Da li je pametno praviti decu ?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

LazaB

Iskusan
Poruka
5.861
Nesto razmisljam u poslednje vreme o ovome, dosao sam na zakljucak da je ludilo napraviti dete, ili vise njih.
Ljudi koji nemaju decu sigurno imaju neke svoje stresove naravno, ali sa decom se to podize na nenormalan nivo.

Pod 1. Stres. Caki da dete bude uspesno, roditeljima ne gine tona stresova, da ne pricam o tome ako se detetu desi nesto, neka nesreca ili ako se razboli, ili ako postane kriminalac ili narkoman.
Pod 2. Pare, deca kostaju bogatsvo, a sve to bi moglo da se sacuva ako se ne naprave deca.
Pod 3.Obaveza, kad napravite dete posle nema nazad, ceo svet roditelja se okrece oko njih, slobode vise nema.

Verovatno postoji jos puno razloga zbog kojih ne treba biti roditelj, ali ne znam dal postoji toliko mnogo argumenata za drugu stranu, sta vi mislite ?
 
Nesto razmisljam u poslednje vreme o ovome, dosao sam na zakljucak da je ludilo napraviti dete, ili vise njih.
Ljudi koji nemaju decu sigurno imaju neke svoje stresove naravno, ali sa decom se to podize na nenormalan nivo.

Pod 1. Stres. Caki da dete bude uspesno, roditeljima ne gine tona stresova, da ne pricam o tome ako se detetu desi nesto, neka nesreca ili ako se razboli, ili ako postane kriminalac ili narkoman.
Pod 2. Pare, deca kostaju bogatsvo, a sve to bi moglo da se sacuva ako se ne naprave deca.
Pod 3.Obaveza, kad napravite dete posle nema nazad, ceo svet roditelja se okrece oko njih, slobode vise nema.

Verovatno postoji jos puno razloga zbog kojih ne treba biti roditelj, ali ne znam dal postoji toliko mnogo argumenata za drugu stranu, sta vi mislite ?
Glavni razlog da ne praviš decu je to što može da se desi da ti se genetski izmetne u "pametnjakovića" koji će da te qara ko ti nas ovde...:mrgreen::hahaha:
 
Nazalost, tacno je sve sto si napisao.
Ali, sustina je oko novca.
Nedostatak novca prouzrokuje nervozu, nervoza utice na odnos bracnih partnera, svadja prouzrokuje stres i jos vecu nervozu koja dovodi do impotencije, steriliteta.
Sve je u psihi.
Trenutno i ja mislim kao ti, ali deca su najvece bogatstvo.
Danas su ljudi do te mere osirmaseni da jedva sastavljaju kraj s krajem, pa je stvaranje porodice veliki rizik u danasnje vreme.
Potpuno te razuem. Imati decu znaci imati odgovornost od kad se rode pa na dalje. Ta odgovornost ne prestaje i kad oni budu imali i 25 i 30. Opet roditelj je roditelj i uvek ce se sekirati, brinuti, stresirati, smatrati sebe odgovornim za (ispravne i pogresne)poteze svog deteta. Ono sto je najteze je izvesti ga na pravi put, usmeriti ga, a to je veruj mi najteze!! Mala deca, mali problemi, velika deca veliki problemi, to zapamti!!! Jako je tesko biti dobar roditelj. Nije sve u tome da detetu pruzis krov nad glavom, odecu, hranu...to se podrazumeva (a to iziskuje da budes situiran, a da dete ne bi oskudevalo bar u najosnovnijem). Ono sto je jos bitnije je kako se ponasati sa detetom, kako ga uciti, kako ispraviti pogresno usvojene vrednosti, kako ga vaspitati, kako proniknuti u njegovo razmisljanje i prema tome ga oblikovati, kako otkriti njegove talente, prodreti u njegovu dusu i pruziti mu ono sto ono u dubini duse zeli. Pa to isto dete nece uvek biti malo, vec ce se pretvarati u coveka, odraslu osobu. To je jos gori period! Kako u tom periodu razgovarati, dopreti, pricati a da ne dobijete neku uvredu ili da se osecate bespotrebnim svom detetu. Kako mu staviti do znanja da gresi ako gresi, kako mu predociti izvesne opasnosti a da ne ispada da roditelj gusi dete.??? Sve su to pitanja na koje je tesko odgovoriti jer su sva deca razlicita te ih je potrebno razlicito vaspitavati. Za roditeje ne postoji fakultet, ko se snadje, snaso se :D
 
Nesto razmisljam u poslednje vreme o ovome, dosao sam na zakljucak da je ludilo napraviti dete, ili vise njih.
Ljudi koji nemaju decu sigurno imaju neke svoje stresove naravno, ali sa decom se to podize na nenormalan nivo.

Pod 1. Stres. Caki da dete bude uspesno, roditeljima ne gine tona stresova, da ne pricam o tome ako se detetu desi nesto, neka nesreca ili ako se razboli, ili ako postane kriminalac ili narkoman.
Pod 2. Pare, deca kostaju bogatsvo, a sve to bi moglo da se sacuva ako se ne naprave deca.
Pod 3.Obaveza, kad napravite dete posle nema nazad, ceo svet roditelja se okrece oko njih, slobode vise nema.

Verovatno postoji jos puno razloga zbog kojih ne treba biti roditelj, ali ne znam dal postoji toliko mnogo argumenata za drugu stranu, sta vi mislite ?

Слажем се са изнетим. Као што каже Епикур:

Ниједно задовљство није по себи зло. Али оно што изазива нека задовољаства доноси са собом разноврсне тегобе које превазилазе те осећаје задовољства.

Епикур

Имати децу свакако је нека врста задовољства али по сувише високој цени. Осим тога што си навео ту је и цена натакања јарма брака на врат који иде уз то. А шта мислим о браку све сам рекао овде:

http://forum.krstarica.com/entry.php/32090-Tolstoj-Krojcerova-sonata

Такође, чисто морално. Да ли вреди зарад родитљског задовољства. Зарад нагоан за рамзножавањем доводити живо биће у свет кога је најбоље описао Хјум овим речима да их поновим:

" Кајање, срамота, патња, бес, разочарање, неспокој, страх, утученост, очај: ко је икада, на свом животном путу, избегао немилосрдне препаде ових мучитеља? Колико људи је ишта боље уопште и осетило? Напор и сиротиња, толико омрзнути од свих, извесна су судбина огромне већине: а ни малобројни повлашћени појединци, који уживају у лагодном обиљу и доколици, никада не достигну испуњење или истинско блаженство. Ни сва добра овог света заједно не би човека учинила истински срећним; али ће га сва зла на окупу зацело дотући; било које појединачно зло (а ко се може ослободити баш сваког) безмало је довољно да живот учини неподношљивим, баш као и недостатак било којег добра (а ко их може поседовати баш сва).
Када би се туђин изненада обрео у овом свету, показао бих му, као узорак овоземаљске несреће, болницу препуну болести, затвор крцат злочинцима и дужницима, бојно поље прекривено лешевима, флоту која тоне насред океана, народ који пропада под тиранијом, људе изнемогле од глади, или куге. А када бих хтео да му покажем веселу страну живота, не би ли схватио шта су животна задовољства, куда бих ra повео? Ha бал, y оперу, на двор? С пуним правом би могао помислити да му још увек показујем разноврсност беде и жалости.

Запитајте се, питајте било кога од својих познаника, да ли би поново проживели последњих десет, или двадесет година свог живота. He! Али наредних двадесет, веле они, биће боље.

"И надају се да he од животног талога добити
оно што им први живахни млаз не могаде дати".

И на крају схвате (тако је велика људска беда; она чак и противречности успева да помири) како се истовремено жале и на краткоћу живота и на његову таштину и муку."

Склонимо дакле на страну губитак слободе, трошкове, рад, брак и узмимо да је неко толико успешан да му ништа од тога не представља проблем и терет. Опет остаје морална дилема да у овакав свет доводи ново живо биће.
 
Pa vidi ovako pre svega da li bi ti zeleo da nisi rodjen? Da li su se tvoji roditelji mucili da te odgoje? Naravno da jesu ali zato si tu gde si!

pod 1. Stres kazes?! Pa zavisi kako gledas to. Neko radi ceo dan i na kraju dodje kuci mrtav umoran i slomnjen iznerviran na poslu i kuci ga docekaju mala deca 2-3god oni naravno umeju da ti iskidaju sve zivce ako to zelis da ti urade ali ako ih stvarno volis kako mogu da ti kidaju zivce? Dodjes kuci bacis se na pod sa njima gurate vozic zajedno smejete se bojite bojanke zajedno..
Pogotovo je ovo nazalost slucaj u siromasnim porodicama gde bi jednu stvar koju imaju trebali da koriste do maksimuma a to je ljubav.. Nazalost to ljudi ne rade.. Dodju umorni kuci pa se deru na decu pa se tenzije dizu i stres te vodi u grob..

pod 2 Pare. Naravno da deca kostaju ali ako ih nemas sta si ziveo onda? Rodis se, zaradjujes i potrosis to sto si zaradio za zivota i umres.. Sta si postigao?

Pod 3 Obaveza. Naravno da nema nazad i zato treba paziti sta se radi i kako i kada! Ali kada covek zeli da napravi dete sve je druga prica.. Iskreno mislim da ljudi koji gledaju na decu kao na neku dosadnu obavezu ne bi ni trebalo ni da imaju decu..

Ja mozda imam samo 18god ali znam mnogo vise o ovome nego sto znaju ljudi u poznijim godinama.. Rodjen sam u jednoj raspaloj porodici koja se mrzela i unistavala, roditelji su mi najgori olos, nikad ih nisam ni nazvao roditeljima.. Bas ih je bilo briga da li sam ziv. Sada ne znaju ni u koju skolu idem i ne znaju kad mi je rodjendan.. Kazemo nekad po koju rec i to kad im nesto treba.
Mnogo puta sam pozeleo da se nisam ni rodio kroz sta sam sve prosao. Nikad nije bio rodjendan, bozic, nova godina, slava da smo svi bili zajedno i okupljeni srecni. Umesto toga bilo je sve najgore..
Kad sam bio mali stalno sam gladovao jer su moji roditelji smatrali da je vaznije da oni jedu hranu koju su dobijali iz crvenog krsta. A da ne pominjemo sto su neradnici oni najgori!
Tako stalno sam gladovao, zimi se smrzavao, razboljevao. Jednom recju napatio sam se i psihicki i fizicki! Imao sam u osmom razredu osnovne samo 30kg pa ti vidi kroz sta sam prosao zbog jednog loseg braka gde ljudi nisu znali sta su zeleli.. Naravno nisam hvala bogu prosao kroz sve ovo sam vec sa starijim bratom koji mi je jednia porodica koju imam i zato znam vrednost porodice i toga da covek nije sam na planeti.. Ja zelim da jednog dana imam porodicu i decu kojoj cu da pruzim sve sto im treba a najvise ljubavi
Imati decu nije igra vec ozbiljna stvar! Treba da se obezbedi deci pet obroka dnevno i topao i cist dom ali pre svega toga treba da se obezbedi ljubav deci..
Da sam imao samo porodicu koja bi me volela. Da sam imao jednu obicnu porodicu kao na bilo kom filmu ili seriji ne bi mi smetalo nikakvo siromastvo..

Tako da covek treba da voli svoju decu to je ono najvaznije.. Kako moze da ti proizvodi stres ono sto volis.. Koliko para bi dao za one koje volis.. Ako volis nekog kako moze on biti obaveza..
To se sve zapitaj i mozda ti se otvori neki nov pogled na sve to..

Ne znam kakvu muziku slusas ali evo ti jedna zanimnjiva Eminemova pesma o porodici.. Koliko god stvari bile teske samo je ljubav vazna..



Imati decu znaci imati PORODICU sto znaci imati nesto NAJLEPSE na svetu.. TOLIKO
 
Pa najvise stresa dobijas od onih koje najvise volis, bas zato sto su ti oni najbitniji. Mene da moji nisu napravili ne bi ni znao da nisam napravljen tako da mi opet ne bi bilo lose :)
Meni je poenta u zivotu da budem srecan i da oni bliski meni budu srecni, ako uspem to po meni ja sam postigao mnogo, ne trebaju mi deca da bi se osecao ispunjenim.
Slazem se da ljudi koji gledaju na decu kao dosadnu obavezu ne bi trebali da ih prave, po meni i jedini razlog za pravljenje dece je ako je to tvoja zelja.
Imati decu ne znaci da ces imati dobru i zdravu decu, to je samo jedan od rizika o kojima pricam, moze da bude daleko od neceg sto je najlepse na svetu.
 
Nesto razmisljam u poslednje vreme o ovome, dosao sam na zakljucak da je ludilo napraviti dete, ili vise njih.
Ljudi koji nemaju decu sigurno imaju neke svoje stresove naravno, ali sa decom se to podize na nenormalan nivo.

Pod 1. Stres. Caki da dete bude uspesno, roditeljima ne gine tona stresova, da ne pricam o tome ako se detetu desi nesto, neka nesreca ili ako se razboli, ili ako postane kriminalac ili narkoman.
Pod 2. Pare, deca kostaju bogatsvo, a sve to bi moglo da se sacuva ako se ne naprave deca.
Pod 3.Obaveza, kad napravite dete posle nema nazad, ceo svet roditelja se okrece oko njih, slobode vise nema.

Verovatno postoji jos puno razloga zbog kojih ne treba biti roditelj, ali ne znam dal postoji toliko mnogo argumenata za drugu stranu, sta vi mislite ?

reci cu ti kratko .Cuvaj decu nije to nista strasno kako izgleda tebi sada
 
Naturati nekome obavezu da mora imati decu je pogrešno sa bilo kog aspekta. Ako sebe neko ne vidi u tome u redu. To je kao kada bi vam neko nametao obavezu da studirate, a vi ne želite. Smatrate da što ste postigli od školovanja da je to dovoljno za vas i to je u redu. A nagore mi je kada vam neko prebacuje kako treba da vas je sramota što ste izabrali svoju slobodu umesto obeveze tek je to pogrešno. Isto ono ako si nekoj devojci greškom napravio dete moraš da je ženiš. To je totalno pogrešno. Niti će to biti dobar roditelj niti će tu biti sreća. Već samo muka i uažsi.
 
Pa najvise stresa dobijas od onih koje najvise volis, bas zato sto su ti oni najbitniji. Mene da moji nisu napravili ne bi ni znao da nisam napravljen tako da mi opet ne bi bilo lose :)
Meni je poenta u zivotu da budem srecan i da oni bliski meni budu srecni, ako uspem to po meni ja sam postigao mnogo, ne trebaju mi deca da bi se osecao ispunjenim.
Slazem se da ljudi koji gledaju na decu kao dosadnu obavezu ne bi trebali da ih prave, po meni i jedini razlog za pravljenje dece je ako je to tvoja zelja.
Imati decu ne znaci da ces imati dobru i zdravu decu, to je samo jedan od rizika o kojima pricam, moze da bude daleko od neceg sto je najlepse na svetu.
Jel misliš da su se tvoji puno zajebali što su te napravili ? :think:
 
Naturati nekome obavezu da mora imati decu je pogrešno sa bilo kog aspekta. Ako sebe neko ne vidi u tome u redu. To je kao kada bi vam neko nametao obavezu da studirate, a vi ne želite. Smatrate da što ste postigli od školovanja da je to dovoljno za vas i to je u redu. A nagore mi je kada vam neko prebacuje kako treba da vas je sramota što ste izabrali svoju slobodu umesto obeveze tek je to pogrešno. Isto ono ako si nekoj devojci greškom napravio dete moraš da je ženiš. To je totalno pogrešno. Niti će to biti dobar roditelj niti će tu biti sreća. Već samo muka i uažsi.

Slazem se pogotovo to ako je neko napravio dete devojci a ne zeli da bude otac. Niko njega ne moze naterati da on ucini da ta porodica funkcionise. Kao sto si rekao nema tu srece samo muka i uzasi.
Samo prosto ne znam sta raditi u takvim situacijama.. Naravno nikad se ne treba dovesti u takvu situaciju ali uvek ce da bude ljudi koji ne shvataju stvari ozbiljno i napravice dete koje ne zele.
Ali zato treba da placa alimentaciju ako ne zeli da je zeni.. :D
 
Nesto razmisljam u poslednje vreme o ovome, dosao sam na zakljucak da je ludilo napraviti dete, ili vise njih.
Ljudi koji nemaju decu sigurno imaju neke svoje stresove naravno, ali sa decom se to podize na nenormalan nivo.

Pod 1. Stres. Caki da dete bude uspesno, roditeljima ne gine tona stresova, da ne pricam o tome ako se detetu desi nesto, neka nesreca ili ako se razboli, ili ako postane kriminalac ili narkoman.
Pod 2. Pare, deca kostaju bogatsvo, a sve to bi moglo da se sacuva ako se ne naprave deca.
Pod 3.Obaveza, kad napravite dete posle nema nazad, ceo svet roditelja se okrece oko njih, slobode vise nema.

Verovatno postoji jos puno razloga zbog kojih ne treba biti roditelj, ali ne znam dal postoji toliko mnogo argumenata za drugu stranu, sta vi mislite ?

Da li je bolje biti zdrav ili bolestan?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top