Cene vs plate vs Evropa

Плачу за југом јер су им старији причали како је тад било много добро - сви били запослени,сви добили стан,сви ишли на море,све било бесплатно и плате биле по 1000,2000,3000 ДМ :hahaha: :hahaha: :hahaha:

У стварности је у југи била незапосленост највећа у Европи,од моје генерације сваки десети је можда видео море а било је и оних који су први пут видели воз кад су пошли у ЈНА.Сваки двадесети југословен је имао аутомобил који је служио само за не дај Боже кад се иде доктору или код родбине на село да се натовари лука,кромпира,пасуља,јаја,сира...јер се од социјале зване ''лични доходак'' није могло преживети....

И све је било скупље него у западном свету,...чудно,''све је било наше'' а што је онда било тако скупо?
Moje osobno mišljenje da mnogi ne plaču za Jugom, nego za mladosti. Sve je lako kad si mlad. I ja sam tad bio klinac, išao u školu, nisam brinuo ni za što. Sve su starci radili i brinuli se. Što ću jest, što ću popiti, što ću obući. . Ni brige ni pameti. Osim škole! 😁

Ne znam, zavisi možda i od politike tvrtke, što ja znam. Kažem, puno varijabli.
Evo recimo njemački About You. Ista trgovina i u Njemačkoj i kod nas, pa možeš uspoređivati cijene.
https://m.aboutyou.hr/
https://m.aboutyou.de/
Ili jednostavno odeš u nekakav centar, u Newyorker npr. pa tamo ima na kartici s cijenama i cijene u drugim zemljama. Koliko sam skužio kod vas su nešto malo veće cijene nego kod nas, a PDV je niži kod vas nego kod nas. Možda je do carine (ako je ima), možda do marže trgovine...
Погледај на тим картицама цену у Немачкој.

Stariji pricali ili sam ziveo, a sad mogu da se uvate za jaja sto ce dobiti blizu onog sto je bilo u Jugi....
I sad mogu da veruju pricama disidenata i zaracenih strana ili da gledaju kako neki seljak ponavlja isto sto ponavlja i ucitelj i sto ponavlja i radnik u nekoj fabrici polufabrikata, znaci da nije bas ono najniza radna snaga, i sto ponavlja i neki inzenjer..

Jos uvek je mnogo onih koji su osetili zivot i trziste SFRJ...a bilo je trzista i pored DB...
Prestalo je sve to negde 1987 zbog politike, mozda godinu manje...
Pre toga je bilo uvoznika koji nisu DB, ceda mraz, schnaider itd itd, oliveti
Bilo je i nekih nepoznatih firmi za sire trziste, ali poznatih za preduzetnike koje su uvozile na slobodnom trzistu..
Beogradske male firme su uvozile, kako ne znam, ali si mogao da kupis slot, pa se dogovore ljudi tri cetiri firme i kupe slot...slot mu dodje npr paleta...zavisi za sta je slot...
Poreklo slota je malasia npr, ili izaberes sta hoces, hong kong, ali mora biti ceo slot...

Sve je to postojalo legalno..
Polulegalno je bilo sony televizori, iako svi misle da je bilo legalno ali nije, nego je bila mutljavina preko bescarinske zone Beograd i neke firme sad zatvorene, a ne secam se kako se zvala...Sony je znao za to , jer je imao veleprodaju ovde, samo se nije mesao u TV , jer nije mogao nista , e tu je bila mutljavina mozda i DB i tih igraca..

Uvek na kraju pobedi taj smrdljivi balkan...tako je bilo pri kraju SFRJ , tako je i danas..

Točno tako, 100 različitih stvari. Struja, voda, plaće, poslovni prostor, skladištenje, grijanje, cijena goriva, osiguranje...
Treba to sve namiriti. Pa uvoznik, špediter...
I skoro sve nabrojano je skuplje na Zapadu.
Pa kako onda naš Lidl ima veće cene (ili u najboljem slučaju iste ili neznatno niže) od onih na Zapadu?
Ne govorim o brendovima, već o robi široke potrošnje.

Ne znam, zavisi možda i od politike tvrtke, što ja znam. Kažem, puno varijabli.
Evo recimo njemački About You. Ista trgovina i u Njemačkoj i kod nas, pa možeš uspoređivati cijene.
https://m.aboutyou.hr/
https://m.aboutyou.de/
Ili jednostavno odeš u nekakav centar, u Newyorker npr. pa tamo ima na kartici s cijenama i cijene u drugim zemljama. Koliko sam skužio kod vas su nešto malo veće cijene nego kod nas, a PDV je niži kod vas nego kod nas. Možda je do carine (ako je ima), možda do marže trgovine...
koliko vidim u nemackoj skuplje nego u hrvatskoj.
o tome i pricam svo vreme

https://www.aboutyou.hr/p/nike/sportske-hlace-6525982
https://en.aboutyou.de/p/nike/workout-pants-13299230

Hajde to gde moze da se vadis na kolicinu nabavke...Nemacka uveze milion artikala, Hrvatska razmislja da li hiljadu ili 500 , pa sipak ce ista cena da bude ....

Ali kod kineske robe razlicit je kvalitet i cena u BIH u CRO i u SRB..
U Srbiji sljam nevidjeni ...vise robe prodaju kinezi sto je domaceg porekla nego kineske a da valja...
U bosni , i pored meni poznatih reketa , kineska roba slicnog izgleda kao u Srbiji ali totalno drugaciji kvalitet...nije sve...kablovi su im uvek oni grafitni ebali ih grafitni , ali tako zamisljeno , grafit u plastici glumi provodnik i milina..jeftino kratkotrajno a radi na pocetku..

Kad kazem kineska ne mislim kinesko poreklo , i tu bi mogli da se vadimo na razlicit dobavljac pa simteh, comteh i ostali mogu da izaberu bolji kvalitet, nego pricam robu iz suskavih vreca...ciganiju...

Ne znam. Veće tržište, domaći proizvođači, subvencije države...
Ja kad kupujem elektroniku , ne znam za vas, kako se ko snadje, ako okrenem nemackog prodavca, krene dogovaranje koje je meni logicno , cena, kolicina, cena kolicina, cena rok isporuke, cena kolicina....handshaking i onda se dobije nesto sto nije ni izbliza nasim cenama..

Sta znaci nije ni izbliza...to znaci da chip kosta 250e na malo, 150e na preko 1000komada ako pitas na balkanu , a kosta 0.6e ako ga nabavis u Nemackoj....
Da , logicno je objasniti ovo 250e za 1 kom, ali ni to nije logicno , ali hajde, balkanci ce to objasniti nekako bajo ja zbog tebe mora da se lomim i okrecem telefone , blejim i tako to , to kosta...koliko pa eto 100e brat bratu za dva puta po pola sata...
Ali razliku izmedju 150e i madjarskih 49e na malo to je teze objasniti, a kad dodam ovo na kraju , kad padne ispod 1e, a nije africka roba nego prima klasa...e onda se uhvati za glavu kad pravis uredjaj da li ces ga naruciti i od koga i u kojoj kolicini..
Par puta mi se isplatilo da narucim 10 000 komada a treba mi 1500...samo da bih povukao cenu i robu iz Nemacke...Ostalo sam par puta unistio na otpadu...

Na kreditima Amerike.
Danas je realno stanje.
a sad kao nismo na kreditima?
na daleko vecim smo nego sto smo tad bili.
ta prica kako smo nekad ziveli dobro zbog kredita je BS jer smo sad jos vise zaduzeni a losije zivimo.

izvoli
dug-1.jpg

a sad kao nismo na kreditima?
na daleko vecim smo nego sto smo tad bili.
ta prica kako smo nekad ziveli dobro zbog kredita je BS jer smo sad jos vise zaduzeni a losije zivimo.

izvoli
dug-1.jpg
Nisi dobro citao , oni svo vreme dokazuju da bolje zivimo sad nego u 80 tim u SFRJ
Dakle veca zaduzenost bolje se zivi..

Ja znam da nema sanse da sad prosecni zivotni vek dostigne ovih iz SFRJ penzosa ...nema sanse...gledaj umrlice sadasnjih ljudi , to je sve od 48 do 56 najvise, pa onda polako opada, a gledaj SFRJ generacije...to je 87-93 godine pa onda opada..

Hteli ne hteli da priznamo mi imamo dvogrbu raspodelu prosecne duzine zivota....ova desna grba ti su se naziveli posteno, a jadni pod dugom od 9 milijardi dolara u totalu na kraju, a ovi sa leve grbe ne znam vise, 30 milijardi , 60 milijardi, ali dobace do prve penzije mozda, a onda ajd vidimo se u sabirnom centru..

Back