Da li neko sa FASPER-a uopste koristi net?!?

Upisao se svako ko je marljivim radom i vrednim ucenjem ispunio uslove za upis. Bas kao vas prevencija:mrgreen:. Deco cuvajte se, Bolonja je uzela maha u pitanju su bodovi, pa se sedanje za knjigu preporucuje vec od avgusta!(da, da jos traje sezona). Tako da batalite more, drustvo i socijalizaciju posvetite se svojim najboljim drugarima od po 400str i zivot ce vam biti sladji, a mozda i date koji ispit.:cool::roll::mrgreen:
 
I danas ja otvorim novine i imam sta da vidim:

" Studenti koji su upisali neki od fakulteta koji ostane bez akreditacije moći će da se prebace na akreditovani fakultet koji ima sličan studijski program. Nadležni navode da su akademci fakultete koji su ušli u peti krug upisivali na svoju odgovornost, jer su validne samo one visokoškolske ustanove koje su dozvole dobile u četvrtom krugu."
Takodje pise da dragi nam fakultet Fasper nije dobio tu ''akridetaciju'', sta li?
Moze li neko da mi objasni o cemu se radi?
 
I danas ja otvorim novine i imam sta da vidim:

" Studenti koji su upisali neki od fakulteta koji ostane bez akreditacije moći će da se prebace na akreditovani fakultet koji ima sličan studijski program. Nadležni navode da su akademci fakultete koji su ušli u peti krug upisivali na svoju odgovornost, jer su validne samo one visokoškolske ustanove koje su dozvole dobile u četvrtom krugu."
Takodje pise da dragi nam fakultet Fasper nije dobio tu ''akridetaciju'', sta li?
Moze li neko da mi objasni o cemu se radi?

Kako nije kad na onom spisku akreditovanih postoji nas fax?:eek:

U kojim je to novinama?
 
Peti krug akreditacije fakulteta i univerziteta u Srbiji je u toku i ne bi trebalo da se završi do kraja jeseni. Studenti koji su upisali neki od fakulteta koji ostane bez akreditacije moći će da se prebace na akreditovani fakultet koji ima sličan studijski program. Nadležni navode da su akademci fakultete koji su ušli u peti krug upisivali na svoju odgovornost, jer su validne samo one visokoškolske ustanove koje su dozvole dobile u četvrtom krugu.


Ove godine je na prvu godinu studija upisano 13.025 brucoša, a deo njih će do kraja jeseni biti u neizvesnosti.
Slobodan Arsenijević, predsednik Komisije za akreditaciju, kaže da bi po zakonu studenti trebalo da budu priključeni na druge fakultete ukoliko njihov matični ostane bez licence.


- Po zakonu bi trebalo da ih priključe fakultetima koji su akreditovani, a imaju isti ili sličan studijski program. Sada traje peti krug, ali on se neće završiti do jeseni, a možda i do kraja godine. Treba da se prikupe i saberu svi rezultati, a to je dugačak proces. Studenti koji su se upisali na fakultete i smerove koji su ušli u peti krug akreditacije, odnosno koji su dobili akt upozorenja, to su učinili na svoju odgovornost - objašnjava Arsenijević.
On dodaje da su u suštini validne dozvole onih fakulteta koji su dobili dozvolu za rad ili su akreditovani u toku četvrtog kruga ili su ušli u četvrti krug.


- Akreditacija je proces koji će trajati nepovratno, a i oni koji su akreditovani su podložni kontrolama - objašnjava Arsenijević.


U Ministarstvu prosvete kažu da fakulteti, univerziteti i visoke škole koji imaju dozvolu za rad i koji su akreditovani ili su u postupku akreditacije mogu upisivati studente na osnovne studije u školskoj 2009/10. godini u skladu sa upisnim kvotama.


U prethodnom, četvrtom akreditacionom krugu dozvolu za rad dobilo je 19 fakulteta od 51, koliko ih je učestvovalo. Time se broj visokoškolskih ustanova koje su do sada dobile akreditaciju povećao na 75, a u petom popravnom krugu učestvuju svi koji su dobili akt upozorenja.


U četvrtom krugu najbolje su prošli tehnički fakulteti i oni su gotovo svi dobili dozvolu za rad. Najviše nedostataka pokazali su društveni fakulteti od kojih je akreditovano samo šest, a prijavilo se čak 26 ustanova. Zanimljivo je da su gotovo polovinu činili privatni fakulteti. Međutim, dozvolu za rad dobili su samo Fakultet za kulturu i medije pri „Megatrendu", kao i Fakultet za medije i komunikacije i Fakultet za evropske pravno-političke studije u Sremskoj Mitrovici - oba pri ranije akreditovanom Univerzitetu „Singidunum". Od visokoškolskih ustanova čiji je osnivač republika „opomenu" su dobili između ostalih Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, kao i Fakultet veterinarske medicine.


Da podsetimo, proces akreditacije visokoškolskih ustanova u Srbiji odvija se u četiri redovna ciklusa, dok će peti krug biti namenjen isključivo onim fakultetima kojima tokom akreditacionog ciklusa bude upućen akt upozorenja sa zahtevima za korekcije u njihovoj organizaciji i nastavnim programima. Bitan kriterijum koji fakulteti treba da zadovolje, prema akreditacionim standardima, jeste broj nastavnika koji mora da odgovara potrebama studijskih programa, a njihovo angažovanje ne može biti veće od 12 nastavnih časova nedeljno. Od ukupnog broja predavača, 70 odsto mora biti u stalnom radnom odnosu. Fakulteti moraju da obezbede i odgovarajuće urbanističke, tehničke i higijenske uslove za rad.


Treba reći da akt upozorenja dobijaju one ustanove koje treba da ispune samo sitnije manjkavosti, dok oni fakulteti koji moraju da naprave velike ispravke bivaju odbijeni na godinu dana. U tih godinu dana moraju da se poprave svi nedostaci, a ukoliko se to ne dogodi, ukida se dozvola za rad.

Ko je dobio akt upozorenja u četvrtom krugu

Državni fakulteti
Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju
Filološki fakultet za nekoliko smerova
Veterinarski fakultet
Matematički fakultet za nekoliko smerova
Fakultet primenjenih umetnosti za nekoliko smerova
Fakultet dramskih umetnosti za nekoliko smerova

Privatni fakulteti
Univerzitet „Megatrend"za nekoliko smerova
Univerzitet „Union" za nekoliko smerova
Fakultet za menadžment malih i srednjih preduzeća
Univerzitet „Braća Karić" za nekoliko smerova
Univerzitet privredna akademija
Univerzitet „Metropoliten" Novi Sad - Fakultet za sport
Fakultet za pravne i poslovne studije
Novi Sad - visokoškolska jedinica u Nišu
Univerzitet „Singidunum" - Fakultet za primenjenu ekologiju
Akademija lepih umetnosti

Podaci iz četvrtog kruga
19 fakulteta dobilo je dozvolu za rad u četvrtom krugu
75 visokoškolskih ustanova je dobilo akreditacije
6 od 26 društvenih fakulteta je akreditovano



(Preuzeto iz Blic-a od 23. 07. 2009.)
 
Mimozice,imam jednu nedoumicu i volela bih da mi vi to resite.
Naime zanimaju me koje uslove treba da ispuni samofinansirajuci student da bi postao...pa valjda se kaze "budzetski". Da li mora da se ocisti cela godina i da li se gleda prosek....iiiii da li je to uopste moguce (da neko ko je samfin. postane budz.(-a) :))?
Suncan pozdrav :)
 
Mimozice,imam jednu nedoumicu i volela bih da mi vi to resite.
Naime zanimaju me koje uslove treba da ispuni samofinansirajuci student da bi postao...pa valjda se kaze "budzetski". Da li mora da se ocisti cela godina i da li se gleda prosek....iiiii da li je to uopste moguce (da neko ko je samfin. postane budz.(-a) :))?
Suncan pozdrav :)

Draga nvnice nazalost cu morati da te razocaram ali na budzet je nemoguce preci. Drugim recima mozes da cupas, vristis, places- nista! Svako zavrsava tako kako je upao i prilikom zaposljavanja ce cak i da ti pise diplomirala "al' ne na budzetu". Ima prica da je jednom davno neki lik uspeo da se prebaci, ali su ga brzo locirali i jos brze izbacili. Tako da nemoj se igras sa budzetom nikako, nego budi srecna onim sto imas.
Tebi jos suncaniji pozdrav.
 
Ko je bre lozi? Sve mora da se da! Dakle uciti, uciti i samo uciti. E a koja je ovo fora reputaciona moc, to novo nesto? Cemo na izbore?:eek: I zasto ova sto iscekuje ima eijt a ja samo 1?:dash: Bice da je zato sto se istice. Kako, ne znamo...:mrgreen:

..ucim ja naravno :D ali u umerenim kolicinama...
...taman kol'ko treba... :whistling:
...bez preterivanja...
...i znala sam da me loze i sad mi je bas lakse... :klap:
...hvala kolege... :bye:
 
Ja bih upisala smer tretman i prevencija poremecaja ponasanja (hmmm da li sam pogodila naziv smera ? :D ), sledece godine.
Pa me cisto zanima da li ovde na forumu ima nekoga sa tog smera da mi kaze nesto o studijama, poslu, predmetima .... ma sve sve sto mislite da je bitno.
Pozdrav (nadam se) svim buducim kolegama! :cmok:
 

Back
Top