Cene vs plate vs Evropa

i sta mozemo iz tvog komentara zakljuciti...sa Jugoslavija i Srbija, nikada nisu bile drzava za obicnog radnog coveka...da ko god je pobegao odavde, od obicnih ljudi, napravio je najpametniji potez u zivotu, za samog sebe i svoju porodicu

Отприлике тако,....

Није ни побегло мало,побегао је повелики број...на једном састанку ГШ ондашње ЈНА (по прилици 1975-е године)констатовало се да се ''трећина резервног састава ЈНА налази на привременом раду у иностранству ,информација строго поверљива''

Били су то људи у најпродуктивнијем животном добу.Овде је незапосленост увек била јако велика,1985-е је било на ''бироу рада'' пријављено 1.200.000 незапослених и сматрало се бар још 500.000 који нису ни пријављени.

Који моји земљаче?ЈА...радио и примао толико колико сам навео.Радник са средњом школом...

Твоји су вероватно били у СИВ-у запослени?Или директори ''Југопетрола''?

komunjare...DB....ne šalim se...evo vidiš i sinak im je na liniji rukovodstva!

komunjare...DB....ne šalim se...evo vidiš i sinak im je na liniji rukovodstva!
ovo je tuga sto vecina ljudi razmislja kao ti i misli da se samo po politickoj liniji moze napredovati.
brate, budi strucan i bices trazen u svakom sistemu bez ikakve politicke pozadine u svojoj karijeri.
ali to je nesto sto um kao tvoj ne moze da spozna.

mama je bila naucni radnik, radila je u vinci.
tata strucan i trazen masinski inzenjer.

Колико је било таквих у држави?То није релевантан показатељ о платама и зарадама...и сад је то исто или слично.Неки дан ми био један познаник овде,дошао на разговор за посао у кинеску фабрику,није прихватио понуду.Нудили су му 200.000 у старту + неки бонуси али он каже да је то мало.Машински инжењер,врло стручан ,може да бира где ће да ради и за колико...радникк баш и не може тако па је задовољан и са платом од 70 -120.000....

znas nije lepo zezati se na racun necije porodice..ok je kad se izmedju sebe zezamo ali uplitati neciju porodicu je ruzno.

pa ti si prvi upleo porodice!
a i šta te ovde pogodilo?!
baš je bezazlena šala....

ovo je tuga sto vecina ljudi razmislja kao ti i misli da se samo po politickoj liniji moze napredovati.
brate, budi strucan i bices trazen u svakom sistemu bez ikakve politicke pozadine u svojoj karijeri.

e takve kao tvoje cenjene inženjere znam vrlo dobro
puna mi ih je porodica, šira, i to se ne biva bez podrške SA VRHA!
nikako! jedino što je tada bilo bolje je što su tada ti ljudi i znali nešto....za razliku od ovih sada

Колико је било таквих у држави?То није релевантан показатељ о платама и зарадама...и сад је то исто или слично.Неки дан ми био један познаник овде,дошао на разговор за посао у кинеску фабрику,није прихватио понуду.Нудили су му 200.000 у старту + неки бонуси али он каже да је то мало.Машински инжењер,врло стручан ,може да бира где ће да ради и за колико...
brate nekad se islo 15 dana na letovanje.
danas ljudi jedva uspeju i 10
to dovoljno govori o standardui nekad i sad.

e takve kao tvoje cenjene inženjere znam vrlo dobro
puna mi ih je porodica, šira, i to se ne biva bez podrške SA VRHA!
nikako! jedino što je tada bilo bolje je što su tada ti ljudi i znali nešto....za razliku od ovih sada
to sto su tvoji bili politicki obojeni ne znaci da su i drugi ali kao sto rekoh, um kao tvoj to ne moze da shvati da je nekad znanje dovoljno..ali treba imati to znanje.

to sto su tvoji bili politicki obojeni ne znaci da su i drugi ali kao sto rekoh, um kao tvoj to ne moze da shvati da je nekad znanje dovoljno..ali treba imati to znanje.

ne nisu al moraš biti podoban dovoljno da ne talasaš da te ne diraju!
razbiraš? samo se tražilo da ne gledaš okolko baš na oba oka, eto toliko
da ponekad zažmuriš na neko oko, po potrebi...
pa dali bi stigli dovde da je cela SFRJ bila toliko moralna?
ne bi....svi su bili gledam svoje posla i glava u pesak!
i to nas i dovede dovde...to gledam svoja posla....

brate nekad se islo 15 dana na letovanje.
danas ljudi jedva uspeju i 10
to dovoljno govori o standardui nekad i sad.

Хаха...е што бих волео да имам ''времеплов'' па да се вратимо ја и ти 50 година уназад,да ти видиш како је и КОЛИКО људи ишло на летовање од 15 дана

Стандарда што се тиче ај'реци колико је било аутомобила регистрованих у СФРЈ 1980-е године а колико их је данас регистровано у Србији?Ако је то показатељ стандарда а јесте...

Па како један врло стручан инжењер машинства не успе да се запосли у ''застави'' а запосли се у ''поршеу''...и после пар година постаде шеф развоја?Није био члан СКЈ...

Па како један врло стручан инжењер машинства не успе да се запосли у ''застави'' а запосли се у ''поршеу''...и после пар година постаде шеф развоја?Није био члан СКЈ...

ma magao si i kao ne član daleko da doguraš
al je bilo bitno da ćutiš na nepravde i gluposti
kao i sad...uostalom....

Хаха...е што бих волео да имам ''времеплов'' па да се вратимо ја и ти 50 година уназад,да ти видиш како је и КОЛИКО људи ишло на летовање од 15 дана
Ne lupetaj.
Sve veće firme su imale svoja letovališta na moru, išlo se iz zezanja 2 nedelje, skoro pa za džabe.

Ne lupetaj.
Sve veće firme su imale svoja letovališta na moru, išlo se iz zezanja 2 nedelje, skoro pa za džabe.
Не лупетам

...истина,летовалиште у Макарској,слично као касарна шестокреветна соба...ја сам онда као ''самац'' могао да добијем 7 дана али у Октобру...''знаш друже,прво брачни парови са децом,онда они без деце па тек онда самци...'' - није било скупо и плаћало се на рате али сада ти нико не би летовао под онаквим условима...

А шта је с ''мањим фирмама'',шта су оне имале?

Jedno banalno pitanje.
Ako vec imamo cene u rangu evropskih ako ne i vece u nekim stvarima, zasto nemamo i plate u tom rangu?
Nekako ispada da su plate uvek u rangu cena, jer se roba ne bi prodavala da nema ko da je kupi. Jedino pitanje je koji procenat ljudi može da priušti onu robu koja je skupa u odnosu na procenat ljudi koji to ne može.

Kod nas ima svega, i za bogate i za manje bogate. Mi smo ok, što bi rekao jedan političar "ja ne znam da je kod nas neko umro od gladi"

:ok:

И гребуцкао се од родбине са села или рођака из иностранства...радио додатне послове после ''радног времена''...
je l znaš onaj film kad Jare traži posao i dođe mu neki gazda i kaže mu: nema pauza, nema slobodan dan, nema godišnji, nema ovo, nema ono a Jare ga pita: pa dobro, šta ima? Ima da se crnči!

Nekako ispada da su plate uvek u rangu cena, jer se roba ne bi prodavala da nema ko da je kupi. Jedino pitanje je koji procenat ljudi može da priušti onu robu koja je skupa u odnosu na procenat ljudi koji to ne može.

Kod nas ima svega, i za bogate i za manje bogate. Mi smo ok, što bi rekao jedan političar "ja ne znam da je kod nas neko umro od gladi"
jeste ali je poenta jel jedes budjav lebac ili kao komsa u frizideru mortadela i nutela :D

jeste ali je poenta jel jedes budjav lebac ili kao komsa u frizideru mortadela i nutela :D
Zato što je količina materijalnih dobara ograničena i nema dovoljno svega za svakog.
Čak i kad bi hipotetički bilo moguće da svima bude sve dostupno, na to ne bi pristali oni koji misle da zaslužuju više. Ali ne mora toliko daleko da se ide. Recimo, čistačici u nekoj jakoj firmi povećaju platu na 50% inženjera. Ovi bi se odmah pobunili da i njima treba da se poveća iako realno imaju dovoljno. Tkd...sve je to stara poznata priča.

pa nije vucic bio pre vucica..
u periodu osamdesetih nije bilo tako, ali posle ante markovica koji je poslednji nesto uradio oko visine primanja da budu na evropskom nivou nasa primanja su se srozala.
Ja ne znam što vi toliko plačete za tom Jugoslavijom? Što se vama u njoj toliko sviđalo? Vožnja par-nepar? Redukcije struje? Redovi za ulje, šećer...? Inflacija i do 1000%?
https://express.24sata.hr/ekonomix/sjecate-se-inflacije-juga-je-tonula-brze-od-venezuele-17337

Jedno banalno pitanje.
Ako vec imamo cene u rangu evropskih ako ne i vece u nekim stvarima, zasto nemamo i plate u tom rangu?
Banalan je i odgovor: zato sto imamo mali drustveni proizvod. Slabo proizvodimo, slabo izvozimo. Prosecna plata je uvek direktno proporcionalna bruto drustvenom proizvodu po glavi stanovnika.
Ko je odlucio da su kod nas toliko niska primanja u odnosu na zapadnu Evropu?
Niko - to je prirodna posledica male proizvodnje.

Kada budemo proizvodili i izvozili vise, imacemo vece plate.

A plus, dodas na to lopovluk, kriminal i monopol, gde i da proizvedes nesto, ne mozes da izvezes kao covek, vec ti neko drugi (pod tim neko drugi, mislim na politicare u Srbiji ili njima bliske ljude) diktira izvoznu cenu i izvozne uslove.

Back