Da li Bog ima ime?

K

Kissko

Gost
Neko je izgleda prikrio, da Bog ima ime:

Psalm 83/18
18. И нека знају да си Ти, коме је име Господ, једини највиши над свом земљом.

Rimljanima 10:13
13. Јер који год призове име Господње спашће се.
 
El, Elohim, El Šadai, Adonai, Jehova, Lord, Jehova-Džireh, Jehova-Rofe, Jehova-Nisi, Jehova-M'Kadeš, Jehova-Šalom, Šeperd, Džadž, Jehova Elohim, Jehova-Cidkenu, Jehova-Rohi, Jehova-Šamah, Jehova-Sabot, El Eljon, Abhir, Kadoš, Šapat, El Roi, Kana, Palet, Yeša, Gaol, Magen, Ejelaut, Cadik, El-Olam, El-Berit, El-Gibor, Zur, Melek, Father, Kurios, Despotes, Teos, Teotes, Hupsistos, Soter, Isus, Hrist, Logos...

Voli čovek nadimke, pa šta ćeš...
 
Sta se blamiras ?
El, Elohim, El Šadai, Adonai, Jehova, Lord, Jehova-Džireh, Jehova-Rofe, Jehova-Nisi, Jehova-M'Kadeš,
Jehova-Ĺ alom, Ĺ eperd, DĹľadĹľ, Jehova Elohim, Jehova-Cidkenu, Jehova-Rohi, Jehova-Ĺ amah,
Jehova-Sabot, El Eljon, Abhir, Kadoš, Šapat, El Roi, Kana, Palet, Yeša, Gaol, Magen, Ejelaut, Cadik,
El-Olam, El-Berit, El-Gibor, Zur, Melek, Father, Kurios, Despotes, Teos, Teotes, Hupsistos, Soter,
Isus, Hrist, Logos...
El nije ime
Elohom isto znaci bog ,
Lord ???
Ovi dodaci Jahve sto si nave su pridevi
Isus Hrist uopste nije Bog vec sin Boziji druga osoba
Logos znaci namera i nema veze sa imenom jos manje sa Bogom
Kad sve to Izbacis ostace ti JHWH Jahve Bog ili Jahve Elohim
Jedno ime jednoga Bog
 
Christadelphian:
Sta se blamiras?

Christadelphian, kada nešto ne znaš onda treba prvo da pitaš.

"El" upravo znači Bog (u bukvalnom prevodu "moćan, jak") i to je reč koja se za njega koristi oko 250 puta u originalnom Starom Testamentu, tj. jevrejskoj verziji Tanach. Pojavljuje se u Gen: 7:1, 28:3, 35:11, Nu. 23.22, Josh 3:10 itd. "El" je inače lingvistički ekvivalent muslimanskom "Alahu" mada su kao što znamo atributi Alaha kod muslimana potpuno različiti od atributa jevrejskog boga u kog ti veruješ.

"Lord" je "Gospod" ili "Bog" na engleskom jeziku, izraz koji bi trebao da ti je jasan.

Ovi nastavci na Jahve imaju svoja značenja i zajedno sa imenicom Jahve se koriste da ga imenuju a ne samo da ga opišu. Ako te interesuju prevodi:

Jehova-Džireh - Bog koji daje ili predviđa,
Jehova-Rofe - Bog izlešžčitelj,
Jehova-Nisi - Bog zastava, onaj koji je na bojnom polju,
Jehova-M'Kadeš - Onaj koji posvećuje, tj. čini svetim,
Jehova-Šalom - Bog mira,
Jehova Elohim - Bog gospodar,
Jehova-Cidkenu - Bog pravedni,
Jehova-Rohi - Bog pastir,
Jehova-Šamah - Bog koji je tu,
Jehova-Sabot - Bog domaćin (misli se na anđele i vojsku božju)

Isusa sam naveo zato što mu ime znači "bog je spas" i zato što se je poštovan kao sam Bog u hrišćanstvu.

Logos je "Bog reč" ili "Reč božija" u smislu u kom se pominje u Otkrovenju 19:13 kao živa osoba.
 
Pa sta sam ti ja rekao pametnjakovicu
ajde lepo ponovo procitaj
Osim toga gresis jer prevod za JHWH ili Jahve nikako nije Bog
Sam si rekao El i Elohim je Bog-moc sila
Jahve je licno ime a sa Elohim daje puno Bozije ime
ON KOJI CE BITI OTKRIVEN U GRUPI MOCNIH POJEDINACA
A ti i dalje veruj iako nisi vernik ni u sta da je to isto sto i BOG
I ne blamiraj se vise
to mozes pricati onima koji nisu procitali tri stiha iz Biblije a posto si ti citavo jedno poglavlje mislis da si mnogo mudar idi citaj Paja patka u kosmosu
Mani se diskusij
 
Christadelphian:
...procitali tri stiha iz Biblije a posto si ti citavo jedno poglavlje mislis da si mnogo mudar idi citaj Paja patka u kosmosu
Mani se diskusij

Ala smo razbesneli hrišćanina ovde na diskusijama, i slova i znakove interpunkcije je počeo da preskače. Nemoj samo da ti se omakne da opsuješ, Satana nervozno lupka prstima i čeka...
 
Prvo svaki hriscanin je gresnik kao i ne hriscanin
Drugo Satana nije bice vec lose u nama i uvek ceka i uvek je tu sa nama bes , ljutnja mrznja zavist, ponos samo ceka da isplovi iz naseg zlog srca .
Tako da meni o satani kojeg su tebi opisali nemoj nabacivati
 
Christadelphian:
Prvo svaki hriscanin je gresnik kao i ne hriscanin
Drugo Satana nije bice vec lose u nama i uvek ceka i uvek je tu sa nama bes , ljutnja mrznja zavist, ponos samo ceka da isplovi iz naseg zlog srca .
Tako da meni o satani kojeg su tebi opisali nemoj nabacivati

Malopređašnja ljutnja polako ustupa mesto rezginaciji sa blagom dozom prezira i ravnodušnosti. Mir...

A Satana? Podsetimo se 9 satanističkih zapovesti:

1. Satana predstavlja ugađanje sebi umesto apstinencije!
2. Satana predstavlja vitalnu egzistenciju umesto duhovnih laži!
3. Satana predstavlja neoskrnavljenu mudrost umesto licemerne samoobmane!
4. Satana predstavlja dobrotu prema onima koji to zaslužuju umesto ljubavi potrošene na nezahvalnike!
5. Satana predstavlja osvetu umesto okretanja dugog obraza!
6. Satana predstavlja odgovornost odgovornima umesto brige za psihičke vampire!
7. Satana predstavlja čoveka kao životinju, nekad bolju, često goru od onih koje hodaju na sve četiri noge koji je zbog svoje "božanske duhovnosti i intelektualne razvijenosti" postao najkrvoločnija od svih!
8. Satana predstavlja sve takozvane "grehe" jer svi vode ka fizičkoj, mentalnoj i emocionalnoj gratifikaciji!
9. Satana je uvek bio najbolji prijatelj Crkve, jer ju je održao u posle svih ovih godina!

Priznaćemo da je coolniji tip od Isusa, Boga & Co.
 
A Satana? Podsetimo se 9 satanističkih zapovesti:

1. Satana predstavlja ugađanje sebi umesto apstinencije!
2. Satana predstavlja vitalnu egzistenciju umesto duhovnih laži!
3. Satana predstavlja neoskrnavljenu mudrost umesto licemerne samoobmane!
4. Satana predstavlja dobrotu prema onima koji to zaslužuju umesto ljubavi potrošene na nezahvalnike!
5. Satana predstavlja osvetu umesto okretanja dugog obraza!
6. Satana predstavlja odgovornost odgovornima umesto brige za psihičke vampire!
7. Satana predstavlja čoveka kao životinju, nekad bolju, često goru od onih koje hodaju na sve četiri noge koji je zbog svoje "božanske duhovnosti i intelektualne razvijenosti" postao najkrvoločnija od svih!
8. Satana predstavlja sve takozvane "grehe" jer svi vode ka fizičkoj, mentalnoj i emocionalnoj gratifikaciji!
9. Satana je uvek bio najbolji prijatelj Crkve, jer ju je održao u posle svih ovih godina!


:twisted: :roll: :twisted: :shock:

Priznaćemo da je coolniji tip od Isusa, Boga & Co.[/quote]


:twisted: :roll: :twisted: :shock:

nije tebi dobro..........definitivno nije........
 
Sizif vam je lepo napomenuo sta je satanizam, a svi kao vec znate sta je hriscanstvo pa vi upotrebite vas razum da shvatite sta je od toga blisko ljudskoj prirodi a sta stvara biorobote od nas...

trazim samo razum i zdravo rasudjivanje... bez predrasuda samo zato sto se ovo zove SATANIZAM pa eto zvluci ZLO...

Gledajte na satanizam kao nesto suprotno crkvi, nesto sto se protivi hriscanskoj dogmi, jer satanizam to i jeste... naziv satanizam je po satani koji je suprotnost biblijsko-jevrejskom bogu... Naravno postoje i drugi tipovi satanizma koje zaista velicaju zlo i satanu kao nosioca zla, ali o tom satanizmu ovde ne govorimo jer to je samo druga strana hriscanstva a ko nije hriscanin ne moze nikada biti ni takav...

pozdrav
 
Алjона:
Christadelphian:
Ime mu je Jahve Elohim.

Одакле то jе :?:

Naravno, Bog ima ime. U nekim prevodima naci cete ga. U vecini prevoda je zamenjeno sa izrazom Gospodin (koji se, za vecu zbrku, upotrebljava na odredjenim mestima i za Hrista).

Kako je do toga doslo? Pa Izraelci su, kazu, zbog sujevere prestali da izgovaraju njegovo ime ("ne izgovaraj Njegovo ime po nepotrebnom" i kao "nesavrsene ljudske usne nisu dovoljno dobre da izgovaraju presveto Ime a po nekima mozda i zato "da stranci ne bi upoznali Ime i koristili ga neuko, mozda cak za magijske radnje...") a pisma, koja su posle, sa novijim pismima, postala Biblija (ta pisma je svaki kralj MORAO da prepise, kako bi nesto zapamtio:) pisana su bez samoglasnika. A kasnije, kada se pisma prepisivalo u (staro)grcki, bar u najkompletnijem prevodu kojeg imamo danas, nastavilo se s praksom zamene Imena sa Gospodin, iako najstariji prepisi jos sadrze Ime Bozije.

E sad, koje je to ime.
U izvornim herbejskim spisima i najstarijim grckim ostala su famozna cetiri slova:
JHVH ili JHWH(u anglosaksonskom prevodu). I ta se Bibliji pojavljuju oko 7000 puta. Slicno kao i u nasem prevodu Gospodin, naravno (malo vise, zbog oslovljavanje i Hrista sa istim, jer se Hrist krivo prikazuje kao Bog sa strane Crkve).

E sad, sta kazu dalje: najvise jih kaze, da se ime IZGOVARAVA Jahve(h) ili Jehova(h) ili, ima i skraceno: Jah (Ha-lelu-Yah; slavite ljudi Jaha) ili naski Aleluja.
No, ima i jos vise predloga i misljenja, koji su izvedeni iz ova dva osnovna oblika: Y(J)ahuva, Yahuah, Yehuah, Yehvah i Yehvih.

No nije toliko bitno kako se izgovarava nego sta znaci, zar ne?

Jahve/Yahve: zaci Ja sam onaj koji jesam (Eh-yeh Asher Eh-yeh) gledaj: 2. mojsijeva ili Eksodus, 3:14) iako treba reci, da koren reci eh-yeh koji je ha-yah, ne znaci sturo biti nego dokazati, da jesam.

Yehowah/Jehova: iz hebrejske reci ha-wah koja znaci: "onaj, koji prouzrokuje da postaje".

Da zavrsim: nije toliko bitno ime samo koliko je bitno njegovo znacenje. Nije bitno kako se ko zove (jer ako ga ne poznajes, to ime ti nista ne znaci), bitno je kakav je on.

Elo-him ili Adho-nai inace znace Bog i nisu ime, kao sto nije ime ni Gospodin, Lord ili Oče.
 
Kissko:
...famozna cetiri slova:
JHVH

zanimljivo... U hermetizmu JHVH je formula Tetragramatona

JHVH

J- JOD (na hebrejskom)-VAZDUH
H- HE (na hebrejskom)-VATRA
V- VAU(na hebrejskom)-VODA
H- ZEMLJA

JHVH=naziv jevrejskog boga=osnovna magijska formula.

Bas zanimljivo tek sad ovo provaljujem hriscanstvo znaci ima puno veze sa hermetizmom samim tim sa magijom iako kazu da je magija no-no.
 
Istina se uvek nalazi tamo gde postoji vera.Budisti su u pravu,americki Indijanci su u pravu,muslimani su u pravu,Indusi su u pravu.Kad god covek sledi,iskreno,cista srca,put vere,kadar je da se sjedini s Bogom i da cini cuda.
Ali samo to saznanje nije dovoljno:treba izabrati.Ja sam se opredelila za pravoslavlje jer sam odgojena u tom okrilju i moje detinjstvo bilo je prozeto takvim cudima.Da sam se rodila kao muslimanka,prihvatila bih tu veru.Bog je isti,iako ima hiljadu imena:ali svako od nas treba da izabere jedno ime kojim ce mu se obracati.
 
Bimba-Eki:
Istina se uvek nalazi tamo gde postoji vera.Budisti su u pravu,americki Indijanci su u pravu,muslimani su u pravu,Indusi su u pravu.Kad god covek sledi,iskreno,cista srca,put vere,kadar je da se sjedini s Bogom i da cini cuda.
Ali samo to saznanje nije dovoljno:treba izabrati.Ja sam se opredelila za pravoslavlje jer sam odgojena u tom okrilju i moje detinjstvo bilo je prozeto takvim cudima.Da sam se rodila kao muslimanka,prihvatila bih tu veru.Bog je isti,iako ima hiljadu imena:ali svako od nas treba da izabere jedno ime kojim ce mu se obracati.

Nije bas tako. Ali ok, mozemo reci, ako sledis dobre, prave stvari spoznaces i pravog Boga. Inace: procitaj sta si napisala:

...Ali samo to saznanje nije dovoljno:treba izabrati.Ja sam se opredelila za pravoslavlje jer sam odgojena u tom okrilju i moje detinjstvo bilo je prozeto takvim cudima.Da sam se rodila kao muslimanka,prihvatila bih tu veru.

Pa kakav ti je to izbor, srce??
 
Kissko:
Bimba-Eki:
Istina se uvek nalazi tamo gde postoji vera.Budisti su u pravu,americki Indijanci su u pravu,muslimani su u pravu,Indusi su u pravu.Kad god covek sledi,iskreno,cista srca,put vere,kadar je da se sjedini s Bogom i da cini cuda.
Ali samo to saznanje nije dovoljno:treba izabrati.Ja sam se opredelila za pravoslavlje jer sam odgojena u tom okrilju i moje detinjstvo bilo je prozeto takvim cudima.Da sam se rodila kao muslimanka,prihvatila bih tu veru.Bog je isti,iako ima hiljadu imena:ali svako od nas treba da izabere jedno ime kojim ce mu se obracati.

Nije bas tako. Ali ok, mozemo reci, ako sledis dobre, prave stvari spoznaces i pravog Boga. Inace: procitaj sta si napisala:

...Ali samo to saznanje nije dovoljno:treba izabrati.Ja sam se opredelila za pravoslavlje jer sam odgojena u tom okrilju i moje detinjstvo bilo je prozeto takvim cudima.Da sam se rodila kao muslimanka,prihvatila bih tu veru.

Pa kakav ti je to izbor, srce??

Auuu Kissko ala si ti cepidlaka,priznajem gresku i necu da se pravdam time kao sam zurila itd., jednostavno bilo je nepromisljeno :oops: :oops: :oops: :wink:
 
On ima nekoliko imena, mada je to u nasem prevodu nevidljivo. Ali na izvornom hebrejskom se pokazuje da ima nekoliko imena, a svako ime je opis Njegovog karaktera. Recimo, jedno od mojih omiljenih imena je "El Sadaj", sto znaci "Bog Svemoguci".
 
[quote="Bimba-Eki
Auuu Kissko ala si ti cepidlaka,priznajem gresku i necu da se pravdam time kao sam zurila itd., jednostavno bilo je nepromisljeno :oops: :oops: :oops: :wink:[/quote]

Pa dobro, moram biti cepidlaka. Šta ćeš. Nema problema.
 
Sasha1:
On ima nekoliko imena, mada je to u nasem prevodu nevidljivo. Ali na izvornom hebrejskom se pokazuje da ima nekoliko imena, a svako ime je opis Njegovog karaktera. Recimo, jedno od mojih omiljenih imena je "El Sadaj", sto znaci "Bog Svemoguci".

Lepo. Samo što to nije ime :)
 
Sizif:
Christadelphian:
Sta se blamiras?

Christadelphian, kada nešto ne znaš onda treba prvo da pitaš.

"El" upravo znači Bog (u bukvalnom prevodu "moćan, jak") i to je reč koja se za njega koristi oko 250 puta u originalnom Starom Testamentu, tj. jevrejskoj verziji Tanach. Pojavljuje se u Gen: 7:1, 28:3, 35:11, Nu. 23.22, Josh 3:10 itd. "El" je inače lingvistički ekvivalent muslimanskom "Alahu" mada su kao što znamo atributi Alaha kod muslimana potpuno različiti od atributa jevrejskog boga u kog ti veruješ. :arrow:
:idea: CVECE KOJE NAZIVAMO RUZOM MIRISALO BI I POD DRUGIM IMENOM 8)

"Lord" je "Gospod" ili "Bog" na engleskom jeziku, izraz koji bi trebao da ti je jasan.

Ovi nastavci na Jahve imaju svoja značenja i zajedno sa imenicom Jahve se koriste da ga imenuju a ne samo da ga opišu. Ako te interesuju prevodi:

Jehova-Džireh - Bog koji daje ili predviđa,
Jehova-Rofe - Bog izlešžčitelj,
Jehova-Nisi - Bog zastava, onaj koji je na bojnom polju,
Jehova-M'Kadeš - Onaj koji posvećuje, tj. čini svetim,
Jehova-Šalom - Bog mira,
Jehova Elohim - Bog gospodar,
Jehova-Cidkenu - Bog pravedni,
Jehova-Rohi - Bog pastir,
Jehova-Šamah - Bog koji je tu,
Jehova-Sabot - Bog domaćin (misli se na anđele i vojsku božju)

Isusa sam naveo zato što mu ime znači "bog je spas" i zato što se je poštovan kao sam Bog u hrišćanstvu.

Logos je "Bog reč" ili "Reč božija" u smislu u kom se pominje u Otkrovenju 19:13 kao živa osoba.
 

Back
Top