Deca 3-7 godina (preskolarci)

Сећам се дана кад си објавила да си се породила јер је твој син и мој разлика неколико дана. Ето твој син креће у први разред а мој још није ни дана био у вртићу јер нема места иако смо обоје запослени и све услове има. Но могу деца оних са везама (страначким, кумовским, плавим ковертама..). Србија.

I Junior je u Srbiji isao u privatan vrtic jer nije bilo mesta za njega u drzavnom, iako smo oboje radili. Krenuo je sa 11 meseci u jaslice u Novom Sadu. Kada smo se preselili na Maltu imao je 1.5 godina i nastavio je jaslice do 3. godine. Sa nepune 3 je krenuo u Kinder i krajem septembra krece u prvi razred sa nepunih 5.

- - - - - - - - - -

Srećan polazak u školu, đacima prvacima
a i svima ostalima..

Hvala :zag:
 
moja cera je isla u vrticu,
(drzavnom, protiv moje volje, ali nisam mogla da objasnim detetu od 4,5 ili 6 godina da ako svi idu zasto ona ne ide. imam nekoliko odgovora iz ministarstva u kojima jasno pise da je to protiv zakona, i da vrtic ne moze da organizuje takve casove koji se dodatno placaju... ali dzaba. u vrticu se samo nasmeju i nastave po svom)
i na engleski i na ples. engleski su naplacivali 600, a ples 700 dinara mesecno. cujem da to i dan danas rade, samo da je sad ples 800, a engleski 1000 zbog interesovanja :lol:
moje misljenje je da ce u predskolskom uzrastu dete vise strani jezik nauciti u kuci sa nekim ko govori taj jezik nego u bilo kakvoj skolici. ali to je samo moje misljenje :)
 
moja cera je isla u vrticu,
(drzavnom, protiv moje volje, ali nisam mogla da objasnim detetu od 4,5 ili 6 godina da ako svi idu zasto ona ne ide. imam nekoliko odgovora iz ministarstva u kojima jasno pise da je to protiv zakona, i da vrtic ne moze da organizuje takve casove koji se dodatno placaju... ali dzaba. u vrticu se samo nasmeju i nastave po svom)
i na engleski i na ples. engleski su naplacivali 600, a ples 700 dinara mesecno. cujem da to i dan danas rade, samo da je sad ples 800, a engleski 1000 zbog interesovanja :lol:
moje misljenje je da ce u predskolskom uzrastu dete vise strani jezik nauciti u kuci sa nekim ko govori taj jezik nego u bilo kakvoj skolici. ali to je samo moje misljenje :)

Pa dobro a sta ako u kuci to niko ne govori?
 
pa ne znam.
meni se cini da taj nivo engleskog koji vaspitacice u drzavnom vrticu mogu preneti deci, danas govore skoro svi.
ako postoji skolica stranog jezika koju dete voli, u kojoj se oseca dobro i to to mozes da platis, onda super! nema razloga da ne ide. ali da ide na neke casove iz obaveze, da bi kasnije lakse naucilo jezik je cisto pomodarstvo.
 
moja cera je isla u vrticu,
(drzavnom, protiv moje volje, ali nisam mogla da objasnim detetu od 4,5 ili 6 godina da ako svi idu zasto ona ne ide. imam nekoliko odgovora iz ministarstva u kojima jasno pise da je to protiv zakona, i da vrtic ne moze da organizuje takve casove koji se dodatno placaju... ali dzaba. u vrticu se samo nasmeju i nastave po svom)
i na engleski i na ples. engleski su naplacivali 600, a ples 700 dinara mesecno. cujem da to i dan danas rade, samo da je sad ples 800, a engleski 1000 zbog interesovanja :lol:
moje misljenje je da ce u predskolskom uzrastu dete vise strani jezik nauciti u kuci sa nekim ko govori taj jezik nego u bilo kakvoj skolici. ali to je samo moje misljenje :)

pa krivo ti je mišljenje
djeca kroz igru nauce mnogo toga, a prvo ti ide razumijevanje ..a tek onda govor :)

vrtić može imati program engleskog jezika ako ga vode odgajatelji s položenim C i certifikatom.

- - - - - - - - - -

pa ne znam.
meni se cini da taj nivo engleskog koji vaspitacice u drzavnom vrticu mogu preneti deci, danas govore skoro svi.
ako postoji skolica stranog jezika koju dete voli, u kojoj se oseca dobro i to to mozes da platis, onda super! nema razloga da ne ide. ali da ide na neke casove iz obaveze, da bi kasnije lakse naucilo jezik je cisto pomodarstvo.

imaš c nivo znanja engleskog?
jesi li upoznata s tim da mnoge odgojiteljice same sebi financiraju taj profesionalni rast?
imaš li zapravo ikakav pojam o tome kako se radi u programu stranog jezika s djecom?
 
Dobar je primarni program, a i program stranog jezika.
Naravno, stvar je do odgojitelja koji rade u tom programu.. ali svakako je preporuka
Djeca od treće godine do predškole imaju odlično tlo za usvajanje nečeg novog, pa tako i jezika. To se sve skladišti u jednu ladicu i ispliva van tokom daljnjeg školovanja.
Ono najbitnije u svemu tome je - TO DIJETE MORA ŽELJETI, VOLJETI I SL..
ali pošto rad u vrtićima nije ČISTI dril, već učenje kroz aktivnu igru .. ne vidim problem u želji..
(osim, ponovljam .. ako odgojitelj nije strucan po tom pitanju)

Molim gospođu Zuji da ne podcjenjuje rad u vrtiću, to nije čuvalište ..
..u vrtiću se usvajaju socioemocinalne veze (kojih danas jako manjka kod djece) i rad na svim ostalim razvojnim područjima ..
pa tako i na važnom govornom području. :)
 
Jel vam idu deca na engleski?
Sa koliko godina su krenuli?
Koliko cesto idu?

Mi smo sad odbili ponude, za medin uzrast, 4 godine.
Jedna 8.000din, druga 12500din. Cena je za celu godinu, tj okt-maj. Dva puta nedeljno pola sata.

Nije mi jasno sto tolika razlika?
Не иду.
У мојој визури образовања енглески им треба да се споразумеју на основном нивоу, а не да читају Јејтса и Шекспира у оригиналу, а родитељи се просeравају како им дете пише новеле, дописује се с Краљицом и интервјуише локалне уметнике за Глас Америке.
Син(12) ће од недеље бити уписан на кошарку и секције за физику и математику јер му то иде, ове две мале(9 година) иду на хор и подучавам их из астрономије(ко и сина уосталом), једино је фора што ми је телескоп(мали целестрон, рефрактор од два инча апертуре на салашу јер тамо нема светлосног загађења).
Син је загрејан за аутомобиле и мотоцикле, на следеће лето ћу замолити комшију аутоелектричара нека га узме по неколико сати дневно тек да научи жаргон, термине, нешто о алатима и по коју основну ствар, важно само да им тамо не смета.
 
@ Ankora, ne poDcenjujem ja niciji rad.
ja sam pisala o jednom vrticu, onom u koji je isla moja cerka. vaspitacice tamo zaposlene da su strucne za vodjenje kursa engleskog davno bi otisle iz tog vrtica. ili bi odrzavale privatne casove kako mnogi nastavnici jezika rade. ali nisu. sa druge strane, drzavni vrtic se placa mesecno, postoji odredjeni cenovnik i vaspitacica u vrticu NEMA PRAVO DA NAPLACUJE nikakve casove u vreme trajanja redovnih aktivnosti u vrticu, sto U POMENUTOM vrticu rade!
sto se mene tice, mogu one da pricaju sa decom i na marsovskom, ali roditelji to NE TREBA dodatno da placaju!
 
Ako vrtić nema posebni program, a odgojiteljica ima certifikat - može. :)
naravno, to je na odabir roditelja, nitko nikog ne sili.

Možda kod vas to zakonski ne može, ali kod mene može.
Bitan je certifikat, dopuštenje grada i agencije za odgoj i obrazovanje.
Ukoliko odgojitelj sakupi dovoljan broj roditelja, može aktivno djecu učiti strani jezik.
E sad, taj vrtić bi trebao onda uvesti PROGRAM STRANOG JEZIKA, ali to, naravno, zahtjeva određenu angažiranost ravnatelja i stručnog tima.

Ukoliko Vi kao roditelj smatrate da se u vrtiću radi nešto što se ne smije.. i šteti Vama i Vašem djetetu- javite se prvo ODGOJITELJU, RAVNATELJU .. a tek onda prosvjetnoj inspekciji.
 
Ako vrtić nema posebni program, a odgojiteljica ima certifikat - može. :)
naravno, to je na odabir roditelja, nitko nikog ne sili.

Možda kod vas to zakonski ne može, ali kod mene može.
Bitan je certifikat, dopuštenje grada i agencije za odgoj i obrazovanje.
Ukoliko odgojitelj sakupi dovoljan broj roditelja, može aktivno djecu učiti strani jezik.
E sad, taj vrtić bi trebao onda uvesti PROGRAM STRANOG JEZIKA, ali to, naravno, zahtjeva određenu angažiranost ravnatelja i stručnog tima.

Ukoliko Vi kao roditelj smatrate da se u vrtiću radi nešto što se ne smije.. i šteti Vama i Vašem djetetu- javite se prvo ODGOJITELJU, RAVNATELJU .. a tek onda prosvjetnoj inspekciji.

zapravo u srbiji NE MOZE. to jest, moze, ali nije po zakonu
("Службени гласник РС", број 26/13)
Чланом 8, став 4 је дефинисано да се остваривање програма које финансирају родитељи, односно старатељи деце која су укључена у васпитне групе целодневног, односно полудневног програма организује ван времена предвиђеног за целодневни, односно полудневни боравак деце у установи. Ставом 5 истог члана је дефинисано да за децу која нису укључена у васпитне групе, програми могу да се остварују у оквиру и ван радног времена установе.
Сходно наведеном, предшколска установа може организовати остваривање посебних и специјализованих програма након реализације редовног полудневног програма, а за децу која су у целодневном боравку, након радног времена вртића.

pa prouci pre nego sto hoces da savetujes.
kako je u drugim drzavama nemam pojma, a i ne interesuje me!
 
Ovo se ne odrzava u vreme rada vrtica. Tj.odrzava se nakon smene.
Mi imamo dve smene u vrticu, od 8-14 i od 13-19. S tim da vrtic radi od 5-22. I deca se od 5 mogu dovesti i pokupiti do 22h. Vaspitaci, direktorica, osoblje, strucni tim, svi su perfektno uljudni i spremni na kompromise. Dobro opremljeni, sa ogromnim dvoristima, igralistima, igraonicama, salama, igrackama itd... ja sam prezadovoljna sa nasim vrticem...
I razne aktivnosti postoje koje se drze u njemu i naplacuju... sto je skroz ok i korektno...
Ovaj engleski se drzi u vrticu, i to mi je super, ova jeftinija varijanta.
Pedjine drugarice iz vrtica mama drzi, inace radi u vrticu.

- - - - - - - - - -

Nas vrtic je 2500 din mesecno.
 
Moj ide na engleski. Krenuo je sa 6 godina na sopstveni zahtev, zbog drugara. Ja sam bila protiv toga, jer mi je bilo žao da posle vrtića ima još obaveza, ali je on jedva čekao časove. Planira da ide i ove godine.

To je po meni najbolja opcija. Kada dete uz igru i u dobrom drustvu nauci jezik (ide na sport ili bilo kakvu van-nastavnu aktivnost). Svaka ti cast.

Junior je isao na plivanje mesec-dva, ali mu bilo dosadno, pa smo ga prebacili na sport. I tamo je uzivao. Preko leta ide na sport+plivanje sto je organizavano u letnjoj skoli. Ja sam prezadovoljna njegovim uspehom i ponasanjem. Bas se promenio i vidi se da mu prija letnja skola. Ove skolske godine cemo mu ponovo ponuditi plivanje, jer sada vec moze ici u sledecu grupu, u kojoj su sami plivaci, pa se valjda nece dosadjivati, i jednom nedeljno na sport. Sve se mislim da li da krene na Judo (u oktobru puni 5) ili da ostavim za sledecu godinu. Verovatno cu pitati trenera za savet.
Na jezike ga ne saljem, jer je ovih 3 sa kojima je u kontaktu svakodnevno i vise nego dovoljno. Da govori samo jedan jezik, slala bih ga sigurno negde gde znam da rade stucni nastavnici od kojim moze da nauci pravilno da koristi jezik i izgovor.

Sto se tice B3 i slicnih sertifikata, u Srbiji na zalost oni nista ne vrede. To kazem iz iskustva jer znam par koleginica koje su polozile za razne sertifikate i pomocu kojih su predavale engelski u osnovnoj. Ti djaci su dolazili u srednju sa pogresnim izgovorom i falicnim znanjem. Uvek je teze ispraviti gresku koja se godinama ponavlja nego uciti nesto pravilno ispocetka.
 
Ja sam bila prezadovoljna sa radom vaspitačice u vrtiću. Ona ima položen sertifikat da može da uči engleski svojoj grupi. I mi smo bili ta srećna grupa. Svako jutro su počinjali sa Good morning! i nastavili sa brojanjem,bojama,pesmicama itd. na engleskom i onda su doručkovali. Sledeći segment rada je bio na maternjem jeziku,ali pre užine su ponovo imali 15 igre na engleskom,i na samom kraju boravka u vrtiću,pre nego što smo išli da ih pokupimo,ponovo su imali engleski. Bila sam prezadovoljna. Dete mi je mnogo reči naučilo,jednostavne rečenice koje je kasnije nadogradio,usavršavao. Da sam morala posebno da ga vodim na egleski posle radnog vremena vrtića,to ne bih. Vodila sam ga na sportić i plivanje da se razdrma,da se igra,trči,juri.
 
Ja sam bila prezadovoljna sa radom vaspitačice u vrtiću. Ona ima položen sertifikat da može da uči engleski svojoj grupi. I mi smo bili ta srećna grupa. Svako jutro su počinjali sa Good morning! i nastavili sa brojanjem,bojama,pesmicama itd. na engleskom i onda su doručkovali. Sledeći segment rada je bio na maternjem jeziku,ali pre užine su ponovo imali 15 igre na engleskom,i na samom kraju boravka u vrtiću,pre nego što smo išli da ih pokupimo,ponovo su imali engleski. Bila sam prezadovoljna. Dete mi je mnogo reči naučilo,jednostavne rečenice koje je kasnije nadogradio,usavršavao. Da sam morala posebno da ga vodim na egleski posle radnog vremena vrtića,to ne bih. Vodila sam ga na sportić i plivanje da se razdrma,da se igra,trči,juri.

Bas mi je drago da si imala lepo iskustvo sa vaspitacicom. Puno znaci kada imas nekog kome verujes i koga dete zavoli pa ucenje dodje kao igra.
 
Ja sam isla od 3,5 u francuski vrtic gde se samo francuski govorilo, u Beogradu, roditelji ne govore francuski. Deca upijaju recnik, artikulaciju iako ne znaju uvek znacenhe. Jezik uce spontano. Ja sam potpuno bilingvalnajer sam nakon toga isla u osnovnu u kojoj je bilo 6 casova nedeljno francuskog.
Kao filolog mogu da kazem da je sa ucenjem stranog jezika pozeljno poceti pre skole jer se govorni aparat razvija najvise do 6 godine i u tom smislu izgovor stranog jezika je autenticniji. Naravno to ucenje se sprovodi kroz igru, crteze, pesmice.
Moj sin ide u jaslice ima 2,5 i peva engleske pesmice koje cuje u crtacima. Ne izgovara sve savrseno ali peva, ponovi pravilno kad ga ispravimo.
 
mise vratili sa mora, ponovila bris i slogirala se, opet tj vrv idalje u grlu streptokoka koja je izazvala sarlah
mada pise manje od 5 %

i sve to ne bi bilo toliko strasno da on nema operaciju krajnika zakazanu za nedelju danaa novi termin cemo vrv opet cekati par meseci, da ne spominjem da je ovaj termin bio granica da ne bude kasno zbog timapnometrije itd

tacno cu da skrenem, da odem negde da provristim
da li je neko imao iskustva sa injekcijama penicilna, znam da sam ja odrasla na injekcijama nazalost, danas se ne daju tako cesto?
i da,da li znate da li se u zvezdari i misovicu ceka manje za vadjenje krajnika? ima li neko iskustva odande
 
mislim da je nepotrebno decu uciti strani jezik pre pete godine
ima vise razloga, koga zanima moze da cita o tome
drugo je kad je bilingvalna sredina, ovako... po meni cisto pomodarstvo kod nas, slati decu koja natucaju i srpski da uce engleski....
kad usavrse maternji, onda da...

ovaj mpoj puni 4 godine u oktobru, upisah ga na ntc radionice, jednom nedeljno, to mi je super, i ici ce od oktobra na sportic, kapueru
i to je to, za njega dovoljno
malecka dve godine, moram da se pohcvalim, treci dan adaptacije, i juce i danas ostajalasa njima, ne place za sada, malo se danas kratko zaplakala ali brzo stala i igrala se, ostali prevristali
ona je jako razumna, i napredna za svoj uzrast, tacno je razumela kada sam joj objasnila da je cekam
 
Nasi su isti uzrast...
ali sam ja jedva cekala engleski, od ove godine krece... da ima jos tri jezika, sve bi ga upisala...
Pedja tecno i jasno prica od godinu ipo dana... i vijuge mu rade za 10ku...
Ova mala je pre par meseci savladala R i sad konacno prica jasno i pravilno...
 
mi sada kada smo bili u grckoj i naravno pricali sa svima na engleskom i j gleda, nije mu jasno i pita, hoce on da prica, i ja mu kazem kako da kaze ono osnovno i on jedva ceka da sa nekim prica, msm to je bilo par fraza i reci, vidim da ga interesuje i kao i sve drugo upija, jer on i na srpskom prica kao navijen
ali ga ne bih davala u skolu engleskog uopste, prvo rano mi je, drugo engleski ce nauciti jer je svuda oko nas, cim krene u skolu imace ga, mislim da ima mnogo drugih stvari, bar u beogradu... planirali smo da krene u skolu plivanja jer je lud za vodom, to ce mu biti poklon za rodj vrv, mada sve zavisi od ugradnje ovih cevcica famoznih
i isto ntc radionice, ali videcemo da li ce krenuti od 1.10 zbog operacije ili cemo sacekati sledeci polazak, ne znam kada ce ga biti, to je jednon nedeljno i plivanje ako ide 2 puta maks, ako ne sme plivanje onda cu videti nesto drugo, samo da se uklopim u sve to finansijski...

a jezik ako bi ucio ucio bi mozda od 5-6 god i ne engleski nego nemacki jer kao sto rekoh engleski ce nauciti okreni obrni
 
hvala micimacko, ja se kao nesto nadam da ce mu samo vaditi krajnik ali vrv ce biti i ugradnja cevcica, opet slabije cuje itd...

onda bih na neki drugi sport, jednom-dva puta nedeljno, ne neki kolektivni nego vise neka gimnastika,vezbice itd, bas cu videti sta ima
cicak, vi ste isli bese na nesto pa se medi nije svidelo?
 

Back
Top