Da li su 5400 rpm hard diskovi pouzdaniji od 7200 rpm? Preporuke za 4TB i veće diskove

Ovi od 5400 se obicno stavljaju u NAS, zato sto duze traju, a u laptopove zato sto se manje greju....
tako sam i ja nešto mislio. Ako brzina nije kritična lai pouzdanost jeste, onda nekako naginjem na 5400. Takodje, malo sam obazriv što se tiče prevelikih diskova. Recimo gledam jedan od 8TB. Zvuči mi privlačno ali mi se čini da je veća verovatnoća da taj crkne nego recimo od 4TB?
 
Da li su 5400 rpm hard diskovi pouzdaniji od 7200 rpm?

Koji bi hard disk preporučili u 4Tb pa naviše kategoriji?
Да, поузданији су. Ја већ 5 година користим Seagate 4Tb и све је ок. У последњих две године куповао сам Toshiba
од 4Gb за видео надзор и нико се није жалио.
 
neću na ovom specifičnom kompu zbog raznoraznih drajvera i specijalizovanog softvera koji možda hoće a možda i neće da radi na 10
То је најмањи проблем. Апдејтујеш га на 10-ку и пробаш. Не ради све да ли драјвери или сам софтвер, у року 7 дана можеш да га вратиш на 7-цу и ништа нећеш изгубити.
Услов је лиценцирани ос или добар Крек који ће проћи верификацију.
 
То је најмањи проблем. Апдејтујеш га на 10-ку и пробаш. Не ради све да ли драјвери или сам софтвер, у року 7 дана можеш да га вратиш на 7-цу и ништа нећеш изгубити.
Услов је лиценцирани ос или добар Крек који ће проћи верификацију.
imam licencu za 7.

A tako sam na jednom laptopu preša na 11 i nije mi nešto radilo, plus mi se nije svidela 11 pa sam vratio. Relativno jednostavno i brzo.
Za 10ku se kenjkam. Ovaj komp mi je jako bitan, sada sve radi tako da...
 
imam licencu za 7.

A tako sam na jednom laptopu preša na 11 i nije mi nešto radilo, plus mi se nije svidela 11 pa sam vratio. Relativno jednostavno i brzo.
Za 10ku se kenjkam. Ovaj komp mi je jako bitan, sada sve radi tako da...
Ок, твоје је да одлучиш. Ја само да те обавестим. Многи не знају за ту опцију?
Ја сам пре 2-3 месеца једном познанику апдејтовао HP са 7-це на 10-ку и само отисак прста није радио. Е њему је баш то било јако важно. Ок, вратио сам га на 7-цу а лик ме удавио питањима, а шта ако нешто буде...?!
Наравно, није било ништа, све се вратило на изворно стање.
 
Moje misljenje je da su 5400 i 7200 istog nivoa pouzdanosti ....pristup je brzi za 7200, malo se vise greje, ali to nije mnogo , a i resava se istim dodatkom kao i na 5400...
Vise zavisi od proizvodjaca i lezista ploca jer disk ako je napajanje dobro okrene mnogo okreta za 10 godina...
Pouzdanost podataka...to vec zavisi od novih premaza..
Mozda postoji taj problem ali on ne zavisi od brzine obrtanja diska nego od refresh memorije, tj od toga koliko cesto ces uraditi smesnu stvar, npr na 2 godine ces ceo fajl kopirati u drugi na disku....a prvi izbrisati...tako ces magnetizovati ponovo povrsinu i podatke tog fajla..

Ako ostavis isto magnetisanje, tj imas fajl star 10 godina, moze da se desi da nestane, ali nemam dokaza za to...fajl sistem ce ga izbrisati skroz kroz disk check up...

A ovo 2TB i 4TB ti je i do biosa...ranije je bilo samo do mrt i bgt i tu je valjda bio max 4 i nesto...
 
Moje misljenje je da su 5400 i 7200 istog nivoa pouzdanosti ....pristup je brzi za 7200, malo se vise greje, ali to nije mnogo , a i resava se istim dodatkom kao i na 5400...
Vise zavisi od proizvodjaca i lezista ploca jer disk ako je napajanje dobro okrene mnogo okreta za 10 godina...
Pouzdanost podataka...to vec zavisi od novih premaza..
Mozda postoji taj problem ali on ne zavisi od brzine obrtanja diska nego od refresh memorije, tj od toga koliko cesto ces uraditi smesnu stvar, npr na 2 godine ces ceo fajl kopirati u drugi na disku....a prvi izbrisati...tako ces magnetizovati ponovo povrsinu i podatke tog fajla..

Ako ostavis isto magnetisanje, tj imas fajl star 10 godina, moze da se desi da nestane, ali nemam dokaza za to...fajl sistem ce ga izbrisati skroz kroz disk check up...

A ovo 2TB i 4TB ti je i do biosa...ranije je bilo samo do mrt i bgt i tu je valjda bio max 4 i nesto...
Ок, у принципу може се тако посматрати али за длаку су бољи ови на 5400.
Ово је мој од 4Тб. Сад видим, он је на 5980 обртаја.
763392_v01_b.jpg
CrystalDiskInfo_20220604151430.png
ж
сп.PNG
 
Da li su 5400 rpm hard diskovi pouzdaniji od 7200 rpm?

Koji bi hard disk preporučili u 4Tb pa naviše kategoriji?
Колики буџет ?
Western digital black. Из личног искуства да ти кажем, ради мајсторски а давно сам га купио.
Кошта али вреди сваке паре.
 
Колики буџет ?
Western digital black. Из личног искуства да ти кажем, ради мајсторски а давно сам га купио.
Кошта али вреди сваке паре.
kupio sam, baš taj što sam naveo gore WB Black 8TB.
Nisam ga još instalirao, ovih dana ću
 
kupio sam, baš taj što sam naveo gore WB Black 8TB.
Nisam ga još instalirao, ovih dana ću
Гледам цене, и даље се продаје 500 гб WD black, и није јефтин. Очигледно је да је то квалитет, раније су давали 5 година гаранције.

Да, поузданији су. Ја већ 5 година користим Seagate 4Tb и све је ок. У последњих две године куповао сам Toshiba
од 4Gb за видео надзор и нико се није жалио.
Где пише WD black поуздани су, па да је и 500 гигабајта.
 
Гледам цене, и даље се продаје 500 гб WD black, и није јефтин. Очигледно је да је то квалитет, раније су давали 5 година гаранције.


Где пише WD black поуздани су, па да је и 500 гигабајта.
gledao sam i ja da im je početna cena visoka pa je onda najbolja opcija ispao 8 TB. Mislim da ima i od 10 ali je on duplio skuplji
 

Back
Top