Da li je neko ikada dokazao bozije postojanje?

Ово није први пут да се сусретнем са , наизглед, симпатичним а суштини апсолутно нелогичним закључком да је веровање у Једнога Бога заправо - атеизам. Приметно је да су теби нелогичности лако прихватљиве тако да ме не чуди што си туђу злосрећну мисао прихватио као своју.

Када већ делиш савете није згорег да , кадкад, послушаш самога себе и манеш се ћорава посла мудрујући о свемудром плану Божијем проглашавајући Његову творевину ( универзум ) за творца. Тако ћеш избећи - нелогичности.
Koja nelogicnost, da raznoraznim pricama moje "nelogicno" opovrgnes svojim nelogicnostima. Svasta Nema kod mene nista tudje, kod tebe ih je puno. Al kome ja objasnjavam, navijacu odredjenog FK, zvani SPC. Kazem ti da ti ne verujes, vec se samo nadas necemu boljem, bojeci se tvog nametnutog boga.
 
Koja nelogicnost, da raznoraznim pricama moje "nelogicno" opovrgnes svojim nelogicnostima. Svasta Nema kod mene nista tudje, kod tebe ih je puno. Al kome ja objasnjavam, navijacu odredjenog FK, zvani SPC. Kazem ti da ti ne verujes, vec se samo nadas necemu boljem, bojeci se tvog nametnutog boga.

drugi citat:"Stvoritelj UNIVERZUM je storio sve planete ne JHVH.

Kako je Univerzum stvorio sve,i ko je taj Univerzum?MOzes da napises malo,a mozes i mnogo.od toga ce da zavise sledeca pitanja.
2-zasto bi se vernici bojali Boga?
3-zasto je on Nametnut?
 
Bog se ne može čak ni definisati, niti ograničiti stvorenim predstavama. Sam pojam Boga relativan je zato što se on odnosi na Njegov odnos sa tvorevinom, a ne na tajnu Njegove transcendentne suštine.
Crkveni Oci prave razliku između božanstva - suštine ili zajedničke prirode Boga i onoga što postoji oko suštine ili svojstava Božijih. Oni govore o apsolutnoj transcendentnosti same suštine, o njenom apofatičkom karakteru. Ono što je suština Božija jeste van svakog afirmativnog ili negativnog poređenja sa svijetom. Božanstvo ne može biti poistovijećeno ni sa jednim svojstvom ili djelanjem Boga. Termini teologije posmatraju, dakle, odnos između nas i Boga, a ne između nas i njegove suštine.

Ето зашто је теологија шупља. А шта ако неко хоће суштину?
 
drugi citat:"Stvoritelj UNIVERZUM je storio sve planete ne JHVH.

2. Kako je Univerzum stvorio sve,i ko je taj Univerzum?MOzes da napises malo,a mozes i mnogo.od toga ce da zavise sledeca pitanja.
2-zasto bi se vernici bojali Boga?
3-zasto je on Nametnut?
1. Univerzum je jedini i pravi bog. I stvara i stvara.... svaki dan svake sekunde radjaju se nove zvezde i gase se.
2. Zasto bi se bojali? To zapitaj sebe. Ustvari pitaj dali se bojeci se boga, ne cinis lose stvari.
3. Zato sto je tradicija u istocnoj Evropi da se bude pravoslavac zato sto nisi svojom voljom prihvatio pravoslavlje.
 
1. Univerzum je jedini i pravi bog. I stvara i stvara.... svaki dan svake sekunde radjaju se nove zvezde i gase se.
2. Zasto bi se bojali? To zapitaj sebe. Ustvari pitaj dali se bojeci se boga, ne cinis lose stvari.
3. Zato sto je tradicija u istocnoj Evropi da se bude pravoslavac zato sto nisi svojom voljom prihvatio pravoslavlje.


Ako bih se bojao Boga,ne bih cinio lose stvari vec dobre,meni zaVecni zivot;
Tradicija je da te kao maloga krste,a kasnije ti odlucis odtajes li to ili se sam krstis i prihvatas Boga.
 
1. Univerzum je jedini i pravi bog. I stvara i stvara.... svaki dan svake sekunde radjaju se nove zvezde i gase se.
...
Na dobrom si putu,
ali termini za "bogove" su precizniji pojmovi,
jer se znanje o realnosti ne sastoji od jedne konstatacije,
nego od spoznaje, definisanja, pracenja i eventualne upotrebe svih relevantnih sila.

Dakle ne od pojednostavljenog nacela, nego od slozene empirijske upotrebe.
 
Na dobrom si putu,
ali termini za "bogove" su precizniji pojmovi,
jer se znanje o realnosti ne sastoji od jedne konstatacije,
nego od spoznaje, definisanja, pracenja i eventualne upotrebe svih relevantnih sila.

Dakle ne od pojednostavljenog nacela, nego od slozene empirijske upotrebe.
Koji je to "precizniji" pojam. Izuzev Avramskih religija (Judaizam, hriscanstvo, islam) koja je definicija reci "bog"? I sta je realnost? Znamo li je?
 
Ne trazite materijalne dokaze za postojanje Boga. Ne moze se materijalistickim metodama ni dokazivati, niti istrazivati ono sto je duhovno. Do Bogopoznanja se dolazi duhovnim metodama, tj. duhovnim usavrsavanjem. Duhovno usavrsavanje se postize kada se srce cisti od strasti i greha. Dok god covek prebiva u gresima (narocito ako se radi o smrtnim gresima) ne moze spoznati Boga, jer su mu "duhovne oci" zatvorene. Verovali ili ne, ali svima onima koji su krocili na put vere i ciscenja srca od strasti Bog se otkriva do nekog stepena, tako da se ne radi o pukom verovanju, tj. ubedjenosti da Bog postoji. Ziva vera je nesto mnogo vise od toga.
 
A zasto uopste iko mora da dokazuje bilo posojanje , bilo nepostojanje Boga ? Zar to nije licna stvar svakog pojedinca i zar ne bi trebalo da svako sam za sebe traga za istinom ?
A sta onda kazes. Koji je razlog? Svako treba da sam za sebe traga istinom ali na tvoj nacin, jel?

Ne trazite materijalne dokaze za postojanje Boga. Ne moze se materijalistickim metodama ni dokazivati, niti istrazivati ono sto je duhovno. Do Bogopoznanja se dolazi duhovnim metodama, tj. duhovnim usavrsavanjem. Duhovno usavrsavanje se postize kada se srce cisti od strasti i greha. Dok god covek prebiva u gresima (narocito ako se radi o smrtnim gresima) ne moze spoznati Boga, jer su mu "duhovne oci" zatvorene. Verovali ili ne, ali svima onima koji su krocili na put vere i ciscenja srca od strasti Bog se otkriva do nekog stepena, tako da se ne radi o pukom verovanju, tj. ubedjenosti da Bog postoji. Ziva vera je nesto mnogo vise od toga.
 
Koji je to "precizniji" pojam. Izuzev Avramskih religija (Judaizam, hriscanstvo, islam) koja je definicija reci "bog"? I sta je realnost? Znamo li je?
Ljudi se ne izrazavaju precizno iz vise rasloga... da ne davim sad sa time, dakle:
- Prvo, religija je metodoloski nacin (pristupa prema informacijama) a ne ideolosko opredeljenje (izvodjenje zakljucaka).
- Drugo, ni jedna od formi onoga sto se danas naziva "Avramskim religijama" nema sopstvenu terminologiju.
Zta to znaci?

To znaci da svi termini u svim jezicima su uzeti iz tudjih terminologija,
a) te em znace nesto sasvim drugo,
b) em su im znacenja najcesce razlicita.

U originalu ti nazivi su najcesce (ali ne uvek) samo po jedna rec iz inace duge definicije,
a oni koji su ga upotrebljavali nekada su znali kako ona glasi u celini.
Obicno je to rec u smislu "Gospodar" (skraceno: gospod) u definiciji navedenih sila ili procesa u prirodi ili u drustvu,
odnosno u kombinaciji.

Termin koji ti kosristis u slovenskom jeziku je u stvari najzvucniji deo nekadasnje titule drzavnog sluzbenika.
Ali posto je ona glasila: "Gospodar heleba (rukovodilac proizvodnje hrane) i .... .... i .... .... i .... .... itd.",
i posto je on izmedju ostaloga rukovodio i regulisanjem klime ne mogu tacno da ti kazem kako je titula glasila,
ali je logicno da je titula lica od cijih poteza su zavisile i ekonomije i ratovi u okruzenju
nerazumevanjem njenoga stvarnoga znacenja zapala u smisao "bog" kao neko silno bice ko zna kakvo i zbog cega za koje su potonje generacije nalazile svoja pogresna tumacenja.

P.S.
Realnost je da priroda odrzava neku vrstu samo na granici njene moguce egzistencije,
te otuda ni najsvesnija vrsta nije dobila privilegiju definitivne svesti,
nego se odrzava samo na granici razumevanja zivota prirode i drustva.

To je razlog zasto ljudi ne shvataju ni sebe same u sadasnjosti a da kamo li koga drugog pa jos i iz proslosti.

Zadovoljan?
 
Poslednja izmena:

Back
Top