Da li ste za reciprocne mere prema Crnoj Gori u pogledu imovine

Podrzavam navedene reciprocne mere

  • da

  • ne

  • ne znam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
E moj prijatelju.Crna Gora je starija drzava od Srbije.Od nas Crnogoraca starinom,postali su Srbi,a ne obrnuto,kako vi u srbiji kazujete.! Pogresno,naravno.!

Srbija se piše velikim slovom...

Da li je starija, ili nije (mada ne znam na osnovu čega tvrdiš da je starija) kada je pravljen manastir Morača, nije je bilo...a ni kada je pravljen Ostrog.

A i ako je bilo, nije je bilo tamo đe su dotični manastiri.

Dakle, ako država Crna Gora uspe da dokaže da ih je ona pravila, svaka joj čast...a sve mi se čini da će to malo teže.

Glupostima tipa Srbi nastali od Crnogoraca ili Crnogorci nastali od Srba, neću da se bakćem.

Đed mi je rođen u Knjaževini Crnoj Gori 1909. godine, kao Srbin. Možda je tvoj rođen kao Crnogorac, ne smatram to problemom.

Samo, ako ja od tvog đeda ne pravim Srbina, nemoj, molim te, ni ti od mog Crnogorca.
 
Ostrog nikad prije 1918-e nije pripadao Srbiji niti SPC. Za razliku od Srba koji su vjerne turske sluge bili, Crnogorci su branili i odbranili Ostrog od srpskih gospodara: Turaka.

Koji Crnogorci? Tamo đe je Ostrog nikad nije bilo Crne Gore do 1878. To je Stara Hercegovina, postojbina Srba. I Ostrog su napravili Srbi, a ne Crnogorci.

U to vreme Crnogorcima su na Cetinju pevali sa minareta, pa su morali kasnije da prave "istragu poturica", da sklone one među sobom koji su Turcima šetali papuče...

Posle su se Crnogorci uqurvili, pa ćutali dok je Knjaz Nikola zvao Crnu Goru srpskom državom, ne bi li Srbe u Staroj Hercegovini privoleli da se uključe u crnogorsku državu.
 
George V.... Zalim prijatelju tvoje ne znanje istorije.Crna Gora je bila slobodna ka tica,onda,kada je Srbija lizala opanke turcima i kada su turci imali
pravo prve noci,sa devojkom srpkinjom pre udaje.Dakle,prvo turcin skine "djanu",pa se devojka sutra udaje.Prema tome,turska krv,struji svima vama
koji se busate u "junacke ' grudi.! Sto se tice tvoje primedbe,da se srbija pise velikim slovom,to je dokaz,da ti od trunke,ne vidis balvane.Tebi nije vazno
sto divljaci divljaju pred Ambasadom jedne suverene drzave (Crne Gore). Ne. Tebi je vazno,da li je veliko ili malo slovo.Na,ha,ha.......
 
Poslednja izmena:
George V.... Zalim prijatelju tvoje ne znanje istorije.Crna Gora je bila slobodna ka tica,onda,kada je Srbija lizala opanke turcima i kada su turci imali
pravo prve noci,sa devojkom srpkinjom pre udaje.Dakle,prvo turcin skine "djanu",pa se devojka sutra udaje.Prema tome,turska krv,struji svima vama
koji se busate u "junacke ' grudi.! Sto se tice tvoje primedbe,da se srbija pise velikim slovom,to je dokaz,da ti od trunke,ne vidis balvane.Tebi nije vazno
sto divljaci divljaju pred Ambasadom jedne suverene drzave (Crne Gore). Ne. Tebi je vazno,da li je veliko ili malo slovo.Na,ha,ha.......

Bogomi, sudeći po boji, biće da su Turci ipak malo više jahali po Crnoj Gori, no po Srbiji...:hahaha:

Mani se, kolega, mitologije. U osmanskom carstvu nije postojalo pravo prve bračne noći, to je istorijski fakat. Da je bilo kabadahisanja, silovanja i sličnog, sigurno je bilo. Pa čak i da je postojalo, zapitaj se koliko je onda Crnogoraca nastalo turskim jahanjem...pošto je, osim par desetina hiljada sirotinje u brdima, i Primorja, cela današnja Crna Gora bila pod Turcima stotinama godina u komtinuitetu...Turci su se penjali na Cetinje i palili ga kad god su hteli, a jedini razlog što se tamo nisu zadržavali je što nisu znali šta bi radili u toj vukohebini, gde nije bilo nikakve ekonomske koristi za njih.

Inače, ja poštujem državu Crnu Goru, svaki put kad odem dole pređem granicu sa pasošem Srbije (pošto je druga država) i uredno platim boravišnu taksu.

Nego, pustimo to, pa se vratimo na suštinu: može li država Crna Gora da dokaže da je sagradila ili osnovala manastir Ostrog, ili Pivu, pa da polaže pravo na njih? Može li da dokaže da su dotični manastiri ikada smatrani imovinom države Crne Gore?

Ako ima dokaza, neka ih objavi, to bi bilo baš civilizovano.
 
George V -- Prijatelju. Ne samo u Crnoj Gori,nigde ni u jednoj zemlji,nisu Crkve gradjene od para te Religije.Sve Bogomolje u svetu,gradile su drzave
pa davale svestenstvu da se u njima mole.Pa sta mislis,ko gradi Hram Sv.Save na Vracaru u beogradu,??? Patrijarh & Comp.k vragu,gradimo mi,narod
iz budzeta.Sutra ce reci Vladike srpske Crkve,to je nasa Crkva.! Tako i u Crnoj gori.Sve je to gradjeno od para Knezevine Crne Gore.Neka Mitropolit
Amfilohije,pokaze "cage",iz kojih se moze videti,da je njegova bratija,gradila hramove u Crnoj Gori.Klinac.Nema on papire,kojima to moze da dokaze.
 
George V.... Zalim prijatelju tvoje ne znanje istorije.Crna Gora je bila slobodna ka tica,onda,kada je Srbija lizala opanke turcima i kada su turci imali
pravo prve noci,sa devojkom srpkinjom pre udaje.Dakle,prvo turcin skine "djanu",pa se devojka sutra udaje.Prema tome,turska krv,struji svima vama
koji se busate u "junacke ' grudi.! Sto se tice tvoje primedbe,da se srbija pise velikim slovom,to je dokaz,da ti od trunke,ne vidis balvane.Tebi nije vazno
sto divljaci divljaju pred Ambasadom jedne suverene drzave (Crne Gore). Ne. Tebi je vazno,da li je veliko ili malo slovo.Na,ha,ha.......
Историја говори другачије.
Ваш главни град-Подгорица и други највећи град-Никшић су све до 1878 године били под Турцима, као и Колашин, Спуж,Жабљак, Бар, Улцињ.
70% територије садашње ц.Горе је било под Турцима до 1878 и 1912 године.
 
George V -- Prijatelju. Ne samo u Crnoj Gori,nigde ni u jednoj zemlji,nisu Crkve gradjene od para te Religije.Sve Bogomolje u svetu,gradile su drzave
pa davale svestenstvu da se u njima mole.Pa sta mislis,ko gradi Hram Sv.Save na Vracaru u beogradu,??? Patrijarh & Comp.k vragu,gradimo mi,narod
iz budzeta.Sutra ce reci Vladike srpske Crkve,to je nasa Crkva.! Tako i u Crnoj gori.Sve je to gradjeno od para Knezevine Crne Gore.Neka Mitropolit
Amfilohije,pokaze "cage",iz kojih se moze videti,da je njegova bratija,gradila hramove u Crnoj Gori.Klinac.Nema on papire,kojima to moze da dokaze.
✅
 
Историја говори другачије.
Ваш главни град-Подгорица и други највећи град-Никшић су све до 1878 године били под Турцима, као и Колашин, Спуж,Жабљак, Бар, Улцињ.
70% територије садашње ц.Горе је било под Турцима до 1878 и 1912 године.
Kneževina Crna Gora gradila manastire koji su od nje stariji nekoliko vjekova.
Koje trolovanje :D
 
George V -- Prijatelju. Ne samo u Crnoj Gori,nigde ni u jednoj zemlji,nisu Crkve gradjene od para te Religije.Sve Bogomolje u svetu,gradile su drzave
pa davale svestenstvu da se u njima mole.Pa sta mislis,ko gradi Hram Sv.Save na Vracaru u beogradu,??? Patrijarh & Comp.k vragu,gradimo mi,narod
iz budzeta.Sutra ce reci Vladike srpske Crkve,to je nasa Crkva.! Tako i u Crnoj gori.Sve je to gradjeno od para Knezevine Crne Gore.Neka Mitropolit
Amfilohije,pokaze "cage",iz kojih se moze videti,da je njegova bratija,gradila hramove u Crnoj Gori.Klinac.Nema on papire,kojima to moze da dokaze.
Из којег буџета је држава Црна Гора саградила манастир Острог и Морачу?Да ли је постојао буџет Црне Горе када су ови објекти саграђени?

Шта ће вама манастири и мошти српског светитеља и епископа Пећке Патријаршије и задужбине Немањића?

Ви славите ваше светитеље ако их имате а српске оставите Србима они вама не припадају.
 
George V -- Prijatelju. Ne samo u Crnoj Gori,nigde ni u jednoj zemlji,nisu Crkve gradjene od para te Religije.Sve Bogomolje u svetu,gradile su drzave
pa davale svestenstvu da se u njima mole.Pa sta mislis,ko gradi Hram Sv.Save na Vracaru u beogradu,??? Patrijarh & Comp.k vragu,gradimo mi,narod
iz budzeta.Sutra ce reci Vladike srpske Crkve,to je nasa Crkva.! Tako i u Crnoj gori.Sve je to gradjeno od para Knezevine Crne Gore.Neka Mitropolit
Amfilohije,pokaze "cage",iz kojih se moze videti,da je njegova bratija,gradila hramove u Crnoj Gori.Klinac.Nema on papire,kojima to moze da dokaze.

Vidi, nismo deca. Znamo kako se crkve prave, ali to što za njih neko daje pare, ne znači da su njegove, ili da sam ja, zato što sam davao pare za novu crkvu u Vrbasu, sada njen vlasnik, da ne kažem, akcionar...davao sam pare za hram Srpske pravoslavne Crkve, dobrovoljno, bez da me iko na to tera.
Isto važi i za državu...to što država daje (moje) pare za Hram svetog Save, ne znači da je ona vlasnik Hrama... isto ti važi za novi saborni Hram u Baru, za koji su novac i priloge davali Srpskoj Pravoslavnoj crkvi i pravoslavni Crnogorci, i pravoslavni Srbi, a bogami i barski katolici i muslimani, bez da ih iko tera.

Ovde imamo ozbiljan problem koji se tiče odnosa države Crne Gore prema SPC, i koji nije od juče, i nije od ovog zakona. Pojedinci u Crnoj Gori godinama povremeno znaju da kažu "SPC ne priznaje Crnu Goru", a svi mi znamo da je to ortodoksna glupost. Da li je iko, ikada, igde čuo ijednog velikodostojnika SPC da tako nešto kaže? To je idiotsko samo po sebi, jer nije do Crkve da priznaje ili ne priznaje državu. Dalje, država Crna Gora je sklopila ugovore i sa Rimokatoličkom crkvom, i sa Islamskom zajednicom o njihovom statusu i odnosu sa državom. A sa najvećom verskom zajednicom u državi nije? Zašto?

Znači, jasno je da sadašnja država Crna Gora (čiju državnost niko ne spori) ima problem sa SPC. Jedan deo problema je što SPC, mada priznaje državu Crnu Goru, ne smatra Crnogorce nacijom, već srpskim "plemenom".

Ironično, ali to po Ustavu Crne Gore za državu Crnu Goru ne bi trebalo da bude problem, jer Crna Gora i nije država Crnogoraca, jel tako, već država građana...te je samim tim za odnos države i Crkve nebitno kakve nacije Crkva priznaje, ili ne, pogotovo što su njeni vernici najvećim delom - Crnogorci...

Drugo je što bi država Crna Gora, kao druge pravoslavne države, u skladu sa sistemom koji imamo kod pravoslavnih Crkava, htela da ima Crnogorsku pravoslavnu Crkvu, a ne SPC...ali, hebi ga, to nije do države...nego do Crkve pravoslavne u CG.

Dakle, jasno je da sa logičke strane u ovom sporu država Crna Gora nije u pravu, i da ovim zakonom uzurpira nešto bez osnova.

Među vernicima SPC u Crnoj Gori imaš više Crnogoraca (onih koji se tako izjašnjavaju, što je njihovo pravo) nego onih koji se izjašnjavaju kao Srbi. pa ako njima ne smeta što im se pravoslavna crkva kojoj pripadaju zove SPC, i ako im ne smeta što je patrijarh dotične u Beogradu, ne vidim što to smeta državi Crnoj Gori, i gde je tačno u tome opasnost po državu Crnu Goru?

Znaš li ijednog Crnogorca, koji je zato što je vernik SPC, rešio da postane Srbin, i počeo da negira državnost Crne Gore?
 
Mislim da je glupo potezati argument ako je starija moze postati fashisticka....mada je tema bezveze, jer je celo pitanje u CG ustvari politicko, i tako treba i da se gleda i resava....Narodu niko ne moze uzeti crkvu ali Crkvi moze uzeti imanja...
Za koji matrak ce narod da dovodi stanje do ubijanja zbog imovine Crkve, to bi bilo neodgovorno, a veru im niko uzeti ne moze...
To je samo prikaz kako lako se moze nahuskati narod da npr ubija ili prebija druge pripadnike svojih, radi npr razlicitog kluba za koji navijaju, ili regiona kojem pripadaju...

Na zalost, politicari su tu pametniji od naroda, posto njih zabole koja su stranka, posle svadje na TV zajedno se druze, a narod ce se svadjati i brat sa bratom posle iste TV emisije...
 
Nisam za reciprocne mere vec da se zastiti imovina srpske crkve u Crnoj Gori i da se prestane sa prebijanjem svestenih lica.
Samo sto je to nemoguce pri datim okolnostima.Ne mozemo da udjemo u rat tim povodom a ocigledno da hajducija koju sprovodi Milov rezim ili ja bih rekao Crna Gora,ima podrsku vaznih faktora u evropskim i svetskim okvirima.Jedino sto mozemo jeste da preduzmemo neke reciprocne mere prema milogorskim patrijotama koji su tu medju nama.Te mere bi bile ogranicene na oduzimanje njihove imovine.Ne bi dakle, bilo krsenja ljudskih prava.
 
Poslednja izmena:
Samo sto je to nemoguce pri datim okolnostima.Ne mozemo da udjemo u rat tim povodom a ocigledno da hajducija koju sprovodi Milov rezim ili ja bih rekao Crna Gora,ima podrsku vaznih faktora u evropskim i svetskim okvirima.Jedino sto mozemo jeste da preduzmemo neke reciprocne mere prema milogorskim patrijotama koji su tu medju nama.Te mere bi bile ogranicene na oduzimanje njihove imovine.Ne bi dakle, bilo krsenja ljudskih prava.
Moguce je zastititi pravoslavnu imovinu.

To da ne mozemo, ne smemo, da su jaci, ne treba i slicno, je bila maksima prethodne zute vlasti a i ove, stim sto ova trenutna bar naoruzava.

Ako nece vlast da zastiti, narod ce se boriti.
 
Samo sto je to nemoguce pri datim okolnostima.Ne mozemo da udjemo u rat tim povodom a ocigledno da hajducija koju sprovodi Milov rezim ili ja bih rekao Crna Gora,ima podrsku vaznih faktora u evropskim i svetskim okvirima.Jedino sto mozemo jeste da preduzmemo neke reciprocne mere prema milogorskim patrijotama koji su tu medju nama.Te mere bi bile ogranicene na oduzimanje njihove imovine.Ne bi dakle, bilo krsenja ljudskih prava.
Nama je sasvim lepo,sve dok se nalazimo medju vama,kako ti to lepo rece u svom postu.!
 
Em što se moraš uhvatiti puške a i moraš da pobedjuješ na bojnom polju ili da učiniš rat skroz neizvesnim i dugotrajnim da bi dobio prava. To je bio slučaj sa Srbima u Bosni a i sa Šiptarima u Makedoniji. Mnogi misle da su Šiptari dobili neka prava u Makedoniji na lepe oči ali oni su dobili pravo da svaka vladajuća stranka mora sa njima u koaliciju nakon oružane pobune.
.

Tako je bilo od americkog ambasadora na jednoj sjednici u Skoplje naredjeno.
On je nedvosmisleno sefovima dviju makedonskih partija zaprijetio da USA ni u kojem slucaju nece dozvoliti
koaliciju bez ucesca albanskih partija. U protivnom ce se granice BJRM mijenjati.
To mi je licno jedan VMRO- DPNE ucesnik te sjednice rekao.

.
 
Inace ne ali ovih dana pratim crnogorske medije.Malo su vladajući iz Demokratske Partije Socijalista (DPS) zatečeni pa i zabrinuti reakcijama na usvajanje zakona "o vjerskim slobodama" što je baš onako orvelovski izabran naziv za jedan zakon kojim se suzbija sloboda vere.Elem,do sad se uglavnom oglasavao izvesni "Crnogorski pokret" a to je neka marionetska skupina ili pojedinac u službi vladajućih sa ostrim osudama
velikosrpskih bla bla a danas se oglasila i DPS.
I iz DPS-a kažu da će brane odnodno da će da "sačuvaju svetinje" :confused:
 

Back
Top