Da li mislite da je džentlmenstvo nešto genetski urođeno ili se stiče vaspitanjem?

Smorisha

Buduća legenda
Moderator
Poruka
40.807
Da li mislite da je džentlmenstvo nešto genetski urođeno kod pojedinih muškaraca ili se stiče vaspitanjem ili životnim iskustvom?

Iz ove perspektive definitivno mislim da je to priroda predodredila. Nije svako za džentlmena.:nono3:

 
Biologija je uredila da su zene slabost muskaraca, a deca zenama.

I to je tako.

Zene imaju izrazite komparativne prednosti u musko-zenskim odnosima zbog toga, kada bi se oni posmatrali u vakumu.

Ali to je nemoguce, pa muskarci imaju masu drugih komparativnih prednosti u drustvu, i trziste ljudskih odnosa dovodi sve to u neki ekvilibrijum.
 
Da bi bilo džentlmena, pretpostavljam da treba da postoje i nekakve dame, ali i jedno i drugo zajedno odumiru.
Ima i ovih svetlih primera... a neke doživljavam i sama redovno. Iako je nekima podrazumevano stanje da sitnim gestovima bez skrivenih značenja pokažu da su gospoda, uvek pazim da se osmehnem i iskreno zahvalim.
Lepo je i prija.
Da li mislite da je džentlmenstvo nešto genetski urođeno kod pojedinih muškaraca ili se stiče vaspitanjem ili životnim iskustvom?
Na primerima iz svog malog grada vidim da nije genetski već stvar vaspitanja, ali i odluke kroz neke spoljne uticaje ako ih nije bilo u porodici.
Isti ljudi koji su imali prolongirane etape bezobrazluka, manguparije i nekulturne ispade kao mladi, u zrelim godinama su odlučili da budu gospoda i, banalan primer, da otvore i pridrže vrata marketa za stariju osobu ili ženu, devojku. Očito je da su im se mnoge stvari u glavi promenile. Nekima-ne svima.
Sa druge strane, neki vazda' nasmejani, vedri i predusretljivi ljudi su se duhom slomili i postali nešto što nisu bili-prgavi, kavgadžije, preterano nervozni, a time i sve što nije jedan džentlmen.
Onako... zanimljivo je tiho posmatrati ljude iz svoje okoline i opažati kako koga život profilira.
 
Meni su ti odnosi dama i dzentlmen gadni. Nose neku ljigavost i dvolicnost u sebi.
I iluziju. Covek je sposoban da iskonstruise u glavi svasta. Cak i da pomisli da je lepo davati bez reciprociteta. I onda se pretvori u sluzbu lepog davanja dok ne pukne. E onda ga isprozivaju kako su znale od pocetka da je takav, kao nekakav osecaj. Nije on takav, on je pogresno vaspitan i klimav zbog okruzenja koje ga pogresno uci.
A i ti ekstremi isplivavaju neminovno: ako nisi dzentlmen, onda si olos.
Ne brate, muskarac sam. To je sve sto treba da ti daje znacaj. Ako ne, sto bi chola rekao: produzi dalje.
 
Lagani materijal da se malo udzentlmenujes.

Ne mogu do kraja ta izvitoperena lupetanja da slusam.
Vidi. U pravu je kada kaze da je poreklo dzntlmena iz vise klase. I da vodi od vitezova. Medjutim, dalje sve pada u vodu izjavom da su vitezovi bili neki plemeniti ljudi. Nisu. To su bili feudalci.
Tipican vitez je na pr isao u borbu u oklopu, na konju i zasticen strazom. Ako ces plemenite ljude koji su se srcano borili, to su ti bili kopljanici. Ratari koji su isli na konje, oklope, borili se prsa u prsa sa neprijateljem, dok su ovi kupili kajmak slave. Takodje imas i tipicnog naratora koji je isao uz viteza (nemacka na pr) koji je smisljao pesme u kojima je pevao navodne podvige tog viteza i kako je on plemenit, spasao devojcicu od davljenja, vratio vrapca u gnezdo i davao zlata serotinyi i td. Rana pripaganda.

Dakle, dzentlemeni su ti vrv najljigavija i najlicemernija kategorija ljudi koji su postojali. Ok, mozda su dame tu prednjacile jer nisu morale ni da idu u boj. Mrtva trka.
 
Ne nego sam ja gradjanin a ti nostalgicar koji sanja o nekim vremenima koji su trrrt. I dok budes izigravao don kihota okolo u zamisljanom sjajnom okopu, s lepim rukopisom, ja gledam da se dobro zabavim sa zenama (ne damama jer su disfunkcionalne) .

Dobro, nemam nista protiv. Ti zivi moderan seks i grad zivot, dok preterano brzo i potpuno nepotrebno donosis zakljucke o drugim ljudima, a mi cemo da se bavimo nekim malo pametnijim stvarima i da gajimo neke druge, uzvisenije, vrednosti. Pa i lep rukopis, sto da ne.
 
Dobro, nemam nista protiv. Ti zivi moderan seks i grad zivot, dok preterano brzo i potpuno nepotrebno donosis zakljucke o drugim ljudima, a mi cemo da se bavimo nekim malo pametnijim stvarima i da gajimo neke druge, uzvisenije, vrednosti. Pa i lep rukopis, sto da ne.
To je samo odgovor na tvoje budi nepismeni ratar s ruznin rukopisom. Moj rukopis je veoma lep.
A taj seks i grad nema veze s vezom. Seks i grad ti nije nikakva emancipovana slika tog drustva, vec upravo ta licemerna. Glavni zgoditak tim bahatim i gordim zenama je zapravo mr zverka. A mr zverka ti je tipicna slika njujorskog dzentlmena. Dalje necu ni da idem u taj sataras.

Nemam ja nista protiv necije odluke da se hvata tog rama dzentlmensta i to da mu bude stil. Prpblem je kad me takvi uhvate za rukav i pokusavaju kao neka crkvena sekta da me ubedjuju da i ja treba da budem takav i to pravdaju nekakvim meta moralom koji nema veze s mozgom.
Meni kada lik kaze: ja sam dzentlmen i ti bi trebao, u glavi mi je: vazi bajo, hoces da kazes da ne yebes, ali sam si i izabrao taj put, sam se kotrljaj. Misery seeks company.
 
Moj rukopis je veoma lep.
Otvori temu "Nasi rukopisi" i okaci sliku.

Meni kada lik kaze: ja sam dzentlmen i ti bi trebao, u glavi mi je: vazi bajo, hoces da kazes da ne yebes, ali sam si i izabrao taj put, sam se kotrljaj. Misery seeks company.

Previse ozbiljno si shvatio moje komentare. "Lep rukopis" je referenca na roman Ponos i predrasuda a poenta mog komentara je bila da skrene paznju na prvobitno znacenje reci "gentleman" tj. da dzentlmenstvo nije podrazumevalo ljubaznost. Napisan je kako je napisan jer je cilj bio da vidim ko ce odmah da razume o cemu pricam ( a i da ne bih duzio mnogo. ) Da l sam ja dzentlmen ili nisam, nebitno je, isto kao sto je nebitno ko si ti i sta si. Ali ti si se namestio i dao mi priliku da te malo zaebavam.
 
Stvar kulture i vaspitanja.
Britanci imaju taj nazovite ga "urođeni" "old school" u ophođenju i uopšte ponašanju. Genetika nema veze sa tim,...stvarno je lepo videti tu njihovu spontanost na delu. Msm,...Britanac može biti i mrtav pijan, ali će već nekako ustati sa svog sedišta i ustupiti mesto dami ( makar se i oteturao do izlaza).
Kod Balkanaca je pojam dame isto što i "dobra riba", tako da ne verujem da rado ustupaju svoje mesto i ružnjikavim gospođama.😁
 
Poslednja izmena:
Zasto je taj odnos veoma los po odnose izmedju m i z, treba pogledati odakle sve to dolazi.
Plemstva nisu imala zdravu komunikaciju medju sobom. Emocije su se suzbijale. Muskarac je sa majkom/sestrama bio na dobar dan ili naredjenja i ponizavanja sluzavki. Takva osoba se razvije bez vestine komunikacije sa suprotnim polom.
I onda dodje vreme da ga zene, da je udaju i bude: p kako cu? Sta da joj kazem? Kako da se zblizimo?
E onda mama smisli ritual. Bice prvo ples, pa je ti zamolis ( since, ne naredis, nego zamolis) kulturno, pa onda plesete, pa onda pricate o poeziji (😜), pa joj okitis cvet, platis pitje, pa onda ovo i ono. Citav set rituala i proceduralnog/izvestacenog-osmisljenog ponasanja ciji je cilj bio da pripremi buducu da rodi njegovo dete a da se ne utripuje od sina sociopate debila. Ili on od nje (princezica sociopata narcis).
I to ne zato sto je to lepo, vec zato sto su deca plemica bila retardirana za komunikaciju medju sobom, a morale su loze da se nastavljaju.
A da se ne bi otkrilo koliki su debili, ceo taj svet, promovisali su se narativi da tako bozanstva zapravo komuniciraju i imaju tu baroknu notu u zblizavanju. A onda glup narod poverovao da je to zapravo super. Tako treba, pa u moderno vreme, mnogi bi da budu dzentlmeni i dame.
 

Back
Top