Da li je Sveti Sava stvarno nas spasitelj??????

Anonymous:
Tinuvjela(Lutijena):
Anonymous:
onda daj ti reci, koja je zaista funkcija vere, i Boga, ako znas, ili imas neko shvatanje, posto je jasno da imas ideju sta nije, tj. ne bi trebalo da bude.
Vera nema neku odredjenu funkciju, ali njen smisao je individualan. Dakle, svako od nas individualno bi trebalo da dozivljava veru, Boga, sve. Postoji "mali" problem koji se zove MEDIOKRITIZAM i uz pomoc koga niko nije sposoban da sam stvori odredjenu sliku o onome u sta veruje.
Necu da objasnjavam "funkciju" jer je ona drugacija za svakog od nas (ili bi bar trebalo da bude), a kod nekoga i nema funkcije. To je stvar individue, kao sto sam vec rekla.

a sta biva kad mediokritet kaze: ja sam individua?
ili, sta biva kad masa mediokriteta kazu uglas: mi smo individue!?
nego, nisi li cula da je vera zbirna, tj. kad vise ljudi veruje u isto, da se moc vere sublimira? plasi li te to vise, ili da upadnes u isti kos sa mediokritetima?
ima vera i te kako odredjenu funkciju, vidi Jevrejima 11: podnaslova - Vera i njezina moc u starozavetnim pravednicima

"Vera je osnov svega..."
npr.: ti ako ne verujes da mozes da polozis ispit, ti necesw ni da ucis, jer sto bi ucila ako ces da padnes? znaci prvo moras da verujes u to sto ucis, jer kaze: "Verom saznajemo..."


poz. :wink:
Naravno da vera spaja ljude i da grupa vernika cini veru jacom itd., ali zar ne bi trebalo da svako ima jedan samo njemu svojstven dozivljaj, koji ne moze da se pokoleba misljenjima vecine ili je mozda ZABRANJENO osecati nesto drugacije? "Drugacije" - u smislu da se ne poklapa bas u svemu sa misljenjima drugih ljudi.
 

Back
Top