Cime se grejete u KUCAMA?

pele27

Primećen član
Poruka
959
Dakle, zanima me kakavo grejanje koristite? Vise me interesuju ljudi u kucama jer su sve 4 strane spoljne i td i td. Mi zivimo u relativno maloj kuci (40kv) i imamo samo jednu TA pec. Super ona ugreje prostoriju u kojoj se nalazi, ali nece da greje iza coska :zroll: Koristimo i klimu dokle god je to moguce, dok joj led dozvoljava. Ali je i tako hladno u kuci i vise mi se smucilo to uotavanje u dzempere, debele carape, ledeno kupatilo i tako to.. Odem kod nekih gde je parno ili etazno po kucama, oni u kratkim rukavima, poludim. Tako da nisam pametan sta da preko leta odradim za sledecu zimu. Norveski radijatori? Etazno? Voleo bih da cujem sta vi koristite za grejanje i koliku kvadraturu grejete?
 
Imam kucu od nekih 150 - 170 kv ( sa pokrovljem) i grejemo se na struju. Elektricni kotao...Sta reci to jeste gospodski,samo se stisne dugme,al posto su smanjili jacinu struje sad zbog ovih neprilika to crpi energiju a manje greje. Inace kad nije ovako izadje skoro ista cena ( mozda i malo manja) kad bi se grejali na drva i ugalj... A da,ne greje se potkrovlje i predsoblje ( a u gostinjskoj je smanjeno) ...
 
100m2 grejem, kombinacija struja i plin.U dve sobe su TA peci,dok nije bilo ovako hladno samo nocu sam punila ,sad i preko dana stoji na punjenje i ukljucen ventilator da duva i lepo je toplo.A koliki racun ce biti videcu ,prosli mesec je bio podnosljiv.U kuhinji se grejem na plinsku pec a u kupatilu uvece ukljucujem plinsku ,danju brrr kad udjes .Ali hladan hodnik i jos jedna soba koju samo povremeno koristim ( gosti ) .
Volela bih da je svuda toplo i razmisljam o tome al zavisi koliko bi kostalo tako da me bas zanima ako neko zna koliko otprilike kosta uvodjenje eteznog grejanja za tu kvadraturu
 
Dakle, zanima me kakavo grejanje koristite? Vise me interesuju ljudi u kucama jer su sve 4 strane spoljne i td i td. Mi zivimo u relativno maloj kuci (40kv) i imamo samo jednu TA pec. Super ona ugreje prostoriju u kojoj se nalazi, ali nece da greje iza coska :zroll: Koristimo i klimu dokle god je to moguce, dok joj led dozvoljava. Ali je i tako hladno u kuci i vise mi se smucilo to uotavanje u dzempere, debele carape, ledeno kupatilo i tako to.. Odem kod nekih gde je parno ili etazno po kucama, oni u kratkim rukavima, poludim. Tako da nisam pametan sta da preko leta odradim za sledecu zimu. Norveski radijatori? Etazno? Voleo bih da cujem sta vi koristite za grejanje i koliku kvadraturu grejete?

Преко лета одради изолацију куће онако како треба. Све остало ти је још једна рупа у џепу.
 
Alfaplam kamin sa razvedena 4 radijatora, bakarne cevi, pumpa...ma sve što ide uz to, za 100 m2, ukupno 1200 evra. To je bilo pre 8 godina. Sam kamin je trećina tog iznosa. Jednu prostoriju ne grejemo, zavrnuli smo radijator, za sezonu potrošimo 8 kubika bagremovog drveta. Početkom i krajem sezone kada je temperatura preko 15 stepeni, koristimo klimu i ne ložimo jer je pretoplo. Imamo demit, ali i staru stolariju koja baš i nije savršena.
 
Grejemo se na plin, imamo radijatore u celoj kuci, prizemlje i sprat..
Ne grejemo sve- Grejemo dnevnu sobu, 2 spavace, kupatilo i jednu sobu gde ja ucim...
Na onom digitalnom termometru je namesteno da od 9h do 21h odrzava temeraturu 23stepena, a od 21h do 9h da odrzava 16stepeni.
Grejanje mesecno placamo oko 15000din (s tim da 60% placamo sad, a 40% preko leta) i ok je.
 
Grejemo spratnu kuću površine oko 200m2 centralnim grejanjem na čvrsto gorivo. Nisam dobar sagovornik za temu o troškovima grejanja, jer nemamo izolaciju, a imamo lošu drvenu stolariju, pa kada se to udruži, rasipamo energiju, tj. bacamo pare. Nezavisno od toga koliko nas košta grejanje, ovo je savršen način da se ugreje kuća. U prizemlju nam je stalno 26C preko dana, na spratu kada je hladno kao ovih dana ne prelazi 22C, ali svejedno, tamo su nam spavaće sobe. Grejemo celu kuću i upravo je neprocenjivo to što gde god koraknem svuda mi je toplo. Ne znamo šta su prsluci, džemperi, debele čarape, ćebadi i slično.
 
Преко лета одради изолацију куће онако како треба. Све остало ти је још једна рупа у џепу.

Tačno. 40 kvadrata nije mnogo - to može da ugreje bilo kakva peć, kad je dobro izolovano.
Grejem se na gas (peći) i poredila sam visinu računa i kvadraturu sa kolegom koji ima istu peć - on greje više kvadrata za manje para, iz prostog razloga što ima bolje izolovanu kuću.
 
Na sta se grejem? U dnevnoj sobi i kuhinji, koje su spojene, koristim drva, u dve sobe gas, u jednoj struju a ostale dve sobe, kupatilo i hodnike ne grejem. Sve to dodje oko 20 000 mesecno a ne ogrejem se kako treba. Smrzavamo se cele zime. Najgore je za kupatilo koje uopste ne grejemo, ali tu sam se vec navikao, pa mogu da se kupam i kad je u njemu ispod 10 stepeni. Verovatno bi bilo toplije da je bolja izolazija.

Jedne moje komsije za centralno grejanje koriste slamu, ostatke od kukuruza i soje. Posto imaju dosta zemlje imaju i dosta te biomase pa im grejanje izadje prakticno besplatno.
 
Poslednja izmena:
Imam komšiju koji je nedavno renovirao kupatilio. Ugradio je ispod pločica neko podno grejanje koje troši malo više nego obična sijalica (250 vati) a u kupatilu je vrlo prijatno. Celu kuću greje na centralno, ali tu ne pušta jer je ovo podno dovoljno. I mi planiramo da renoviramo kupatilo za koju godinu pa ćemo to ugraditi. Sada je , onako, prosečno toplo, iako imamo onaj cevasti radijator unutra. Često dogrevamo kupatilo kada se deca kupaju i na zidovima mi se kondenzuje voda. Tako je bilo i kod tog komšije a sada nema problema. Dobro je što je to grejanje odvojeno od centralnog jer ima dana kada je u kući dovoljno toplo, a u kupatilu treba da bude toplije.
 
Imam komšiju koji je nedavno renovirao kupatilio. Ugradio je ispod pločica neko podno grejanje koje troši malo više nego obična sijalica (250 vati) a u kupatilu je vrlo prijatno. Celu kuću greje na centralno, ali tu ne pušta jer je ovo podno dovoljno. I mi planiramo da renoviramo kupatilo za koju godinu pa ćemo to ugraditi. Sada je , onako, prosečno toplo, iako imamo onaj cevasti radijator unutra. Često dogrevamo kupatilo kada se deca kupaju i na zidovima mi se kondenzuje voda. Tako je bilo i kod tog komšije a sada nema problema. Dobro je što je to grejanje odvojeno od centralnog jer ima dana kada je u kući dovoljno toplo, a u kupatilu treba da bude toplije.

За грејање купатила подним грејањем препоручује се бар 120W по м2. Важно је да се грејна мрежа рашири равномерно по целом простору који је отворен. Ја сам радио прво мрежу у кошуљици од лепка (може да се користи и самонивелишући цементни премаз) а онда плочице. Веома је корисно у прелазном периоду а ако је купатило добро изоловано, чак и лети вреди.
Једина мана је што је однос цене грејача и термостата за овако мали простор "неисплатив" па је боље узети аналогни термостат који спада у јефтиније него дигитални. Али, ко може да приушти, зашто да не. Фирме које продају ове подне грејаче нуде и пројектовање, то јест, израду скице полагања грејача, што је веома корисно ако немате искуства у постављању овога.
 
al posto su smanjili jacinu struje sad zbog ovih neprilika to crpi energiju a manje greje..

Moze li malo detaljnije oko ovog problema, jacina struje u amperima je manja, a voltaza i snaga koja se moze povuci iz mreze je ista? Sta to znaci sa kwh potrosene, ode ih vise za isti ucinak ili? Mene interesuje neko sa aspekta elektrotehnike da moze to da mi malo pojasni...

Inace svako centralizovano grejanje je ok, pojedinacno po prostorijama ako se greje vise prostorija onda je neisplativo, struja je kod nas socijalna kategorija i treba da je koristimo dok je jos ovako jeftina....
 
Hvala vam na odgovorima svima. Kuca cela ima 40kv i odradjena joj je izolacija striroporom od 5cm, i jedan deo kuce ima PVC stolariju. Znam da ta kvadratura deluje smesno ljudima koji imaju kuce od po 200kv ali nama je opet hladno. Naravno, mi smo krivi jer nismo isplanirali grejanje. Dakle i ta jedna TA pec od 3kw NE MOZE da ugreje tih 40kv. Zato sam se bacio na istrazivanje tog etaznog, neki ga pljuju da je preskupo (ne mislim na investiciju ugradnje vec na astronomske racune), neki ga hvale na sav glas. Jedni hvale etazno na struju, neki na cvrsto gorivo..potpuno sam lud vise. Nisam pametan, majke mi!! Sta ciniti...
 
Moze li malo detaljnije oko ovog problema, jacina struje u amperima je manja, a voltaza i snaga koja se moze povuci iz mreze je ista? Sta to znaci sa kwh potrosene, ode ih vise za isti ucinak ili? Mene interesuje neko sa aspekta elektrotehnike da moze to da mi malo pojasni...

Inace svako centralizovano grejanje je ok, pojedinacno po prostorijama ako se greje vise prostorija onda je neisplativo, struja je kod nas socijalna kategorija i treba da je koristimo dok je jos ovako jeftina....
Не, електродистрибуција обара напон тј волтажу, а мањи напон,,протерује" мање ампера(мању, тј слабију струју) кроз грејач јер је I=U/R.
Из овога, следује ти да је смањењем напона мања струја, а тиме мања и снага јер се она рачуна као P=U*I.
Овим се у времену критичне потрошње(пикови) смањује преоптерећивање система.
Нема утицаја на грејаче(они заправо ,,уживају"), али мотори раде под стресом, док је за електронику мање више свеједно, сем у случају великог пада напона када не страда, али постаје нефункционлна.
 
Dnevnu sobu sa trpezarijom i kuhinjom (~30 kvm), grejem klimom (Fujitsu inverter, 12-ica), drzim 22-24 stepena, ne volim da mi bude bas pretoplo. Preostale dve sobe imaju razvedeno etazno grejanje sa elektro grejacima, ali posto ne koristim te sobe trenutno, ni ne ukljucujem grejanje u njima. Novogradnja je u pitanju, solidna, sa ok izolacijom. Za decembar (15.12.-15.01.) je racun bio 3,200 dinara, sa sve ostalim potrosacima (bojler, masina za ves, sudove, sporet, firizider, tv, kompjuter, ...). Plan mi je da i u ostale sobe stavim klime, samo manje, kad pocnem da ih koristim.
 
A šta misliš o tome da uvedeš podno grejanje...na tih 40 m2 to nije tako skupo, zavisi od toga kakav voliš da ti bude pod, jer je sa podnim najbolje neke pločice da se stave. Potrošnja nije velika, samo tih prvih par dana dok se zagreje sistem, onde se samo održava temperatura.
 
Kad smo poceli da zivimo zajedno mm i ja smo ziveli u stanu od 30 tak kvm koji je grejala jedna velika TA pec...i uvek mi je u kuhinji i kupatilu bilo hladno.....i mrzela sam kad dodje zima jer sam onda veci deo dana umotana u 101 sloj....
Sada zivimo u kuci od 120kvm na 3 etaze,u prilicno otvorenom prostoru. U celoj kuci imamo radijatore,a grejemo se tako sto u polovini radijatora imamo one elektricne grejace tzv mekove---oni greju vodu u sistemu,a pumpa tera tu vodu kroz sve radijatore....naravno,struja nas preko zime kosta prilicno papreno i uz koriscenje merne grupe,ali nemamo drugi nacin da se grejemo...Doduse,planiramo da u dnevnu sobu ubacimo kamin...ali ti planovi se svakog leta nekako izjalove :)
 
Inace sad je u Vojvodini popularno ( a ja zivim u banatskom delu BG-a) ugradjivanje grejanja na termalne vode. Oko 4000 evra investicija ali se u sustini grejete za dzabe...E sad komsijama fukcionise odlicno,dal ce im uvek biti tako ne znam...
 
Poslednja izmena:

Back
Top