Crne rupe i super nove...

Antimaterija se moze izolovati velikim magnetima.

U centru svake galaksije se nalazi crna rupa. To je upravo razlog zbog kojeg se formiraju galaksije.

Odslusajte predavanja na youtube-u Stephen-a Hawking-a, covek ima vrlo zanimljivu teoriju o tome kako su nastale crne rupe, tacnije da su GALAKSIJE nastale od CRNIH RUPA... Nisam ga bas nesto dobro razumeo, ali nesto na principu da postoje odredjene cestice svuda u svemiru koje postoje neko vrlo kratko vreme, tj nastaju jedna od druge i za to kratko vreme se opet anihiliraju. Jedna ima pozitivnu, druga negativnu masu. S obzirom da crne rupe imaju pozitivnu, ogromnu, one privlace ostale cestice sa negativnom masom. Zbog toga, u trenutku odvajanja tih sitnih cestica, ta koja je negativna biva uvucena u crnu rupu i zbog toga se konstantno (to je navodno i dokazano) masa crne rupe pretvara iz pozitivne u negativnu, a ova druga pozitivna cestica biva izbacena napolje i formira materiju, tj galaksije. Meni je sad onda tu nelogicno, zasto upravo delovi tih galaksija (zvezde, planete) koje su nastale od te pozitivne cestice posle opet bivaju uvucene u crne rupe...?! z:hm: (to znamo vec da crne rupe privlace sve ostalo)
 
Antimaterija se moze izolovati velikim magnetima.

U centru svake galaksije se nalazi crna rupa. To je upravo razlog zbog kojeg se formiraju galaksije.

Odslusajte predavanja na youtube-u Stephen-a Hawking-a, covek ima vrlo zanimljivu teoriju o tome kako su nastale crne rupe, tacnije da su GALAKSIJE nastale od CRNIH RUPA... Nisam ga bas nesto dobro razumeo, ali nesto na principu da postoje odredjene cestice svuda u svemiru koje postoje neko vrlo kratko vreme, tj nastaju jedna od druge i za to kratko vreme se opet anihiliraju. Jedna ima pozitivnu, druga negativnu masu. S obzirom da crne rupe imaju pozitivnu, ogromnu, one privlace ostale cestice sa negativnom masom. Zbog toga, u trenutku odvajanja tih sitnih cestica, ta koja je negativna biva uvucena u crnu rupu i zbog toga se konstantno (to je navodno i dokazano) masa crne rupe pretvara iz pozitivne u negativnu, a ova druga pozitivna cestica biva izbacena napolje i formira materiju, tj galaksije. Meni je sad onda tu nelogicno, zasto upravo delovi tih galaksija (zvezde, planete) koje su nastale od te pozitivne cestice posle opet bivaju uvucene u crne rupe...?! z:hm: (to znamo vec da crne rupe privlace sve ostalo)
Whoa, Whoa, Whoa. Niko ne zna razlog zbog kojeg se formiraju galaksije... Bar ne zasigurno. Ima teorija, ali nishta nije sigurno. Teoretishe se da neke egzoticne cestice mogu imati negativnu masu, ali nishta nije nadjeno. Inace skoro nista o crnim rupama nije dokazano.

Čitao sam da se prostor u blizini crne rupe a naročito iza horizonta događaja toliko zakrivljuje da sadržaj crne rupe iščezava iz naše Vasione.
To razmišljanje je šlagvort za crvotočine i putovanja prečicom..
Mozda mislish na efekat gravitacionih sociva. Gravitacija prelama svetlost iz daljeg izvora oko nekog masivnog objekta. A inache sadrzaj crne rupe ne nestaje iz vasione zbog njene same mase, nego isparava preko Hokingove radijacije, preko gubitka energije (termalne).
 
Whoa, Whoa, Whoa. Niko ne zna razlog zbog kojeg se formiraju galaksije... Bar ne zasigurno. Ima teorija, ali nishta nije sigurno. Teoretishe se da neke egzoticne cestice mogu imati negativnu masu, ali nishta nije nadjeno. Inace skoro nista o crnim rupama nije dokazano.


Mozda mislish na efekat gravitacionih sociva. Gravitacija prelama svetlost iz daljeg izvora oko nekog masivnog objekta. A inache sadrzaj crne rupe ne nestaje iz vasione zbog njene same mase, nego isparava preko Hokingove radijacije, preko gubitka energije (termalne).

Pa dobro, ti idi na you tube i odgledaj emisiju stephen hawking master of the universe pa vidi sta je dokazano, sta ne...
 
Koliko ja znam zvezda se skuplja da bi odrzala toplotu kad krene da gubi vodonichno gorivo i ne moze da produkuje helijum , dalje prisiljava elektrone da se brze krecu, dok jezgro ne dodje do kolapsa i (ovo je redak sluchaj : Jednom u 200000000 godina) do tzv teoretske hipernove i momentalnog stvaranja crne rupe, kao i ogromne kolichine jonizovanog gasa koji se emutuju sa polova pri brzinama bliskim brzini svetlosti. Takodje je moguce da bi bliska hypernova mogla da zbrishe zivot na zemlji . Mada da bi zvezda bila kandidat za hypernovu mora biti bar 40-50 puta teza od Sunca , a nash najblizi takav sused je Eta Carinae, koja je bar 7000 SG daleko od nas, a za koju se ochekuje da postane supernova ili hipernova u roku od 1000000 godina, tako da nema shanse da nas zahvati- predaleko je.

i ja mislim da je tako:rtfm:
 
Mislim da sva materija koja upadne u crnu rupu prestaje da u svakom smislu bude materija, tako da je pitanje gustine materije unutar crne rupe (ili unutar singulariteta Univerzuma pre Big Banga) besmisleno.

Ono što upadne u CR gustine protona svakako prestaje da bude 'materija' kako je zamišljamo ( jezgra atoma i okolo elektroni)!
Ali, za Super-Masivne CR verovatno ostaje materija?
 
Prestaje da bude materija u smislu da gubi svaku odliku materije: struktura joj se razara sve do nivoa kvarkova i gluona, a mozda i dalje; cetiri elementarne sile vise nisu razdvojene, vec opet objedinjene u jednu; sam spacetime continuum trpi velike izmene...

Ukoliko se u super gustim CR razbiju atomi i zguraju na gustinu protona, 'materija' gubi sve osobine koje ima od strukture jezgra-elektronske orbite...
 

Back
Top