Da li se ljubitelj SF-a postaje ili radja?

Ja mislim da svi ljubitelji SF-a postaju svjesni svog afiniteta veoma rano, mozda i prije nego sto nauce da citaju, i da je kasni pocetak rijedak slucaj. Volio bih da iznesete svoje misljenje o ovoj pretpostavci.

Unaprijed se izvinjavam ako slicna tema vec postoji.

Ne znam. Ja sam uvek voleo SF filmove. Ali otkad je jedna organizacija preuzela monopolol na SF postao sam malo skeptik.
 
Poslednja izmena:
Uh ne znam sta bi rekao na to mozda pomalo od svega toga.
Rekao bih da uloga sredine jeste sda prepozna tu zainteresovanost i da je kanalise na pravi nacin ( to jest pravi put) a taj put su knjige, romani, filmovi nauka generalno.
Naravno da se svako moze roditi da bude SF fan ali ako se to en prepozna u sredini u kojoj zivi ( roditelji, skola, prijatelju...) ili cak da naidje na osudu takva zainteresovanost onda sve to moze unutra u njemu da odumre tako da se kasnije i ne seca da je bio SF i da ga je nesto u tome privlacilo.
Jednostavno neke druge stvari zauzmu mjesto namjenjeno SF-u.
Sto se tice mene mada se toga ne secam ali tako mi kazu bio sam dijete ''hiljadu zasto hiljadu zato'' mislim sve me interesovali a posebno su me privlacile zvijezde i sve vezano za svemir.
Jos kao mali nasao sam caletovu kolekciju ARKA novina koje su imale za sve oni koju su ikada polgedali i jednu fantasticne slike bica, svemira,svemirskih brodova, jednostavno fantasticne umjetnicke futuristicke slike.
E to je za mene bilo nesto nesvakidasnje sto me je uz tu jednu sliku drzalo i po sat vremena gledajuci je analizirajuci sta ja znam jednostavno su bile fascinante.
Naravno da je cale to prepoznao i da kada je god bila neka emsija,knjiga , film sa tematikom SF ja sam je gledao ili citao ili slusao o njoj.
REkao bih da je to ono sto je u meni od rodjenja mada je sredina znaci roditelji uticali na to da se to produbi i da traje do dana danasnjeg.
 
Ja sam imala 4, a brat 2 godine kada nas je majka ostavila da ode na posao, i pustila nam na videu Ratove zvezda. Ja prva gledala, i nisam odvajala oci od ekrana, a brat se dovukao u sobu i pravio drustvo. Primili smo se toliko da sam ja pitala majku ima li ovoga jos i ona nam je kupila jos druga dva dela. Ma kakvi ni u obdaniste nismo hteli da idemo.
I dan danas rado gledam takve filmove.
 
Права литература у право време = постаје. У прилог овој тврдњи иде то што код нас постоји брдо оних тврдокорних балкањероса којима је SF одбојна па чак и више од тога, и по којима само мекушци и снобови могу уживати у нечему таквом...
 
Ne vjerujem da se rađaš kao ljubitelj bilo čega. Mislim da smo u rođenju svi "tabula rasa" na kojoj tek treba da se ispišu događaji, afiniteti, etc. Neko ranije zavoli fantastiku, neko kasnije, neko nikad! Ja sam je zavolio skoro, prije nekoliko godina, kad sam gledao seriju "Doctor Who", epsku sam zavolio ranije jer sam ranije pogledao "Gospodara prstenova" ali i to da sam pogledao prerano ne bih zavolio jer bih bio premalen da shvatim o čemu se radi... Sad sam fan fantastike uopšte. Živim u svom fantastičnom svijetu, borim se protiv vjetrenjača i planiram ostati dječak u duši zauvijek!
 
Ajde da zamislimo eksperiment.

Zamislite bebu. Sad zamislite kako odrasta a mi joj nikad ne dajemo da pročita ili pogleda neki sf. Ali joj damo pristup ka osvrtima i trejlerima.

Šta mislite, da li će zavoleti fantastiku? Sumnjam. Možda beba to nosi u sebi, taj otklon ka fantastici, ali nedostatak iskustva je ono što sprečava da posane sf fan.

Ovde, kod nas ima vrlo malo fanova upravo zbog toga. Nedostatak iskustva. Moja generacija Titovih pingvina, pardon, pionira, je slabo dolazila u kontakt sa sf-om. Imali smo Sirijus koji je i za ono vreme bio skup, nekoliko stripova po Stripoteci i Marvelu i to je to. OD Blekove sedmorke nikakav snažniji sf doživljaj nije nos pomolio na državnu televiziju.

Odrastao sam na zapadu, gde sf ima fanova kao Srbija cigana koji obožavaju Bruce Lee-a.
Tamo preko vas bukvalno bombarduju sa fantastikom, ima je na svakom čošku, a ako ne znate ko je Han Solo ili Bak Rodžers gledaju vas kao tele, nevericom.
Klubovi, manifestacije, okupljanja, udruženja, maskenbalovi i konvencije, qurzi palci svaki dan, pravi cirkus kolorado.

Ovde ni tragova tome.
Sve to govori o mom kontu iskustva i bebe
Ne možete aktivirati afirmaciju ka nećemu ako niste probali to nešto, tako da je oboje tačno. Rađamo se sa afinitetom ka fantastici, ali ga nikad ne okidamo dok istu ne konzumiramo.
 

Back
Top