Da li ste elohista ili jahvista ?

Нисам ја ни ђокиста ни микиста... (ту станем, ако наставим ко Душко Дугоушко могу да улетим у озбиљни неспоразум :hahaha: )
А и не знам, брате, за ту твоју поделу. Ко да је битно како се зову бајковите "личности"...
 
Evo dela clanka sa hrvatske vikipedije o Kananskim bozanstvima(predatiraju bibliju)

"Najveća božanstva kanaanske mitologije su uglavnom vezana za prirodu i ljudske aktivnosti. S obzirom na rašireno štovanje, dodijeljeno im je mnogo uloga. To su:
Anat, božica prirode i plodnosti;
Ašerah, Velika Majka, žena Elova;
Baal, vrhovni bog, bog plodnosti;
Dagon, bog zemljoradnje, plodnosti navodnjavanja;
El, najveći bog, Stvoritelj;
Ešmun, bog zdravlja;
Jah, peharnik bogova, prema Freudu neupitno bog vulkan, u judaizmu Jahve;
Jam, bog mora;
Jarik, bog Mjeseca i noći;
Kadeštu, božica ljubavi;
Košar va Hazis bog kovača, zanata i rata;
Melkart, bog podzemnog svijeta;
Molek, bog vatre;
Mot, bog smrti;
Nikal va Ib, božica plodova;
Rešef, bog kuge i liječništva;
Šamajim, bog neba;
Šalim i Šahar, bogovi večeri i zore;
Šapaš, božica Sunca i svjetla;
Tanit, božica Mjeseca i života i mnogi drugi."

A evo i zanimljivog stiha iz starog zaveta
5. Mojsijeva 32,8 Kad višnji(El Elion) razdade našljedstvo narodima, kad razdijeli sinove Adamove, postavi međe narodima po broju sinova Izrailjevih(u originalu sinova bozijih "bene elohim").
5. Mojsijeva 32,9 Jer je dio Gospodnji(Jahvin) narod njegov, Jakov je uže našljedstva njegova.

Po ovome ispade da su u pocetku Jahvea smatrali jednim od sinova Ela, pa su mozda kasnije "fuzionisani"u jedno bozanstvo.
 
Poslednja izmena:
Evo dela clanka sa hrvatske vikipedije o Kananskim bozanstvima(predatiraju bibliju)

"Najveća božanstva kanaanske mitologije su uglavnom vezana za prirodu i ljudske aktivnosti. S obzirom na rašireno štovanje, dodijeljeno im je mnogo uloga. To su:
Anat, božica prirode i plodnosti;
Ašerah, Velika Majka, žena Elova;
Baal, vrhovni bog, bog plodnosti;
Dagon, bog zemljoradnje, plodnosti navodnjavanja;
El, najveći bog, Stvoritelj;
Ešmun, bog zdravlja;
Jah, peharnik bogova, prema Freudu neupitno bog vulkan, u judaizmu Jahve;
Jam, bog mora;
Jarik, bog Mjeseca i noći;
Kadeštu, božica ljubavi;
Košar va Hazis bog kovača, zanata i rata;
Melkart, bog podzemnog svijeta;
Molek, bog vatre;
Mot, bog smrti;
Nikal va Ib, božica plodova;
Rešef, bog kuge i liječništva;
Šamajim, bog neba;
Šalim i Šahar, bogovi večeri i zore;
Šapaš, božica Sunca i svjetla;
Tanit, božica Mjeseca i života i mnogi drugi."

A evo i zanimljivog stiha iz starog zaveta
5. Mojsijeva 32,8 Kad višnji(El Elion) razdade našljedstvo narodima, kad razdijeli sinove Adamove, postavi međe narodima po broju sinova Izrailjevih(u originalu sinova bozijih "bene elohim").
5. Mojsijeva 32,9 Jer je dio Gospodnji(Jahvin) narod njegov, Jakov je uže našljedstva njegova.

Po ovome ispade da su u pocetku Jahvea smatrali jednim od sinova Ela, pa su mozda kasnije "fuzionisani"u jedno bozanstvo.

Nije tako.

Na jevrejskom jeziku postoje tri vrste imenica: jednina, dualna imenica (dve komponente) i množina (više od dve komponente). A sad da uzmemo jevrejsku reč "Bog" (El) kao primer.

"Bog" se na jevrejskom kaže "EL"
Dualna imenica od reči "Bog" (EL) je "ELOHA". "Eloha" znači da ima DVA ELA (dva boga)
Međutim, MNOŽINA od imenice "Bog" (EL) je "ELOHIM". "Elohim" znači da ima VIŠE OD DVA ELA. Ne jedan El. Ne dva Ela. Već tri Ela (ili više).

A ako te opsirnije zanima evo ti ovde:

http://biblija.serbianforum.info/t1...kolektiv-5-mojsijeva-64-reci-echad-yachid-hen
 
Poslednja izmena:
Kako da nije.

IMENA BOGA OCA

(JHVH)-«Ja jesam «Ja sam koji jesam:
ABBA-« Otac» na Aramejskom, Rim 8,15 Gal4,6 Mt, 6,9
ADONAI- «Moj gospodin»(gospodar ) vlasnik, post, 15,2 izl 4, 10, 13 još7,7 2 Sam7, 18 ,20
EL OHIM-Bog stvoritelj, moćan, snažan, nadmoćan.» 2500 puta ustarom zavjetu
EL ŠADAJ svemogući Bog u svemu dovoljan ,više nego dovoljan za mene. 48 puta ustarom zavjetu
EL ELION –Najviši Bog, Višnji ili svevišnji Ps91,1 7,18 47,3 97.9
EL ROI-Svevid Bog. Bog,koji sve vidi, Post.16, 13
EL OLAM–Bog vječni post.21,33- pnz23 ,37
JAHVE CIDKENU- Gospodin naša pavednost Jer.23, 6
JAHVE MEKADEŠ – Gospodin koji nas posvećuje Izl 31, 13 Lev 20 . 7,8 21, 8 2, 9,32
JAHVE ŠALOM – Gospodin naš mir Suci 6. 24
JAHVE ŠAMA – Gospodin je uvijek prisutan,Gospodin je blizu EZ 48. 35
JAHVE RAFA –Gospodin koji iscjeljuje, gospodin naš iscjelitelj. Izl. 15,25
JAHVE JIRA—Gospodin koji proviđa, Gospodin koji me opsrbljuje, brine seza mene, Gospodin Će se pobrinuti za to .Izl 17. 15
JAHVE NISI-Gospodin stijeg naše pobjede, naša pobjednička Zastava.Izl.17.15
JAHVE ELOHENU- Gospodin Bog naš Ps.99, 8,9
JAHVE ROI- Gospodin moj pastir-ili blizak prijatelj s kojim dijeliš sve. Ps.23,1 izl. 33,11
JAHVE CEVAOT (SEBAOT). Gospodin nad vojskama, zapovjednik vojskovođa Ps.24.101Sam.1,3
ADONAI KANA-Bog ljubomorni(želizaštititi) Izl.33. 14
ATIK-pradavni 7,9.13
KADOŠ-sveti Iz 57, 15

Sve su ovo Bozja imena a ujedno i titule.

Ehyeh Asher Ehyeh === I will be what I will be === Ja ću biti ono što će biti

Ahayah === I am === Ja sam

Sto se tice imena Jahve, pogledaj malo sta kaze tvoj brat adventista Walter Veith.
 

Back
Top