Cene vs plate vs Evropa

ovo je skroz netacno.
prvo cene su uglavnom slicne kao na zapadu a drugo kad dodje akcija ti brendovi imaju cene slicne cenama kod kineza za nekvalitetnu robu.

cak je skoro bio i clanak kako su kinezi digli cene i da su na uscu cene povoljnije nego kod kineza.
Потпуно је тачно. Чак су цене ниже у Немачкој него у Чешкој или Мађарској у многим немачким робним ланцима.
Акције, посебно сезонске су такође тамо озбиљне, код нас се своде на незнатно снижење.

Ал ако ти кажеш, онда ћемо да усвојимо твоје свевишње мишљење. :malav:

ma brt bajke.. i tad je običan radnik žvakao parizer sa jogurtom i krpio se od prvog do prvog
netacno..znam klasicne sljakere koji su porodice vodili u grcku na 15 dana,
Потпуно је тачно. Чак су цене ниже у Немачкој него у Чешкој или Мађарској у многим немачким робним ланцима.
Акције, посебно сезонске су такође тамо озбиљне, код нас се своде на незнатно снижење.

Ал ако ти кажеш, онда ћемо да усвојимо твоје свевишње мишљење. :malav:
nemacki robni lanci nisu prodavnice brenodavane robe koje si prvobirtno spominjala..nemoj sad menjati teze :tease:

Још један разлог за високе цене је наш некакав комплекс да купујемо скупе брендове а да просто немамо примања сходно томе, буквално вештачки отварамо тржиште таквом дрању. 😆

Када би такви брендови били бојкотовани,још како би спустили цене...
Monopol je jedan od glavnih krivaca. Recimo kod nas u Hrvatskoj, nakon što smo postali samostalni, glavni je bio Todorić, Konzum. Kad su strani lanci počeli dolaziti u Hrvatsku, ravnali su se po njemu i njegovim cijenama. Ako je kod nas nešto 10DEM, a u Njemačkoj 5DEM to isto, pa zašto bi taj lanac trgovina to prodavao ovdje za 5DEM kad mu je dovoljno 8 ili 9DEM. Biti će jeftiniji i ljudi će ići kupovati kod njih, a oni će super zaraditi. Isto tako i sad, nisu to neke velike razlike u cijenama ni sad između trgovačkih lanaca kod nas, sve je to podjednako.

Брендови су један од примера. Хоћеш да кажеш да је Скечерс и Најк иста цена код нас и у САД?
mani me sad.
amerika ima posebno trziste koje ne mozes nikad porediti sa evropskim jer americka vlada puno toga subvencionise i tamo su cene uvek daleko nize nego u evropi.
ali ako gledas zapadnu evropu da..mogu da potvrdim jer sam u barseloni gledao isti model nike patika koje sam hteo da kupim kod nas i bila je ista cena kao i u delta sportu koji je tad bio oficijalni uvoznik za nike.

u turskoj u sketchers prodavnici ovog leta sam gledao jedne patike, ista cena kao u bg-u

За време Југославије имали смо другачије уређење, социјализам је подразумевао беслатно школовање, здравствено па чак и обезбеђење стамбеног простора а то све кошта државу, тиме су и плате биле ниже али није било гладних мада је било мало простора и за луксуз данашњих размера.

Почетком транзиције ми смо бубнули у тржишну економију и капиталистичко уређење са заостатком од бар деценије у којој је разорена привреда и економија.
Огромна понуда радне снаге и премала понуда радних места је узроковала бедна примања.
Померамо се али споро што је и разумљиво ако узмеш у обзир колико једну фирму коштају порези, доприноси, таксе и сви намети државни и колико има простора за плате.

Фирма мора да послује позитивно да би опстала.
Са друге стране цене су препуштене слободном формирању јер се један добар период економија одржавала буквално само трговином.
Цитирам сама себе јер неки не читају!
У тебе гледам админе 🙄
Цене сам успут споменула јер си их ти навео као параметар у уводном посту.

Брендови су један од примера. Хоћеш да кажеш да је Скечерс и Најк иста цена код нас и у САД?
Nike i Skechers su američke tvrtke i sigurno imaju niže cijene u USA nego u Europi. E sad drugo je pitanje cijene u Njemačkoj, Italiji, UK ili ovdje na prostoru bivše države. Jer cijena zavisi od više stvari kao što je marža trgovine, PDV, nabavna cijena proizvoda, carina (ako je ima), uvoznik, distributer, špedicija...

Nike i Skechers su američke tvrtke i sigurno imaju niže cijene u USA nego u Europi. E sad drugo je pitanje cijene u Njemačkoj, Italiji, UK ili ovdje na prostoru bivše države. Jer cijena zavisi od više stvari kao što je marža trgovine, PDV, nabavna cijena proizvoda, carina (ako je ima).
Истина, али и Тимберленд и Левис су америчке али имају далеко усклађеније цене, а у ЕУ је свугде иста цена бар класичних модела.

Једне? У Турској? И то ти дође аргумент да си у праву.😁
na sve ovo ti se uhvatila turske.
ako hoces moze i to..
da..u prodavnici su sve cene bile u rangu nasih samo sto sam pricao za jedne koje sam konkretno ja gledao.

sad je druga stvar sto ljudi odu na bazar i kupuju jeftinu fejkovanu robu ali oficijalne prodavnice nisu imale nista povoljnije cene nego kod nas.

a spaniju si elegantno preskocila :D

ako hoces mozemo ovako do do sutra, na mom si terenu :D
puno putujem i kupujem i znam cene u evropi i garantujem ti da su brednovi skoro iste cene kao kod nas.
to sto ces naci neku dileju koja ce poceti da kaki kako je kupila u nemackoj ili grckoj geox cipele za 30 evra i kako su kod nas preskupe usput preskakjuci da kaze da su te cipele bile na totalnoj rasprodaji i samo jedan broj koji je igrom slucaja bio broj te osobe ne znaci da su na zapadu cene povoljnije.
ako zelis mozemo i o tome, slobodno.

Истина, али и Тимберленд и Левис су америчке али имају далеко усклађеније цене, а у ЕУ је свугде иста цена бар класичних модела.
ti opet o usa.
ajmo jos jednom za one koji sporo kapiraju :D
USA ima posebno trziste sa posebnim veoma povoljnim cenama jer njihova vlada puno subvencionise robu siroke potrosnje.

i mene srce boli sto gopro12 u americi kosta 400$ sto je oko 370€ a u evropi ga ne mozes naci ispod 470€

ajmo jos jednom za one koji sporo kapiraju :D
Natural World What GIF by BBC Earth

Ne znam, zavisi možda i od politike tvrtke, što ja znam. Kažem, puno varijabli.
Evo recimo njemački About You. Ista trgovina i u Njemačkoj i kod nas, pa možeš uspoređivati cijene.
https://m.aboutyou.hr/
https://m.aboutyou.de/
Ili jednostavno odeš u nekakav centar, u Newyorker npr. pa tamo ima na kartici s cijenama i cijene u drugim zemljama. Koliko sam skužio kod vas su nešto malo veće cijene nego kod nas, a PDV je niži kod vas nego kod nas. Možda je do carine (ako je ima), možda do marže trgovine...

Jer cijena zavisi od više stvari kao što je marža trgovine, PDV, nabavna cijena proizvoda, carina (ako je ima), uvoznik, distributer, špedicija...
I da li se prodaje na Balkanu ili u Zapadnoj Evropi.
Gledao sam (ustvari žena mi pokazala) kalkulaciju cena jedne trgovinske kuće, gde je cena dizela
ukalkulisana u cenu proizvoda sa 250 din/Lit., znači skoro 25% više.
Tako se svi troškovi veštački naduvaju, da bi na kraju njihova marža ispala duplo manja nego što ustvari jeste.
I na kraju one naše uvlakače koje to rade, dobiju bonus od (stranih) gazdi za ostvareni ekstra profit.
A ti kao potrošač se uhvatiš za onu stvar...

Шта није било?
Нпр.
81-е године сам нпр. зарађивао 5.000 - 6.000 н.динара месечно (или 500.000 - 600.000 старих динара)...било је то између 300 и 400 ондашњих немачких марака (ДМ).Тада нико или је ретко ко пратио курсну листу па се зато данас људи и фрљају неким цифрама око висине плате...

Анте Марковић јесте поделио кредит ММФ-а ( 3.5 милијрди $ ) у ''плате'' које су тад (некима)достизале и преко 1.000 ДМ (радничка и до 700 ДМ) али немој да заборавиш да је тад литар бензина био 1,5 ДМ док је у Немачкој био 0,98,килограм банана је био 4-5 ДМ а у Немачкој 1,5 ДМ...чоколада са лешницима у Немачкој 0,69 ДМ у СФРЈ преко 2 ДМ...

''Благостање'' Анте Марковића трајало је 6 месеци (''скочила'' марка на 9 динара)...

Дакле - плата је овде одувек била много мања у односу на западну Европу....
Onda da prevedemo.2:1 evro marka.Ako je evro oko 117,3 onda je marka 58,65.
81-ve.Znaci plata 150-200 evra ili 17.500-23.500rsd.
Zlatno doba Ante Markovica plata od 350 evra do 500 evra ili 41.000-59.000rsd.Cene benzin 88rsd,cokolada 41rsd.
Dobro znate sta mislim i o zutima i o Milosevicu ali kad se sve sagleda danas se bolje zivi nego 80-ih.

Ja ne znam što vi toliko plačete za tom Jugoslavijom? Što se vama u njoj toliko sviđalo? Vožnja par-nepar? Redukcije struje? Redovi za ulje, šećer...? Inflacija i do 1000%?
https://express.24sata.hr/ekonomix/sjecate-se-inflacije-juga-je-tonula-brze-od-venezuele-17337

Плачу за југом јер су им старији причали како је тад било много добро - сви били запослени,сви добили стан,сви ишли на море,све било бесплатно и плате биле по 1000,2000,3000 ДМ :hahaha: :hahaha: :hahaha:

У стварности је у југи била незапосленост највећа у Европи,од моје генерације сваки десети је можда видео море а било је и оних који су први пут видели воз кад су пошли у ЈНА.Сваки двадесети југословен је имао аутомобил који је служио само за не дај Боже кад се иде доктору или код родбине на село да се натовари лука,кромпира,пасуља,јаја,сира...јер се од социјале зване ''лични доходак'' није могло преживети....

И све је било скупље него у западном свету,...чудно,''све је било наше'' а што је онда било тако скупо?

I da li se prodaje na Balkanu ili u Zapadnoj Evropi.
Gledao sam (ustvari žena mi pokazala) kalkulaciju cena jedne trgovinske kuće, gde je cena dizela
ukalkulisana u cenu proizvoda sa 250 din/Lit., znači skoro 25% više.
Tako se svi troškovi veštački naduvaju, da bi na kraju njihova marža ispala duplo manja nego što ustvari jeste.
I na kraju one naše uvlakače koje to rade, dobiju bonus od (stranih) gazdi za ostvareni ekstra profit.
A ti kao potrošač se uhvatiš za onu stvar...
Točno tako, 100 različitih stvari. Struja, voda, plaće, poslovni prostor, skladištenje, grijanje, cijena goriva, osiguranje...
Treba to sve namiriti. Pa uvoznik, špediter...

Onda da prevedemo.2:1 evro marka.Ako je evro oko 117,3 onda je marka 58,65.
81-ve.Znaci plata 150-200 evra ili 17.500-23.500rsd.
Zlatno doba Ante Markovica plata od 350 evra do 500 evra ili 41.000-59.000rsd.Cene benzin 88rsd,cokolada 41rsd.
Dobro znate sta mislim i o zutima i o Milosevicu ali kad se sve sagleda danas se bolje zivi nego 80-ih.

Дефинитивно боље шта год ко мислио или желео,чега је то резултат не знам али тако је.

Back