti te paralele -
jeste tacno da nikada nismo imale dobar odnos. ali to ne znaci da se po istom moze "pljuckati". zena se bori za zivot. ili se mozda i ne bori, ali ne bih o tome na ovaj nacin ni paralelno, ni uspravno!

Henri,ti si takav borac kakav se retko srece!:ok:
Nisam ni mislila da ces reci nesto drugo do da je (sve pod kontrolom) :cmok2:
Mama je verovatno mislila kao sto Beket rece,da te je (sve)videla,cula,dozivela ali nema snage da kaze vise a ti ces to vec shvatiti na pravi nacin.Dobro je da je uopste nesto i progovorila.Znaci,svesna je koliko-toliko.
Znas da je izliv krvi u mozak jako opasna pojava i da su sekunde presudne u klackalici zivot-smrt.Spremna si na sve i dovoljno jaka da i ovo dozivis kao deo neminovni deo zivota.
hvala blizance, razumela si poentu :cmok2:
 

Back
Top