Da li su Srbi u ranom srednjem veku isprva bili ogranak hrvatskog plemena?

Ovo je jedna dosta interesantna tema koju je forumaš @Kole11 otvorio, citirajući vizantijske izvore koji su poistovećivali Hrvate i Srbe. Ponukan time, bacio sam pogled na raspravu čuvenog francuskog vizantologa i stručnjaka za slovenske starine, Anrija Gregoara (1881-1964): Poreklo i ime Hrvata i Srba (Orìgine et le Nom des Croates et des Serbes).

Rad se u celosti može pročitati na jstor-u: https://www.jstor.org/stable/44168583?read-now=1&seq=30#page_scan_tab_contents

Pogledajte prilog 1267309

Gregoar tumači vizantijske izvore tog vremena i zaključuje o poreklu Hrvata, dovodeći blisko u vezu sa pokretima panonskih Bugara. Njegov je zaključak da je ime „Srbin“ jednom delu hrvatskog naroda bilo dodeljeno od strane nekog suseda ili vrhovnog suverena tog konkretnog dela Hrvata, možda baš Avara.

Kakvo je mišljenje forumaša o hipotezi Gregoara? 🤔
Kako onda objašnjavaš činjenicu da se imena Srba i Hrvata sreću na različitim krajevima slovenskog sveta: u Lužici (Srbi/Lužički Srbi) i Beli Hrvati u Galiciji?

Samo postojanje Lužičkih Srba, kao i njihov endonim (Srbi) nepobitno dokazuje da je slovensko pleme Srba postojalo i pre dolaska na Balkan, potpuno nezavisno od Hrvata. Uostalom oni antički Serboi su mogli da budu i slovensko pleme Srba, zar ne?
 
Poslednja izmena:
Па јел човек Француз или Белгијанац?

Ako si i sama videla na internetu da je frankofoni Belgijanac, ne razumem čemu pitanje. :roll:

Скинула бих да могу зато сам и написала шта сам написла.

Šta ti znači to skinula bih da mogu? Samo se registruješ na jstor-ov sajt i imaš slobodan pristup da čitaš 100 članaka mesečno.

Maleno podsećanje: https://forum.krstarica.com/threads/mali-kurs-pretrazivanja-gradje-po-internetu.937352/
 
Kako onda objašnjavaš činjenicu da se imena Srba i Hrvata sreću na različitim krajevima slovenskog sveta: u Lužici (Srbi/Lužički Srbi) i Beli Hrvati u Galiciji?

Samo postojanje Lužičkih Srba, kao i njihov endonim (Srbi) nepobitno dokazuje da je slovensko pleme Srba postojalo i pre dolaska na Balkan, potpuno nezavisno od Hrvata. Uostalom oni antički Serboi su mogli da budu i slovensko pleme Srba, zar ne?
Помињу се једни поред других, и пре доласка на Балкан и после.
 
Грегоар полази од претпоставке да су, како каже, Срби и Хрвати слични и тешко их је разликовати, што је ситуација у његовом времену, али се заборавља да тако није морало бити у прошлости. Потребно је објаснити одакле код данашњих кајкаваца и чакаваца, дакле Хрвата, напокон и код Словенаца иако нису Хрвати, толико западнословенских језичких особина, сасвим различито од Срба.
 
Sloveni su do 12.-13. veka bili isti narod. Isti jezik, običaji, kultura, sve. Toliko isti da se ni dijalekti ne javljaju pre tog perioda. Kroz srednji vek razlika je bila samo ko je katolik a ko pravoslavac. Tek u 19. i 20. veku nastaju nacije. Pričati o nekom posebnom srpskom ili hrvatskom narodu je presmešno. Jugoslovenski narod je jedan i danas, a kamoli u 7. stoleću.
 
Sloveni su do 12.-13. veka bili isti narod. Isti jezik, običaji, kultura, sve. Toliko isti da se ni dijalekti ne javljaju pre tog perioda. Kroz srednji vek razlika je bila samo ko je katolik a ko pravoslavac. Tek u 19. i 20. veku nastaju nacije. Pričati o nekom posebnom srpskom ili hrvatskom narodu je presmešno. Jugoslovenski narod je jedan i danas, a kamoli u 7. stoleću.

Jugoslovenski narod jedan i danas? :lol:
 
Naravno. Šta ćeš mi reći, da postoje Crnogorci, Makedonci, Vojvođani, Bošnjaci, Hrvati, Srbi? Ne.

Ima više nego jedan problem u ovoj rečenici, ali da ne bih previše skretao sa teme, reći ću samo da se pravljenjem ludim i ignorisanjem realnosti ne postiže ama baš ništa,
 
Sloveni su do 12.-13. veka bili isti narod. Isti jezik, običaji, kultura, sve. Toliko isti da se ni dijalekti ne javljaju pre tog perioda.
Ovo je komon miskonsepšn za period do Ćirila i Metodija; međutim danas zvanična lingvistika razliku DIJALEKTE PRASLOVENSKOG, a to znači da pre ćirilometodske standardizacije itekako postoje dijalekti.

To verovanje je posledica germanske škole koja je u svojoj slovenofobiji pokušala Slovene da svede na tačkastu prapostojbinu u što je moguće zabačenijoj i većoj vukojebini. I onda, ako je stvorena istoriografija po kojoj Sloveni potiču iz Pripjatske močvare, a jeste stvorena, onda se nameće zaključak da Sloveni tada govore jednim te istim dijalektom.

Istina je da je 9-tovekovni standard (starocrkvenoslovenski) a koji je baziran na panonskom dijalektu sa prostora Srema i ostatka panonske Velikomoravske, nakon uvođenja doveo do zbližavanja slovenksih jezika, jer je nametao svoj vokabular i gramatiku kao lingua franca svim Slovenima koji su ga priihvatili. Danas, po sličnom ključu imamo međusobno bliže katoličkoslovenske jezike s jedne i međusobno bliže pravoslavnoslovenske jezike s druge strane.
 
Ako si i sama videla na internetu da je frankofoni Belgijanac, ne razumem čemu pitanje. :roll:
Због твоје социјализације. Људски је грешити и признати грешку. А и због твоје форумске будућности: како да ти људи верују кад, журећи да треснеш провокативан наслов, погрешиш нацију и професију аутора кога цитираш?
Šta ti znači to skinula bih da mogu? Samo se registruješ na jstor-ov sajt i imaš slobodan pristup da čitaš 100 članaka mesečno.
Не могу ипак. Кад си већ скинуо и прочитао све стави на тему тај Грегоаров закључак да су испрва у раном средњем веку Срби били огранак хрватског племена. Покренуо си тему без икаквог основа ако не постоји Грегоаров закључак.
 
Због твоје социјализације. Људски је грешити и признати грешку. А и због твоје форумске будућности: како да ти људи верују кад, журећи да треснеш провокативан наслов, погрешиш нацију и професију аутора кога цитираш?

Не могу ипак. Кад си већ скинуо и прочитао све стави на тему тај Грегоаров закључак да су испрва у раном средњем веку Срби били огранак хрватског племена. Покренуо си тему без икаквог основа ако не постоји Грегоаров закључак.

Ti mislis da on ista shvata?
Naravno, pisemo radi drugih a ne radi njega.
 
Због твоје социјализације. Људски је грешити и признати грешку. А и због твоје форумске будућности: како да ти људи верују кад, журећи да треснеш провокативан наслов, погрешиш нацију и професију аутора кога цитираш

Ne znam zašto si se uhvatila toga da frankofoni Belgijanac nije Francuz. Od tebe bih najmanje očekivao to; pre bih očekivao da Valonce tretiraš kao Fracuze. Za temu nije ni bitno, svakako, a nije ni neka posebna krupna greška da treba trošiti reči na to.

Da se čovek bavio slovenskom prošlošću i poreklom je činjenica; ne znam zašto si to napisala. Ova rasprava koju sam citirao i sama dokazuje to, a evo ti, ako treba posebno dokazivati, iz sovjetske enciklopedije:

Грегуар (Grégoire), Анри (p.21.III.1881) - бельгийский византинист и славист, филолог-классик. Вице-президент Института восточной и славянской филологии и истории Брюссельского университета (с 1935 года).

http://www.hrono.ru/biograf////bio_g/gregoir1881.php

Što se tiče moje socijalizacije i forumske budućnosti, od kad tebe to interesuje i zašto je to bitno? :lol: Mislim, posebno je komično, pa i ironično, da dolazi sa tvoje strane, jer si ti toliko stvari silno izgrešila (i to ne samo da sam te ja ispravljao) da deluje da je ovo više nekakav pokušaj uvrede vođen željom da mi se osvetiš za sve te silne slučajeve kad si bila ispravljana, glumeći brigu za moju socijalizaciju i budućnost. :mrgreen:

Naravno, pisemo radi drugih a ne radi njega.

Srebrena je lupila palac ovde, ali ne deluje da se slaže sa tobom. Naprotiv, dosta replicira meni, objavljuje sadržaj i cele teme radi mene, a gore i izražava brigu za moju socijalizaciju i forumsku budućnost. Dakle, Srebrena očito piše — baš izričito radi mene.
 
Poslednja izmena:
Gregoar tumači vizantijske izvore tog vremena i zaključuje .....
Слажеш се да није консултовао изворе него само интерпретаторе типа фра Матије Бандурија, Клајића, Јагића, Рачког, Шишића итд ?

Где си нашао доказ да он тумачи "византијске изворе тог времена" (6,7, 8 ВЕК зар не?) како си написао?
Što se tiče moje socijalizacije i forumske budućnosti, od kad tebe to interesuje i zašto je to bitno? :lol: Mislim, posebno je komično, pa i ironično, da dolazi sa tvoje strane, jer si ti toliko stvari silno izgrešila (i to ne samo da sam te ja ispravljao) da deluje da je ovo više nekakav pokušaj uvrede vođen željom da mi se osvetiš za sve te silne slučajeve kad si bila ispravljana, glumeći brigu za moju socijalizaciju i budućnost. :mrgreen:
Не придај себи толико значаја, ионако ти је его енормно већи од твојих могућности.
 
Ti mislis da on ista shvata?
Naravno, pisemo radi drugih a ne radi njega.
:)
Могли би да пишемо на паметније теме, које имају некаквог смисла.
Ovo je, dakako, bila logičnija i normalnija tema, ali ovde se ne poštuje ni pravilnik ni pravda, pa su je zalepili za temu Srednjevekovna Hrvatska
Ево, одлично је започео тему човек. интересантно и до сада некоментарисано, нисам видела док ниси цитирао, хвала. Требало је урадити супротно: ову Славенову тему отворену као провокацију, без суштине, пребацити у постојећу Славенову "Хрватску", а оставити засебно тему о српској кнежевини Хрватској коју је отворио banya:,
 
Je li, kako se ova tema juče zvala:

Da li su Srbi u ranom srednjem veku isprva bili ogranak hrvatskog plemena?

Zvala se, realno bizarno:
Srbi nastali od Hrvata
https://forum.krstarica.com/tags/srbi-nastali-od-hrvata/

Sad je i naslov temi promenio da ne izgleda onako banalno kako je bilo, već da izgleda kao klasična antisrpska propaganda (čak ima i zapdanovarijantski prizvuk "isprva" :mrgreen: ). A vi koji ste pisali u jednoj temi, sad ispada da ste napravljeni idiotima. Ovo je prešlo sve granice.
 
Не могу ипак.

A zašto ne možeš ipak? Imaš neke tehničke probleme sa svojim kompjuterom?

Кад си већ скинуо и прочитао све стави на тему тај Грегоаров закључак да су испрва у раном средњем веку Срби били огранак хрватског племена. Покренуо си тему без икаквог основа ако не постоји Грегоаров закључак.

Postavio sam ključne stranice na kojima se nalazi dotično. Evo ti i prekucano:

On verra que, selon toute apparence, les Croates du Nord et du Sud ont conservé jusqu’aujourd’hui le nom d’un puissant souverain qui, pendant quelques décades, régna sur les Slaves, les Bulgares et autres tribus asservies au Khagan des Avares. L'étymologie iranienne de ce nom d’homme ne prouve rien quant à l’origine du peuple lui-même. Je finirai par une conjecture sur le nom de ces Serbes qu’il me paraît presqu’impossible de séparer des Croates à l’époque étudiée: je veux dire que “Serbes” n’est autre qu’un sobriquet dans le genre de ceux qui ont été donnés parfois, par leurs voisins ou par leurs maîtres, à quelques tribus slaves. D’ailleurs, la polyonymie des Slaves est une sorte de règle ou de loi. Il n’a pas cessé d’être vrai aujourd’hui que Serbes est un autre nom de Croates, puisque la seule définition possible de ces deux termes est, pour Serbes: Croates orthodoxes, et pour Croates: Serbes catholiques. Personne, je l’espère, ne se formalisera si je m’aventure à supposer que l’épithète de Serbes, loin d’évoquer comme le nom de Croates un puissant souverain, un Charlemagne ou un Lothaire de l’Europe Centrale, est un terme péjoratif dans le genre de bifulcus sous lequel les Avares désignaient leurs sujets slaves. Mais n’anticipons point: sur ce point tout au moins, cette synthèse initiale ménagera l’intérêt de curiosité.
Mais revenons au peuple croate et à son “double”, le peuple serbe, aux deux Croaties et aux deux Serbies. On ne dira plus, je l'espère, comme feu Stanojević, que la migration croate n’est attestée que par le Porphyrogénète. Kouver-Kouvrat s’installe au Κεραμήσιος κάμπος, après avoir, évidemment, traversé toute la Serbie. Et les Slaves sont en nombre considérable dans son armée internationale. Ce trek est évidemment celui dont le Porphyrogénète a capté le très lointain écho: c’est proprement le “Dolazak Hrvata”, l’arrivée des Croates. Partout où ce nom de Croate s’est maintenu comme ethnique ou comme toponyme, à Corbetha en Saxe, en Bohême, dans les Carpathes, en Carinthie et ailleurs, il rappelle existence et l'extension de ce regnum Cobrati, “éphémère” peut-être en un sens, mais qui a duré, tout de même, plus longtemps que l'empire de Charlemagne ou celui de Lothaire. Or, la Lotharingie, la Haute et la Basse, et la Lorraine sont à Lothaire ce que la grande Croatie, la Croatie Blanche, les tribus croates du Nord et la Croatie yougoslave sont à Kouvrat. Quant à étymologie du nom des Serbes, le Porphyrogénète n’aurait-il pas raison lorsqu’il pose l'équation Σἐρβ(λ)ος = servus? Ne s’agit-il pas tout simplement d’une épithète péjorative donnée par ses voisins à tout ou Partie du peuple croate, et qui, le sens primitif une fois oublié, aurait été adopté et retenu par des groupes slaves du Nord et du Sud, lorsque les événements politiques les amenerènt à se différencier, plus ou moins profondément, de leurs congénères? L’étymologie du Porphyrogénète a longtemps passé pour puérile et peu scientifique. De nos jours, les linguistes l'ont eue en particulière aversion sous prétexte qu’un v ne saurait, dans le domaine slave, se transformer dans la muette labiale correspondante (b). Mais ce n'est pas de cela qu'il s’agit. Le changement de v en b est un phenomene inter-roman, comme le mot franyais corbeau suffit à le montrer. La forme slave peut n’être qu'un simple emprunt au bas latin.

Anri Gregoar govori o staroj Velikoj Hrvatskoj čiji bi kratkotrajni toponimni ostaci bili Korbeta u Saksoniji, venac Karpati, delovi Češke, Kranjske, itd...i onda je, po njemu, jedan deo hrvatskog naroda bio prozvan od strane svojih suseda po pežorativu, kao neko pogrdno ime. On etnonim „Srbin“ tumači kao izvorno pogrdno ime za Hrvate koji su pali pod tuđi jaram i povlači komparacije dotičnog etnonima sa terminom „bifulk“ koji su koristili Avari za potlačeni slovenski živalj.
 
Postavio sam ključne stranice na kojima se nalazi dotično. Evo ti i prekucano:

On verra que, selon toute apparence, les Croates du Nord et du Sud ont conservé jusqu’aujourd’hui le nom d’un puissant souverain qui, pendant quelques décades, régna sur les Slaves, les Bulgares et autres tribus asservies au Khagan des Avares. L'étymologie iranienne de ce nom d’homme ne prouve rien quant à l’origine du peuple lui-même. Je finirai par une conjecture sur le nom de ces Serbes qu’il me paraît presqu’impossible de séparer des Croates à l’époque étudiée: je veux dire que “Serbes” n’est autre qu’un sobriquet dans le genre de ceux qui ont été donnés parfois, par leurs voisins ou par leurs maîtres, à quelques tribus slaves. D’ailleurs, la polyonymie des Slaves est une sorte de règle ou de loi. Il n’a pas cessé d’être vrai aujourd’hui que Serbes est un autre nom de Croates, puisque la seule définition possible de ces deux termes est, pour Serbes: Croates orthodoxes, et pour Croates: Serbes catholiques. Personne, je l’espère, ne se formalisera si je m’aventure à supposer que l’épithète de Serbes, loin d’évoquer comme le nom de Croates un puissant souverain, un Charlemagne ou un Lothaire de l’Europe Centrale, est un terme péjoratif dans le genre de bifulcus sous lequel les Avares désignaient leurs sujets slaves. Mais n’anticipons point: sur ce point tout au moins, cette synthèse initiale ménagera l’intérêt de curiosité.
Mais revenons au peuple croate et à son “double”, le peuple serbe, aux deux Croaties et aux deux Serbies. On ne dira plus, je l'espère, comme feu Stanojević, que la migration croate n’est attestée que par le Porphyrogénète. Kouver-Kouvrat s’installe au Κεραμήσιος κάμπος, après avoir, évidemment, traversé toute la Serbie. Et les Slaves sont en nombre considérable dans son armée internationale. Ce trek est évidemment celui dont le Porphyrogénète a capté le très lointain écho: c’est proprement le “Dolazak Hrvata”, l’arrivée des Croates. Partout où ce nom de Croate s’est maintenu comme ethnique ou comme toponyme, à Corbetha en Saxe, en Bohême, dans les Carpathes, en Carinthie et ailleurs, il rappelle existence et l'extension de ce regnum Cobrati, “éphémère” peut-être en un sens, mais qui a duré, tout de même, plus longtemps que l'empire de Charlemagne ou celui de Lothaire. Or, la Lotharingie, la Haute et la Basse, et la Lorraine sont à Lothaire ce que la grande Croatie, la Croatie Blanche, les tribus croates du Nord et la Croatie yougoslave sont à Kouvrat. Quant à étymologie du nom des Serbes, le Porphyrogénète n’aurait-il pas raison lorsqu’il pose l'équation Σἐρβ(λ)ος = servus? Ne s’agit-il pas tout simplement d’une épithète péjorative donnée par ses voisins à tout ou Partie du peuple croate, et qui, le sens primitif une fois oublié, aurait été adopté et retenu par des groupes slaves du Nord et du Sud, lorsque les événements politiques les amenerènt à se différencier, plus ou moins profondément, de leurs congénères? L’étymologie du Porphyrogénète a longtemps passé pour puérile et peu scientifique. De nos jours, les linguistes l'ont eue en particulière aversion sous prétexte qu’un v ne saurait, dans le domaine slave, se transformer dans la muette labiale correspondante (b). Mais ce n'est pas de cela qu'il s’agit. Le changement de v en b est un phenomene inter-roman, comme le mot franyais corbeau suffit à le montrer. La forme slave peut n’être qu'un simple emprunt au bas latin.

Anri Gregoar govori o staroj Velikoj Hrvatskoj čiji bi kratkotrajni toponimni ostaci bili Korbeta u Saksoniji, venac Karpati, delovi Češke, Kranjske, itd...i onda je, po njemu, jedan deo hrvatskog naroda bio prozvan od strane svojih suseda po pežorativu, kao neko pogrdno ime. On etnonim „Srbin“ tumači kao izvorno pogrdno ime za Hrvate koji su pali pod tuđi jaram i povlači komparacije dotičnog etnonima sa terminom „bifulk“ koji su koristili Avari za potlačeni slovenski živalj.
Хвала.
Видимо сада да се не ради о закључку, како си громогласно написао у уводном посту ове теме, посебно не о закључку на основу византијских извора тог периода, него само о нагађању. Разлика је драстична.

Je finirai par une conjecture sur le nom de ces Serbes
Завршићу нагађањем о имену ових Срба,

qu’il me paraît presqu’impossible de séparer des Croates à l’époque étudiée: je veux dire que “Serbes” n’est autre qu’un sobriquet dans le genre de ceux qui ont été donnés parfois, par leurs voisins ou par leurs maîtres, à quelques tribus slaves.
.. које ми се чини готово немогуће одвојити од Хрвата у ......: мислим да "Срби" није ништа друго до надимак какав су им понекад давали комшије. или (туђински)господари словенских племена.


D’ailleurs, la polyonymie des Slaves est une sorte de règle ou de loi. Il n’a pas cessé d’être vrai aujourd’hui que Serbes est un autre nom de Croates, puisque la seule définition possible de ces deux termes est, pour Serbes: Croates orthodoxes, et pour Croates: Serbes catholiques.
Иначе, полионимија Словена је нека врста правила . Данас није престало да важи да су Срби други назив за Хрвате, јер је једина могућа дефиниција ова два појма: за Србе: православни Хрвати, а за Хрвате: Срби католици.

Personne, je l’espère, ne se formalisera si je m’aventure à supposer que l’épithète de Serbes, loin d’évoquer comme le nom de Croates un puissant souverain, un Charlemagne ou un Lothaire de l’Europe Centrale, est un terme péjoratif dans le genre de bifulcus sous lequel les Avares désignaient leurs sujets slaves.
Нико се, надам се, неће увредити ако се усуђујем да претпоставим да је епитет Срба, далеко од тога да евоцира као име Хрвата моћног суверена, Карла Великог или Лотара средње Европе, пежоративни израз у врсти "бифулкуса" , којим су Авари означили словенске поданике.



Још, колико сам успела да прочитам, није битна "велика Хрватска" код Грегоара, како ти наглашаваш, него да су Хрвати прихватили име великог вође Кубрата, блгарског кхана.из породице Дуло.
 
Poslednja izmena:
Je li, kako se ova tema juče zvala:

Da li su Srbi u ranom srednjem veku isprva bili ogranak hrvatskog plemena?

Zvala se, realno bizarno:
Srbi nastali od Hrvata
https://forum.krstarica.com/tags/srbi-nastali-od-hrvata/

Sad je i naslov temi promenio da ne izgleda onako banalno kako je bilo, već da izgleda kao klasična antisrpska propaganda (čak ima i zapdanovarijantski prizvuk "isprva" :mrgreen: ). A vi koji ste pisali u jednoj temi, sad ispada da ste napravljeni idiotima. Ovo je prešlo sve granice.

Ne, samo opet nešto umišljaš. :roll: dentični je naslov koji je bio od dana kad je tema otvorena.

Za razliku od nekih, ja umem da imenujem teme da ne ispadne tendenciozno ili u suprotnosti sa pravilnikom foruma (što neki ni posle više od decenijenikako da nauče). :kafa:
 
Poslednja izmena:
Ovo je jedna dosta interesantna tema koju je forumaš @Kole11 otvorio, citirajući vizantijske izvore koji su poistovećivali Hrvate i Srbe. Ponukan time, bacio sam pogled na raspravu čuvenog francuskog vizantologa i stručnjaka za slovenske starine, Anrija Gregoara (1881-1964): Poreklo i ime Hrvata i Srba (Orìgine et le Nom des Croates et des Serbes).

Rad se u celosti može pročitati na jstor-u: https://www.jstor.org/stable/44168583?read-now=1&seq=30#page_scan_tab_contents

Pogledajte prilog 1267309

Gregoar tumači vizantijske izvore tog vremena i zaključuje o poreklu Hrvata, dovodeći blisko u vezu sa pokretima panonskih Bugara. Njegov je zaključak da je ime „Srbin“ jednom delu hrvatskog naroda bilo dodeljeno od strane nekog suseda ili vrhovnog suverena tog konkretnog dela Hrvata, možda baš Avara.

Kakvo je mišljenje forumaša o hipotezi Gregoara? 🤔
Ti nemacki i francuski istoricari,nisu sigurni za svoje poreklo,a kamoli za srpsko,ili hrvatsko.
 
Ti nemacki i francuski istoricari,nisu sigurni za svoje poreklo,a kamoli za srpsko,ili hrvatsko.
Ovaj puttujući erudita sa velikim dnevnicama , Gregoar, bio je Belgijanac, postavljač teme je pogrešio u prvom postu imenujući ga Francuzom.
Bolje bi ti bilo da se ponukas time kako je to moguce da je Porfirogenit jedini covek svoje epohe koji je video dva naroda umesto jednog jedinstvenog, srpskog.
У одбрану Порфирогенита, ако се тиче садржаја ове теме, аутор Грегоар кога рекламира Славен уопште није ни читао Порфирогенита...само је навео у списку интерпретацију фра Матије Бандурија (Анселма).
 
У одбрану Порфирогенита, ако се тиче садржаја ове теме, аутор Грегоар кога рекламира Славен уопште није ни читао Порфирогенита...само је навео у списку интерпретацију фра Матије Бандурија (Анселма).

Ti si tu definitivno nešto pogrešno protumačila. Banduri veze nema sa ovom tezom, o nastanku Srba od dela Hrvata, nikak'e.
 
Ti si tu definitivno nešto pogrešno protumačila. Banduri veze nema sa ovom tezom, o nastanku Srba od dela Hrvata, nikak'e.
За сада се види да је он белгијски приповедач који насупрот твојој тврдњи не тумачи "византијске изворе тог времена" (6,7, 8 ВЕК зар не?) него је прелистао пар лексикона и читао интерптретација Матије Бандурија, Клајића, Јагића, Рачког, Шишића..итд...видите и сами :Pogledajte prilog 1267772
Од једног , по твом мишљењу "čuvenog francuskog vizantologa i stručnjaka" очекује се да је прочитао византијски спис јер говори и разуме језике доминантне у Ромејском царству а не игра се "глувих телефона"
Pogledajte prilog 1267772

Није теза, утврдисмо.
Није ни закључак, утврдисмо.
Сам наводи Бандурија, утврдисмо.
Алц, Алц, Алц..

Само нема "византијских извора тог времена" које си најавио у уводном посту.
 
A zašto ne možeš ipak? Imaš neke tehničke probleme sa svojim kompjuterom?



Postavio sam ključne stranice na kojima se nalazi dotično. Evo ti i prekucano:

On verra que, selon toute apparence, les Croates du Nord et du Sud ont conservé jusqu’aujourd’hui le nom d’un puissant souverain qui, pendant quelques décades, régna sur les Slaves, les Bulgares et autres tribus asservies au Khagan des Avares. L'étymologie iranienne de ce nom d’homme ne prouve rien quant à l’origine du peuple lui-même. Je finirai par une conjecture sur le nom de ces Serbes qu’il me paraît presqu’impossible de séparer des Croates à l’époque étudiée: je veux dire que “Serbes” n’est autre qu’un sobriquet dans le genre de ceux qui ont été donnés parfois, par leurs voisins ou par leurs maîtres, à quelques tribus slaves. D’ailleurs, la polyonymie des Slaves est une sorte de règle ou de loi. Il n’a pas cessé d’être vrai aujourd’hui que Serbes est un autre nom de Croates, puisque la seule définition possible de ces deux termes est, pour Serbes: Croates orthodoxes, et pour Croates: Serbes catholiques. Personne, je l’espère, ne se formalisera si je m’aventure à supposer que l’épithète de Serbes, loin d’évoquer comme le nom de Croates un puissant souverain, un Charlemagne ou un Lothaire de l’Europe Centrale, est un terme péjoratif dans le genre de bifulcus sous lequel les Avares désignaient leurs sujets slaves. Mais n’anticipons point: sur ce point tout au moins, cette synthèse initiale ménagera l’intérêt de curiosité.
Mais revenons au peuple croate et à son “double”, le peuple serbe, aux deux Croaties et aux deux Serbies. On ne dira plus, je l'espère, comme feu Stanojević, que la migration croate n’est attestée que par le Porphyrogénète. Kouver-Kouvrat s’installe au Κεραμήσιος κάμπος, après avoir, évidemment, traversé toute la Serbie. Et les Slaves sont en nombre considérable dans son armée internationale. Ce trek est évidemment celui dont le Porphyrogénète a capté le très lointain écho: c’est proprement le “Dolazak Hrvata”, l’arrivée des Croates. Partout où ce nom de Croate s’est maintenu comme ethnique ou comme toponyme, à Corbetha en Saxe, en Bohême, dans les Carpathes, en Carinthie et ailleurs, il rappelle existence et l'extension de ce regnum Cobrati, “éphémère” peut-être en un sens, mais qui a duré, tout de même, plus longtemps que l'empire de Charlemagne ou celui de Lothaire. Or, la Lotharingie, la Haute et la Basse, et la Lorraine sont à Lothaire ce que la grande Croatie, la Croatie Blanche, les tribus croates du Nord et la Croatie yougoslave sont à Kouvrat. Quant à étymologie du nom des Serbes, le Porphyrogénète n’aurait-il pas raison lorsqu’il pose l'équation Σἐρβ(λ)ος = servus? Ne s’agit-il pas tout simplement d’une épithète péjorative donnée par ses voisins à tout ou Partie du peuple croate, et qui, le sens primitif une fois oublié, aurait été adopté et retenu par des groupes slaves du Nord et du Sud, lorsque les événements politiques les amenerènt à se différencier, plus ou moins profondément, de leurs congénères? L’étymologie du Porphyrogénète a longtemps passé pour puérile et peu scientifique. De nos jours, les linguistes l'ont eue en particulière aversion sous prétexte qu’un v ne saurait, dans le domaine slave, se transformer dans la muette labiale correspondante (b). Mais ce n'est pas de cela qu'il s’agit. Le changement de v en b est un phenomene inter-roman, comme le mot franyais corbeau suffit à le montrer. La forme slave peut n’être qu'un simple emprunt au bas latin.

Anri Gregoar govori o staroj Velikoj Hrvatskoj čiji bi kratkotrajni toponimni ostaci bili Korbeta u Saksoniji, venac Karpati, delovi Češke, Kranjske, itd...i onda je, po njemu, jedan deo hrvatskog naroda bio prozvan od strane svojih suseda po pežorativu, kao neko pogrdno ime. On etnonim „Srbin“ tumači kao izvorno pogrdno ime za Hrvate koji su pali pod tuđi jaram i povlači komparacije dotičnog etnonima sa terminom „bifulk“ koji su koristili Avari za potlačeni slovenski živalj.
Za Belu Hrvatsku nije baš izvesno da je postojala kao država, za razliku od Belih Hrvata čije je postojanje definitivno dokumentovano.

Ali šta reći o nekome ko češku dinastiju Slavnikovića proglašava za “hrvatsku”, iako nikad nisu vladali nad Hrvatima nego samo bili belohrvatskog porekla.
 
Pogledajte prilog 1267772

Није теза, утврдисмо.
Није ни закључак, утврдисмо.
Сам наводи Бандурија, утврдисмо.
Алц, Алц, Алц..

Само нема "византијских извора тог времена" које си најавио у уводном посту.

Nejasno je o čemu ti to pričaš, uključujući i svrhu potenciranje Anselma Bandurija.

Pretpostavljam da si se opet nešto zbunila? Nisi objasnila ni zašto si nesposobna da pogledaš celi članak na jstor-u.
 

Back
Top