Čudni običaji ili koji običaji vam idu na živce?

Obicaji :dash: obicaji :dash: ....
Maksimalno cu se truditi da ih izbjegnem u svakom dijelu svog zivota, i za sada mi dobro ide :)
E da, skoro sam cula da bebi ne treba sjeci nokte do 40 dana, i moja poznanica posto vise nije mogla da gleda kako joj je dijete skroz izgrabano iste odsjece ali ih za svaki slucaj ostavi u kuci da odstoje do tih 40 dana za ne daj boze, a kada bi istu tu babu koja joj je to rekla pitali a zasto to ne valja ona jednostavno ne bi znala da kaze i samo bi ponavljala da je to jednostavno tako.
Ma samo nas opterecuju sa glupostima.
 
Pre neki dan se vracam sa drustvom iz grada, i blizu moje zgrade ima raskrsnica, i ja i drug predjemo popreko da ne obilazimo okolo, a dve drugarice obidju-kao, ne valja prepreciti preko raskrsnice. Ja pitam zasto, kazu da im je tako rekla mama. A zbog cega...ko zna? :confused:
To je jedan obicaj koji sam cula u poslednje vreme. Inace nisam sujeverna, ali, za svaki slucaj...trudim se da ne iskusavam sudbinu previse :P
 
Neke stvari koje su ovde svrstane u "obicaje" su me inspirisale da napisem ovu kratku pricicu... I to zbog onog dela "ne znam, tako mi je neko rekao"...

Pitala cerka majku zasto kada zamesi strudlu isece po deo sa oba kraja... Majka je pogleda zacudjeno i rece da ne zna odgovor, ali da to tako treba... Tako je nju naucila njena majka... Srecom baba je bila ziva pa ode devojcica kod nje i postavi joj isto pitanje, ali i dobi isti odgovor... Opet, srecom, i prababa je bila ziva pa ode devojcica i kod nje sa istim pitanjem i dobi logican odgovor: "zato sto nisam imala veci pleh"...
 
Jedan od najmorbidnijih običaja kojim sam prisustvovala, okolina Novog Pazara:
Ako se desi da umre dvoje iz kuće u istoj godini, da bi se kao zaustavio niz, kada se iznese kovčeg iz kuće, spusti se u dvorištu, obezglavi se kokoška i njeno telo se baci preko kuće, a glava se spakuje u kovčeg. Onda se kovčeg zatvara i kreće se ka groblju :eek: :vudu:
 
@nikola :hahaha: odlicna prica,to je upravo ono sto ja mislim o obicajima
zanimljivo mi je to,volim da slusam o tome ali ne volim da mi kvare zivotni komfor
moja mama me je terala da nosim prevrnute gace:dash: sto u zivotu nije moglo da se desi,jer sam ja oduvek bila ovakva sminkerka:mrgreen: ali eto,da te ne ureknu babe
i uspela je da ubedi moju snajku da to radi po potrebi:super:
 
Neke stvari koje su ovde svrstane u "obicaje" su me inspirisale da napisem ovu kratku pricicu... I to zbog onog dela "ne znam, tako mi je neko rekao"...

Pitala cerka majku zasto kada zamesi strudlu isece po deo sa oba kraja... Majka je pogleda zacudjeno i rece da ne zna odgovor, ali da to tako treba... Tako je nju naucila njena majka... Srecom baba je bila ziva pa ode devojcica kod nje i postavi joj isto pitanje, ali i dobi isti odgovor... Opet, srecom, i prababa je bila ziva pa ode devojcica i kod nje sa istim pitanjem i dobi logican odgovor: "zato sto nisam imala veci pleh"...
haha,sjajno :mrgreen:

mene nevriva kad mi neko kaze,ne smem danas nista da radim od tih rucnih poslova nedelja je :roll: mislim se,jos jedan izgovor da se izbegne posao :confused:

i ovo i nije bas obicaj,al nervira me kad moras da se izuvas kad dodjes kod nekoga u kucu u goste...i onda treba da sedis ko debil u carapama ili jos gore u papucama kroz koje je ko zna koliko nogu proslo.
 
nista od tih budalestina ne radim, i vecina je zbilja obicno praznoverje koje ne praktikuje puno ljudi.
ali, recimo crnina koju je spomenula guja, to je bas rasprostranjen obicaj..a toliko ruzan..
onaj ko pati jer je izgubio voljenu osobu, njemu ne treba crnina da bi to potencirao..treba mu bre svetlo, da sto pre izadje iz tog mraka..
a na onom ko nista ne oseca, ta crnina izgleda uzasno licemerno..
ne zna se sta je gore.
 

Back
Top