Дејан Ристић МИТОВИ СРПСКЕ ИСТОРИЈЕ

Svaki narod ima svoje mitove i to je jako korisno samo je sa Srbima problem sto neguju pogresne.. Stalno nam se prividja nekakva izdaja jer ne mozemo da se pomirimo da je neprijatelj nekada jednostavno jaci od nas, pa onda razlog za propast trazimo medju judama u svojim redovima...

Srbi bi trebalo da neguju pobednicke mitove, da na sva zvona udaramo o Karadjordju i njegovim ustanicima, hajduk Veljku Petrovicu i Stevanu Sindjelicu, o nasim vojvodama i Soluncima, takodje umesto da se delimo treba da se ponosimo na dva antifasisticka pokreta u ww2, i da glorifikujemo otpor NATO agresiji 99..

Opet si upao u zamku slavljenja poraza, a tobože tvrdiš da bi Srbi trebali njegovati pobjedničke mitove. Nisi baš konzistentan.
 
MITOVI SRPSKE ISTORIJE: O junacima i izdajnicima, o masonima i Grobu neznanog junaka slušajte u novom NATGEOCAST-u

Mitovi srpske istorije - naslov je knjige o kojoj nam govori njen autor Dejan Ristić u trećoj epizodi NatGeoCasta.

MITOVI SRPSKE ISTORIJE: O junacima i izdajnicima, o masonima i Grobu neznanog junaka slušajte u novom NATGEOCAST-u


Zbog čega "izmišljamo tradiciju"? Koja je razlika između mitologije i mitomanije i kada mitovi postaju opasni? Kako je nastao mit o zlatnim viljuškama na dvoru Stefana Nemanje? Da li je Marko Kraljević junak, a Vuk Branković izdajnik? Da li su Grob neznanog junaka izgradili masoni?

Dobrodošli u treću epizodu NatGeoCast-a, a prvu na temu naučno-popularne literature. Simbolično, u prvoj epizodi u kojoj govorimo o knjigama, gost je čovek koji je ustanovio Dan knjige u Srbiji, istoričar Dejan Ristić.


https://www.nationalgeographic.rs/v...nog-junaka-slusajte-u-novom-natgeocast-u.html
 
Argumente za obaranje Rsitićevih teza nije teško pronaći, ako postoje. Kada kaže da "dolina jorgovana" nije starija od 1990. godine, treba samo pronaći da se negde pominje pre 1990. godine. .

Још горе, пише да је " Легенда о „долини јоргована” преузета је из истоимене збирке бајки, коју је крајем 20. века написао Тиодор Росић. "
Не знам да ли се помиње званично, мени је то општа ствар да на путу преко Косова према Јадранском мору, дуж Ибра постоји долина (пре ће бити клисура) јоргована. Са обе стране пута се нижу јорговани.
Свакако да је тешко поверовати да је у част снајке посађен јоргован на толикој километражи....он се сам размножава "као шашав", добра му је и шугава земља, није никакав пробирач... и ко зна кад је прво семе почело да клија.
 
Још горе, пише да је " Легенда о „долини јоргована” преузета је из истоимене збирке бајки, коју је крајем 20. века написао Тиодор Росић. "
Не знам да ли се помиње званично, мени је то општа ствар да на путу преко Косова према Јадранском мору, дуж Ибра постоји долина (пре ће бити клисура) јоргована.
Добро да није споменуо и Добривоја Топаловића :D
Што се тиче легенде не знам када је настала, зна ли неко?
 
Још горе, пише да је " Легенда о „долини јоргована” преузета је из истоимене збирке бајки, коју је крајем 20. века написао Тиодор Росић. "
Не знам да ли се помиње званично, мени је то општа ствар да на путу преко Косова према Јадранском мору, дуж Ибра постоји долина (пре ће бити клисура) јоргована. Са обе стране пута се нижу јорговани.
Свакако да је тешко поверовати да је у част снајке посађен јоргован на толикој километражи....он се сам размножава "као шашав", добра му је и шугава земља, није никакав пробирач... и ко зна кад је прво семе почело да клија.
Ако је Википедија тачна Тиодор Росић је ту збирку бајки издао 1991, а Добривоје Топаловић пева о помиње Долину Јоргована 1986, барем 5 година раније...

Па зар је тачка спорења око тога постоји ли долина јоргована? :D
 
Па зар је тачка спорења око тога постоји ли долина јоргована? :D
Надам се да не постоји , него могао је и Добривоја да метне у коју фусноту:). Шалу на страну, дал је могуће да се Ристић стварно позива на ту 1990??? Не могу просто да верујем да је у питању незнање, а још да добије толики медијски простор, а рецезенти, критика..... или је можда у питању нешто друго!?
 
Надам се да не постоји , него могао је и Добривоја да метне у коју фусноту:). Шалу на страну, дал је могуће да се Ристић стварно позива на ту 1990??? Не могу просто да верујем да је у питању незнање, а још да добије толики медијски простор, а рецезенти, критика..... или је можда у питању нешто друго!?

Па је ли у питању незнање?

Постоји ли неки запис те приче из времена пре 1991. године?
 
Па је ли у питању незнање?

Постоји ли неки запис те приче из времена пре 1991. године?
Не знам. Колико сам ја разумео он тврди да је то тај Росић измислио и написао 91. Не знам да ли је неко пре те године ту причу записао али поуздано знам да је усмено постојала пре тог времена, дакле, тај Росић је у најбољем случају први записао, никако написао (осмислио).
 
Не знам. Колико сам ја разумео он тврди да је то тај Росић измислио и написао 91. Не знам да ли је неко пре те године ту причу записао али поуздано знам да је усмено постојала пре тог времена, дакле, тај Росић је у најбољем случају први записао, никако написао (осмислио).

To govoriš o ličnom sećanju nečega što si čuo pre više od tri decenije?
 
To govoriš o ličnom sećanju nečega što si čuo pre više od tri decenije?
Још горе, пише да је " Легенда о „долини јоргована” преузета је из истоимене збирке бајки, коју је крајем 20. века написао Тиодор Росић. "
Не знам да ли се помиње званично, мени је то општа ствар да на путу преко Косова према Јадранском мору, дуж Ибра постоји долина (пре ће бити клисура) јоргована. Са обе стране пута се нижу јорговани.
Свакако да је тешко поверовати да је у част снајке посађен јоргован на толикој километражи....он се сам размножава "као шашав", добра му је и шугава земља, није никакав пробирач... и ко зна кад је прво семе почело да клија.
Да, из свог личног искуства. Па та прича није ништа необична за део Србије између Краљева и Рашке. Као што је Сребрена написала то је био незаобилазни део и прича приликом путовања колима на море. Нешто после Краљева и Маглича улази се у ту долину или кланце.... неки је, а то сам релативно скоро чуо (пре нешто више од деценију) зову и Долина краљева, вероватно по узору на Египат.
 
Још горе, пише да је " Легенда о „долини јоргована” преузета је из истоимене збирке бајки, коју је крајем 20. века написао Тиодор Росић. "
Не знам да ли се помиње званично, мени је то општа ствар да на путу преко Косова према Јадранском мору, дуж Ибра постоји долина (пре ће бити клисура) јоргована. Са обе стране пута се нижу јорговани.
Свакако да је тешко поверовати да је у част снајке посађен јоргован на толикој километражи....он се сам размножава "као шашав", добра му је и шугава земља, није никакав пробирач... и ко зна кад је прво семе почело да клија.

"Са обе стране пута се нижу јорговани."

Мислим да за ово ниси у праву. Чини ми се да ту јоргована поодавно нема...
 
Да, из свог личног искуства. Па та прича није ништа необична за део Србије између Краљева и Рашке. Као што је Сребрена написала то је био незаобилазни део и прича приликом путовања колима на море. Нешто после Краљева и Маглича улази се у ту долину или кланце.... неки је, а то сам релативно скоро чуо (пре нешто више од деценију) зову и Долина краљева, вероватно по узору на Египат.

И то баш о Анжујској?
 
И то баш о Анжујској?
И бре ти баш у ситна цревца..... Не могу сад 100 посто да ти потврдим али сам скоро сигуран, она је релативно недалеко одатле имала и свој двор у Брњацима. Њен култ је вероватно доста јак у том крају (мислим на легенде и приче). Као што и сам знаш јако је цењена и као католкиња проглашена је од СПЦ за свеца. Дакле, она је у сећању народа поприлично остала упамћена. Ти си ме питао за нешто што сам чуо веома давно, и овако присећајући се чак мислим да је наш краљ био помешан у тој причи и да се говорило о Милутину, али немој за ово да ме држиш за реч јер нисам сигура.
 
И бре ти баш у ситна цревца..... Не могу сад 100 посто да ти потврдим али сам скоро сигуран, она је релативно недалеко одатле имала и свој двор у Брњацима. Њен култ је вероватно доста јак у том крају (мислим на легенде и приче). Као што и сам знаш јако је цењена и као католкиња проглашена је од СПЦ за свеца. Дакле, она је у сећању народа поприлично остала упамћена. Ти си ме питао за нешто што сам чуо веома давно, и овако присећајући се чак мислим да је наш краљ био помешан у тој причи и да се говорило о Милутину, али немој за ово да ме држиш за реч јер нисам сигура.

Питам из разлога што сам малчице пробао да ископам да видим греши ли Ристић ту и консултовао сам неке људе који би требало да се разумеју у то и нисам успео да пронађем да је негде погрешио. Нисам налетео да је та прича икоме била позната пре краја XX столећа.
 
Питам из разлога што сам малчице пробао да ископам да видим греши ли Ристић ту и консултовао сам неке људе који би требало да се разумеју у то и нисам успео да пронађем да је негде погрешио. Нисам налетео да је та прича икоме била позната пре краја XX столећа.

Аха, ок.
Али ја стварно не знам како би могли да докажемо да је прича постојала и пре 90-е.
Као прво, јел си питао пријатеље зашто се Долина јоргована зове тако кад јоргована тамо нема (ово уколико су упућени у ту тематику)?
Пази, натерао си ме изврнем мали мозак како би се што више сетио око приче.
Дакле, сигуран сам да је везано за Јелену Анжујску, јер ми је касније када сам туда пролазио увек било чудно како је она као Францускиња долазила са севера у Рашку, наравно када сам мало одрастао тај правац је добио јасно историјско објашњење. Због тога сам сигуран да је Јелена Анжујска.
Не могу да тврдим али чини ми се да је у причи био краљ Милутин а не Урош како би требало (ово је прича да кажем народна).
То код Ристића нисам читао али претпостављам да је оно да је подсећа на Провансу.... тога у овој верзији нема.
Могуће да је тај Росић чуо ову народну верзију па украсио и накитио, али опет кажем не знам јер нисам читао.
Покушаћу некако да смислим неки начин да докажемо да је прича постојала и пре деведесете, зато сам у шали поменуо Добривоја Топаловића..
 

Back
Top