Da li los covek moze biti....

Snaga ideoloskog ubedjivanja je bila itekako velika ipak u odnosu na ono sto ise tad nudilo obicnom coveku vecni zivot je bio jako primamljiva opcija.Au pa vi zalite za tim jadnim miroljubivim religijama koje su uzgred cisto iz hobija zrtvovale zivotinje a ponekad iljude ,kakva strasna nepravda naneta od hriscanstva .Kako rece hriscani kreteni ,pa neznam bas ko je nasjveca svetska religija a ko je ispao kreten .Jedino za sta su hriscani krivi je izumiranje lavova u severnoj africi, ipak trebalo je dosta tih zivuljaka za razne igre u kojima su se gostile, dok se ti jadni izumrali mnogobosci zabavljaju gledajuci kako se lavovi hrane ljudima...
 
Snaga ideoloskog ubedjivanja je bila itekako velika ipak u odnosu na ono sto ise tad nudilo obicnom coveku vecni zivot je bio jako primamljiva opcija.
Zašto onda rišćanstvo nije zaživelo tamo gde je nastalo? Jevreji su imali priliku da uživo vide Isusova čuda, da probaju falsifikovano vino, da vide mrtvake koji su bazali gradom na dan njegovog povampirenja... Ili baš zbog toga? Nisu videli ništa? :mrgreen:

Šta to nudi hrišćanstvo običnom čoveku? Šansu da živi pošto umre i pošto ovaj jedini život proživi bez veze bezuspešno pokušavajući da udovolji mrzovoljnom i hirovitom jevrejskom bogu? Čisto sumnjam. Jer paganska verovanja povezana su sa ritmom realnog života i sa prirodnim silama. Sa paganskim bogovima odlučni pojedinci mogli su pregovarati, nagađati se i sklapati saveze. Pagani su mogli računati na svoje bogove.

Pored toga, ne polaže rišćanstvo patent na zagrobni život. Nema religije bez zagrobnog života. :)

Au pa vi zalite za tim jadnim miroljubivim religijama koje su uzgred cisto iz hobija zrtvovale zivotinje a ponekad iljude ,kakva strasna nepravda naneta od hriscanstva.
Neke paganske religije su zaista bile miroljubive. Neke nisu. Žrtvovanje životinja, a ranije i ljudi (kao što su imali običaj i Jevreji), nije bilo hobi, već je imala svoje religijsko značenje i smisao. Prinošenje žrtava na oltar grčkih i rimskih bogova trebalo je da onima koji prinose žrtvu obezbedi uspeh u ratničkim pohodima i drugim važnim stvarima.

Oltar postoji i u svakom rišćanskom hramu. Tako da hrišćanstvo nije baš toliko udaljeno od ranijih religija.
Jedino, rišćani imaju svoju veliku žrtvu. Za razliku od preduzimljivih ljudi koji su prinosili žrtve da obezbede uspeh i prosperitet, u hrišćanstvu bog je samog sebe prineo sebi na žrtvu. Da bi oprostio neku krađu jabuka od pre nekoliko iljada godina.
Kada je zapao u destruktivno raspoloženje poput avrmskog boga, Van Gog je samom sebi odrezao uho. z:shock:

Kako rece hriscani kreteni
Nisam rekao da su hrišćani kreteni. Rekao sam da je koren ove dve reči isti. I danas je u rumunskom jeziku hrišćanin crestin, a kreten je cretin.
To ti je samo jedna jezička zanimljivost koja pokazuje šta su pagani mislili o rišćanima dok ih nisu sabljama i ognjem naterali da se klanjaju jevrejskom bogu.
Tako da otpada ideja o snazi ideološkog ubeđivanja.

,pa neznam bas ko je nasjveca svetska religija a ko je ispao kreten
Najveća svetska religija je islam, a za njima su katolici. :D
Ni ja ne znam ko je ispao kreten.

.Jedino za sta su hriscani krivi je izumiranje lavova u severnoj africi, ipak trebalo je dosta tih zivuljaka za razne igre u kojima su se gostile, dok se ti jadni izumrali mnogobosci zabavljaju gledajuci kako se lavovi hrane ljudima...
Svaka budala ima svoje veselje. Potomci tih tvojih hrabrih lovaca na lafove (:rotf:) zabavljali su se ložeći pitome vatrice u blagim jesenjim noćima. Ispod jeretika, psihičkih bolesnika i nabeđenih veštica. z:shock:

Zatim, imaju rišćani i još neke... nestašluke. Poput pomenutog spaljivanja biblioteka, hramova i posetilaca hramova.
Uspeli su u nekoliko vekova da zatru civilizacijsko nasleđe hiljada godina ljudskog napretka. Umesto savršenih statua klasičnog perioda, Evropu su preplavile nevešte mazarije vizantijskog stila na istoku i lipova raspeća premazana masnom farbom sa nalepljenom prirodnom kosom na zapadu.
Tehnološki napredak takođe je sistematski uništavan, a genijalne korisne konstrukcije antičkog sveta pretvorene su u aglomeracije kamenja koje je besmislenom veličinom trebalo da impresioniraju prostog i sujevernog evropskog stanovnika.
Zaista, dug je put od grčkog prekora za glupana "ne ume ni da piše ni da pliva" do zemlje u kojoj je pismeno onoliko ljudi koliko stane pod jedan orah.
 
Zašto onda rišćanstvo nije zaživelo tamo gde je nastalo? Jevreji su imali priliku da uživo vide Isusova čuda, da probaju falsifikovano vino, da vide mrtvake koji su bazali gradom na dan njegovog povampirenja... Ili baš zbog toga? Nisu videli ništa? :mrgreen:

Šta to nudi hrišćanstvo običnom čoveku? Šansu da živi pošto umre i pošto ovaj jedini život proživi bez veze bezuspešno pokušavajući da udovolji mrzovoljnom i hirovitom jevrejskom bogu? Čisto sumnjam. Jer paganska verovanja povezana su sa ritmom realnog života i sa prirodnim silama. Sa paganskim bogovima odlučni pojedinci mogli su pregovarati, nagađati se i sklapati saveze. Pagani su mogli računati na svoje bogove.

Pored toga, ne polaže rišćanstvo patent na zagrobni život. Nema religije bez zagrobnog života. :)


Neke paganske religije su zaista bile miroljubive. Neke nisu. Žrtvovanje životinja, a ranije i ljudi (kao što su imali običaj i Jevreji), nije bilo hobi, već je imala svoje religijsko značenje i smisao. Prinošenje žrtava na oltar grčkih i rimskih bogova trebalo je da onima koji prinose žrtvu obezbedi uspeh u ratničkim pohodima i drugim važnim stvarima.

Oltar postoji i u svakom rišćanskom hramu. Tako da hrišćanstvo nije baš toliko udaljeno od ranijih religija.
Jedino, rišćani imaju svoju veliku žrtvu. Za razliku od preduzimljivih ljudi koji su prinosili žrtve da obezbede uspeh i prosperitet, u hrišćanstvu bog je samog sebe prineo sebi na žrtvu. Da bi oprostio neku krađu jabuka od pre nekoliko iljada godina.
Kada je zapao u destruktivno raspoloženje poput avrmskog boga, Van Gog je samom sebi odrezao uho. z:shock:


Nisam rekao da su hrišćani kreteni. Rekao sam da je koren ove dve reči isti. I danas je u rumunskom jeziku hrišćanin crestin, a kreten je cretin.
To ti je samo jedna jezička zanimljivost koja pokazuje šta su pagani mislili o rišćanima dok ih nisu sabljama i ognjem naterali da se klanjaju jevrejskom bogu.
Tako da otpada ideja o snazi ideološkog ubeđivanja.


Najveća svetska religija je islam, a za njima su katolici. :D
Ni ja ne znam ko je ispao kreten.


Svaka budala ima svoje veselje. Potomci tih tvojih hrabrih lovaca na lafove (:rotf:) zabavljali su se ložeći pitome vatrice u blagim jesenjim noćima. Ispod jeretika, psihičkih bolesnika i nabeđenih veštica. z:shock:

Zatim, imaju rišćani i još neke... nestašluke. Poput pomenutog spaljivanja biblioteka, hramova i posetilaca hramova.
Uspeli su u nekoliko vekova da zatru civilizacijsko nasleđe hiljada godina ljudskog napretka. Umesto savršenih statua klasičnog perioda, Evropu su preplavile nevešte mazarije vizantijskog stila na istoku i lipova raspeća premazana masnom farbom sa nalepljenom prirodnom kosom na zapadu.
Tehnološki napredak takođe je sistematski uništavan, a genijalne korisne konstrukcije antičkog sveta pretvorene su u aglomeracije kamenja koje je besmislenom veličinom trebalo da impresioniraju prostog i sujevernog evropskog stanovnika.
Zaista, dug je put od grčkog prekora za glupana "ne ume ni da piše ni da pliva" do zemlje u kojoj je pismeno onoliko ljudi koliko stane pod jedan orah.

Hriscanstvo potice od tamo i mnogi jevreju su verovali u hrista iako nisu bili hriscani, ali to se vremenom izgubilo..A sto se tice paganskih bogova sa kojima bi ti sklapao saveze ,vidimo koliko su jaki ti savezi ,iscezli su postali deo istorije .
A to sto mi je dao Bog je sigurnost vera duhovnost .Neznam kako tebi jednom neverniku opisati ,sigurno si nekad pomirisao ruzu ,tesko ces nekom ko to nikad nije uradio da objasnis kakav je to miris.
Vecni zivot , ako mir i raj ne steknes na zemlji neces ni na nebu ,to sto ti kazes da je "udovoljavanje jevrejskom bogu" je glupo ,netreba da udovoljavas nikom .Ti pogresno gledas na religiju hriscjanstva ,nije to udovoljavanje Bogu da bi vecno ziveo,To je ljubav prema ljudima svaki covek u sebi nosi deo Boga ko mrzi ljude mrzi i Boga.Sta ce onom ko je stvorio svet i nebo i zemlju i vazduh i svaki tvoj dah zrtve .Bog hriscanski je Bog ljubavi netreba njemu zrtve ,ali molitva je nasa zrtva za Boga .Nema te paganske religije koja nije zrtvovala zivotinje i ako je bilo takvih nije ih bilo na teritoriji danasnjeg hriscanstva .Hriscani su bili ti koje su zrtvovali i bacali u arene sa lavovima .Ne samo da su zrtvovali hriscane vec su i blagonaklono gledali na sakacenje ljudi po arenama vec su svakog ko bi odbio da zrtvuje zivotinju posekli.
Hriscanstvo i dalje ima najvise vernika na svetu a islam ce propasti isto toliko brzo koliko se i prosirio macem i sabljama.U pravoslavlju nije bilo lova na vestice ako je bilo onda su to jako retki slucajevi .Za nepismenost nije krivo hriscanstvo zapravo su hriscanski svestenici biji nosioci pismenosti .Uostalom vizantiska umetnost je unistena napadom krstasa ,tako da su izgubljeni biseri svetske umetnosti .A ako bi zeleo da gledas nage muske i zenske figure u hramovima onda to nije iz verskih razloga ....
Jos nesto lavove su lovili pagani kako bi uveseljavali druge miroljubive pagane time sto su hriscane bacali lavovima.
 
Poslednja izmena:
Hriscanstvo potice od tamo i mnogi jevreju su verovali u hrista iako nisu bili hriscani, ali to se vremenom izgubilo..
Slažem se. Upravo to i jeste poenta - hrišćanstvo ne može da opstane samo po sebi, već samo pod državnom zaštitom. Kao što hibridni kukuruz ne može bez pesticida. :D
A sto se tice paganskih bogova sa kojima bi ti sklapao saveze ,vidimo koliko su jaki ti savezi ,iscezli su postali deo istorije .
Nisam rekao da bih ja sklapao saveze sa paganskim bogovima. :lol:
To je bio odgovor na tvoju tvrdnju da običan čovek onog doba baš i nije imao neki izbor, pa mu je hrišćanstvo izgledalo kao slatko sa babinog šifonjera.
A to sto mi je dao Bog je sigurnost vera duhovnost .Neznam kako tebi jednom neverniku opisati ,sigurno si nekad pomirisao ruzu ,tesko ces nekom ko to nikad nije uradio da objasnis kakav je to miris.
Poređenje nije sasvim na mestu. Mogao bih imati anosmiju, pa ne bih osećao nikakav miris, ali ruža bi ipak bila tu.
A potpuno mi je jasno da ti vera daje sigurnost. Na kraju krajeva, o tome se i radi. Neka vrsta proteze, tako reći. :D
Vecni zivot , ako mir i raj ne steknes na zemlji neces ni na nebu
Veči život nećeš steći kako god da obrneš.
to sto ti kazes da je udovoljavanje jevrejskom bogu je glupo ,netreba da udovoljavas nikom. Ti pogresno gledas na religiju hriscjanstva ,nije to udovoljavanje Bogu da bi vecno ziveo,To je ljubav prema ljudima svaki covek u sebi nosi deo Boga ko mrzi ljude mrzi i Boga.
No, ko voli boga, treba da mrzi ljude.

Ако ко дође к мени, а не мрзи на свог оца, и на матер, и на жену, и на децу, и на браћу, и на сестре и на саму душу своју, не може бити мој ученик.
(Luka 14.26)

Sta ce onom ko je stvorio svet i nebo i zemlju i vazduh i svaki tvoj dah zrtve
To se i ja pitam. No, biblija je puna uputstava o tome kako se žrtvuju životinje u raznim prilikama i šta se radi sa njima kasnije.

.Bog hriscanski je Bog ljubavi netreba njemu zrtve ,ali molitva je nasa zrtva za Boga .Nema te paganske religije koja nije zrtvovala zivotinje i ako je bilo takvih nije ih bilo na teritoriji danasnjeg hriscanstva .Hriscani su bili ti koje su zrtvovali i bacali u arene sa lavovima .Ne samo da su zrtvovali hriscane vec su i blagonaklono gledali na sakacenje ljudi po arenama vec su svakog ko bi odbio da zrtvuje zivotinju posekli.
Što ti toliko smeta žrtvovanje rišćana? Mislim, koja godina pre ili kasnije... Šta je to prema večnosti. Obična prečica. :lol:

Kada je reč o brojnosti, onda su svi rišćani rišćani:
Hriscanstvo i dalje ima najvise vernika na svetu a islam ce propasti isto toliko brzo koliko se i prosirio macem i sabljama.
A kada je reč o lovu veštica, onda pravoslavlje nema veze sa drugim rišćanima:
U pravoslavlju nije bilo lova na vestice ako je bilo onda su to jako retki slucajevi
Da bismo videli da li su svi rišćani rišćani, pa su tim najbrojniji na svetu, ili su katolici ipak posebna sorta, čime muslimani postaju najbrojniji, zamolio bih ti da mi odgovoriš na sledeće:
Da li bi se ti pričestio u katoličkoj crkvi?

A za nepismenost nije krivo hriscanstvo.
O, krivo je itekako. :eek:

Uostalom vizantiska umetnost je unistena napadom krstasa ,tako da su izgubljeni biseri svetske umetnosti.
Krstaši ovom prilikom naravno nisu hrišćani. Krstaši su hrišćni samo kad se pravi popis stanovništva. :mrgreen:

A ako bi zeleo da gledas nage muske i zenske figure u hramovima onda to nije iz verskih razloga ....
Jok. Nego ću umesto ovoga
afrodita.jpg


Radije da gledam ovo z:shock:
Sv.Onufrije%20Veliki%20i%20Sv.Petar%20Atonski.jpg


Jos nesto lavove su lovili pagani kako bi uveseljavali druge miroljubive pagane time sto su hriscane bacali lavovima.
A rišćani su ih... hranili... pa šta? z:shock:
Suština je jednostavna. Tamo gde su pagani bili na vlasti, bilo je i rišćana.
Tamo gde su rišćani bili na vlasti, nije bilo pagana. Ni Jevreja. Ni durgih rišćana koji im nisu bili po volji. :confused:
 
Poslednja izmena:
Ruza bez mirisa telo bez duse to ti dodje isto ,a dobrotra bez duhovnosti je glupost.
Hriscanstvo je tek 313 godine ozakonjeno a trebalo je da prodje jos 70 godina da postane drzavna religija .Kako je moguce da su uz stalne progone i skoro 300 godina hriscani su bili gradjani drugog reda ,ali su i pored toga snagom svojih ubedjena brojcano rasli i sticali sve vise pristalica .
Imali su izbor i odabrali su i hriscanstvo se rasirilo i van rimskog carstva , sve do pojave islama koji se macem sirio bili su glavana vera i u Jermeniji, Etiopiji, a delom i u Persiji i Indiji i među keltska plemena. Za vrijeme Velike seobe naroda, razni germanski narodi su prihvatili hrišćanstvo ...
Vecni zivot je pitanje vere u fizickom smislu ne ali duhom da .
Kad se radi o Bibliji i starom zavetu ja verujem da postoji mnogo stvari koje su kako da kazem uproscene kako bi narod tog doba mogao da razume,i pitanje je koliko se vremenom i raznim prestampavanjem ili prepisivanjima izgubilo ili su verski lideri jevreja dodali kao prvi prepisivaci i sastavljaci .
Ako govoris o Luki to jevandjelje nije priznato na saboru ipak, to ne znaci da je mislio bukvalno vec da se, oni koji zale za porodicom netreba da idu za njim vec da ostanu .Kao sto rekoh i to je pisao covek i mogo je da pogresno interpretira ili prevede..
Svakom normanom coveku smeta stradanje ljudi ,a samo bog daje i ima pravo da uzima zivot.Pa tako i za hriscane normalno da mi je zao da stradaju .
Ako vec potenciras nebi se precestio kod katolika, ali treba razdvojiti verne ljude od katolicke institucije tj klira ,koji odavno na Boga zaboravio i pretvorio se u instituciju za stvaranje uticaja i novca. .
Krstasi su bili placenici a ne vernici veru su koristili isto kao sto to rade pape za sticanje bogatstva ,ako se uopste moze nazvati vernikom neko pod oruzijem .ja ih stavljam u onu grupu ljudi koji su sledbenici ...
Razlika izmedju ove dve slike je ocigledna u drugoj slici je ukinuto sve ono sto bi moglo da probudi strasti ,obline su uproscene strast je ona vrsta osecanja koja bi remetila veru i molitvu na tom mestu.
 
Poslednja izmena:
Ja ne mogu da poverujem da neko svoja religiska uverenja zasniva na istoriskim cinjenicama.Losih ljudi ima u svim svedskim religijama.Ja bih upitao gospodina koje je veroispovesti?Jesili se nekad molio Bogu Znas li brate kolko kolko ljudi zivi u radosti sa verom u vecni zivot.Ako nista drugo nije uradio sem toga vecana mu hvala. Nije Hrist izazvao muke i probleme nego ljudi koji su pogresno tumacili njegove reci.
Bas me cudi da sa toliko strasti napadate hriscane jeste li kivni na njih zbog necega.
Recite mi koje ste knjige hriscanske procitali ?Sta vam se to nije svidelo u njima?Mislim pre svega na duhovnu literaturu a ne na istoriske udzbenike.
 
Hriscanstvo je tek 313 godine ozakonjeno a trebalo je da prodje jos 70 godina da postane drzavna religija .Kako je moguce da su uz stalne progone i skoro 300 godina hriscani su bili gradjani drugog reda ,ali su i pored toga snagom svojih ubedjena brojcano rasli i sticali sve vise pristalica .
Jeste. Al su znatno narasli po broju tek kada je rišćanstvo postalo državna religija.
A prvi rišćani jesu bili građani drugog reda. Ne zato što su bili rišćani, nego zato što su bili građani drugog reda i pre nego što su postali rišćani. Robovi, sirotinja, pecaroši... :)

Imali su izbor i odabrali su i hriscanstvo se rasirilo i van rimskog carstva , sve do pojave islama koji se macem sirio bili su glavana vera i u Jermeniji, Etiopiji, a delom i u Persiji i Indiji i među keltska plemena. Za vrijeme Velike seobe naroda, razni germanski narodi su prihvatili hrišćanstvo ...
A rišćanstvo se, takođe mačem, proširilo po Africi i Južnoj Americi. Po Severnoj Americi nije se proširilo, nego su rišćani prvo istrebili i razjurili autohtono stanovništvo, pa su onda izvršili kolonizaciju. Nešto slično je i sa Australijom.

Vecni zivot je pitanje vere u fizickom smislu ne ali duhom da.
Nema takve razlike. I u jednom i u drugom slučaju zezaju te (fizički) neuroni.

Kad se radi o Bibliji i starom zavetu ja verujem da postoji mnogo stvari koje su kako da kazem uproscene kako bi narod tog doba mogao da razume,i pitanje je koliko se vremenom i raznim prestampavanjem ili prepisivanjima izgubilo ili su verski lideri jevreja dodali kao prvi prepisivaci i sastavljaci .
Sigurno je bilo tako. Pitanje je gde ti je kriterijum da kažeš - ovo jeste, a ovo nije autentična božja reč. I prepisane i izmišljene reči istim se slovima pišu.

Ako govoris o Luki to jevandjelje nije priznato na saboru ipak, to ne znaci da je mislio bukvalno vec da se, oni koji zale za porodicom netreba da idu za njim vec da ostanu .Kao sto rekoh i to je pisao covek i mogo je da pogresno interpretira ili prevede.
Pa sve je pisao čovek. Ili nije? :lol:

Ako vec potenciras nebi se precestio kod katolika, ali treba razdvojiti verne ljude od katolicke institucije tj klira ,koji odavno na Boga zaboravio i pretvorio se u instituciju za stvaranje uticaja i novca. .
Ne potenciram. Samo podvlačim da ih smatraš drugom verom. Jer, kod pravoslavnog popa bi se pričestio, makar kakav biznismen on bio. Jer nije tvoje da sudiš popa. Nije li tako? :)

Krstasi su bili placenici a ne vernici veru su koristili isto kao sto to rade pape za sticanje bogatstva ,ako se uopste moze nazvati vernikom neko pod oruzijem .ja ih stavljam u onu grupu ljudi koji su sledbenici ...
Ovo ne možeš znati. Mogli su imati iste svete porive kao tvoj sv. Teofil ili sv. Kiril koji su vijali Jevreje da ih pobiju.

Razlika izmedju ove dve slike je ocigledna u drugoj slici je ukinuto sve ono sto bi moglo da probudi strasti ,obline su uproscene strast je ona vrsta osecanja koja bi remetila veru i molitvu na tom mestu.
Nije to namerno. Ovi zografi ne umejuu da crtaju. Nemaju pojma o umetnosti. Uostalom, žešća inspiracija za molitvu. Dve bradonje u gatjama :mrgreen:
Ovo što kažeš značilo bi da one predivne ruske ikone smetaju Rusima da se mole. Ne verujem ja to. :D
 
Ja ne mogu da poverujem da neko svoja religiska uverenja zasniva na istoriskim cinjenicama.Losih ljudi ima u svim svedskim religijama.Ja bih upitao gospodina koje je veroispovesti?Jesili se nekad molio Bogu Znas li brate kolko kolko ljudi zivi u radosti sa verom u vecni zivot.Ako nista drugo nije uradio sem toga vecana mu hvala. Nije Hrist izazvao muke i probleme nego ljudi koji su pogresno tumacili njegove reci.
Bas me cudi da sa toliko strasti napadate hriscane jeste li kivni na njih zbog necega.
Recite mi koje ste knjige hriscanske procitali ?Sta vam se to nije svidelo u njima?Mislim pre svega na duhovnu literaturu a ne na istoriske udzbenike.

Meni li zboriš, neznana delijo? :)

Ovde raspravljamo može li loš čovek biti dobar vernik. Usudio sam se navesti neke primere gde su loši ljudi postali sveci. A to ih automatski deklariše kao dobre vernike. Iz toga je nastala ova rasprava.
Kako "sudimo" o karakteru ljudi koji su postali sveci, moramo posezati i za istorijskim podacima.
 
Recite mi koje ste knjige hriscanske procitali ?Sta vam se to nije svidelo u njima?Mislim pre svega na duhovnu literaturu a ne na istoriske udzbenike.

Šta li podrazumevaš pod...hrišćanskim knjigama...I da ti kažem ovako. Mislim da nema duhovnih kako ti kaza knjiga i hrišćanskih zapisa u koje nisam imao uvid. A ako si raspoložen da malo pričamo o tome izvoli na temu vera...šta je to..
 
Meni li zboriš, neznana delijo? :)

Ovde raspravljamo može li loš čovek biti dobar vernik. Usudio sam se navesti neke primere gde su loši ljudi postali sveci. A to ih automatski deklariše kao dobre vernike. Iz toga je nastala ova rasprava.
Kako "sudimo" o karakteru ljudi koji su postali sveci, moramo posezati i za istorijskim podacima.

E hebiga sada. To posezanje za istorijskim podacima...ume da bude malo bolno.
 
Mnoge pizdarije počinili su loši karakteri...!!!
Da li je loš karakter bolest,
to mi reci !?

Ma pazi ,slazem se ja stobom ,ja sam samo rekao ako razmisljamo o "Uistinu los covek" odnosno zlo. a mislim da uistinu to nepostoji osim ako nije bolest. Ocu kazem covek bez osecaja za DOBRO. Da su pizdarije pocinili losi karakteri i brdo faktora jesu. ***** li ga,,nisam spavao ,pozabavicu se temom sutra
 
Ma pazi ,slazem se ja stobom ,ja sam samo rekao ako razmisljamo o "Uistinu los covek" odnosno zlo. a mislim da uistinu to nepostoji osim ako nije bolest. Ocu kazem covek bez osecaja za DOBRO. Da su pizdarije pocinili losi karakteri i brdo faktora jesu. ***** li ga,,nisam spavao ,pozabavicu se temom sutra

Znam za šta si se "zakačio"....!
Tvrdnju utemeljuješ u psihološkoj postavci
da se ubice ne rađaju,već nastaju kasnije,
kao rezultat pogrešnog vaspitanja i lošeg uticaja
sredine u periodu odrastanja i uobličavanja karaktera.
Jesi li na to mislio?
Ja verujem da jesi i, delimično,mogu prihvatiti tu tezu...!
 
Znam za šta si se "zakačio"....!
Tvrdnju utemeljuješ u psihološkoj postavci
da se ubice ne rađaju,već nastaju kasnije,
kao rezultat pogrešnog vaspitanja i lošeg uticaja
sredine u periodu odrastanja i uobličavanja karaktera.
Jesi li na to mislio?
Ja verujem da jesi i, delimično,mogu prihvatiti tu tezu...!

Bas tako . Lepo si me skapirao. Ni ja nisam u trenutku od nespavanja znao kvalitetno da srocim ali to je to .
 
Jeste. Al su znatno narasli po broju tek kada je rišćanstvo postalo državna religija.
A prvi rišćani jesu bili građani drugog reda. Ne zato što su bili rišćani, nego zato što su bili građani drugog reda i pre nego što su postali rišćani. Robovi, sirotinja, pecaroši... :)


A rišćanstvo se, takođe mačem, proširilo po Africi i Južnoj Americi. Po Severnoj Americi nije se proširilo, nego su rišćani prvo istrebili i razjurili autohtono stanovništvo, pa su onda izvršili kolonizaciju. Nešto slično je i sa Australijom.


Nema takve razlike. I u jednom i u drugom slučaju zezaju te (fizički) neuroni.


Sigurno je bilo tako. Pitanje je gde ti je kriterijum da kažeš - ovo jeste, a ovo nije autentična božja reč. I prepisane i izmišljene reči istim se slovima pišu.


Pa sve je pisao čovek. Ili nije? :lol:


Ne potenciram. Samo podvlačim da ih smatraš drugom verom. Jer, kod pravoslavnog popa bi se pričestio, makar kakav biznismen on bio. Jer nije tvoje da sudiš popa. Nije li tako? :)


Ovo ne možeš znati. Mogli su imati iste svete porive kao tvoj sv. Teofil ili sv. Kiril koji su vijali Jevreje da ih pobiju.


Nije to namerno. Ovi zografi ne umejuu da crtaju. Nemaju pojma o umetnosti. Uostalom, žešća inspiracija za molitvu. Dve bradonje u gatjama :mrgreen:
Ovo što kažeš značilo bi da one predivne ruske ikone smetaju Rusima da se mole. Ne verujem ja to. :D

Ti hoces da kazes da su rimnjani tj Konstantin onako samo iz hira odabrao jednu malu jevrejsku sektu za drzavnu religiju .To je malo verovatno ako su hriscanstvo prihvatili prvo robovi ,kako to da je onda jedan car robovsku veru uzeo za drzavnu....Hriscanstvo se nije sirilo macem ponovo se ogradjujem mozda je bilo pojedinacnih slucajeva ali ne kao u islamu..
Opet mozes da verujes ili ne ja verujem a za tebe neuroni za mene dusa.Kao sto rekoh nauka nemoze da objasni ni osnovne stvari a to je mozak i san a kamoli gene ,no trude se oni pa u nedostatku dokaza ima mnogo teorija kao one o svemiru koje niko nemoze da dokaze...
Kad se radi o autenticnim recima to nije bitno ,ono sto je bitno to su osnovni principi ili pravila ,koje bi trebalo da postujemo .Pravoslavlje nije nikakvo udruzenje u koje treba da se uclanis da bi se spasio ,to su prvenstveno uputstva kojim putem da idemo .A cilj je duhovni mir i spasenje .
Pa sve su to ljudi napisali ,ali ljudi koji su imali prilike da vide bozanskog coveka ili Bogocoveka da saslusaju tu svetu mudrost hristovu i zabeleze za buduca pokoljenja .Stari zavet su pisali jevreji ali po secanju ,po onome sto se prenosilo sa kolena na koleno .I to mnogo kasnije od stvarnih dogadaja verujem da su dosta stvari sami dodali dosta uprostili i izmenili .
Oni su hriscani veruju u Hrista u Bogorodicu i smatraju sebe hrisanima ,kao i mi pravoslavci ,ali ne cine veru svestenici i popovi fratri ili vladike vec ljudi sami verni.Po meni veci vernik je onaj ko iskreno se moli ko je pravednik, ne cini zlo pre ce Bog da uslisi njegovu iskrenu molitvu pa dolazila ona iz staje il isume, nego neko isprazno ponavljanje iz najlepse katedrale ili manastira..
Bogu je milije jedno evoti od milion molim ti se ,ima jedna prica o jednoj staroj gospodji ,ona je svake nedelje isla u crkvu tamo se molila i ostavljala ogromne priloge .Nije ni obracala paznju na svet oko nje ,na ljdske patnje i sirotinju koja joj uzalud pruzala ruke moleci za milostinju.Jednog dana svestenik nije bio u crkvi ,i uzalud je lupala na velika drvena vrata ,ali je na vratima stajala poruka .Nisam tu napolju sam.
Aako je tako za krstase vise su krivi katolicki kler, koji ih je huskao i naopako im prikazivao veru .Mislim da su krstasi bili jedan obican sljam koji je malo mario za veru cast izuzecima.
A kako bi ti nacrtao ljude koji su bili iskusenici u pustinji .Pa nece da nose bunde....
 
Ti hoces da kazes da su rimnjani tj Konstantin onako samo iz hira odabrao jednu malu jevrejsku sektu za drzavnu religiju .To je malo verovatno ako su hriscanstvo prihvatili prvo robovi ,kako to da je onda jedan car robovsku veru uzeo za drzavnu....
Ne kažem to ja, nego ti. z:shock:
Hirovima podležu dobrostojeće gospodže u klimakterijumu i matori momci.
Jedan vladar ne podleže hirovima. Odluke su mu (ili bi trebalo da budu) pragmatične. Uvođenje rišćanstva kao državne religije oslobodilo ga je mnogih glavobolja. Rišćani su idealno stado. Poslušno, ne diže bune, ne traži više nego što treba da preživi, ne ropće na nepravdu. Rišćani strpljivo čekaju da umru, pa da neko drugi umesto njih podmiri račune sa oporim vladarem.
Hriscanstvo se nije sirilo macem ponovo se ogradjujem mozda je bilo pojedinacnih slucajeva ali ne kao u islamu..
To nije tačno. Setimo se opet tvojih sv. Teofila i sv. Kirila.
Islam se nije širio mačem. Širila se vlast islamskih vladara. A druge vere su ostavljane na miru.
Za razliku od toga, hrišćanstvo se širilo kao bršljan. Bršljan se obavija oko stoletnih hrastova i drugog rastinja i vremenom ga sasvim prekrije, a hrastovi umiru.
Gde su rišćani došli na vlast, izumrla je svaka druga vera. Gde nisu došli na vlast, uspevali su da opstanu izvesno vreme i u malom broju.

Uostalom, pročitaj Dušanov zakonik, pa reci da hrišćanstvo nije planski na silu šireno. z:shock:
Opet mozes da verujes ili ne ja verujem a za tebe neuroni za mene dusa.
U ljudskom mozgu postoji jedna oblast koja deluje kao "moralni cenzor". Elementarni impulsi koji potiču od primitivnih centara za ishranu ili parenje prolaze kroz ovu grupu neurona i biva im udovoljeno samo ukoliko taj "moralni cenzor" dopusti akciju.
Nekada se dešava - zbog tumora, hematoma, povrede... da ovaj centar bude onesposobljen. Osoba počinje da se ponaša besramno u najgorem smislu. E, ako neurohirurgu uspe da reši ovaj neurološki problem, osoba se ponovo ponaša normalno. Porpavkom neurona opravi joj dušu, tako reći :mrgreen:

Kao sto rekoh nauka nemoze da objasni ni osnovne stvari a to je mozak i san a kamoli gene ,no trude se oni pa u nedostatku dokaza ima mnogo teorija kao one o svemiru koje niko nemoze da dokaze...
Može da objasni mnoge stvari. Možda ne može da objasni tebi. z:D
Kad se radi o autenticnim recima to nije bitno ,ono sto je bitno to su osnovni principi ili pravila ,koje bi trebalo da postujemo .Pravoslavlje nije nikakvo udruzenje u koje treba da se uclanis da bi se spasio ,to su prvenstveno uputstva kojim putem da idemo .A cilj je duhovni mir i spasenje .
Tako da bude? :think:
Који узверује и покрсти се, спашће се; а ко не верује осудиће се.
(Marko 16.16.)

Pa sve su to ljudi napisali ,ali ljudi koji su imali prilike da vide bozanskog coveka ili Bogocoveka da saslusaju tu svetu mudrost hristovu i zabeleze za buduca pokoljenja.
Neće biti. Neki delovi napisani su dobrih par vekova naknadno.
(onog coachenka nikad nema kad je neophodan)
Stari zavet su pisali jevreji ali po secanju ,po onome sto se prenosilo sa kolena na koleno .I to mnogo kasnije od stvarnih dogadaja verujem da su dosta stvari sami dodali dosta uprostili i izmenili .
Za tebe ne važi ideja da je Bibliju diktirao lično Sveti duh? :)

Oni (katolici - prim.z.) su hriscani veruju u Hrista u Bogorodicu i smatraju sebe hrisanima ,kao i mi pravoslavci...
Pitanje je smatrate li ih vi hrišćanima jednakim vama pravoslavcima. :D

A kako bi ti nacrtao ljude koji su bili iskusenici u pustinji .Pa nece da nose bunde....
Šta fali? Vidi ovo: z:lol:
stJovanIkona.jpg


Inače, za tvoje obaveštenje, pustinjske noći su hladne. :)
 
Poslednja izmena:
Ne kažem to ja, nego ti. z:shock:
Hirovima podležu dobrostojeće gospodže u klimakterijumu i matori momci.
Jedan vladar ne podleže hirovima. Odluke su mu (ili bi trebalo da budu) pragmatične. Uvođenje rišćanstva kao državne religije oslobodilo ga je mnogih glavobolja. Rišćani su idealno stado. Poslušno, ne diže bune, ne traži više nego što treba da preživi, ne ropće na nepravdu. Rišćani strpljivo čekaju da umru, pa da neko drugi umesto njih podmiri račune sa oporim vladarem.

To nije tačno. Setimo se opet tvojih sv. Teofila i sv. Kirila.
Islam se nije širio mačem. Širila se vlast islamskih vladara. A druge vere su ostavljane na miru.
Za razliku od toga, hrišćanstvo se širilo kao bršljan. Bršljan se obavija oko stoletnih hrastova i drugog rastinja i vremenom ga sasvim prekrije, a hrastovi umiru.
Gde su rišćani došli na vlast, izumrla je svaka druga vera. Gde nisu došli na vlast, uspevali su da opstanu izvesno vreme i u malom broju.

Uostalom, pročitaj Dušanov zakonik, pa reci da hrišćanstvo nije planski na silu šireno. z:shock:

U ljudskom mozgu postoji jedna oblast koja deluje kao "moralni cenzor". Elementarni impulsi koji potiču od primitivnih centara za ishranu ili parenje prolaze kroz ovu grupu neurona i biva im udovoljeno samo ukoliko taj "moralni cenzor" dopusti akciju.
Nekada se dešava - zbog tumora, hematoma, povrede... da ovaj centar bude onesposobljen. Osoba počinje da se ponaša besramno u najgorem smislu. E, ako neurohirurgu uspe da reši ovaj neurološki problem, osoba se ponovo ponaša normalno. Porpavkom neurona opravi joj dušu, tako reći :mrgreen:


Može da objasni mnoge stvari. Možda ne može da objasni tebi. z:D

Tako da bude? :think:
Који узверује и покрсти се, спашће се; а ко не верује осудиће се.
(Marko 16.16.)


Neće biti. Neki delovi napisani su dobrih par vekova naknadno.
(onog coachenka nikad nema kad je neophodan)

Za tebe ne važi ideja da je Bibliju diktirao lično Sveti duh? :)


Pitanje je smatrate li ih vi hrišćanima jednakim vama pravoslavcima. :D


Šta fali? Vidi ovo: z:lol:
stJovanIkona.jpg


Inače, za tvoje obaveštenje, pustinjske noći su hladne. :)

Hriscani kazu caru carevo Bogu bozije ,ali da su glupi kakve nas ti smatras tesko ,ipak za razliku od egipcana i rimnjana zna se ko je Bog i car nemoze biti Bog kao sto se desavalo kod mnohgobozaca.
Mozak niko nije objasnio kako deluje ,pa nemozes ni ti ,ako mi je tako tesko objasniti pa nemoj ni da mi objasnjavas .
Bibliju su pisali ljudi ,po secanjima i onome sto su zapamtili od svojih predaka .Svakog coveka smatram jednakim bili hriscani ili ne .
Slika treba da bude ikona a ne neko tamo mazalo ,nije bitno kakva je i kako je uradjena vec sta predstavlja...
 
Hriscani kazu caru carevo Bogu bozije ,ali da su glupi kakve nas ti smatras tesko
Baš bih voleo d saznam gde sam ja taj svoj navodni stav pustio da sine. :eek:
,ipak za razliku od egipcana i rimnjana zna se ko je Bog i car nemoze biti Bog kao sto se desavalo kod mnohgobozaca.
Naravno da ne može. U tome se ogleda Konstantinova genijalnost. Da je prihvatio da je bog, sva nezadovoljstva naroda svalila bi se njemu na glavu.
A ovako je mogao da uradi više nego što bi bog bio u stanju, ali bez preuzimanja ikakve odgovornosti.
Mozak niko nije objasnio kako deluje ,pa nemozes ni ti ,ako mi je tako tesko objasniti pa nemoj ni da mi objasnjavas .
Trebalo bi malo da izvučeš nos iz verske literature. Iznenadio bi se šta je sve danas poznato. Recimo, sveti Ilija nema veze sa gromovima. :lol:
Bibliju su pisali ljudi ,po secanjima i onome sto su zapamtili od svojih predaka.
I narodne priče su takođe stvarali ljudi i pričali ih potomcima. Po čemu se priča o Baš-Čeliku razlikuje od biblijskih priča?
Svakog coveka smatram jednakim bili hriscani ili ne .
Nisam govorio o ljudima, nego o učenjima. Smatraš li rimokatoličko učenje jednake vrednosti kaoi i prvoslavno?
Slika treba da bude ikona a ne neko tamo mazalo ,nije bitno kakva je i kako je uradjena vec sta predstavlja...
Pa evo, ovde predstavlja i odeću pustinjskog stanovnika koji se hranio medom i skakavcima koji se oblačio u odeću od kamilje dlake. Čudim se da ga nisu iskoristili za kakvu Camel reklamu. z:lol:
 
Smrt fasizmu sloboda narodu ?Eto odgovora na moje pitanje o tvojoj veri.Sto se tice raspravljanja o dobrim i losim izgleda da su za tebe svi hriscani losi .Nisam video da si nesto dobro naveo.
SV Mariji Egipcanki nije bila potrebna odeca a to sto bi se ti klanjao ovom kipu to samo govori kolko ti poznajes hriscanstvo.
 

Back
Top