Quantcast

Da li su drugi narodi na balkanu imali ovo za posledicu turske okupacije?

АнаиванГорд

Zainteresovan član
Poruka
168
Ја бих тебе назвао Карађорђевићем и били бисмо квит.
Ја свакако бих. Балканци су ти који беже од тога.
Што се тиче Срба они то прихватају (барем тако мислим). Вероватно не воле што је тако било али не оспоравају да су Турци владали овим просторима-барем је нисам чуо.

difrent from others...

Veoma poznat
Poruka
11.777
Autorska tema.
Sinoc udjemo u raspravu drugari i ja o tome kako smo mi srbi jedini na balkanu imali "bošnjake" koji su nastali kao posledica turskeokupacije, uzrok tome je orelazak srpskog pravoslavog stanovnista na islam radi odredjenih privilegija i povlastica u carstvu.. Da li su i drugi narodi imali takav slučaj pod turskom okupacijom, kao sto su npr bugari i grci?
srbin je odvajkada voleo da proda veru za veceru, a najbolje se omrsio za vreme turaka. :kafa:

Krishna

Iskusan
Poruka
5.339
Autorska tema.
Sinoc udjemo u raspravu drugari i ja o tome kako smo mi srbi jedini na balkanu imali "bošnjake" koji su nastali kao posledica turskeokupacije, uzrok tome je orelazak srpskog pravoslavog stanovnista na islam radi odredjenih privilegija i povlastica u carstvu.. Da li su i drugi narodi imali takav slučaj pod turskom okupacijom, kao sto su npr bugari i grci?
Бугари имају Помаке.
У С. Македонији постоје Торбеши који су сродни Горанцима.
Шиптари су већински прешли на ислам.
Грци су својим муслиманима (гркојезичним) дали шут карту из данашње Грчке, исељени су у Турску у 19-ом в, 1913 након балканских ратова и 1924 након грчко-турског рата https://en.wikipedia.org/wiki/Greek_Muslims

Krishna

Iskusan
Poruka
5.339
Pomaci se deklarišu kao Bugari

Dakle, u kontekstu u kome tražiš odgovor nema
Помаци углавном не миришу Бугаре. Они се изјашњавају ки Помаци, Турци и Бугари муслимани, с тим да су ови трећи изразита мањина.
У задњих 20-ак година Помаци се масовно турцизирају, односно све више их се изјашњава ки Турци.
Помаци су везани за Турску више него ови наши ткз. Бошњаци. Бугарска је знатно раније пала под Турке него БиХ, а дио Бугарске у којем живе Помаци је био османски до 1912, док је БиХ била османска до 1878. У БиХ је Аустро-Угарска прекинила духовну везу муслимана са Истанбулом уводећи Реис-ул-елему тј. посебну исламску заједницу за муслимане у БиХ и прилично је секуларизовала муслимане. Осим што је аустро-угарска владавина доста одвојила ткз. Бошњаке од Турске, на њиховом губљењу веза са Турцима је утица у период СФРЈ државе која је била доста вестернизована за једну комунистичку земљу. У Бугарској није било ни Аустро-Угарске ни вестернизованог комунистичког система, па су Помаци сачували јаке везе са Турцима.

Poslednja izmena:

АнаиванГорд

Zainteresovan član
Poruka
168
Помаци углавном не миришу Бугаре. Они се изјашњавају ки Помаци, Турци и Бугари муслимани, с тим да су ови трећи изразита мањина.
У задњих 20-ак година Помаци се масовно турцизирају, односно све више их се изјашњава ки Турци.
Помаци су везани за Турску више него ови наши ткз. Бошњаци. Бугарска је знатно раније пала под Турке него БиХ, а дио Бугарске у којем живе Помаци је био османски до 1912, док је БиХ била османска до 1878. У БиХ је Аустро-Угарска прекинила духовну везу муслимана са Истанбулом уводећи Реис-ул-елему тј. посебну исламску заједницу за муслимане у БиХ и прилично је секуларизовала муслимане. Осим што је аустро-угарска владавина доста одвојила ткз. Бошњаке од Турске, на њиховом губљењу веза са Турцима је утица у период СФРЈ која је била доста вестернизована за једну комунистичку земљу. У Бугарској није било ни Аустро-Угарске ни вестернизованог комунистичког система, па су Помаци сачували јаке везе са Турцима.
И бугарски Помаци су физички знатно ближе Турској него Бошњаци.

Krishna

Iskusan
Poruka
5.339
И бугарски Помаци су физички знатно ближе Турској него Бошњаци.
Да, и то има утицаја на њихову јаку везаност за Турску.

Санџаклије су већи туркофили него БиХ муслимани. И једни и други су далеко од Турске, за разлику од Помака који се малтене граниче са Турском. Санџаклије су већи туркофили од БиХ муслимана јербо у Санџаку није било Аустро-Угарске, плус Санџак је био дуже османски до 1912 а БиХ до 1878. До прије 20-30 година је било живих Санџаклија који не само да са су рођени под Осмнлијама него су врло добро памтили то доба.

Лички гусар

Veoma poznat
Poruka
14.733
Zato sto su Srbi pokrivali mnogo veci etnicki prostor od Bugara... I nemoj misliti da Grci i Bugari nemaju za cim da zale.. Ako nije mogla Velika Grcka i Velika Bugarska ne znam na osnovu cega mislis da bi velike sile dozvolile Veliku Srbiju... Cak i da nam dozvole (a ne bi u ludilu) bili smo izmesani sa ostalima a u to vreme je i dalje jezik bio jednako nacija, znaci islo se na kartu jugoslovenstva, sto nije bila losa ideja, jer da smo se zakrvili sa svima zbog Velike Srbije prosli bi mnogo gore nego 90ih godina..
Велика Србија је ЈУГОСЛАВИЈА.
Срби су се проширили тамо ђе им није мјесто. Од Карловца до Книна и Шибеника, преко БИХ до Маћедоније. То је то, али све има своју цијену.

Доведи ти у своју кућу неког уличара, вуцибатину, подјели са њим своје, рани га, па кад однесе пола куће кукај да је он никакав човјек (иако су то СВИ ЗНАЛИ ОД ПРВОГА ДАНА).

Зашто Руси нијесу дали док су год могли да то прође???? Сазонов, Цар, сви Руси су муку са тијем мучили још од НИШКОГ КОНГРЕСА.

Лички гусар

Veoma poznat
Poruka
14.733
Да, и то има утицаја на њихову јаку везаност за Турску.

Санџаклије су већи туркофили него БиХ муслимани. И једни и други су далеко од Турске, за разлику од Помака који се малтене граниче са Турском. Санџаклије су већи туркофили од БиХ муслимана јербо у Санџаку није било Аустро-Угарске, плус Санџак је био дуже османски до 1912 а БиХ до 1878. До прије 20-30 година је било живих Санџаклија који не само да са су рођени под Осмнлијама него су врло добро памтили то доба.
Многи муслимани из Босне су мјешавина са Турцима и др. муслманима.
Да имају и словенску компоненту али и турску.
Фаце, носеви, очи ..... многи имају тај утицај.

Током вјекова, како су Турци сабијани назад из Европе, све се то углавном сљевало у Босну и данашњу Србију. Нијесу то све "аутохтони Бошњаци" иако то многи тврде.
Муслимани из Угарске су исто у многом броју завршили код нас.

NickFreak

Iskusan
Poruka
5.287
Хтео сам да кажем да су Османлије династија, ништа више. Осим неких покушаја у 19. веку, османска нација никада није постојала.
Питаћу те нешто што не волиш да коментаришеш али бих те питао да ли знаш нешто о томе. Наиме онај Турчим(назовимо историчарем) помињао да су завршетци са МАН турског боље рећи туранског порекла. Алудирајући да су многа германска племена била и туранска. Јер као је то већ и Жупанић доказао преци Турана су чинили значајан део сарматске популације који су учествовали у етногенези Германа и Словена дајући им елементе прото државности. Био је присутан и већи део алродијских племена која су ушли у савезе са Скитима а касније и Сарматима. Отуд је мени појава белих туранских племена тотално могућа.
Јован Ковачевић -Аварски каганат " Археологија је показала да су Авари прве епохе били бели европеидни људи готово свих постојећих европских антрополошких типова.

Да ли ти знаш нешто више о томе?

Gledston

Primećen član
Poruka
1.000
Питаћу те нешто што не волиш да коментаришеш али бих те питао да ли знаш нешто о томе. Наиме онај Турчим(назовимо историчарем) помињао да су завршетци са МАН турског боље рећи туранског порекла.
Не знам о ком Турчину причаш, али то што је наставак -man/-men турског порекла у турским језицима, не значи да је исти суфикс свуда у свету турски.

Алудирајући да су многа германска племена била и туранска.
Значи говоримо о неком параисторичару.

Јер као је то већ и Жупанић доказао преци Турана су чинили значајан део сарматске популације који су учествовали у етногенези Германа и Словена дајући им елементе прото државности.

Био је присутан и већи део алродијских племена која су ушли у савезе са Скитима а касније и Сарматима. Отуд је мени појава белих туранских племена тотално могућа.
Као што сам ја већ доказивао на основу људи који су далеко више проучавали централну Азију старог и средњег века (да не кажем да су живели у истој) од неког Жупанића, Турци су, откад постоје извори, мешовитог порекла. И неки генетичари исто тврде, али то је већ ван мог знања.

Туран је назив за територију изведен од персијског егзонима. Турани не значи ништа.

Јован Ковачевић -Аварски каганат " Археологија је показала да су Авари прве епохе били бели европеидни људи готово свих постојећих европских антрополошких типова.
Етничко порекло Авара је непознато. А и да је познато, степска племена нису никада била позната по етничкој хомогености. На Каталаунским пољима највећи број Атилиних (Атила је германско име) војника је био германског порекла.

И не знам какве везе све ово треба да има са Османлијама, да ли је ово још једна епизода некохерентности.

NickFreak

Iskusan
Poruka
5.287
Не знам о ком Турчину причаш, али то што је наставак -man/-men турског порекла у турским језицима, не значи да је исти суфикс свуда у свету турски.

Значи говоримо о неком параисторичару.[/QUOTE]

Ти си га тако назвао , али није иако трпи критике од хрватског јавног мнења.

Као што сам ја већ доказивао на основу људи који су далеко више проучавали централну Азију старог и средњег века (да не кажем да су живели у истој) од неког Жупанића, Турци су, откад постоје извори, мешовитог порекла. И неки генетичари исто тврде, али то је већ ван мог знања.

Туран је назив за територију изведен од персијског егзонима. Турани не значи ништа.

Етничко порекло Авара је непознато. А и да је познато, степска племена нису никада била позната по етничкој хомогености. На Каталаунским пољима највећи број Атилиних (Атила је германско име) војника је био германског порекла.

И не знам какве везе све ово треба да има са Османлијама, да ли је ово још једна епизода некохерентности.
Управо сам ти поменуо дело Јован Ковачевић -Аварски каганат дакле Авари нису непознати археологији по свом антрополошком типу.
Нема везе са Османлијама има везе са етногенозом Турака и других народа у чију су етногенезу увештени и Турци.
Епизода некохернтности на епизоду шкртости на речима јер прелазиш са 2 реченице епохе којима су учени људи па и извори посветили поглавља и књиге.
Понашаш се на историји као на часу математике сабирање и одузимање.
Атила је савладао Готе и многа германска племена па са таквом војском појавио у бици на Каталунским пољима са друге стране су чинили војску Римљани многа келтска и германска племена као и Визиготи а преци Франака су се нашли на обе стране једни као вазали Рима други као вазали Атиле ратујући једно против других.) био је то случај са још неким германским племенима)

Дакле извини за моје обраћање теби јер сам мислио да нешто знаш и да си расположен да делиш.
Да ниси расположен да делиш већ искључиво да прозиваш сам већ видео.

Али сам се сад уверио да ти је знање остало на централно азијским степама.
Дакле Атила германског порекла?
Ти су човече циркузант.

Gledston

Primećen član
Poruka
1.000

Током вјекова, како су Турци сабијани назад из Европе, све се то углавном сљевало у Босну и данашњу Србију. Нијесу то све "аутохтони Бошњаци" иако то многи тврде.
Велики део становништва Београда у 18. веку (а вероватно и других градова Смедеревског санџака) је био анадолског порекла. То о мешовитом пореклу важи и за војне јединице, па је тако 73 члана посаде јерлија у Смедереву (погрешно називаних јаничарима) њих 39 било локалног порекла, док су остали водили порекло од Рушчука до Сребренице. Васа Чубриловић је направио симпатичан али бескористан покушај утврђивања порекла домаћих муслимана у време Првог српског устанка.

Лекизан

Veoma poznat
Moderator
Poruka
14.514
Велики део становништва Београда у 18. веку (а вероватно и других градова Смедеревског санџака) је био анадолског порекла. То о мешовитом пореклу важи и за војне јединице, па је тако 73 члана посаде јерлија у Смедереву (погрешно називаних јаничарима) њих 39 било локалног порекла, док су остали водили порекло од Рушчука до Сребренице. Васа Чубриловић је направио симпатичан али бескористан покушај утврђивања порекла домаћих муслимана у време Првог српског устанка.
Колико знам број анадолских Турака код нас никада није прелазио 5% ,остало су све били домаћи муслимани.

mzg139

Početnik
Poruka
10

Mislim nisu upravu, geneticke studije su dokazale da su Turci ostali zanameriv biološki trag na Balkanu među našim narodima. Ako išta, iz moga iskustva takozvani današnji bošnjaci koje ja smatram ogranak hrvata su svijetli od srba.

Gledston

Primećen član
Poruka
1.000
Колико знам број анадолских Турака код нас никада није прелазио 5% ,остало су све били домаћи муслимани.
Таква бројка може бити извучена само из дупета, јер доступни извори не дају да се тако нешто директно (а самим тим и прецизно) одреди.

Лекизан

Veoma poznat
Moderator
Poruka
14.514
Таква бројка може бити извучена само из дупета, јер доступни извори не дају да се тако нешто директно (а самим тим и прецизно) одреди.
А одакле онда извлачиш информацију да је велики део становништва Београда у 18. веку и других градова Смедеревског санџака био анадолског порекла?

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.