Euro 2024 ili Copa America 2024?

Euro 2024 ili Copa America 2024?

• Euro

glasova: 6 50,0%
  • Copa

glasova: 3 25,0%
  • Ne pratim

glasova: 1 8,3%
  • Gledam druge sportove sad

• Pogledam rezultate a cekam OI

glasova: 0 0,0%
  • Oba

• Ukupno glasova
    12
21.06. - 15.07.

0a6jqaqgn6qc1.jpeg

Mislim na jednom mestu Brazil, Argentina, Urugvaj, Kolumbija, Peru, Čile, Ekvador, Meksiko, meni uvek simpatična i srcu bliska Jamajka, mislim zna se gde srce naginje i kome je bliže. ;)

Što se tiče ovog prvenstva i narednog Mondijala 2026. recimo kao favorita iz senke ja vidim Urugvaj, mislim pogledaj samo vezni red : Valverde iz Real Madrida, Bentakur iz Totenhema (koga se ja sećam još za Boku Juniors dok je igrao pre nego što je prešao u Juventus), Nejtan Nandez (koga se isto sećam još iz Boke), pa duo iz Flamenga , de Araskaeta i Niko de la Kruz (koji je godinama vazio za jednog od nosilaca igre u River Plejtu), pa Ugarte iz PSŽ-a, takodje veoma dobri Maksmilijano Arauho što igra u Meksiku za Toluku (u jednom veoma jakoj, kvalitetnoj i kompetativnoj ligi gde se igra bas brz i dinamičan fudbal), onda Matias Vekino iz Lacija (bivsi igrač Intera), Nikolas Fonseka iz River Plejta.
Takodje napad, tu su iskusni i neumorni Luiz Saurez (koji zaista igra odlično u Majamiju u MLS ligi na 16 utakmica 12 golova zasad), onda Darvin Nunjez koji je isto odličan u Liverpulu, pa Brajan Rodrigez koji igra za šampiona Meksika Klub Ameriku, pa Maksi Gomez koji već godinama igra u španskoj Primeri, pa Fakundo Pelistri koji takodje igra u Primeri , pa Agustin Kanobio iz Atletiko Paranaensea, Miguel Merentiel iz Boke Juniors koji igra veoma dobro u poslednje vreme (na 19 utakmica 7 golova a prosle sezone u Boki na 31 utakmicu 14 golova), pa Fakundo Tores koji trenutno igra za Orlando u MLS-u, pa videcemo hoce li se mozda i Edinson Kavani vraćati u reprezentaciju (još jedan aktuelni igrač meni omiljene Boke), pa i pozadi zadnja linija, tu su Hoze Himenez iz Atletiko Madrida, Ronald Arauho iz Barselone, Matias Oliveira iz Napolija, pa tu je još jedan duo iz Flamenga Matias Vinja i Giljermo Varela (Flamengo izgleda baš voli Urugvajce u poslednje vreme ;) ), pa Sebastian Kaseres iz Klub Amerike, pa Hoakin Pikerez dugogodišnji igrač Palmeirasa, tiskusni Martin Kaseres, u su još i Lukas Olaza i Nikolas Marišal obojica igraju u Rusiji jedan u Krasnodaru a drugi u Dinamo Moskvi , itd.

Mislim ovako kad pogledas deluju baš moćno, skoro svi igrači im igraju u najvećim svetskim i evropskim klubovima ono od Flamenga, Palmeirasa, Boke Juniors, River Plejta, Klub Amerike pa do Real Madrida, Barselone, Atletiko Madrida, Napolija, PSŽ-a, Liverpula, Totenhema, Lacija i pritom mladi su, maltene sem Suareza (i mozda Kaseresa) skoro i da nema igrača starijih od 26,27 godina, a pritom i ti mladi igrači od po tipa 24, 25,26,27 godina su neretko već nakupili po 50,60 utakmica za reprezentaciju, ono imaju mlad tim ali ne i neiskusan a verujem da u narednih par godina će samo jos dodatno steći malo iskustva i biti još bolji (i verovatno tad i biti na nekom svom vrhuncu).
Mislim da imaju jednu baš jako talentovanu i dobru generaciju i da su sjajno odradili smenu generacije, u reprezentaciji im više nema igrača koji su godinama bili stub i koje smo navikli da gledamo kao sto su recimo Kavani (sad dal je njegovo povlačenje iz reprezentacije konačno ili će možda da se predomisli videćemo), Diego Godin, Maksi Pereira, Kristian Rodrigez, Stuani, Valter, Gargano, Arevaljo Rios, Nikolas Lodeiro, itd ali su zato sad tu Valverde, Bentakur, Ugarte, Darvin Njunez, Niko de la Kruz, de Araskaeta, Nandez, Brajan Rodrigez, Merentiel, Hoze Himenez Ronald Arauho, Pikeres, Giljermo Varela, Matias Vinja,Matias Oliveira, Sebastian Kaseres....................znači jednu odličnu i slavnu generaciju koja je osvojila Copa America i koja je igrala jedno 1/2 finale i jedno 1/4 finale Svetskog prvenstva (i 4 Mondijala zaredom) nasledila je nova, možda još i bolja i verovatno još i talentovanija generacija. ;)

Tako da onako iz zezanja možda bi mogao da uplatim neki sitniš da će Urugvaj da osvjili sledeće Svetsko prvenstvo, sad naravno neće im biti lako, ali objektivno da kažeš niko nije bolji i kvalitetniji od njih i sa bilo kojom ekipom mogu da se nose u najmanju ruku barem ravnopravno, uostalom nije slučajno to što su onda jesenas u kvalifikacijama za SP 2026 u dve utakmice zaredom pobedili Brazil kući pa Argentinu u gostima (obe sa po 2:0). ;)

Inače biće vrlo interesantno ispratiti meni uvek simpatičnu Jamajku, Reggae Boyz, sećam se još kao klinac kada su na SP 1998. u Francuskoj ekspresno osvojili moje simpaticije i još se sećam onih njihovih egzotičnih navijačica i navijača koji su pravili karnevalsku atmosferu svo vreme i zaista šteta što im je to jedino SP na kome su igrali, sećam se bili su u grupi sa Argentinom, Hrvatskom i Japanom, izgubili su od Hrvatske i Argentine i ostvarili počasnu pobedu u poslednjem kolu protiv tada debitanta Japana, pored gotivnih navijača imali su i nekolicinu zanimljivih igrača kao što su Robi Erl legenda Vimbldona (tada premijerligaša), Frenk Sinkler (igrao za Čelzi dosta dugo, posle za Lester), bek/krilo Rikardo Gardner igrao 15-ak godina, gotovo celu karijeru za Bolton, pa napadač Markus Gejl igrao isto za Vimbldon veoma dugo, pa Teodor Vitmor (beše do skoro bio i selektor Jamajke), Deril Pauel (beše igrao dugo za Derbi Kaunti), napadač Dion Barton (isto igrao u Engleskoj celu karijeru koja je bila veoma duga što u Premijer ligi što po onim njihovim nižim ligama), Pol Hol takodje, Fitzroj Simpson isto igrao u Engleskoj, secam se i onog Endija Vilijamsa koji ima preko 100 nastupa za reprezentaciju ali on je mislim igrao celu karijeru u onoj američkoj MLS ligi, defanzivac Linval Dikson sa oko 130 nastupa je isto bio deo te ekipe kao i golman Voren Beret.
Bili su baš gotivna ekipa, meni tad 1998. najsimpatičnija ekipa na prvenstvu uz Nigeriju, tada onu čuvenu Nigeriju sa Džej Džej Okočom, Babajarom, Babangidom, Taribo Vestom, Nvankvo Kanuom, Amokačijem, Amunikeom, Viktor Ikpebom, Sandej Olisehom, Džordž Finidijem, Uče Okečukuom, Rašidom Jekinijem (nažalost sada već pokojnim R.I.P.) ........koju je predvodio Bora Milutinović i sećamo se kako su pobedili Španiju u grupi sa 3:2 u onoj epskoj utakmici, brate sećam se ajde ne baš kao da je juče bilo ali ajde kao da je bilo negde prošlo/pretprošlo leto. ;)

Inače od tad se svake kvalifikacije nadam da će se Jamajka opet plasirati na neko SP ali nažalost to nikako da se desi a od tad i te 1998. je baš mnogo vremena već prošlo, nadam se da će im makar ovo proširenje sa 32 na 48 reprezentacija malo pomoći i olakšati stvari pa da opet zaigraju na nekom SP.
Eto prošle godine na onom Gold/CONCACAF su odigrali veoma dobro i stigli su do polufinala gde su ispali od Meksika, inače selektor im je Heimir Halgrimson Islandjanin koji je reprezentaciju Islanda doveo do 1/4 finala EP 2016. i odveo ih na SP 2018. u Rusiju.
Što se tiče igračkog kadra dobri su napred, tu su recimo Leon Bejli iz Aston Vile (pre toga godinama igrao za Bajer Leverkuzen), Mihail Antonio iz Vest Hema (prava legenda tog kluba već, u Vest Hemu je još od 2015. i odigrao dosad preko 250 utakmica za njih i dao skoro 70 golova), Demaraj Grej koji sad igra u Saudijskoj Arabiji (a pre toga igrao za Lester, Bajer Leverkuzen i Everton), Šamar Nikolson koji igra za Spartak iz Moskve (a mislim da je na pozajmici u Klermonu) i zasad je u reprezentaciji dao 19 golova na 49 utakmica, tu je i mladi talentovani Dažuan Ričards iz Čelzija, eto i Norman Kempbel iz Vojvodine je bio na širem spisku ali ima tu dosta boljih igrača pa je na kraju otpao sa spiska isto kao i Trajvante Stjuart iz Javora iz Ivanjice, e sad što se tiče napadača, zaista imaju nekoliko kvalitetnih napadača i to se ne čini uopšte loše, ali ostatak tima nažalost nije na tom nivou, u veznom redu imaju Bobija Rekordovu-Rida što igra za Fulam od 2019. za koji je dosad odigrao 160 utakmica i postigao 25 golova, u zadnjem redu imaju Itana Pinoka koji isto već dugo igra za Brentford, isto od 2019. za koji je odigrao 166 utakmica uz 9 golova, imaju Demiona Louva koji je igrao u Saudijskoj Arabiji a sad je u američkoj MLS ligi, i Majkla Hektora koji je isto igrao na Fulam a prosle sezone je igrao u Čarltonu u Ligi 1 i eto imaju veoma dobrog golmana Andre Blejka koji od 2014. je standardan u reprezentaciji i od 2014. brani u Filadelfiji, znači vezni red i odbrana osim Bobija Dekordove-Rida iz Fulama i Itana Pinoka iz Brentforda ostali svi uglavnom igraju ili po engleskim nižim ligama ili u američkoj MLS ligi.
Sad svojih limita svakako da imaju ali opet ako se to ukomonuje u jedan dobar kolektiv i jednu dobru energiju videćemo koliko je to i zašta dovoljno.

Ovi se još 40 godina neće dogovorit koliko često se igra Copa. Urnebes. Znači malo svake, pa malo svake dvije, pa malo svake 3, pa malo svake 4, pa onda 8 godina ništa....ali vrhunac je 1959. kada su se održale dvije; jedna u od početka 3. do početka 4. mjeseca, a druga u 12. mjesecu sa zadnjom utakmicom na Božić.

Poslednja izmena:

Back