Da li se sjecate...

eremita:
Да ли знају дежурни титоисти и комунисти да је поднето

120 000 захтева за повраћај отете и опљачкане имовине...

од оних који су преживели......а где су они који су мучки

побијени или помрли од 1945. до данас...

И још ми неко прича о комунистичком благостању.........страшно.........

Ti kao da si lično pogođen.
Pride, lupaš. Ovde nije bilo komunizma. Samo socijalizma i socijalističkog samoupravljanja. Cool :D ;)
 
Mnogo lupate gluposti.U nasoj Jugi ni K od komunizma nije bilo.Mi smo zapravo vodili jednu borbu za opstanak; a taj opstanak je bila nasa neutralnost u odnosima izmedju istocnog i zapadnog bloka.
Nas komunizam je bio samo izgovor i nista vise.I oni koji su bili u komunistickoj partiji nisu vjerovali u taj komunizam koji su vjerovali komunisti iz Sovjetskog Saveza.
Mi kao da smo potajno zeljeli da se priklonimo zapadu ali kao da se cekalo neko pogodnije vrijeme.Ali u tom cekanju pojavili su se monstrumi koji su unistili sve.
 
Nazalost,provokacije se nastavljaju.
Yu-je bila stvorena i rastvorena na krvi Srbije,tako je bilo planirano od "velikih sila "i kapitala.Croati i sl.su pokazali opet "humanost"9o-ih.Prozivati Milosevica,ko dezurnog krivca,je il potpuno ignorantno il bezukusno-nasedajuci mantri sorosevaca,koji imaju neverovatne uspehe u Srbiji.U BiH il Cro bi im odrezali glavu-po demokratski.
5o i 6o-ih sam putovo po "bratskim"zemljama.Dok u nasu crkvu nije smelo da se udje zbog represalija dotle su katolicke bile pune a fratar ostrio protiv veliko -srbske hegemonije-slucajno sam bio prisutan jednoj misi 1964 god.zbog jebanog -bratstva jedinstva-u koje su samo naivni Srbi verovali i upraznjavali.
Takodje djamije si bile slobodne/obrezivanje-dok za krstenje il Slavu se islo na robiju il gubio poso.
A "pasos za ceo svet"?Bese do 1941 .Ponovo u veden tek 1967,jer bese preko dva miliona nezaposlenih-sluzbeno-znaci realno x vise.,raja svakodnevno brisal preko grane,zatvori puni zbog toga.A Evro-zapadu behu potrebni gastarbeiteri,dolazise iz diktatura,Turske,Grcke,Spanije,Portugala ,Yu.Nije ih bilo "iz slobodnog sveta".
Sloboda govora?Secam se nekog cice ,malo nakresanog,u trolebusu,koji se naivno zali na sistem pa ga Udba izvadi sa silom .
Lep zivot,pun para?Krediti koje je baksuz uzimo a Srbija mora da vrati.....
Znaci postavljen topik:ignorancija il provokacija.
 
David Coverdale:
Nas komunizam je bio samo izgovor i nista vise.I oni koji su bili u komunistickoj partiji nisu vjerovali u taj komunizam koji su vjerovali komunisti iz Sovjetskog Saveza.
Mi kao da smo potajno zeljeli da se priklonimo zapadu ali kao da se cekalo neko pogodnije vrijeme.Ali u tom cekanju pojavili su se monstrumi koji su unistili sve.

Pardon, tebe bi Tile odaslao u kuverti pravo na Goli otok ;)
 
Ne slazem se da je u SFRJ bilo komunizma.A ko ne moze da vodi jedan normalan razgovor, neka se i ne upisuje ovdje.Sada ne mogu ja da postavljam topike koje ce se vama svidjeti.
Mi govorimo o bivsoj Jugi, a ne o komunizmu.
 
eremita:
episkop2qi.gif



Ја и моја породица веома добро све знамо и о Брозу и о комуњарама - о олошу нерадничком, разбојницима, убицама и лоповима.........КОЈИ ЈОШ УВЕК НИСУ
ОДГОВАРАЛИ ЗА ПОЧИЊЕНЕ ЗЛОЧИНЕ ....али доћи ће и тај дан.........о томе
можеш лепо да се обавестиш ако су твоји заборавни па те лагали у књизи ЦРВЕНА КУГА - Равногорца Антонија Ђурића -

п.с. ја лепо кажем да си ти комуњара и титоиста .... покушавате опет да направите Бал
вампира - ПОМЕНУЛО СЕ - НЕ ПОВРАТИЛО СЕ !

Namerno ja tebi kazem da si ti tada bio jedam od miliona spermatozoida, koji se , ni sam ne zna kako , obreo na ovom svetu............prema tome, ne mozes znati kako se tada zivelo...

A te price o komunjarama, koje pises iz stana koji su ti mama i tata dobili od Tita , za O dinara............a penzijama od tog istog satrapa ti placaju ovo chatovanje.........i dorucak koji zderes alavo ., pa posle postujes svoje slike kako povracas nad soljom...
To je smesna demagogija...........More si video , ako si ga video zahvaljujuci Jugi.....i Titovim platama...............

Vecina takvih protivnika Tita, komnunjare , i satrapa. i danas vozi kola koja ste tada kupili , i u kuci vam je bela tehnika GOrenje i EI Nis............made in Yugoslavia :-D
 
skarfejs:
hehehe........dakle, samo budala moze da ne zali za drzavom u kojoj je Srpski narod ziveo unutar granica jedne zemlje......to se jos vekovima, a mozda nikada vise nece desiti................

Sa...
A kakve veze ima dal zive u jednoj ili pet drzava uvek mi moramo da budemo i najveci jugosloveni i najveci komunisti ovde vlada bolesno misljenje da je drzava bogatija i jaca samim tim sto je veca a ako pogledamo mapu Evrope pa i ostatka sveta videcemo da je upravo suprotno bolje da zivimo na manjoj etnicki homogenoj teritoriji nego u nekoj velikoj komlikovanoj federaciji gde jdan narod drugom samo gleda da utera i svako se bori za svoje interese i Nemci i Rusi ne zive u jednj drzavi pa im nista ne fali i ne kukaju kao mi nad tuznom sudbinom.
 
al bundy:
A kakve veze ima dal zive u jednoj ili pet drzava uvek mi moramo da budemo i najveci jugosloveni i najveci komunisti ovde vlada bolesno misljenje da je drzava bogatija i jaca samim tim sto je veca a ako pogledamo mapu Evrope pa i ostatka sveta videcemo da je upravo suprotno bolje da zivimo na manjoj etnicki homogenoj teritoriji nego u nekoj velikoj komlikovanoj federaciji gde jdan narod drugom samo gleda da utera i svako se bori za svoje interese i Nemci i Rusi ne zive u jednj drzavi pa im nista ne fali i ne kukaju kao mi nad tuznom sudbinom.

pa ,pisem o toj rasejanosti Srba , jer je upravo to bio osnovni razlog zbog koga je Satrap poveo one krvave ratove, uz punu podrsku velike vecine Srba.............

E, sada to niko ne pominje..........

Ja nisam ni Jugonostalgicar, ni Velikosrbin, a najmanje me zabole za komunizam........

Ali, uporedjivati Yugoslaviju , uvazenu clanicu svetske zajednive, uredjenu i ozbiljnu drzavu.....sa ovom banana tvorevinom gde haraju Hamovici, Kolesari, i slicni mentoli , je stvarno bespredmetno...........
 
Neispavana:
Pardon, tebe bi Tile odaslao u kuverti pravo na Goli otok ;)

Ne vjerujem da je i sam Josip Broz Tito vjerovao u komunisticku ideologiju.U tu ideologiju su vjerovali zanesenjaci i filozofi kojima je bilo do filozofiranja.
Tito je bio majstor.Svetski majstor svjetskog renomea, koga svijet nece imati za dugo vremena.Da je on bio predsjednik neke velike drzave kao sto je Amerika...
 
jedino sto je Drug dobro uradio jeste sto je neaterao sve da idu u skolu...
A stara Juga je bila jedna vestacka tvorevina, ili bolje receno Titova privatna svojina, posle su se "sinovi" posvadjali i svako uzeo svoj deo...A to kako je bilo i ko se kako sa kim druzio, to ne zavisi od glupih granica, vec od samih ljudi ko to brani da se Srbin i Hrvat uhvate u kolo?
 
Jabuchilo, ti to glumis jabuku koja je pala sa duda?
Mislim, daj, nemo' da se zaebavamo...Nece svaki Hrvat sa svakim Srbinom, ali to su vec predrasude, istorija i jos mnogo toga...Nema to veze sa starom Jugom i sa Titom...
Ali ako se nadju NORMALNI ljudi (nema veze da li je Srbin i Hrvat) igrace i pevace i radice zajedno...
Problem je ljudska ogranicenost...
 
Pa Jugoslavija do 1991. je bila najbliza zapadu i najbogatija,zemlja sa najvishim standardom od svog komunistickog sveta.Zemlje kao Rusija(tada SSSR),Ceshka(Cehoslovacka),Madjarska bile su sirotinja za nas....a gde su oni sad a gde mi?
Umesto da smo krenuli u tranziciju 1990. nama (svima) je bilo vaznije koji ce grb biti na zastavi....a da je bilo politicke elite svesne znacaja trenutka ko zna gde bi se sad nalazili i sigurno je da svi,kolektivno u ovim nashim brlozima od republika nikada necemo dosegnuti ni kulturni ni ekonomski ni civilizacijski potencijal koji je omogucavala ta Jugosavija.Ali ja znam da je bila neodrziva.....delom zbog shovinsta po republikama kako na vlasti tako i medj rajom a delom i zbog ocajnih AVNOJ-evskih resenja o ustavnom ustrojstvu SFRJ-trebalo je zabraniti izjasnjavanje po nacionalnoj osnovi posle 2.sv. rata,...to + famozni ustav 74.,...mada to se vec sve zna i pisalo se 100 puta....Mi smo imali nacionalni komunizam koji je davao neki privid boljeg stanja ali sushtina je da smo u okviru loseg(komunizma)prosli dobro....jer bi nam deset puta bilo gore pod nekim Causeskuom od Broza....podela sfera i onako nije bila stvar za koju se neko iznutra pitao o tome su veliki igrachi odluchivali.Problem je shto je takav "meki"komunizam omogucio upliv shovinista u politicke strukture po republikama,najgorih mogcih ljudi koji u tajno predstavljali sve protiv chega su se javno borili...da li je tako bilo od samih pocetaka ili vremenom,pitanje je za istoricare.....i kada se spoljnopoliticka situacija obrnula sve je puklo.
 
Ja ne shvatam zasto nismo 1990 prvo trazili pristup u EU pa tek onda poslije pristupa EU da se razdruzimo kao braca bez rata.Nego Slobo to nije htio pa Antu Markovica je opstruirao u njegovim namjerama.Svaki pametan covjek je vidio kuda ide sve to.
 
Pa i da smo trazili pristup EU, samo ona drzava kojoj bi pripao kontinuitet bi bila u EU svi ostali bi morali ispocetka, bar po nekoj logici stvari, sad nisam sigurna...
Ali uglavnom tako bi bilo.A nisam sigurna da bi tada kontinuitet bio dat na poklon Srbiji...
 
Ante Markovic je iz Srbije motkama oteran kao "ustasa"

Iz Hrvatske je proteran kao "jugonostalgicar"

Iz Bosne kao i jedno i drugo......................

Jednostavno , za "famozno" vreme Ante Markovica, kada se u Jugi plata merila u hiljadu maraka, gore- dole par stotina...........nikome, od potencijalnih malih "careva" , ni u Srbiji, ni u Hrvatskoj , ni u Bosni, nije odgovarala stabilna , jaka drzava Jugoslavija, u kojoj oni ne bi bili suvereni vladari zivota i smtri..

Tako su , ti mali diktatori, dogovorno uveli zemlju u rat, pobili stotine hiljada ljudi , proteralli jos vise, unesrecili najvise..........i ostali mali carevi, u svojim malim "banana drzavicama".........

Jeste da su jadne, male, nikakve, razjebane..........jeste da narod u svim tim drzvama nema ni za osnovno sto bi ga definisalo covekom.........ali, ima ono sto su mu oni onudili zauzvrat....a narod oberucke prihvatio......"Nacionalnu svest".....


Tada , krajem osamdesetih, Jugoslavuja je bila srednjerazvijena evropska drzava, daleko ispred svih novokomponovanih demokratija, tipa Madjarske, Rumunije, Ceske, Poljske.............
A na nivou Grcke i Portugala, cak ispred tadasnje Irske, koja je kasnije dozivela procvat........

Sada je to skup malih , razbijenih drzavica, koje su otpuno neprepoznatljive u svetu, bez ikakvog bitnog znacaja za Evropu...........ali veoma "Nacionalno definisanih" i "Nacionalno svesnih"........

I kazu, da bravar nije bio bolji?????
 
David Coverdale:
Da li vam je gospodo forumasi zao nase bivse Juge, nase SFRJ.Mislim da je ovo pitanje za one koje se sjecaju tog vremena, a mladi sigurno ne mogu da zale tu veliku zemlju, zato sto je se i ne sjecaju.
Da li ponekad pomislite, zasto nam se sve ovo izdjesavalo i gdje bi smo sada mi bili da se nije desio raspad Jugoslavije ili da se nije desio rat, ili da se nije desio Slobodan Milosevic?
Da li ponekad sanjate onu nasu staru Jugu, staru SFRJ, u kojoj smo mogli da idemo gdje god smo htjeli, bez viza, bez kontrole, samo ako imamo novca.A novca je bilo uvijek.Da li se sjetite stepena bezbjednosti covjeka kao pojedinca, a to da ste mogli da spavate gdje kod ste htjeli a da vas niko ne dira, i da niko nikoga ne intersuje sto ste vi i kojoj vjeri i naciji pripadate.

Da li se sjecate, kada bi dolazila stafeta i kad bi se svi sredili, dotjerali, nasminkali i krenuli da docekamo tu simboliku zvanu stafeta mladosti.
Zar se ne sjecate igara, kola; tu je bilo Albanskih igara i kola i Srpskih i Crnogorskih;Hrvatskih, slovenackih a pravi zacin je bio kada se sva ta kola uzdruze i zaigraju zajednicki, zavrsno kolo koja je simbolicno znacila da nas niko ne moze zavaditi i da smo mi ti koji cuvamo Bratsvo i Jedinstvo i koji slijedimo ono sto nam je drug Tito preporucio:"cuvajte Bratsvo i jedinstvo, kao zenicu svoga oka".Tadasnji omladinci su obecali starima da s pravom racunaju na njih, sa parolom "racunajte na nas".
Pa bile su radne akcije gdje su mladi imali priliku da odu u druge republike nase zemlje i da se upoznaju sa drugim ljudima koji imaju drugaciji mentalitet.Tu su padala poznanstva, ljubavi, neraskidiva prijateljstva itd.Mjesoviti brakovi su bili nesto sasvim normalno.
pa da li se sjecate kada ste bili u skoli, pa kada vam uciteljica zada domaci zadatak da napiste sastav o drugu Titu njegovom djetinjstvu.

Pominjući samo Slobodana Miloševića kao uzrok raspada SFRJ kazuje da je ovako nešto napisala ili veoma mlada osoba neupućena u politiku ili osoba koja nema potpun pristup informacijama (bar onim dostupnim za nas piliće iz kokošinjca) ili provokator prerušen u tinejdžerku koja bi da vidi kako izgleda nešto.

Pazi, uvek je bolja veća zemlja.
Zašto?
Bolje se isfilteriše vrh od dna. Konkurencija je oštra te je kvalitet neminovan.
U momentu raspada su ipak bili jaki igrači na sceni. Čisto sumnjam da danas i jedan političar sa Balkana ima onoliku količinu informacija koje su imali baš "najtraženiji na planeti". Razlog ovakvoj konstataciji - pa sve službe su funkcionisale kao sat.
Ostalo su nijanse.

Da, povremeno kupim hrvatsku čokoladu u prodavnici čisto da se podsetim nekih dana. Svojih dana, nevezano za politiku a vezano za detinjstvo.
Opet to je u mom slučaju.
 

Back
Top