Cene samo za gledanje

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
PRVA dva meseca ove godine donela su nam inflaciju od 5,4 odsto. Za celu lanjsku, pak, iznosila je - 6,8 procenata. Razlog približavanja nekim projektovanim inflatornim ciljevima (osam odsto na kraju 2009), treba tražiti najpre u vrtoglavom rastu cena. Više cene usluga, ali i akciznih roba, skinuli su prvi skalp sa glava potrošača. A, bitka tek počinje...
U opštem talasu poskupljenja od početka godine, kada je zbog osetnih „kovitlanja“ deviznog kursa došlo do rasta cena i uvozne i domaće robe, najveći skok beleže izdaci za grejanje. Sledi zatim poskupljenje telefoniranja, poštanskih usluga, ali i cena cigareta, kafe. Skaču ubrzo i cene gradskog prevoza (razlikuje se od grada do grada), a od ovog meseca i kablovske televizije. I tu se nije stalo. U pojedinim mestima poskupela je i - voda.
I, dok inflacija u većini zemalja doživljava oseku, naš slučaj ekonomisti objašnjavaju ovako: visoke cene su posledica odlaganja njihovog povećanja za početak 2009. Bolno podsećanje:
* u novu godinu smo ušli sa, u proseku, skupljim grejanjem za trećinu. Centralno grejanje najviše plaćaju Beograđani, jer im je račun uvećan za čak 36 odsto. Grejanje kvadratnog metra umesto 47,3 sada iznosi 64,3 dinara. Za grejanje stana od 60 kvadrata potrebno je potrošiti 3.862 dinara, odnosno za 1.000 više nego prethodnog meseca. U manjim mestima u Srbiji izdvajanja su nešto manja.
* zavisno od grada, povećane su i cene gradskog prevoza. Od februara za prosečnih 30 odsto. Februarska markica za zaposlene u prestonici u prvoj zoni umesto 1.680 košta 2.236 dinara. Pojedinačna karta kupljena na trafici je sa 32 poskupela na 42, a u vozilima je 80 dinara.
* građane je neprijatno iznenadilo i poskupljenje fiksnog telefoniranja u domaćem saobraćaju. Impuls je poskupeo za 33 odsto. Minut razgovora u skupljoj dnevnoj tarifi košta 47,7 para, a u međumesnom je 2,38 dinara. Umesto 600, prosečan račun sada staje 800 dinara.
* kafa je sada u proseku skuplja za 10 do 12 odsto. Pakovanje od 200 grama umesto 114 do 122, sada dostiže i do 141 dinar. Na pojedinim akcijskim sniženjima isto pakovanje može da se pazari i po 114, a samo pre dve - tri nedelje cena mu je bila 94 dinara.
* za 10 dinara po paklici poskupele su strane, ali i domaće cigarete. Kutija kratkog „marlbora“ umesto 125, košta 135 dinara, dok je „marlboro lajt“ 145 dinara. Kutija „drine“, „besta“ ili „neksta“ je 70 dinara.
U ovom periodu došlo je i do obaranja cena pojedinih namirnica. Zbog osetnog pada prometa, dobavljači osnovnih životnih namirnica morali su da se preračunaju. Po nižim cenama prodaje se mleko, jestivo ulje, a odnedavno i sveže svinjsko meso. Posle januarskog poskupljenja svežeg mesa od 10 odsto, u februaru je došlo do obaranja cena.
Kilogram šnicli tako sada može da se kupi za 430, a negde su i skuplje - 450 dinara. Litar mleka sada se nudi od 44 do 55 dinara. Jestivo ulje, u pojedini trgovinama može da se pazari i za 90 dinara.

I ZARADE PALE
POSLEDNJI izveštaj Republičkog zavoda za statistiku pokazuje u januaru pad zarada za 15,9 odsto. Zarada bez poreza i doprinosa u januaru po novom obračunu iznosi 28.877 dinara. A, po starom bi bila 31.267 dinara. Primenom nove metodologije u obzir se ne uzimaju samo zarade zaposlenih kod pravnih lica, već i onih koji rade kod preduzetnika. To je izazvalo pravu pometnju u računici. Zato proizlazi da prosečna penzija u prosečnoj zaradi za januar učestvuje sa 75,2 odsto, umesto 65 do 66, koliko bi realno iznosila da su se zarade obračunavale na stari način.

LEKOVI SKUPLJI 11 ODSTO
LEKOVI će poskupeti, u proseku, za 11,67 odsto. Odluku o korekciji cena medikamenata donela je u petak Vlada Srbije na predlog ministarstava zdravlja i trgovine. Novi cenovnici lekova primeniće se osmog dana po objavljivanju u ”Službenom glasniku”.
U Ministarstvu zdravlja kažu da su cene lekova korigovane zbog slabljenja dinara u odnosu na evro, i da je poskupljenje bilo neophodno da bi se očuvalo normalno snabdevanje tržišta lekovima. Cene lekova na našem tržištu poslednji put su korigovane sredinom decembra prošle godine, takođe naviše, i to za 10,28 odsto u proseku kada su samo vraćene na nivo pre septembarskog poskupljenja. (B. R.)

http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=5&status=jedna&vest=140036

Pa...hmm...kako se snalazite s viškom para?Da li razmišljate da ih poklonite Miškoviću,Hamoviću,Drakuli ili nekom četvrtom?:hahaha:
 
mozad je interesantno, a pisao sam vec

za jednog od ovih, negde 1991, ili tu negde imao je samo iznajmljenu kancelariju, dva stola, jednu stolcu i pisacu masinu

posle je upropastio firmu kod koje je iznajmio poslovni prostor

svedoci, pa i clanovi rezima, postoje

ko hoce on i zna
 

Back
Top