Copa America Centenario 2016

Pa to im je sto im je , imaju dosta solidnu ligu ali ipak u vecini klubova stranci su ti koji drze igru , postizu solidne rezultate ali mislim da na SP zaista uspevaju da pronadju onu dodatnu snagu i prevazidju sebe.

Pa ne znam da li se moze reci da ti stranci bas drze igru.Ok,tacno je da tamo skoro svaki klub u svojim timovima ima po par velikih evropskih imena u sastavu ali to su mahom igraci u kasnim godinama koji tamo idu da izlagane jos par sezona i usput nagrabe jos para kojih u MLS ima u izobilju.Ali kada gledas njihove utakmice vidis da ipak najveci posao rade domaci igraci.Stvarno,ima tu dosta kvaliteta.Nije vise kao ranije kada ih je Preki Radosavljevic ucio fudbalu a Aleksi Lalas bio glavna zvezda u timu.Po meni,kada gledas njihovu ligu,po kvalitetu uopste ne zaostaju za najjacim evropskim ligama a opet nemaju ni izbliza toliko stranaca kao Primera,Serie A,Premijer ili Bundesliga.
 
Pa ne znam da li se moze reci da ti stranci bas drze igru.Ok,tacno je da tamo skoro svaki klub u svojim timovima ima po par velikih evropskih imena u sastavu ali to su mahom igraci u kasnim godinama koji tamo idu da izlagane jos par sezona i usput nagrabe jos para kojih u MLS ima u izobilju.Ali kada gledas njihove utakmice vidis da ipak najveci posao rade domaci igraci.Stvarno,ima tu dosta kvaliteta.Nije vise kao ranije kada ih je Preki Radosavljevic ucio fudbalu a Aleksi Lalas bio glavna zvezda u timu.Po meni,kada gledas njihovu ligu,po kvalitetu uopste ne zaostaju za najjacim evropskim ligama a opet nemaju ni izbliza toliko stranaca kao Primera,Serie A,Premijer ili Bundesliga.

A ne znam baš. Gledao sam im plaće i ne zarađuju baš puno. Europske i južnoameričke zvijezde imaju velike ugovore 5-10 M Eura po sezoni. Dok ostali igraju za manje od 1M po sezoni. Dosta ih igra i za nekih 200 k. Što se kvalitete tiče, gledao sam snimku Red Bull -NYC, i to je bio očaj. Obrana Citya je bila na nivou županijskog ligaša, jedostavno smiješno. Moguće da sam naletio na utakmicu s lošom momčadi, ali City je 4. na tablici istočne konferencije. Bojim se pomislit kakvi su ovi što su zadnji.
Evo highlightsi:
 
Виља, Пирло тренер Вијера и напунише их ови као у вртићу.

- - - - - - - - - -

Napisao si da će se svake 4 godine Copa igrati van Južne Amerike: A kako se Copa i ovako i onako igra svake 4 godine ( ova 100 godišnjica je izuzetak) nije moguće da se svake 4 godine igra van Južne Amerike.
Не не, мислио сам да ће се уопште играти на сваке 4 године непарним годинама али у овом формату 10 екипа из јужне и 6 из северне и средње Америке.Домаћине ће мењати следеће са игра рецимо у Бразилу па у Еквадору, битно је да неће више бити ограничено само на земље из јужне Америке.
 
Poslednja izmena:
A ne znam baš. Gledao sam im plaće i ne zarađuju baš puno. Europske i južnoameričke zvijezde imaju velike ugovore 5-10 M Eura po sezoni. Dok ostali igraju za manje od 1M po sezoni. Dosta ih igra i za nekih 200 k. Što se kvalitete tiče, gledao sam snimku Red Bull -NYC, i to je bio očaj. Obrana Citya je bila na nivou županijskog ligaša, jedostavno smiješno. Moguće da sam naletio na utakmicu s lošom momčadi, ali City je 4. na tablici istočne konferencije. Bojim se pomislit kakvi su ovi što su zadnji.
Evo highlightsi:

Recimo da su ti igraci (Vilja,Pirlo,Anri,Dzerard...) zasli u kasne fudbalske godine i da njihovi bivsi evropski klubovi nisu vise racunali ozbiljno na njih.U tom slucaju ti klubovi su im spremali ozbiljno snizenje plate jer,naravno,ko ce da daje toliku platu igracu koji ce tako ponekad da ulazi sa klupe.Verovatno im oni ponude neki novi ugovor ali sa mnogo manjim primanjima.
E sad,u MLS im moguce nude malo vecu platu ali zasigurno u tim situacijama i mnogo vece marketinske ugovore.U Americi su ti igraci mnogo primamljiviji sponzorima jer dolaze kao promoteri fudbala (sokera) u tu zemlju.Pa sam u tom smislu mislio da se "nakupe para".
Dakle mozda oni nemaju bas toliko velike plate tamo ali zato sigurno imaju vece sponzorske ugovore nego ako bi ostali u Evropi.

A sto se tice te utakmice...pa dobro...uvek se moze naleteti na utakmicu punu kikseva sa obe strane.I u najvecim evropskim ligama se to desava ali,eto,ja smatram da se tamo generalno igra jako dobar fudbal i da bi shodno tome njihova reprezentacija imala potencijal da postize jos dosta bolje rezultate nego inace.
 
Recimo da su ti igraci (Vilja,Pirlo,Anri,Dzerard...) zasli u kasne fudbalske godine i da njihovi bivsi evropski klubovi nisu vise racunali ozbiljno na njih.U tom slucaju ti klubovi su im spremali ozbiljno snizenje plate jer,naravno,ko ce da daje toliku platu igracu koji ce tako ponekad da ulazi sa klupe.Verovatno im oni ponude neki novi ugovor ali sa mnogo manjim primanjima.
E sad,u MLS im moguce nude malo vecu platu ali zasigurno u tim situacijama i mnogo vece marketinske ugovore.U Americi su ti igraci mnogo primamljiviji sponzorima jer dolaze kao promoteri fudbala (sokera) u tu zemlju.Pa sam u tom smislu mislio da se "nakupe para".
Dakle mozda oni nemaju bas toliko velike plate tamo ali zato sigurno imaju vece sponzorske ugovore nego ako bi ostali u Evropi.

A sto se tice te utakmice...pa dobro...uvek se moze naleteti na utakmicu punu kikseva sa obe strane.I u najvecim evropskim ligama se to desava ali,eto,ja smatram da se tamo generalno igra jako dobar fudbal i da bi shodno tome njihova reprezentacija imala potencijal da postize jos dosta bolje rezultate nego inace.

Pa da. To i kažem. Zvijezde imaju velike ugovore i zarađuju ozbiljan novac. Jasno je zašto su otišli u MLS, sigurno ne da ostvare neke sportske ciljeve. Ja govorim o ostalim, da ih nazovemo običnim, igračima. Oni ne zarađuju velike novce u usporedbi sa igračima prosjećnih europskih klubova, a da ne govorimo o onima iz većih klubova. Henry, Lampard, Villa itd. će svakako napuniti đepove, ali neki Amerikanac koji igra stopera u Columbusu zarađuje 20x manje.
Evo plaće u MLS-u:
https://www.mlsplayers.org/images/May 15, 2016 Salary Information - By Club.pdf
 
Pa tesko bas za titulu, ipak Kolumbijcima fali nekolicina jako bitnih igraca : Fredi Guarin, Radamel Falkao, Teofilo Gutierez, Dzekson Martinez, Adrian Ramos, Viktor Ibarbo, Daniel Bokanegra, takodje nema vise ni Marija Jepesa u ekipi koji se povukao , ali svakako da i ovako imaju jedan jak i respektabilan tim.

Argentina verovatno prvi favorit , mada nikada ne treba otpisivati ni Brazil bez obzira na okolnosti kao ni Urugvaj, Cile tesko da moze da ponovo rezultat od prosle godine , mada kvalitet svakako imaju , a kao favorite iz senke ja vidim Ekvador i Meksiko.
 
Brazil nocas dao 7 komada Haitiju , Kutinjo odigrao mec karijere u reprezrentaciji , ocekivala se rutinska pobeda Brazila ali bas i ne ovako ubedljiva , Ekvador i Peru odigrali 2:2 i srusili mi tiket :S.

Inace bice bas uzbudljivo u poslednjem kolu, ako Ekvador misli da prodje onda Peru ne sme da iznenadi Brazil , a pobeda protiv Haitija se podrazumeva (i to po mogucstvu makar sa 2 gola razlike).
 
Urusi bas gadno podbacili , sinoc protiv Venecuele imali cini mi se samo 1 sut u okvir gola.

Definitivno najvece razocarenje ovog izdanja Copa America , generalno imaju odlican tim , mada nije im igrao Suarez ove 2 utakmice a takodje od kako nema vise Forlana u reprezrentaciji cini mi se da nemaju pravog vodju na terenu i nekog ko bi mogao malo da "pogura" ekipu i kad ne igraju dobro.
Takodje ne znam zasto u reprezrentaciji nije dobio sansu recimo napadac Hal Sitija Abel Hernandez , stvarno jedan odlican igrac , ili nije ni pozvan recimo Nikolas Lopez iz Nacionala iz Montevidea koji je odigrao fantasticno u Copa Libertadores i koji je trenutno jedan od najperspektivnijih igraca u Juznoj Americi.

Veceras Cile igra sa Bolivijom , inace izmedju ove 2 ekipe vlada veliki animozitet i rivalstvo prakticno jos od rata u drugoj polovini 19. veka kada su udruzene snage Bolivije i Perua ratovale protiv Cilea koje je podrzavala Britanija, od tog rata se Bolivija ni dan danas nije skroz oporavila , recimo tada su izgubili izlaz na more.

Bice onako mec nabijen adrenalinom, ali isto tako Cileanci koji igraju slabo u poslednje vreme vide ovu utakmicu kao neku potencijalnu prekretnicu, takodje bice i zanimljivo videti koliki otpor Panama moze da pruzi Argentini.
 
Urusi ispali. Jedan sut samo na gol. Bolje su odigrali protiv Meksika.

Urusi bas gadno podbacili , sinoc protiv Venecuele imali cini mi se samo 1 sut u okvir gola.

Definitivno najvece razocarenje ovog izdanja Copa America , generalno imaju odlican tim , mada nije im igrao Suarez ove 2 utakmice a takodje od kako nema vise Forlana u reprezrentaciji cini mi se da nemaju pravog vodju na terenu i nekog ko bi mogao malo da "pogura" ekipu i kad ne igraju dobro.
Takodje ne znam zasto u reprezrentaciji nije dobio sansu recimo napadac Hal Sitija Abel Hernandez , stvarno jedan odlican igrac , ili nije ni pozvan recimo Nikolas Lopez iz Nacionala iz Montevidea koji je odigrao fantasticno u Copa Libertadores i koji je trenutno jedan od najperspektivnijih igraca u Juznoj Americi.

Штета за Урусе, право је чудо да их је Венецуела добила, она се сматра најслабијом селекцијом Ј.Америке, ово им је сјајан резултат. А Уругвај чим је од њих изгубио значи да је у озбиљној кризи. Мислим да ће Табарез отићи посље ове Копе.
 
Ispade Brazil sinoc , Peru je stvarno priredio jednu od najvecih fudbalskih senzacija.
Brazilu je bio dovoljan i bod za prolaz dalje , ali je izgubio 1:0 , iako cujem da gol nije bio regularan, opet tako nesto Brazil nije smeo da si dozvoli.
Mislim da je cak mozda ovo i prvi put u istoriji da Brazil nije prosao prvi krug na takmicenju.

Inace ovo po meni i nebi bilo bas toliko iznenadjenje da je i Peru dosao u najjacem sastavu, prakticno tu je samo Paulo Gerero , a na ovaj turnir Copa America su dosli bez Dzefersona Farfana, Klaudija Pizara ,Andre Karilja, Huana Manuela Vargasa, Edvina Retamosa, Karlosa Zambrana, Luisa Advinkule , Jordi Rejne, Karlosa Askuesa .....itd.
Peru je prakticno sa B postavom , predvodjenom Paulom Gererom, od iole poznatijih igraca tu su jos samo Kristijan Kueva iz Sao Paula i Josimar Jotun, ovi ostali su uglavnom sve igraci iz njihovih domacih klubova, mada imaju odlicnog selektora bvseg reprezrentativca Argentine Rikarda Gareka koji stvarno odlicno vodi tim i koji iako je trenirao golimu klubova po Juznoj Americi ovo mu je tek prvi selektorski posao.

Eto posle Urugvaja ispade jos jedan veliki favorit , zaista neverovatno.
 
Pa nije Dunga toliko kriv , vec jednostavno Brazil je vec duze vreme u jednog fudbalskoj agoniji i apatiji , pitanje je kako bi prosli i da je bio neko drugi umesto Dunge.
Recimo 2010 kada ih je vodio Dunga Brazil je igrao sasvim dobro i eto desio im se onaj nesrecan poraz od Holandije u cetvrtfinalu u Juznoj Africi sto je protumaceno kao veliki neuspeh i Dunga je odma odleteo sa klupe , na klupu se vratio Luis Felipe Skolari kao vec provereni strucnjak i sta je bilo na sledecem SPu Brazilu , e onda posle blamaze na SP u Brazilu , onda su svi kukali Dunga da se vrati i eto Dunga se vratio i opet nista, znaci njihovi problemi su malo dublji da bi se mogli resiti samo promenom trenera.

Inace po meni idealan kandidat za novog selektora Brazila bi bio Tite , trener Korintijansa , zaista odlican trener, takodje ni Kuka ne bi bio los izbor koji sada trenira Palmeiras i koji je 2013. spektakularno doveo Atletiko Mineiro do prve titule u Copa Libertadores , covek je trenirao oko 20ak brazilskih klubova , imao je i jednu epizodu u Kini i zaista odlicno poznaje i klubove, igrace i prilike u brazilskom fudbalu.
 
Poznati su i svi parovi cetvrtfinala u Copa America :

SAD vs Ekvador

Peru vs Kolumbija

Venecuela vs Argentina

Cile vs Meksiko


Bice veoma interesantno, recimo Ekvador je definitivno kvalitetnija ekipa od SAD , ali ipak domaci teren je domaci teren , takodje ovo bi mogla da bude i ona utakmica od koje zavisi sudbina Jirgena Klinsmana na klupi SAD.

Cile i Meksiko , to ce biti bas ono derbi , obe ekipe veoma igraju brz , efikasan i dinamican fudbal , sanse su 50 : 50, mada mozda mala prednost Meksiku zbog "domaceg terena".

Argentina i Kolumbija su favoriti , ali Peru i Venecuela osokoljeni odlicnim partijama u grupnoj fazi se sigurno nece tako lako predati i svakako su pokazali odredjen kvalitet, a takodje to su ekipe koje tradicionalno dobro prolaze na Copa America poslednjih godina , Peru je na poslednja dva turnira Copa America bio treci.


Inace Dunga je dobio otkaz na selektorskom mestu Brazila posle neuspeha u Copa America , kao najozbiljniji kandidat spominje se Tite, trener Korintijansa , koji je bio prvak Brazila sa Korintinasom 2011. i 2015. kao i prvak Juzne Amerike i klupski prvak sveta 2012.
Nekako logican izbor , bar po meni , takodje dobar izbor po meni bi bio i Kuka , trenutno aktuelni trener Palmeirasa koji je trenirao oko 20 klubova u Brazilu , od onih nizerazrednih pa do onih najvecih i svakako odlicno poznaje prilike u brazilskom fudbalu, igrace, klubove.......itd , a najveci uspeh je ostvario 2013. kada je meni voljeni Atletiko Mineiro doveo do prve titule u Copa Libertadores u istoriji , ona cuvena generacija predvodjena Ronaldinjom, Diego Tardijem, Zoom, Zilberto Silvom, Reverom, Bernardom, Alesandrom, golmanom Viktorom i ostalima.
 

Back
Top