Демагогија

Nisam ovde pricao o uzrocima demagogije, nisam pricao o snagama demagogije (ne o alatima), nisam pricao o prepoznavanju demagogije, nisam pricao o imunosti na demagogiju (i na svaku pojavu , tako i za demagogiju)......

Nisam nista od ovog pricao jer je autor zamislio ovako temu , sto i nije los nacin, meni nov....

Palo mi je na pamet lukavstvo i koliko nekad ono nije demagogija iako se cini da jeste, jer razbija sablon stereotipa i forme....
Rabijanje ljusture da bi se videlo ono sto se naslucuje ispod a bolje je od onog sto je neophodna maska za javnost....ili za pristojnost....(pristojnost mi je mnogo vaznija od javnosti, ali bas zbog toga cenim da moze da bude oklop).....

To je jedan od banalizovanih recepta za razbijanje dogme, iskrenost koja je podrska razbijanju sablona, ali ne i iskrenost kao razlog za razbijanje sablona...Igranje na kartu samoljublja....

Zenski svet......da ne ulazim u to koliko je to u %, vec samo u to da je danas vise zenski nego nekada....
To znaci da je vise prilagodjen prosecnoj zenskoj psihi i logici, a to je demagogija i kao prakticnost i kao pokrivka za nedostizno i kao opravdanje za nezeljeno i kao put za laksi nacin....
Izuzeci postoje, kao u svakom taboru, i bas kao sto svet danas nije spreman za nedemagogiju zbog svog ega (pitam se odakle je ta lestvica ugadjanja egu, a ne borba i zadaci pred ego), nije spreman ni za ovakve zakljucke ili teze.....

Nevezano za temu, najveci upliv u ove nezeljene sustine psiholoskog kod coveka ima BBC i engleska pop kultura (pop zato sto je svakodnevnost, nema veze sa muzikom, mozda bolje maskultura).....
Tek da naznacim zasto je Srbija od dela Jugoslavije i znanja+razum+nedemagoskog+dogmatskog+gotovanskog spala na neznanje+iracionalno+demagosko+dogmatsko+gotovansko

Sta mislite , zasto danas ljudi i dalje samo pricaju o politici, OCEKUJU da vlast ucini nesto za njih, a ne da oni cine i da vlast mora da ucini ono sto oni zele.....razlog-plase se policije da ce da ih bije ili shvataju da su svi kao i oni gotovani(ne lenji, ali lenjost je tu iza coska)....
 
hahahaha... demagogija ... tema do yaya. :lol: znate sta je formuska demagogija...pojedes ponovo isto go*no ko uvek i napises pp adminu a on ti odgovara i kaze u pravu si za sve sto si rekao....ovi su te neprozvani bilo chim vredjali i bice pd hitno udaljeni jos jucea onooooo prc :lol: i jos se napravi frendom kao shatro i fino se zaebavate pricate o tortama ribama i tako sve... i onda ti posalje supermoda da te podjebava da moeras da pazis kako se izrazavas jer se to kao ne tolerise na ovom finom mestu kakava je krstarica... a ona koza te juri po svim temam provocira daje tiepitete izdrkani na koje se oni prave neobavesteni ne vide i ne brishu..e to je najlepse..... demagogija na delu. aj da vidiim da neko opovrgne i da me demantuje dal je tako il nije....

satanizam.... ybt.... on je ukorenjen ovde i dokaz je ono sto je bilo pre mesec i po. kad sam rekao da ima satnista pa jos i modova a svi bilil shatro neobavesteni i iznenadjeni ...ono... ma dal je moguce, ma nemoj mi reci.. :lol: ybt....a ono i klub imali ovde i svaka treca tema o sektama....:lol: demagozima samo treba eklatantno crtati i zakovati tu tarabchinu na glavu jer im kroz nju duva licemerna promaja...
Evo ti javna reputacija za afatar. z:lol:
 
Зашто политика? Политика је расадник демагошког корова. Већина људи лакше препознаје манифестације политичких лажи него других. Појединац и друштво нису узрочно везани у форми дајем да дајеш. Појединац даје. Друштво није обавезно да му узврати. Заблуда да је појединац из бивших СФРЈ република са већим разумом и рациом од срба није обична демагошка опаска. То је делиријум тременс социолошке анализе. Свако има его. Пас има его када је у чопору. Људи су склонији да се везују за вође чопора него за оне са маргине. Да ли је један его већи од другог? Да ли је концепт ега погубан за неку анализу у дикусији? Да ли је недостатак ега комплексно условљен сопственом инфериорношћу? Шта чини инфериорни демагог да би мутирао у егоистичног демагога? Увек се ствар разбија на најситније делиће када неко не жели суштину. Упрошћени сингуларитет сваког дела је кохезивни молекул те суштине. Аутор није демагог иако је познаје боље него сами демагози.

Жене не владају светом. Жене не доминирају. Жене су данас слабије него икада раније. Да би разумео жене мораш да се обратиш женском делу своје личности и са њим дуго да разговараш. Као што није женски, данашњи свет није ни мушки. Био би савршен демагог када би рекао чији је.
 
vrtimo se u krug...

po cemu se zapravo zapaza demagogija? po definiciji? po dejstvu i efektima na nas same kao i na grupu kao deo drustva pa i na drustvo u celini..
politicka demagogija se najlakse uocava jer joj je dejstvo najsire..deluje na jedno celokupno drustvo..

zamagljivanje znacenja demagogije stvara konfuziju a to je vec poligon za demagoge..kao i bilo kakvo drugacije tumacenje demagogije osim kao sredstva

ljudi kao uostalom svaka drustvenz zivotinja ima tendenciju pracenja najsposobnijih pojedinaca..prirodnih vodja..medjutim prirodno i normalno je da se vodja istakne sam po sebi upravo zbog zvoje sposobnosti da obezbedi i sebi i celoj grupi bolje uslove..medjutim kao pozicija u grupi vodjstvo ima svoje benificije..

e sad oni pojedinci iz grupe koji su zeleli benificije vodjstva a nisu bili sposobni da budu vodje..e ti su ljudi izmislili politiku..

s tim u vidu..linija koja razdvaja politiku i demagogiju ne samo da je tanka vec je cesto i nema pa se ..narocito danas..politika moze sasvim izjednaciti sa demagogijom..
 
Pazi , politika je izmisljena da se neutralisu slabosti, to je jasno , valjda...
Sto znaci da sama politika ne daje prizvuk loseg, zlonamernog ili dobronamernog.....
Medjutim danas , sa medijskim i demagoskim tehnikama propagande, politika je postala sloj....
birokratija je biros, administracija...
politokratija je ovo kod nas, znaci bez politike nista
tehnokratija je kad najvise utice tehnoloski potencijal na odluke
utilitarizam je kad se gleda optimizacija razvoja
kapitalizam je kad se gleda interes kapitala na prvom mestu
meraklokratija je kad se gleda efekat aktivnosti do tada

Oaza i fatamorgana ima u svim sistemima....samo sto neki ne mogu da opstanu bez toga....
 
jedno je govoriti o politici, kao veštini vladanja i upravljanja, a sasvim druga stvar je politikanstvo, ono je za sitno pojedinačno skupljanje poena na mah, kratkoročnog daha, dok je politokratija , kao i svaka -kratija, vladavina političke birokratije, na prmer politbiro, nema demokratskog nadglasavanja...ko pribegava demagogiji - oni koji nemaju jasne odgovore na postavljena pitanja (u politici) ili koji su slabo retorički nadareni (u razgovoru nemaju argumenta), jer se svaka demagogoija zasniva na stereotipnim floskulama i njima je vrlo lako ovladati. demagozi su, zapravo, ubeđeni da ostavljaju veoma jak utisak, što je jedna velika zabluda.....
 
i politika je u sustini sredstvo..nacin na koji se upotrebljava to sredstvo daje boju i prizvuk..

"nema manje ili vise opasnog oruzja vec samo manje ili vise opasnih ljudi"

i utoka je sama po sebi bezopasna cak iako je napunjena..potreban je NEKO ko ce da povuce obarac i stavi mehanizam za opaljenje u pogon..cija je konacna svrha lansiranje ubojitog komada "vruceg olova" u nekom odredjenom smeru..
 
jedno je govoriti o politici, kao veštini vladanja i upravljanja, a sasvim druga stvar je politikanstvo, ono je za sitno pojedinačno skupljanje poena na mah, kratkoročnog daha, dok je politokratija , kao i svaka -kratija, vladavina političke birokratije, na prmer politbiro, nema demokratskog nadglasavanja...ko pribegava demagogiji - oni koji nemaju jasne odgovore na postavljena pitanja (u politici) ili koji su slabo retorički nadareni (u razgovoru nemaju argumenta), jer se svaka demagogoija zasniva na stereotipnim floskulama i njima je vrlo lako ovladati. demagozi su, zapravo, ubeđeni da ostavljaju veoma jak utisak, što je jedna velika zabluda.....

Politika nije vestina vladanja.....
Ako ovako nesto kazes, onda si uneo isti problem kao i kod politikan(t)stva...
Vestina vladanja je jedna stvar, vestina upravljanja druga, politika je treca stvar, a politikantstvo cetvrta....novac peta....
Dakle jesu u vezi, jesu u zloupotrebi , ali nisu isto....

Kad pogledas kako ide oblikovanje jednog vladara, vidis da uci odvojeno tehnike politike, tehnike vladanja, tehnike upravljanja (nema tehnike politikantstva kod velikih i osiguranih vladara, kod njih je privremeno iskljuceno...postoji samo trajno).

Zato bih molio da ne poistovecujete babe i zabe, samo zato sto kod nas babe imaju zablje noge......
 
politika jeste veština upravljanja državaom..upravljatii je jednako vladati. uopšte nisam poistovetio politiku i politikanstvo, kao što to nisi primetio, nego sam naglasio razliku...zašto su demagozi neuspešni - jer su dosadni, ali njima se ne može osporiti da ne vladaju ošptim mestima i definicijama, samo što iste zloupotrebljavaju..opozit demagozima bi bili oni koji izmišljaju kategorije koje ne postoje...i daju definicije uopštavajući posebne pojmove koji im nisu jasni....demagozi nemaju problema sa terminologijom, mada ona u njihovim ustima ništa ne znači..i onda je to politikanstvo..
 
Поново. Зашто политика? Зато што је политика једина делатност где ствараоци правила крше правила која су сами прописали. Нису подложни никаквим консеквенцама. Суд независних интелектуалца, Суд јавности, Суд части, све их то не дотиче. Једина консеквенца је пад, када застране у својој мизантропној демагогији. Политикантсво је демагошка кованица када им се укаже на грешке а немају никакву одбрану осим оптужби за ту поштапалицу од лажног алибија.

Интернет демагогија је концептуално слична. Важе слична правила као у политици. За разлику од политике која оперише појмовима и лажима на вишем нивоу пројекције свести гласача, интернет демагогија оперише на приземним нивоима лажи и људске похлепе. Карактерно је осиона, духовно нееманципована, садржински произвољна. Ниво њеног пропагирања
је идејно неухватљив јер сама идеја не постоји. Егзистира искључиво непотковани егоизам и парапсихолошка сујета. Своје немају зато што туђе краду. Не могу дубље да падну зато шту су већ на дну. Демагошки посматрано, интернет правила су субординаторно везана за подсвест уређивача тих правила. Она им је увек и примарно усмерена на его, интелект, доминацију, као и аргументацију саговорника. Недостатком ових особина изузев власничке сујете брзо постају оно што се зове - неурачунљива јединка. Демагогија им је привремени излаз, стални је професионално контролисана психоанализа. Интернет анонимност буди у људима најниже нагоне. Уколико се комбинује са интересом, имамо рађање демагошких патуљака. Срећом, духовност и интелект им заувек остану на нивоу утицаја болести.
 
politikantsvo nije demagoška kovanica, suprotno - njome označavamo nekog ko se bavi dnevnom politikom radi sopstvenog itneresa. malo je nesrećno konstruisan termin "internet demagogija" jer se net ne zasniva primarno na komunikaciji anonimnih korisnika, pa je onda problem u onome ko net doživljava i zna samo kroz forumu foruma, mesta za javnu diskusiju. ako su to forumi, u tom smislu "politikant na forumu" bi bio spletkaroš, demagog, neko ko se bavi "kafanskom politikom" i zasniva i brani neke svoje interese i koristi net za deponovanje ličnog, a javno suzbijanog i stvarima koje nemaju veze sa temom diskusije, pokušava da protura svoje teorije...a problemi često nadilaze foruma kao takav...
 
Дефинишите сопствени интерес у политиканству? Политиканство је кованица да се демагошки одреди појединац у немогућности политичко аргументованог дијалога. Ви кажете Милошевић је злочинац, други каже Милошевић није правоснажно осуђен. Ваша одбрана са темељи да цео свет тврди да је злочинац, други тврди да не постоји пресуда која то потврђује. Ко је политикант? Ко је демагог?
 
pa nema razlike između politikanta i demagoga, osim što je politikant kafanski demagog i nema težinu...jeste, demagogija počinje tamo gde izostaje argumentovani dijalog, gore sam i ja tako napisao u prvom postu. politikant je onaj ko nema za cilj neki viši princip, već lični. isto je i sa demagogom - on nudi lažna obećanja. demagogija ne znam šta bi bila u ovom primeru sa sudom za ratne zločine. argument koji govore protiv takvog međunarodnog suda su osnovani, ali niko ne može da porekne da su postojali zločini za koje treba da se sudi po međunarodnom pravu. ako nema presude, onaj kome se sudi nije zločinac samo formalnopravno, ali da li je za neku majku kojoj je sin pogunuo taj čovek zločinac- jeste, najverovatnije. ako političar izjavi da " na teritoriji srbije nije vođen rat" i to je uspeh politike koju vodi, a desetkovana je velki deo jedne generacije, onda je takav politčar demagog.... politikantvo je kad to nas dvojica pričamo o hagu u kafani, a mislimo na to ko će od nas dvojice da plati te silne ture pića...

Интернет демагогија подразумева неслободан проток комуникације међу саговорницима.

Интернет је цензурисан. На срећу, није свуда.

na sreću net nije cenzurisan još uvek...
mesta za diskusiju su cenzurisana, na to si mislio verovatno...cenzura je kad ne smeš da kažeš ono što misliš ili ne možeš da radiš sve što bi hteo??
 
Poslednja izmena:
Један од принципа демагогије је преносити тежиште дијалога на терен емоционалног у недостатку аргумента. У датом примеру први је политикант, а други је демагог. Ко је од њих ближи истини? Ако је теза о политиканству та коју сте изнели, онда је за вас интернет дискусија сведена на ниво кафанског разговора. Нисте дефинисали интерес тог кафанског саговорника. Када неко посети кафану он улази ради елементарне потребе за дружењем или оброком. Посетом интернет порталу за дискусију он улази са потребом за новим сазнањем или дијалогом. Уколико се портал назива слободним а контролисан је, он се сусреће на првом кораку са демагогијом. Слично је и са политиком. Из изложеног можемо препознати демагошку тежину политичара који су у ствари по вама политиканти јер им је циљ лично. Демагогија је када такви кажу да им је циљ опште. Тога смо сви сведоци. У интернет свету нема личног. Постоји само писана реч. Реч је одраз онога који стоји иза ње. Коме се она не свиђа, тај прибегава демагогији. Или цензури. Просто.

Интернет јесте анониман. До границе болесне знатижеље власничких сујета. Па чак и тада. Све док саговорник не повери приватно некоме свој иденититет а та особа манифестује ту форму искрености у деформисаном моралу типа дајем-дајеш. То је једини начин да га неко непозван сазна. Легалним путем. Размере полицијских контрола нису предмет ове расправе. Сама тврдња о неанонимности интернета је демагогија изречена ради несхватања саме функције интернета. Аутор који о њему размишља на тај догматско демагошки начин је у функцији власнички модулисаног патуљка о коме сам раније говорио.
 
Kod Grka bjese demagogija pozitivan pojam dok ga vrijeme ne preobrati. I tako postade sinonim; za hajku, negativno vrednovanje, izazivanje i raspirivanje emocionalnosti u svrhu odrzavanja moci, ostvarivanju licnih i drugih interesa. Takvo prodavanje magle je u pravnom smislu krivicno dijelo. U politicko-moralnom je samo agitatorsko orudje odn. teoretska kategorija. Istorija je krcata takvim primjerima. No nije problem u tome da nam se ta magla lazi, opasnog pojednostavljivanja ili precerivanja prodaje nego sto je mi i kupujemo.

Iz kojih motiva se damo upregnuti u taj jaram? Predrasude,… ?
 
Moje misljenje je da politika nije upravljanje, tj vladanje drzavom....i smatram da je to greska povezivanja pojmova...

Kao sto je i rec preispitivanje....
Kad kazem preispitivanje , ljudi tumace to kao preispitivanje sebe, svodjenje svojih rezultata i stavova....
A ja kad kazem preispitivanje ja podrazumevam preispitivanje postavki.....
Jer azurnost poznavanja sebe i svojih rezultata uopste ne dovodim u pitanje, a postavke treba periodicno i ne stalno dovoditi u pitanje....

I da ne sirimo neslaganje, mene ne interesuje ni koncept platona ni dekarta ni ostalih.....ni kontekst....
Jer oni su morali da se snishode narodu , svojim savremenicima da bi bili shvaceni ozbiljno....a mene za to i za moje savremenike boli uvo....
Ako vidim dva razlicita znacenja reci politika i vladanje, jer politikom mogu da se koriste i oni koji ne vladaju , ne interesuje me eufemisticki pristup i snishodjenje opstem javnom mnjenju radi odrzanja tradicije elitizma pojma politika....visoka politika....

Politika je strategija sa ciljem....i koriscenje lazi , demagogije (ubedjivanja), ucenjivanja, ulizivanja, snishodjenja , gordosti i strahova.....
Kad bi se upotrebljavala samo kad ne postoji drugi nacin onda bi kao bila moralnija ili eticka...ali ja mislim da nije tako....
Ja sam protiv gledanja kroz prste slabijima zato sto su slabiji pa onda oni moraju da na prljave nacine odrade nesto sto im je interes....

Danasnja rasirenost tog osnovnog politickog principa "strategije sa ciljem" je jos potpomognuta sa idejom optimizacije tj cak iako moze na drugi nacin, taj drugi nacin je sporiji , a onda se trosi vas pescani sat i pesak u njemu.....zlo, mrznja....

Sejanje demagogije je izuzetno pogodno jer se u demagogiji gubi istina kod onih koji nisu vrsni demagozi....oni postaju i sejaci i zrtve demagogija....nekih svojih , nesto od tudjih....
Kapitalizam u doba svesnosti mora nekako da skrene paznju sa jada i bede stvarnog polozaja i sustine sistema....

Cenzura uvek postoji.....uvek....
 
Колико је демагогија присутна у животу? Prisutna je, malo je reći, veoma. Međutim ciljevi njenog prisustva su, pored neopravdanih i oni "opravdani", egzistencijalni.
Колико је присутна у односу двоје људи? Prisutna je čak i u najiskrenijem odnosu, recimo iz potrebe da se ne izgubi prijateljstvo ili ljubav onog drugog, voljenog ili ne.
Колико је присутна на интернет форумима? Mislim da ne postoji pravilo, tj. neka mera. Tu se ide iz krajnosti u krajnost, u jednom trenutku si demagoški nastrojen, u drugom te je baš briga za sve. Ako moram da se odlučim, onda manje nego u RL.
Колико смо њене жртве и колико штете је у стању да направи од човека који је до јуче био нормалан и почео да је напречац користи? Čini mi se da ili si takav ili nisi. To je prosto neka sposobnost manipulacije koju neko uspešno koristi, a neko niti je sposoban, niti mu na pamet pada.
Колика је зависност од ње? Nema tu mnogo zavisnosti, ako živiš tako, onda je sastavni deo tebe, ali postoji jedna druga zavisnost, kada zavisiš od nje, egzistencija ti je ugrožena, pa moraš.
Колико се човек сроза у очима другога када избегне директне одговоре него се њом користи свакодневно? U očima pravih, iskrenih prijatelja, mnogo. U očima nekoga tamo, nije mnogo ni bitno.
Колико је данашњи свет постао демагошки свет?Mislim da je oduvek i bio.
Колико деца пате посматрајући родитеље демагоге?Ona koja su sposobna da to uoče, mislim da vrlo malo pate, uglavnom postaju "slobodni" da se ponašaju kako hoće.
Колико ће следећи нараштаји живети наше инхибиције са бежањем од истине и лажима као основном филозофијом живљења?
Koliko i mi kao naraštaji prošlih demagoga, globalno gledano. Pojedinačno, ipak nije mali broj onih kojima je to strano.


Moram da dodam i to da sam veoma prijatno iznenađena da se pojavio neko, kao što je autor ove teme. :ok:
 
E ako me nesto podseca na ultimativnu demagogiju ,onda je to "oduvek je ovako bilo"....

To vam je kad vodu iz slavine poredite sa vodom iz planinskog potoka....

Ebes razvoj proizvodnih snaga, razvoj edukativnih sredstava , promenu edukacijskih cinilaca, ebes promenu lokalnog porodicnog organizovanja, ili da banalizujem promenu tempa zivota, zabave, komunikacije.....
Sve je isto kao i uvek....
Pa kad vam je sve isto , sto se ne popnete na vrh kukavice , jer tamo nema ni mobilnih , ni struje, ni ogreva ni drustva ni nicega osim prirode .....
 
Један од принципа демагогије је преносити тежиште дијалога на терен емоционалног у недостатку аргумента. У датом примеру први је политикант, а други је демагог. Ко је од њих ближи истини? Ако је теза о политиканству та коју сте изнели, онда је за вас интернет дискусија сведена на ниво кафанског разговора. Нисте дефинисали интерес тог кафанског саговорника. Када неко посети кафану он улази ради елементарне потребе за дружењем или оброком. Посетом интернет порталу за дискусију он улази са потребом за новим сазнањем или дијалогом. Уколико се портал назива слободним а контролисан је, он се сусреће на првом кораку са демагогијом. Слично је и са политиком. Из изложеног можемо препознати демагошку тежину политичара који су у ствари по вама политиканти јер им је циљ лично. Демагогија је када такви кажу да им је циљ опште. Тога смо сви сведоци. У интернет свету нема личног. Постоји само писана реч. Реч је одраз онога који стоји иза ње. Коме се она не свиђа, тај прибегава демагогији. Или цензури. Просто.

Интернет јесте анониман. До границе болесне знатижеље власничких сујета. Па чак и тада. Све док саговорник не повери приватно некоме свој иденититет а та особа манифестује ту форму искрености у деформисаном моралу типа дајем-дајеш. То је једини начин да га неко непозван сазна. Легалним путем. Размере полицијских контрола нису предмет ове расправе. Сама тврдња о неанонимности интернета је демагогија изречена ради несхватања саме функције интернета. Аутор који о њему размишља на тај догматско демагошки начин је у функцији власнички модулисаног патуљка о коме сам раније говорио.

odmah je greška u postavci. ni politikantu ni demagogu nije cilj da bude bliži istini, nego intertes. interes politikanrta je kratkoročan, on će se, znači, zalagati za nešto iza čega ne stoji da bi nahranio recimo svoj stomak ili svoju sujetu, pojedinačni interesi su raznoliki. gore sam naveo barem 3 takva načina politikantstva. interes demagoga, nekoga koji se bavi npr. profesionalno politikom je trajniji, ili je recimo npr. profesor fakulteta, pa služeći se samo doktrinom i demagogijom ne razvija stvaralački i kritički duh kod studenata.....primeri su mnogobrojni...

internet je anoniman samo u ovakvim diskusijama; net je mreža mreža i direktan prenos informacija i podataka među tačno personalizovanim subjektima. forum je mesto za javnu diskusije gde su učesnici anonimni. trebalo bi da bude mesto za razmenu ideja. radi se o vrlo heterogenoj skupini ljudi i načina razmišljanja i unapred forimiranih stavova. kada neko sa formiranim stavom nema argumente i ne daje odgovore u diskusiji, već priča, a ta priča ne mora da bude na bazi emocionalnog ukljkučivanja ličnog, mada može i to, o sasvim desetim stvarima, koja njega lično zanimaju - je demagog. demagog je i onaj ko postavlja sugestivna pitanja i tok diskusije prati tako što oponira svakom mogućem drukčijem načinu razmišljanja bez argumenata. demagogija je jalovo pričanje priče suvislim komentarima.. o samoj cenzuri interneta možemo samo donekle da govorimo i da predviđamo sve vidove kontrole, koja će verovatno i zaživeti u neko dogledno vreme. može se govoriti i o mogućim oblicina koji će se javiti u tom smislu. postoji neformalna cenzura i ona druga. tamo gde su portali privatni ili komercijalni, normalno je da postoje pravila koja bismo sad mogli da podvedemo pod procenu i ocenu sadržaja od strane vlasnika i autora.
 
Интернет. Анонимност на интернету је демагогија. Препознавање на интернету је такође демагогија. Анонимност се постиже на неколико начина. Једног дана можемо бити једно, други дан нешто друго. Једног дана можемо бити мушко, други дан женско. Једног дана можемо писати из Београда, други дан из Париза, трећи дан из Канбере. Једног дана можемо намерно показати ко смо. Други дан се можемо тако замаскирати да ниједан интернет психолог или администратор не може протумачити ко, када, како, одакле, са чега и зашто неко нешто пише. Друга локација, други компјутер, други претраживач. Или пак све са истог, али обојено технолошком лажи. Препознавање на интернету је посебна област и у тој дисциплини раде само врхунски експерти: јако образоване особе, психолози по професији, демагози по размишљању. Суштина свих интернет портала је размена. Зато су и основани. Временом се у размену увуку други интереси тако да они постају само средство где царује демагошка свест усмеривача дискусија интересно везана власничким односом. У слободи нема демагогије и лаж се брзо открије. У контролисаној слободи лаж се маркира печатом сумње баш као и истина. У неслободи, лаж се брани свим средствима, истина се извргава руглу. Такви неслободни портали онда постају супротност њихове сврхе и на њима доминира једноумље иако привид говори другачије. Истина се брише, уклања или се маскира сарказмима. Када ништа не помогне следи концептуална доктрина демагошких средстава мултипликована неанонимним саговорницима. Имамо онај привид функционисања док суштински имамо беду једноумног духа који се копрца. Зато интернет као медиј нема будућност изузев функције контролисаног масмедија. За сада имамо срећу да на интернету још постоје места где демагогија није завукла своје грешне прсте раздора.

Ауторство на интернету? Чије је чије? Дајем да дајеш? Колико има демагогије у признавању или непризнавању власничких односа у интернет медију. Мултимилионски концерни се годинама суде са појединцима чије је чије. Да ли самим блокирањем слободног приступа местима за информацију која нам је потребна, интернет постаје сам свој џелат?
 
Rekoh, mislim da je svet oduvek bio demagoški, a da li ćeš ti biti demagog preko mobilnog ili običnog telefona ili vičući sa planine na planinu, uopšte nije od značaja.
Колико је данашњи свет постао демагошки свет?Mislim da je oduvek i bio.

Ovo si rekla....
A ovo je dvosmislena recenica....
Jer covek je pitao o preteznom obojenju danasnjeg sveta....
A posto odgovaras na takvo pitanje, onda tvoj odgovor znaci uvek je svet bio demagoski obojen.....sto nije tacno....bio je prezivljavajuce obojen, a ne demagoski , jer niti su reci nesto mnogo znacile u odnosu na silu i na trenutak, niti je bio razvoj drustva takav da bi demagogija mogla da uspe....
Kontekst pitanja boji i kontekst odgovora....inace pitanje "jesi li ziv?" nema smisla.

Ovo ljudi danas masovno gube iz vida, a u vezi je sa demagogijom i banalizacijama i bukvalnostima....floskulama....koje su odmah tu....
I eto stigosmo do necega sto moze da se zove mas demagogija, tj mas kulturni stereotip....
Prednosti:
-default prihvatljivost "normalno","ocigledno","jasno"
-kontakt sto moze da vodi kasnije i ka autoritetu a moze da ima svrhu i samog kontakta
-postavljen teren za mediokritetsku banalizaciju, tj moguce je postaviti recenicki okvir, tako da se svaka izgovorena recenica svodi na apsurd ako je u suprotnosti sa in mas stereotipom....jer se vadi iz konteksta i tumaci preko sastavnih delova....
-Posle postavljanja trpeze/terena, cesto se koriste bas demagoska sredstva opstih logickih gresaka (negacija od svako je niko, izuzetak je uvek pad tacnosti, sto ne mora da bude , i slicne, a ne ego ili socioloski upucene destrukcije autoriteta ili validiteta)

Ovo u vezi konteksta shvatam kao minus jezika, ali nekad i sa svim jasni pojmovi mogu se dovesti u dupli kontekst....naprostiji primer je "Ja mislim" i "Mislim"....ili jos vidljivije "Ja zelim" i "zelimo" gde subjekt iznosi misljenje svoje a u kontekstu opsteg , ali ne i svoje izbore u realnom zivotu kroz "Mislim" , a ono sto lokalno misli i bira je sadrzano u "Ja mislim/zelim".


 

Back
Top